14. 1. 2013 Zahraničí (0) KOMENTÁŘŮ

FINSKO: Happee znovu pokořilo SSV, Josba překvapila SPV, Ilves Classic

Vedoucí tým finské Salibandyliigy Happee porazil v nedělním utkání 7:5 SSV Helsinky a potřetí v sezoně tak dokázal pokořit velkoklub z hlavního města. Překvapení se zrodila na účet Classicu a obhájce titulu SPV Seinӓjoki. To nestačilo na Josbu, Classic prohrál v prodloužení s Ilvesem.Z týmů ze spodních pater tabulky tak nebodovalo pouze Oulu, které v divoké přestřelce odejlo poraženo z Turku. Za TPS prožil skvělý večer Miko Kailiala, který nastřílel soupeři pět gólů a přidal ještě jednu asistenci. Za hosty si připsal hatrick Valtteri Parviainen, Oulu odešlo poraženo 10:12.

Helsinkách se zrodil rozhodující náskok Happee ve druhé dvacetiminutovce, ve které jyvӓskylský klub zlomil nerozhodný stav 1:1 a po čtyřiceti minutách vedl 5:2. Juha Jӓrvinen sice v 51. minutě uzavřel hatrick a snížil na 4:5, zanedlouho ale našel nejlepší hráč utkání Peter Kotilainen Lassiho Kotovaaru a hosté vedli zase o dva góly. V poslední minutě ještě při power play domácích padly dvě branky. V čase 59:38 nejprve zvýšil na tříbrankový rozdíl Juuso Heikkinen a sedm sekund před koncem dal na konečných 5:7 z pohledu domácích Markus Olkkonen.

Happee si vytvořilo na čele ligové tabulky dvoubodový náskok, a to proto, že jeho největší konkurent Classic prohrál v prodloužení v tamperském derby s Ilvesem. Favorizovaní hosté vedli i díky hatricku Villeho Matikainena po dvou třetinách 7:5, Ilves ale na začátku třetí části Nieminenem srovnal, v 49. minutě ho poslal v přesilovce do vedení Kangasmӓki a tentýž hráč o necelé dvě minuty později třetí brankou v zápase poslal domácí dokonce do vedení. Classic dokázal v 53. minutě Mӓkipӓӓm srovnat a vzápětí měl možnost rozhodnout v přesilovce, svou šanci však nezužitkoval. Ve druhé minutě prodloužení tak o překvapení završil Jussi Peltotalo.

Kromě posledního Ilvesu se z dvou bodů radovala překvapivě i předposlední Josba. Ta si doma v letošním desátém zápase připsala první vítězství před svými fanoušky, a to hned proti mistrovskému SPV Seinӓjoki. SPV se dostalo během úvodních čtyř minut do dvougólového vedení, domácí ale dokázali ještě do konce první poloviny zápasu utéct favoritovi na 6:2, a i když se podařilo do druhé sirény hostům snížit Hulmim a Koskim na dvoubrankový rozdíl, domácí se zastavit nenechali. Sӓrkelӓ s Puskou na začátku poslední dvacetiminutovky dali Josbě znovu klid a outsider nakonec slavil vítězství 8:6.

Nejvyšší finská florbalová soutěž pokračuje v pondělí utkáním mezi Lappeenrantou a Tapanilanem Erӓ.

Finsko, Salibandyliiga

TPS Turku – OLS Oulu 12:10 (4:2, 3:4, 5:4)
Branky: 11., 20., 37., 45., 48. Kailiala, 7., 32., 59. Aaltonen, 22., 42. Hirvisuo, 7. Riska, 56. Stenfors – 26., 29., 43., 53. Parviainen, 40., 57. Soini, 10., 24. Lindgren, 8.Tornberg, 58. Oksa. Diváci: 323.

Ilves Tampere – Classic 9:8 v prodl. (3:2, 2:5, 3:1 – 1:0)
Branky: 27., 49., 51. Kangasmӓki, 11., 43. Nieminen, 15., 38. Haapasalo, 16., 62. Peltotalo – 7., 26., 36. Matikainen, 27., 32. Virtanen, 6. Ojala, 27. Piha, 53. Mӓkipӓӓ. Diváci: 387.

Josba Joensuu – SPV Seinӓjoki 8:6 (2:2, 4:2, 2:2)
Branky: 5., 22. Ketonen, 9. Matikainen, 26. Kӧnӧnen, 29. Tikkanen, 30. Reijonen, 42. Sӓrkelӓ, 45. Puska – 39., 52. Hulmi, 3. Urmas, 5. Hakonen, 40. Koski, 51. Kiviranta. Diváci: 489.

SSV Helsinky – Happee 5:7 (0:1, 2:4, 3:2)
Branky: 21., 31., 51. Jӓrvinen, 42. Kinnunen, 60. Olkkonen – 32., 35. Hoikkanen, 12. Kotilainen, 24. Tikka, 30. Manninen, 55. Kotovaara, 60. Heikkinen. Diváci: 469.