Češi zvládli i druhé vystoupení na MS a v úterý je čeká silné Švédsko. Foto: Martin Flousek, Český florbal. Matěj Jendrišák slaví gól. Foto: Martin Flousek, Český florbal.
29. 12. 2016 Ostatní (7) KOMENTÁŘŮ

Potřetí za sebou Matěj Jendrišák! Top 10 českých florbalistů roku 2016

 



Zlatý hattrick pro Matěje Jendrišáka! Český kanonýr byl v uplynulém roce podle redakce Florbal.cz nejlepším českým florbalistou a navázal tak na první místa z předešlých dvou let. Druhý skončil Tom Ondrušek a třetí Patrik Suchánek.

Útočník Linköpingu a lídr reprezentace byl znovu hodně vidět. Ve švédské superlize sbíral body jako na běžícím páse a pozici lídra stvrdil také v reprezentaci. V nejlepší desítce jsou oproti loňsku tři nováčci. Sedmou příčku obsadil forvard švýcarského Wileru Daniel Šebek, devátý skončil Milan Tomašík a elitní desítku Florbal.cz uzavírá brankář Lukáš Souček.

1. Matěj Jendrišák (Linköping IBK, Švéd.)
Loni: 1. místo

Matěj Jendrišák. Foto: Per Wiklund

Matěj Jendrišák. Foto: Per Wiklund

První místo žebříčku bylo podobně jako loni jasnou volbou. Jendrišák si podruhé za sebou zahrál švédské Superfinále, i podruhé v něm dokázal skórovat. Linköping sice i tentokrát skončil těsně pod vrcholem, český centr ale opět dokázal, že patří mezi největší osobnosti nejkvalitnější florbalové ligy světa. Zazářil také na prosincovém MS – v 6 zápasech zvládl 11 kanadských bodů a vysloužil si místo v All-Star Teamu celého šampionátu!

2. Tom Ondrušek (Warberg IC, Švéd.)
Loni: 9. místo

Tom Ondrušek. Foto: Warberg IC, Krister Andersson

Tom Ondrušek. Foto: Warberg IC, Krister Andersson

Odchovanec brněnského florbalu v dresu Chodova vyrostl ve velkého hráče. Začal se více zapojovat do kombinace, a ačkoliv má v rukou dynamit, už nestřílí pokaždé, když dostane míček na hůl. Rozhodl letošní Superfinále a poté se vydal za vysněným švédským angažmá do Warbergu. Do jeho sestavy rychle zapadl a zatím si drží průměr bod na zápas. Svoji extratřídu ukázal i na MS, čtvrtfinále proti Estonsku rozhodl hattrickem.

3. Patrik Suchánek (IBK Dalen, Švéd.)
Loni: 2. místo

Patrik Suchánek. Foto: Per Wiklund

Patrik Suchánek. Foto: Per Wiklund

Zrzavý bek zůstal jako poslední český hráč v Dalenu, kde už si bez něj sestavu asi nedokážou představit. Jak v klubu, tak v národním týmu bývá členem přesilovkových formací, na vrcholu rozestavení může uplatnit svou brilantní techniku, skvělou přihrávku i dělovou ránu. Český florbal by tak kvalitních a kreativních obránců potřeboval více.

4. Jiří Curney (Florbal Mladá Boleslav)
Loni: 3. místo

Jiří Curney se raduje ze své trefy. Foto: Štěpán Tomš, Florbal Mladá Boleslav

Jiří Curney se raduje ze své trefy. Foto: Štěpán Tomš, Florbal Mladá Boleslav

Ne náhodou má černovlasý ostrostřelec už roky rezervované místo v první formaci národního týmu vedle Matěje Jendrišáka. V říjnu hattrickem do sítě Liberce překonal rekord Libora Schneidera a ani ne měsíc po 27. narozeninách se stal nejlepším kanonýrem v historii české nejvyšší soutěže. Hlavně díky němu má Mladá Boleslav v čele Superligy už desetibodový náskok. Na MS ho střelecké štěstí bohužel opustilo v nejméně vhodný moment, po rychlé úvodní trefě v zápase o bronz.

