Sirius. Foto: Per Wiklund Siriusu stačí k postupu do play-off zisk jednoho bodu z posledního utkání. FOTO: Per Wiklund
25. 9. 2017 Švédsko (0) KOMENTÁŘŮ

Falun na úvod ztratil bod, potrápil ho Sirius

Úvodní kolo SSL přineslo mírné zaváhání hned dvou favoritů – Falun musel Sirius porazit až v nájezdové loterii, Storvreta zase až v prodloužení vyzrála na Thorengruppen. Loňský finalista z Växjö vstoupil do sezóny výhrou nad Linköpingem Matěje Jendrišáka, který si ve střetnutí připsal bod za asistenci.

Zápas Falunu se Siriusem měl jasného favorita. Mistr z minulé sezóny Falun sice přišel o Simona Palména, nicméně jádro týmu, který byl v posledních letech jedním z nejlepších na světě, ne-li vůbec nejlepším, zůstalo pohromadě. Jenže Sirius před téměř tisícovou návštěvou v domácím prostředí mistra trápil a v 5. minutě třetí třetiny držel těsný náskok 4:3. Falun sice zvládl nepříznivý stav zvrátit, ale sekundu před koncem třetí třetiny dokázal srovnat na 5:5 Peter Berlin. Největší parádu v nájezdech sice předvedl Joakim Olsson, ale Falun si bod navíc pohlídal, když výhru vystřelil Malte Lundmark.

Druhá nejvyšší divácká návštěva kola přišla na zápas stockholmského AIK proti Dalenu. 1 290 diváků sledovalo dobrou první třetinu domácích, kteří se ujali dvoubrankového vedení. Ještě v polovině zápasu platil stav 2:0 pro domácí, ale pak Henrik Sjöström porušil auru brankáře Engholma a Dalen během 48 sekund zápas otočil. Druhou třetinu nakonec Dalen vyhrál 4:0 a ve střílení branek pokračoval i ve třetině třetí. K celkové výhře Dalenu 7:2 přispěli třemi body veterán Ketil Kronberg a o 14 let mladší Patrik Rokka.

Velmi dramatický souboj nabídlo utkání mezi Storvretou a Thorengruppen. Storvreta se sice dostala v první třetině do vedení 2:0, ale domácí Thorengruppen dokázal ve druhé třetině otočit a do třetí třetiny vstupoval s jednobrankovým vedením. Po gólech Albina Sjögrena a Tobiase Gustafssona sice Storvreta šla opět do vedení, ale dvě minuty před koncem na 4:4 srovnával obránce Adam Berglund. V nastavení pak zkompletoval hattrick Gustafsson a Storvreta tedy bere bod navíc za výhru v prodloužení.

Dobrý start do sezony zažil také tým Pixba. Tým kolem šestatřicetiletého kapitána Daniela Calebssona si pohlídal vyrovnané dvě třetiny s Höllvikens a ve třetí třetině dokázal zápas definitivně překlopit na svoji stranu. Hattrick v utkání vstřelil ex-chodovský Max Wahlgren, dobře se dvěma asistencemi prezentoval i mladý centr Danny Estrella-Näslund.

Linköping Matěje Jendrišáka dostal na úvod velmi těžkého soupeře, loňského finalistu Växjö. Linköping ještě na konci druhé třetiny prohrával pouze o gól, Växjö ale vyrovnání nepřipustilo a naopak si většinu třetí třetiny hlídalo pohodlný dvoubrankový náskok. Matěj Jendrišák si v prvním utkání sezóny připsal bod za asistenci u branky Gustava Fritzella. Loňského lídra statistik Växjö Valdemara Ahlrotha v prvním utkání více než dobře zastoupil André Andersson, který zaznamenal 4 body a vyšvihl se tak do čela průběžného kanadského bodování.

Největšímu diváckému zájmu se těšil souboj mezi domácím Mullsjö a staronovým účastníkem Superligy Jönköpings. Domácí měli od začátku zápas ve svých rukách a ve čtvrté minutě druhé třetiny vedli už 5:0. Pak se sice Ekströmovi podařilo snížit, ale Mullsjö přidalo další dvě branky a vedlo 7:1. Nejblíže na dostřel se Jönköpings dostali v osmé a desáté minutě třetí třetiny, kdy nejprve Ekström snižoval na 7:4 a poté Glimberg na 8:5. Domácí si ale první výhru v sezoně pohlídali a zapsali do tabulky první tři body.

VÝSLEDKY 1. KOLA ŠVÉDSKÉ SUPERLIGY:

IK Sirius IBK – IBF Falun 5:6 po samostatných nájezdech (1:0, 1:3, 3:2 – 0:0)
Branky: 10. Eriksson, 39. Kostov-Bredberg, 45. Widh, 45. Olsson, 60. Berlin – 27. Cederström, 37. Lundmark, 40. Johansson, 52. Galante-Carlström, 54. Adriansson, vítězný nájezd Lundmark. Diváci: 993. Sestřih z utkání.

AIK IBF – IBK Dalen 2:7 (2:0, 0:4, 0:3)
Branky: 14. Forslöv, 19. Haglund – 31. Sjöström, 31. Wallgren, 31. Forsman, 36. a 54. Rokka, 41. a 58. Kronberg. Diváci: 1 290. Sestřih z utkání.

Team Thorengruppen SK – Storvreta IBK 4:5 po prodloužení (0:2, 3:0, 1:2 – 0:1)
Branky: 22. Pedersen, 23. Reinholdt, 36. Arvidsson, 59. Berglund – 3., 56. a 65. Gustafsson, 13. Stenberg, 41. Sjögren. Diváci: 503. Sestřih z utkání.

Höllvikens IBF – Pixbo Wallenstam IBK 4:7 (1:1, 2:3, 1:3)
Branky: 9. a 22. Sjöstedt, 21. Persson, 41. Lundström – 18., 33. a 41. Wahlgren, 34. Bringestedt, 37. Sköld, 50. Borgström. Diváci: 796. Sestřih z utkání.

Linköping IBK – Växjö IBK 4:7 (0:2, 3:2, 1:3)
Branky: 24. Karlsson, 30. Nyholm, 33. a 45. Fritzell (na druhou JENDRIŠÁK) – 1. Jansson, 4. Hydén, 21. a 48. Kjellsson, 31. Roos, 45. a 53. Andersson. Diváci: 705. Sestřih z utkání.

Mullsjö AIS – Jönköpings IK 9:6 (3:0, 4:3, 2:3)
Branky: 5. a 49. Ganevik, 14. Vestlund, 16., 22. a 29. Nygårdh, 24. Tarenius, 34. Palmqvist, 56. Svensson – 28., 48. a 58. Ekström, 35. Larsson, 38. Wadsten, 50. Glimberg. Diváci: 1 870. Sestřih z utkání.