Nejlepším florbalistou planety za rok 2016 je podle redakce Florbal.cz stejně jako loni kanonýr Falunu Alexander Galante Carlström. Mezi ženami letos kralovala jeho krajanka Emelie Wibron z IKSU. Díky Elišce Krupnové má poprvé v historii český florbal zastoupení i mezi ženskou elitou, v mužském žebříčku podruhé za sebou nechybí Matěj Jendrišák.
Carlström díky svým skvělým výkonům ve švédské superlize obhájil první místo i přes ústup jeho Falunu z ligového trůnu. Na stupních vítězů ho doplnili nejlepší hráč MS v Rize Fin Peter Kotilainen a tahoun švédských mistrů ze Storvrety Alexander Rudd. O dvě místa na 5. pozici si oproti loňsku polepšil český útočník Matěj Jendrišák, švýcarští zástupci naopak v elitní desítce chybí.
Nejzářivější hvězdou ženského florbalu byla v končícím roce obránkyně IKSU Emelie Wibron. Až za ní skončila hvězda Mory Anna Wijk, na 3. místě je další Švédka Moa Tschöp, v současnosti působící v Täby. Hned za nimi se umístila česká střelkyně Eliška Krupnová, která letos svému Pixbu pomohla k mistrovskému titulu i k vítězství na Poháru Mistrů.
Nejlepší hráči světa 2016 podle Florbal.cz
1. Alexander Galante Carlström (IBF Falun, Švéd.)
Loni: 1. místo
Při pohledu na statistiky z posledních let se zdá, že tenhle chlapík přiletěl mezi florbalové mantinely z jiné planety. Švédský superkanonýr nastřílel v minulé sezoně SSL za 40 zápasů 63 gólů, v té probíhající už jich dal za 15 utkání neuvěřitelných 37. Ale jak už to tak někdy bývá, je Carlström alespoň letos hodně smutným florbalovým králem. Po třech letech skončila superligová hegemonie jeho Falunu, nezískal ani titul světového šampiona.
2. Peter Kotilainen (Happee Jyvaskyla, Fin.)
Loni: –
Už v 22 letech stabilně patří mezi nejlepší hráče finské Salibandyliigy. V dresu Happee, kde po jeho boku občas nastupují v prvním útoku jeho starší bratři Paul a Panu, předvádí své mimořádné umění od juniorského věku. I tak je bez nadsázky objevem letošní sezony! Na MS zvládl v 6 zápasech 16 kanadských bodů (6+10). Měl největší podíl na mistrovském titulu pro Finy a odnesl si i cenu pro nejužitečnějšího hráče turnaje.
3. Alexander Rudd (Storvreta IBK, Švéd.)
Loni: –
Kdyby se podobně jako na cyklistické Tour de France udělovala cena pro největšího florbalového bojovníka roku, Alexander Rudd by byl jasným vítězem. V play off švédské Superligy utrpěl vytáhlý centr nepříjemné zranění hrudníku, i přes bolest ale dotáhl Storvretu k semifinálovému postupu přes Falun a ve finále i k titulu – prvnímu od dob místního působení Miky Kohonena. O vrchol dvouletého cyklu v podobě MS pak přišel na poslední chvíli kvůli otřesu mozku.
4. Rasmus Enström (IBF Falun, Švéd.)
Loni: 2. místo
V letošním roce zůstal ve stínu svého florbalového dvojčete Carlströma, i tak ale neodmyslitelně patří mezi nejužší světovou špičku. Obě superhvězdy se nyní spolu s uzdraveným Jonasem Andrianssonem pokusí dostat Falun zpátky na trůn „florbalové NHL“.
5. Matěj Jendrišák (Linköping IBK, Švéd.)
Loni: 7. místo
Odchovanec havířovského Torpeda je už nyní jednou z největších osobností v dějinách českého florbalu. Na hřišti těží ze své obrovské fyzické síly, a pokud jde o práci v brankovišti soupeře, na světě v současnosti není lepší hráč. Podceňovaný Linköping bral i díky němu podruhé za sebou ligové stříbro, na MS se navzdory neúspěchu české reprezentace dostal do All-Star Teamu.
