24. 2. 2013 Zahraničí (0) KOMENTÁŘŮ

FINSKO: Josba drží naději na Salibandyliigu, Tapanilan udělal důležitý krok k play off

Florbalisté Josby Joensuu porazili ve svém dalším zápase finské Salibandyliigy Ilves Tampere a udrželi si tak naději na zachování prvoligové příslušnosti, aniž by museli hrát kvalifikaci. Pro Ilves to naopak vypadá na přímý sestup do druhé ligy. V boji o play off ztratila téměř všechny šance na postup Loviisa, která neuspěla v Koovee.Zaváhání Loviisy dokonale využil helsinský Tapanilan. Ten si poradil doma s Oulu, přestože po dvou třetinách prohrával 4:5. V poslední části ale domácí dominovali a brankami Heleniuse, Sipilӓho a Iiskoly otočili na konečných 7:5. Tapanilan táhli především veteráni Jani Helenius (2+1) a Pasi Laitila (1+2). V tabulce si vybudoval Tapanilan dvě kola před koncem náskok tří bodů a vypadá to, že v play off chybět nebude.

Loviisa ztratila šance na vítězství v Koovee v podstatě už v první třetině. Saari, Hannelius a Mӓenpӓӓ zajistili domácímu týmu po osmi a půl minutách hry vedení 3:0, Loviisa si sice vzala vzápětí time out a podařilo se jí snížit Niklasem Anderssonem, to ale bylo z její strany na dlouhou dobu vše. Koovee zvýšilo postupně až na 6:1 a nakonec mohlo slavit vítězství 7:3. To uchovalo tamperskému týmu ještě teoretické šance na play off, musí ale bezpodmínečně v posledních dvou zápasech naplno bodovat a doufat v porážky Loviisy a Tapanilanu.

Ilves v utkání naděje prohrával v Joensuu po čtyřiceti minutách 1:3. Jonne Haapasalo v 50. minutě sice snížil na jednobrankový rozdíl, závěr ale patřil opět Josbě. V 59. minutě nejprve zvýšil Joonas Makkonen a 104 sekund před koncem pečetil na konečných 5:2 pro domácí Juhana Sӓrkelӓ. Ilves tak po další porážce ztrácí na posledním místě tabulky tři body na Oulu a velmi pravděpodobně si v nejvyšší soutěži zahraje poslední dva zápasy. Josba je třetí od konce a dva týmy pro kvalifikaci o Salibandyliigu tak vzejdou z trojice Nokian, Josba a Oulu. Ty od sebe dělí jeden jediný bod.

V neděli se hrají ve Finsku hned čtyři zápasy. Ilves potřebuje porazit doma Tapanilan, Oulu se pokusí o senzaci na palubovce SSV Helsinky, Josba změří síly s Koovee a mistrovské SPV Seinӓjoki hostí Loviisu.

Finsko, Salibandyliiga

Tapanilan Erӓ – OLS Oulu 7:5 (2:2, 2:3, 3:0)

Branky: 11., 42. Helenius, 32., 50. Iiskola, 7. Laitila, 29. Lehtinen, 47. Sipilӓ – 6., 16. Parviainen, 24., 40. P. Lindgren, 35. J. Lindgren. Diváci: 292.

Koovee – Loviisa 7:3 (4:1, 2:0, 1:2)

Branky: 4. Saari, 6. Hannelius, 9. Mӓenpӓӓ, 16. Sainio, 22. Kontiainen, 39. Salin, 60. Mutanen – 14., 48. Andersson, 47. Jousi. Diváci: 428.

Josba – Ilves Tampere 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky: 7. Klӓger, 30. Lautanen, 39. Kejonen, 59. Makkonen, 59. Sӓrkelӓ – 36. Ollikainen, 50. Haapasalo. Diváci: 415.