Kdo byl za uplynulý rok nejlepšími zahraničními hráči? Redakce florbal.cz vybrala Švédy Rasmuse Enströma a Sandru Mattsson.
NEJLEPŠÍ SVĚTOVÍ FLORBALISTÉ ROKU 2013
1. Rasmus Enström (IBF Falun, Švédsko)
Falun je momentálně nejlepší florbalový tým světa a borec s širokou čelenkou je jeho lídrem. Co víc mohl dokázat? Dotáhl svůj celek k vítězství ve švédské lize, vyhrál Pohár mistrů a pokaždé byl u toho, když Švédové porazili Finy. Byl to prostě jeho rok!
2. Ketil Kronberg (IBK Dalen, Švéd. / Norsko)
Je sice Nor, ale uznávají ho všichni. Kdyby nebylo Kronberga, nehrál by Dalen finále švédské Superligy. Letos se mu povedlo dotáhnout podceňovaný tým z Umea do zápasů snů podruhé v řadě. Vidět ho mohli i diváci na turnaji Czech Open, do Prahy jezdí hodně rád.
3. Alex Galante Carlström (IBF Falun, Švédsko)
Sebestředný superstřelec z Falunu zaujal nejen výbornou formou, ale i kontroverzními výroky. Když má den, je téměř neuhlídatelný. Jeho forhendová střela tahem je jistě nejlepší na světě, když projde na bránu, nedá se chytat.
4. Tero Tiitu (Warbergs IC/Švéd., Finsko)
Je jen málo hráčů z Finska, kteří se dokázali prosadit ve Švédsku, nejlepší lize světa. Tero Tiitu to dokázal. Florbalový sympaťák se stal hlavní oporou a nejlepším střelcem Warbergu. nezastavilo ho ani nepříjemné zranění.
5. Alexander Rudd (IBF Falun, Švédsko)
Kdysi válel za Švédsko Fredrik Djurling a tenhle zrzavý dlouhán s dlouhýma rukama je jeho věrná kopie. Na hřišti stráví pokaždé přes 30 minut, aby se mohli Enström a Carlström pilně věnovat ofenzivě. Navzdory svému mládí má jisté místo v nároďáku Tre Kronor.
6. Petri Hakonen (SPV Seinäjoki, Finsko)
Finsko objevuje další novou kometu. Lítá okolo levého mantinelu a z pozice obránce pravidelně atakuje i soupeřovu branku. Petri Hakonen je prototyp zadáka, kterého by chtěl do týmu každý trenér, který má rád ofenzivní florbal. V All Stars Champions Cupu nebyl náhodou.
7. Johan Samuelsson (Granlo BK, Švédsko)
Je kapitánem Švédska, to mluví za vše. I díky němu je Granlo, nedávný nováček ligy, jistě na příčkách, znamenajících play off. I když přes léto bojoval s únavovým syndromem, dal se dopořádku a hraje tak, jak jsou fanoušci zvyklí. Tvrdě, silově, poctivě dozadu, ale i hodně produktivně.
8. Kim Nilsson (AIK Stockholm, Švédsko)
Loni Švédům zařídil titul mistrů světa a letos mu forma zůstala. I když se play off v poslední sezoně AIK nepovedlo, tentokrát je tým ze Stockholmu na čele a Kim s číslem 7 vede kanadské bodování! Pro švédský národní tým je nepostradatelný.
9. Martin Östholm (Pixbo Wallenstam, Švédsko)
Určitě znáte jeho ránu! Jedna florbalová značka na ní dokonce postavila i parádní reklamní kampaň. Podsaditý obránce Pixba si ale nezískal respekt jen tím, že rozbil barel s vodou. I díky němu je tým z předměstí Göteborgu v horních patrech švédské ligy.
10. Sami Koski (SPV Seinäjoki, Finsko)
Ranař z SPV si vydobyl místo v národním týmu a na Poháru mistrů v Tampere se na něj mohl jeho tým spolehnout. A diváci umí ocenit jeho nepředvídatelnou střelu, která mnohdy končí v šibenicích!
NEJLEPŠÍ SVĚTOVÉ FLORBALISTKY ROKU 2013
1. Sandra Mattsson (Djurgårdens IF, Švédsko)
Robur Dobyvatel. Žádná obrana pro ni není nepřekonatelná, při své premiéře na mistrovství světa zazářila. Švédkám pomohla ke zlatu a sama si odnesla trofej pro nejužitečnější hráčku turnaje. Její přihrávka na 3. gól finále byla možná nejhezčím momentem šampionátu.
2. Anna Jakobsson (Endre IF, Švédsko)
Narodila se se střelným prachem v žilách a demonstruje to všude tam, kde vytáhne florbalku z vaku. Na MS dala 7 ze svých 10 gólů v zápasech, v nichž šlo do tuhého. Hattrick ve finále se naposledy povedl krajance Saře Kristoffersson v roce 2007.
3. Emelie Lindström (Djurgårdens IF, Švédsko)
Takhle se s mezinárodní scénou loučí královna! Odvěká kanonýrka vyměnila přesné rány za gólové přihrávky a byla z toho ještě větší pastva pro oči. Znovu posunula ženský florbal o kus dopředu. I díky ní je její tým nejproduktivnější v Superlize.
4. Silvana Nötzli (KAIS Mora, Švýcarsko)
S ní a bez ní má švýcarská reprezentace sakra rozdíl. Členka zabijácké lajny Mory bez velké nadsázky sama rozhodla o bronzových medailích pro svou zemi. Oba 2 góly ve skupině, zlatý v zápase o 3. místo, českým reprezentantkám se o ní bude ještě dlouho zdát…
5. Anna Wijk (KAIS Mora, Švédsko)
Má klíčový význam pro Moru, v níž se podepsala pod necelou polovinu gólů v sezoně. V národním týmu ovšem zas tak nevyčnívala. Stala se sice nejproduktivnější hráčkou šampionátu, ale s výjimkou jediného bodu všechny nasbírala proti slabším soupeřům.
Autor: admin