6. Jani Kukkola (EraViikingit Helsinki, Fin.)
Loni: –
Vyhlášený rychlík v Rize utvořil společně s Peterem Kotilainenem a Mikem Kailialou první útočnou formaci Finů, kteří nakonec dosáhli až na titul mistrů světa. Pro 30letého útočníka nástupců slavných SSV Helsinki to byla už třetí zlatá medaile z MS v kariéře.
7. Kim Nilsson (FBC Kalmarsund, Švéd.)
Loni: 5. místo
Hraje za momentálně 5. tým jižní poloviny druhé nejvyšší švédské soutěže, přesto bez pochyby patří mezi světovou extratřídu. Kdekdo si ťukal na čelo, když se florbalový Ken objevil v nominaci Švédů na MS, v Rize ale patřil k nejlepším hráčům celého šampionátu. Možná v létě opět zamíří do některého z elitních týmu.
8. Tatu Väänänen (SV Wiler-Ersigen, Švýc.)
Loni: 4. místo
Ve švýcarském Wileru už patří velezkušený obránce mezi inventář. Jako kapitán dovedl nevysoký muž Finy ke světovému zlatu a i ve svém pokročilém věku patří mezi nejlepší beky světa.
9. Martin Östholm (Pixbo Wallenstam IBK, Švéd.)
Loni: 3. místo
I když jeho Pixbo zažívá mírný ústup ze slávy, holohlavý hromotluk si drží výbornou výkonnost. Díky bohatým zkušenostem má výborný herní přehled a svou pověstnou dělovou ránou straší všechny gólmany soupeřů.
10. Thomas Holmgren (IBF Falun, Švéd.)
Loni: 9. místo
Další tvrďák ze zadních řad je neodmyslitelnou součástí hvězdné první řady Falunu. Na hřišti je vidět nejen kvůli svému mohutnému plnovousu. Odvádí skvělou práci v defenzivě a stejně platný dovede být i při podpoře útoku.
Nejlepší hráčky světa 2016 podle Florbal.cz
1. Emelie Wibron (IKSU, Švédsko)
Loni: –
Královna je zpět. Wibron se vrátila zpět z Pixba do domovského IKSU a neskutečným způsobem pookřála. Opět je z ní pevná defenzivní zeď, která navíc sbírá jeden bod za druhým. Poté, co na nějaký čas dokonce vypadla z reprezentačního týmu žen, je nyní navíc opět jeho pevnou členkou.
2. Anna Wijk (KAIS Mora IF, Švédsko)
Loni: 1. místo
Florbalistka, která už vyhrála vše, co vyhrát mohla, pokračuje ve své stálé krasojízdě po švédských superligových hřištích. V dubnu sice nedotáhla Moru ke zlaté medaili, nadále ale patří mezi nejlepší florbalistky na světě.
3. Moa Tschöp (KAIS Mora IF / Täby FC IBK, Švédsko)
Loni: –
Další obránkyně v létě vyměnila Moru za Täby a celek, který už v minulosti profitoval z toho, že v nedávné době opustily švédskou nejvyšší soutěž nuceně dva týmy, v ní získal defenzivní diamant, který stojí za jeho vzestupem. Podobně jako Wibron, také Tschöp sbírá velké množství bodů.
4. Eliška Krupnová (Pixbo Wallenstam, Švédsko)
Loni: –
Nejlepší česká florbalistka pronikla také do světové TOP 5. O Elišce toho bylo napsáno již mnoho, svou pozici si univerzálka vydobyla také v Pixbu.
5. Nina Rantala (SC Classic, Finsko)
Loni: –
Jediná zástupkyně finské nejvyšší soutěže patří mezi opory národního týmu a Classicu, který ale v premiérovém Superfinále podlehl našlapanému celku NST. O Rantale se dá říci, že zraje jako dobré víno: čím je starší, tím jsou její výkony lepší.
Autor: Redakce
U žen tedy značný průvan…
Nevím o nikom, kdo by si při nominaci Kima Nilssona ťukal na čelo. Ten kluk má úžasný ruce a to se za půlrok ve třetí nejlepší lize neztratí 😉