5. Patrik Dóža (Florbal Chodov)
Loni: 5. místo

Patrik Dóža se stal hrdinou Superfinále a Chodov slaví první titul v historii! Foto: Štěpán Černý.

Patrik Dóža. Foto: Štěpán Černý

V domácí soutěži je pro většinu soupeřů prakticky nezastavitelný. Svou geniální kličkou připravil v Superfinále vítězný gól Tomu Ondruškovi, v probíhající sezoně pak řídil demolici Tatranu a při vítězství 17:5 si připsal neuvěřitelných 10 bodů za 6 gólů a 4 asistence. Před světovým šampionátem ale jako by mu forma odešla. V listopadovém šlágru s Boleslaví vyšel úplně naprázdno, z Lotyšska pak odjížděl s nevalnou bilancí 0+3. Také proto muž se zlatýma rukama obsadil v našem výběru (už potřetí za sebou) „až“ 5. místo.

6. Martin Tokoš (IBF Falun, Švéd.)
Loni: 2. místo

Martin Tokoš, Falun. Foto: Per Wiklund

Martin Tokoš. Foto: Per Wiklund

Vítkovický expres došel s Dalenem až do semifinále, kde skončil na Jendrišákově Linköpingu. Před další sezonou se pak z Umeå stěhoval o několik kilometrů jižněji, do oblíbeného střediska zimních sportů Falunu, který překvapivě přišel o pozici krále SSL. I když si mezi florbalovými superhvězdami vybojoval místo v sestavě, bodově zatím nezáří a podobně tomu bylo na MS.

7. Daniel Šebek (SV Wiler-Ersigen, Švýc.)
Loni: –

Daniel Šebek. Foto: Raphael Studer

Daniel Šebek. Foto: Raphael Studer

Odchovanec někdejší vyhlášené líhně mladých talentů SSK Future působí ve Švýcarsku už několik sezon, v roce 2014 navíc přestoupil z Grünenmattu do slavného Wileru. Dlouho ale nijak nevyčníval a byl ve stínu jiných českých útočníků. Až letos o sobě dal výrazněji vědět a Radim Cepek mu dokonce svěřil místo v první formaci národního týmu vedle Jendrišáka a Curneyho. A Šebek důvěru nezklamal, na MS patřil k tomu lepšímu, co český tým nabídl.

8. Marek Beneš (Tatran Střešovice)
Loni: 8. místo

Marek Beneš před estonskou brankou. Foto: Flickr IFF

Marek Beneš. Foto: Flickr IFF

I když teprve před dvěma měsíci oslavil 19. narozeniny, objevuje se Marek Beneš v našem výběru už podruhé. Syn někdejšího reprezentanta a současného trenéra Tatranu Luďka Beneše je jednoznačně nejproduktivnějším mužem střešovických a jeho výkony ho dostaly až šampionát do Rigy. Tam se postupně z lavičky propracoval do základní sestavy a především pro švédské kluby může být v létě žhavým zbožím.

9. Milan Tomašík (Linköping IBK, Švéd.)
Loni: –

Milan Tomašík (v bílém). FOTO: Per Wiklund.

Milan Tomašík (v bílém). FOTO: Per Wiklund.

První muž našeho žebříčku z roku 2012 se do první desítky vrací po třech letech. Na začátku letošního roku zkušený centr skončil v druholigovém Visby a z ostrova nesoucího Čechům zvláštně znějící název Gotland se stěhoval na západ, za Matějem Jendrišákem do Linköpingu. Ani ve svém třetím švédském finále nejcennější titul nezískal, v novém působišti ale ožil a v národním týmu plní roli jednoho z nejzkušenějších.

10. Lukáš Souček (1. SC Vítkovice)
Loni: –

Lukáš Souček = vítkovický hrdina rozhodujícího utkání semifinále.

