Čeští junioři slaví gól proti Švýcarsku. Zleva Matyáš Krebner, kapitán Milan Meliš, Jakub Bína a Petr Brautferger. FOTO: Český florbal
11. 11. 2016 Reprezentace - Junioři (1) KOMENTÁŘŮ

Lvíčata ve Växjö nepropadla, ale ani neoslnila. Do MS zbývá šest měsíců

 Švédské město Växjö na konci minulého týdne pořádalo tradiční setkání čtyř florbalových národů Euro Floorball Tour. Pod vedením trenérů Jiřího Jakoubka a Jaroslava Berky na něm bojoval i tým českých juniorů. A jak si lvíčata vedla?

Je už skoro pravidlem, že minimálně mužské výběry na EFT nestačí na švédsko-finské soupeře a se Švýcary svádí tuhý boj. Tak tomu bylo minulý víkend i v případě českých juniorů. Lvíčata nejprve první den prohrála s domácími Švédy 5:8, druhý den nestačila na Finy poměrem 5:9 a se Švýcarskem na závěr vybojovala jediné vítězství 3:2.

Minulý rok přitom čeští mladíci hned v úvodu nového cyklu překvapili a porazili o rok starší švédské juniory 5:4 po nájezdech (teprve třetí výhra nad švédským národním týmem napříč českými reprezentacemi). Kapitán juniorů Česka Milan Meliš loňský a letošní zápas se Švédy na EFT zhodnotil slovy: „Minulé EFT nám hrálo do karet určité podcenění od soupeře, jelikož byl o rok starší. Ale myslím, že nehledě na výsledek jsme letos se Švédskem odehráli rozhodně lepší a vyrovnanější zápas než minulý rok.“

Za půlroku už se pojede „naostro“. Dvouletý reprezentační cyklus se pomalu ale jistě blíží ke svému vrcholu, ke květnovému mistrovství světa. Čeští mladíci by jistě rádi vylepšili historickou medailovou bilanci, která za sedm šampionátů čítá jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Jak tomu tak už bývá, o úspěchu možná trochu nespravedlivě budou rozhodovat semifinálový a bronzový (případně finálový) zápas či dokonce pouze jedna nezdařilá třetina během nich. Své by o tom mohly vyprávět Mrázkovy družiny a Kyselův výběr.

Zrádné semifinále a klání o bronz

Bývalý vítkovický trenér Radomír Mrázek vedl souběžně s ostravským celkem i juniorskou reprezentaci a spolu s asistentem Rudolfem Škubalem stál u zatím největšího úspěchu lvíčat na mistrovství světa z roku 2007. Tehdy parta okolo Matěje Jendrišáka, Jiřího Curneyho nebo kapitána současné reprezentace Jana Jelínka vyválčila po semifinálové výhře nad Finy ve finále se Švédy stříbro.

Nabitým kádrem se pyšnila juniorská reprezentace i o dva roky později. Jména jako Martin Tokoš, Miloš Tyl, Michal Podhráský, Filip Ulmann či kapitán Adam Štegl značily, že by stříbro z předešlého šampionátu nemuselo být pouze potomkem náhody. V semifinálové řeži s výběrem tří korunek úřadovali především zástupci Futuru, konkrétně zmíněný Tyl s Vlastimilem Princem, kteří se postarali o všech pět branek. Na Princův kontaktní gól na 5:6 ze začátku třetí třetiny Češi navázat nedokázali a konečná prohra 5:7 rozprášila finálový sen. Souboj o bronz pak už vyzněl jednoznačně pro Švýcarsko poměrem 1:7.

Výběr z roku 2011 nebyl znovu o nic slabší. Po týmu sestaveného z vycházejících hvězd Jana Natova, Toma Ondruška, Lukáše Veltšmída či Patrika Dóži se pokukovalo jako po dalším možném finalistovi. Silný tým narazil v semifinále na Finsko, nad kterým po 40 minutách díky Dóžovi vedl už 6:4. Poslední třetinu ovšem pozdější juniorští mistři světa perfektně využili k velkolepému obratu na výsledných 6:8. Zklamaní čeští mladíci pak přes nadějný nástup do bronzového utkání zápas nezvládli a na Švýcary nestačili výsledkem 4:6.

Trenérské kormidlo následně převzal Jiří Kysel. Jeho svěřenci v čele s Danielem Šešulkou, Jakubem Gruberem či Janem Řehořem vedli v semifinále mistrovství světa nad Švédy v poslední třetině po brance posledního jmenovaného 5:4, seveřané ale přesto zápas nakonec ovládli vysoko 9:5. Následný duel o bronz s Finy opět nevyšel a čeští mladíci se museli smířit se čtvrtým místem.

Bronzový zlom přišel až vloni. Juniorský výběr s novým koučem Luďkem Benešem sice v semifinále nestačil Finům, v následném bronzovém klání v prodloužení po gólu Marka Beneše ovšem přetlačil a poprvé na vrcholné akci přemohl Švédy.

Znovu vzhůru do Växjö!

