16. 2. 2012 Brankáři (6) KOMENTÁŘŮ

Systém na snižování výšky branky (I. část)

 



Říkali jste si také, že brankáři nejmladších kategorií nemají šanci chytit střely, které míří do vrchní části branky? Příspěvek, který vznikl ve spolupráci s ČFbU, vám představí systém, jenž chce tento jev eliminovat.

Převratnou novinkou u nejmladších kategorií je možnost využití plastového krytu, jehož účelem je „snížit“ florbalovou branku a přizpůsobit ji tak florbalistům do 12 let.

Myšlenkou na úpravu branky pro nejmladší kategorie se komise mládeže ČFbU zabývala poslední dva roky. „Cílem je, aby velikost hřiště i BRANKY odpovídala dovednostem i vývoji hráče,“ říká Jan Jirovský z unie.

Prvotní představa byla převzít koncept fungujícího švédského modelu, který se uplatňuje v praxi už několik let, ale vzhledem k jeho finanční náročnosti byla oslovena česká firma Uher, zabývající se mimo jiné výrobou florbalových mantinelů. 

Porovnání ceny systému na snížení branky:
Švédský model: 220 eur (cca 5687 Kč)
Český model: 1750 Kč

Takhle je nástavec upevněn na branku.

Uvedená firma vytvořila systém dvou na sobě nezávislých částí. První část se upevňuje na branku v soutěžích mladších žáků, v rámci přípravky a elévů se přidává ještě druhý díl. Oba díly se na branku jednoduše nacvaknou na tyčky přes určené úchyty, které jsou na zadní straně obou částí.

Takhle vypadá branka pro kategorii mladších žáků.

Parametry systému
Díl pro mladší žáky má rozměry 1670×190 mm a snižuje tak branku o 15 cm na 100 cm (bez krytu 115 cm)

Druhý díl, který se přidává pod horní část v zápasech přípravky a elévů, má rozměry 1670×150 mm. S jeho použitím tak celkové snížení branky činí na výšku 85 cm.

Oba kusy jsou vyrobeny z bílého plastu (polypropylen) o tloušťce 8 mm, který se používá na výrobu běžných mantinelů. Obě části systému mají jako bezpečnostní prvek proti zranění zkosené hrany.

Při samotné hře nejsou při použití krytu žádná omezení či speciální pravidla. Kryt je brán jako součást hry, pokud se od něj míček odrazí, hraje se dál.

Pro porovnání: švédský typ se také skládá ze dvou dílů, ale ty jsou spojené pásky. I upevnění desek na branku je odlišné, a to formou pásků se suchými zipy.

Švédský model snížené branky.

Podle kategorie je možné mít konstrukci ve dvou polohách. U přípravky a elévů je druhý díl svěšen, pro využití mladšími žáky se uchytí za vrchní část. Rozměry jsou pak shodné jako u českého.

Branky už upravili také ve Švýcarsku. „Používáme podobný systém z PVC materiálu, který sníží branku o 25 cm pro kategorie 2000-2001 a 2002-2004,“ říká Daniel Meyer ze Swiss Unihockey. Jím popsané rozměry odpovídají kategoriím ČFbU od mladších žáků níže.

Ve Švýcarsku na přídavné nástavce umístili i logo partnera obou nejvyšších soutěži.

Zpátky však k české variantě. Zajímavostí je, že ČFbU do dnešní doby upravuje centrálně pouze hrací dobu a rozměry hřiště pro jednotlivé kategorie. Branka a případné změny její výšky jsou prozatím v kompetenci jednotlivých regionů.

Prvním krajem v Česku, který využil možnost úpravy výšky branky, byl v sezoně 2010/2011 Kraj Vysočina, který systém snížení branek testoval v krajské soutěži elévů.

A od této sezony je snížení povinné dle předpisů soutěží v kategoriích mladších žáků a elévů hraných v Kraji Vysočina a v Jihočeském kraji.

Dle dostupných informací je kryt na branku závazně používán ve Finsku a Švýcarsku pro nejmladší věkové kategorie už od sezony 2009/2010. Ve Švédsku, kde vznikl, je v tuto chvíli zaveden v několika regionech.

Podle vzoru ostatních vyspělých florbalových zemí postupuje i Česko, jak dokládá i Jan Jirovský z ČFbU:  „Snahou je, aby všechny regiony u nás závazně přistoupily na využívání daného systému na snížení výšky branky do dvou let. V průběhu příští sezony budeme o celém systému intenzivně komunikovat přímo v jednotlivých regionech s osvětou.“

Podle něj není z hlediska metodiky systém důležitý jen pro brankáře, ale také pro získání správných střeleckých návyků u hráčů v poli. „Navíc dalším možným benefitem pro týmy je případné využití plochy sytému, například pro reklamní účely,“ podotýká Jirovský.

Hlavním přínosem pro mladé brankáře je možnost naučit se správnou techniku základního postoje, což přiblížíme v dalším příspěvku.


Autor: Jakub Koráb



KOMENTÁŘE

  • ..... napsal:

    Je to určitě +
    zavedení tohoto typu branek jsem měl možnost sledovat na vlastní oči ve Finsku, kde elevové hráli na upravené zmenšené branky, ale také na menší hřiště a počet hráčů v poli 3 na 3.

  • Buchtic napsal:

    Je to určitě velké plus. Měl bych ale malý návrh na vylepšení – Nabarvit na spodní kus červenou barvou „břevno“ – na fotce toho švýcarského systému to tak mají. Když chce malej špunt zamířit pod víko, tak ať ví, kam mířit…

    • bedlák napsal:

      ale ta plocha jak je velká a dost odpruží energii míčku, nepadá to pak golmanovi na záda a do kasy?

    • Schumi napsal:

      V mužích naopak zavést branky s teleskopickými tyčemi, ať si každý golman natáhne branku podle tabulkové hodnoty vůči své postavě. Konečně budu moct konkurovat Romanovi C.! =D

  • vanikka napsal:

    Haha, tak to já bych si jí mohl o polovinu zúžit 😀

Napsat komentář

*