Lukáš Souček. Foto: Jiří Zerzoň

Už několik sezon patří mezi nejlepší brankáře české nejvyšší soutěže, pořádnou šanci v národním týmu ale dostal až letos. Velmi mu pomohlo, že na rozdíl od dalších adeptů na místo v reprezentačním brankovišti je v klubu jasnou jedničkou. Stejnou roli nakonec plnil i v českém týmu na MS v Rize a nebýt nešťastného gólu od Finů 7 vteřin před koncem semifinále, mohl být hrdinou celého národa. Na klubové úrovni nejprve vychytal Vítkovicím vítězství v Poháru a po zpackaném začátku sezony je senzačně dotáhl také do Superfinále.

 

Historie ankety:

2015:
1. Matěj Jendrišák
2. Martin Tokoš
3. Jiří Curney
4. Patrik Suchánek
5. Patrik Dóža
6. Ondřej Mikeš
7. Jan Jelínek
8. Marek Beneš
9. Tom Ondrušek
10. Milan Fridrich

2014:
1. Matěj Jendrišák
2. Patrik Suchánek
3. Jiří Curney
4. Martin Tokoš
5. Patrik Dóža
6. Ondřej Mikeš
7. Michal Podhráský
8. Tomáš Kafka
9. Lukáš Hájek
10. Martin Richter

2013:
1. Martin Tokoš
2. Vojtěch Skalík
3. Patrik Suchánek
4. Milan Tomašík
5. Martin Ostřanský
6. Matěj Jendrišák
7. Martin Zozulák
8. Patrik Dóža
9. Michal Podhráský
10. Petr Novotný

2012:
1. Milan Tomašík
2. Martin Tokoš
3. Tomáš Kafka
4. Jan Jelínek
5. Matěj Jendrišák
6. Martin Richter
7. Petr Kološ
8. Vojtěch Skalík
9. Aleš Zálesný
10. Michal Podhráský

2011:
1. David Rytych
2. Matěj Jendrišák
3. Milan Tomašík
4. Vojtěch Skalík
5. Jan Jelínek
6. Milan Garčar
7. Petr Skácel
8. Tomáš Kafka
9. Tom Ondrušek
10. Jiří Curney


Autor: Redakce



KOMENTÁŘE

  • ADALBERT napsal:

    Tokoš nikdy nebude ve Falunu sbírat hromady bodů. Jejich hra je postavena na první lajně, která má v zápasech obrovský „icetime“…ostatní pětky jsou také skvělé, jiných týmech by často byly prvními lajnami, ve Falunu prostě holt hrajou druhé housle a s malým časem stráveným na hřišti prostě bodové hody být nemůžou. Patrik Doža mě zklamává čím dál víc…co stačí na česko už jinde stojí za houby.

    • Kryton napsal:

      Ono to, jak ho vypoklonkovali z Pixba o něčem taky svědčí 🙂

      • Honza napsal:

        S tou kritikou Dóži bych se mírnil. Minulou sezonu udělal Chodovu titul hlavně on, v bodování mu chybělo málo na rekord ligy. Jendrišák reprezentaci taky začal táhnout až po delší době a to převážně proto, že Cepek postavil její hru na něm (stejně jako je to v Chodově postavené na Dóžovi – výsledkem toho je, že od návratu ze Švédska nebodoval asi jen ve dvou zápasech). A k MS: výpadek formy v tu nejnevhodnější chvíli. Navíc Paddy podle mě není hráč do třetí lajny.

        • Ferda Mravenec napsal:

          Všechno co jsi tady napsal je pěkné, ale Dóžá a jeho výkony poslední dva roky v národním týmu nejsou moc výrazné i přesto že nebodoval v pouhých dvou zápasech superligy.

  • rypal napsal:

    Asi bych tam místo Šebko/Součka dal Veltšmída, i o další výměně by se dalo uvažovat. Ale podle mě tam Veltšmíd prostě patří.

  • Kámoš napsal:

    Na rozdíl od ostatních let, letos moc tlačenice nebyla. Dalo by se třeba ještě uvažovat o nějakém místu pro Veltšmída nebo Jelínka, ale jinak fakt nevím…

  • Radim Ivan napsal:

    Na 11. Miste jsem hned ja bych dodal

Napsat komentář

*