Řadu let se juniorská reprezentace nemohla opřít o hráče, kteří už v takto útlém věku hrají tolik výrazné role v superligových týmech. Tatranská pětice z EFT ve složení Milan Meliš, Petr Brautferger, Adam Tlapák, Martin Mühlfait a Jakub Kolísko si v omlazeném kádru střešovického áčka vydobyla svá místa, všichni pravidelně nastupují a i bodují. Do počtu ve Spartě není ani buldok Jan Krejča s šikovným centrem Markem Zouzalem. Kostru výběru doplňují hráči Bohemians Kryštof Krbec, Matyáš Krebner a věkem stále ještě dorostenec Josef Juha, který ještě v nejvyšší mužské soutěži nastupovat nemůže.

I přes nabitý kádr se v Boleslavi stále více prosazuje mrštný útočník Jakub Bína a zadák Filip Zakonov. Stejně tak v dresu Vítkovic hraje superligu i Václav Jurzdin, další z postav juniorské reprezentace Přemek Pakosta z Pardubic nedávno v lize sestřelil právě Vítkovice čtyřmi brankami.

Trenérský tandem českých juniorů navíc neměl na EFT k dispozici kvůli zraněnému kotníku patrně největší osobnost na hřišti, vytáhlého zadáka Tatranu se zrzavou kšticí Ondřeje Němečka. Obránce, který může alternovat i v útoku, už byl minulý rok jednou z hlavních postav zmíněného bronzového skalpu juniorů Švédska. Němeček navíc v superlize předvádí tak výrazné výkony, že figuruje i v nominaci na seniorské mistrovství světa konané v prosinci.

Obránce Tatranu Střešovice Ondřej Němeček. FOTO: Tatran Střešovice

Obránce Tatranu Střešovice Ondřej Němeček. Foto: Tatran Střešovice

O pozvánku na stejnou akci stále bojuje i druhá hvězda lvíčat, chodovský muž v masce
Daniel Mück. Brankářská kometa loňské sezony a mistr superligy ve Växjö byl, nicméně primárně v dresu seniorské reprezentace, mezi tři tyče se ovšem postavil i v dresu lvíčat proti Švédsku. Seveřané si na něm tentokrát sice tolik zuby nevylámali, přesto je Mück výraznou a především jistou postavou v českém brankovišti.

Daniel Mück vychytal i nájezdy v rozhodujícím utkání s Brnem. Foto: Anna Kutnarová.

Daniel Mück je oporou českých juniorů. Foto: Anna Kutnarová

Mistrovství světa se koná příhodně znovu ve švédském městě Växjö, z něhož se junioři akorát vrátili. Konfrontace se Švédy a Finy bude zásadní, kapitán Meliš k proběhnutým soubojům s největšími favority MS dodává: „Pocit mám dobrý asi tak z poloviny, jelikož jsme se severským týmům výrazně přiblížili, nicméně jsme s nimi nedokázali udržet krok po celých 60 minut. A jinak největší rozdíl bych určitě viděl v technice a střelbě celkově, v tom zaostáváme o hodně.“

Švédové se budou obzvláště doma snažit rychle zapomenout na „blamáž“ z minulého šampionátu, kdy poprvé vyšli z vrcholné akce bez medaile právě kvůli českým juniorům. Z trůnu juniorských mistrů světa se zároveň jistě nebude chtít Finům, kteří poslední finále proti Švýcarsku proměnili spíše ve svou soukromou exhibici, kdy helvétský kříž rozložili po výsledku 13:3.

Zapomínat, ačkoliv to může znít jako veliké klišé, se ovšem nesmí  ani na české juniory. Jak už autor článku zmínil, dlouhou dobu se nestalo (možná nikdy), aby se lvíčata mohla opřít o dva seniorské reprezentanty. Nicméně ani ti cenný kov sami neodlijí. Úspěch čeká pouze na semknutý tým, což jsme viděli kupříkladu právě před rokem. Zopakují lvíčata loňský medailový úspěch anebo jej ještě povýší? Kádr na to sílu má. Uvidíme za půl roku ve Växjö…

Výsledky české reprezentace juniorů na EFT:

Švédsko U19 – Česko U19 8:5 (4:2, 1:1, 3:2)
Branky: 8. a 57. Jansson, 9. a 12. Byllund, 18. Broby, 25. a 53. Weidman, 52. Haglund, – 2. Pakosta, 17. Tlapák, 37. Bína, 45. Brautferger, 59. Meliš. Diváci: 287.

Česko U19 – Finsko U19 5:9 (2:4, 2:3, 1:2)
Branky: 5. Tlapák, 10. Brautferger, 27. Krejča, 30. Juha, 52. Krbec – 1. Sorvali, 5. Jalo, 15. Suomela, 17. Gronfors, 31. a 49. Laakso, 32. a 40. Liskola, 43. Levanen. Diváci: 62.

Švýcarsko U19 – Česko U19 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Branky:  25. Ruh, 53. Studer – 8. Sládek, 12. Meliš, 30. Bína. Diváci: 287.


Autor: Redakce Florbal.czKOMENTÁŘE

  • petr napsal:

    Pozitivem pro další vývoj je, že hráči, až na dva dorostence, kteří ještě nemohou, dostávají šanci hrát za dospělé A-týmy ligu.

Napsat komentář

*