Čas se neúprosně krátí, z Malmö přijelo několik reprezentantek zraněných. Hlavní trenér Miroslav Janovský má před nadcházejícím šampionátem jistě těžkou hlavu, přesto si našel čas na tradičně velmi otevřené odpovědi pro Florbal.cz. Mimo jiných zajímavých věcí prozradil složení první formace.
Pane trenére, česká reprezentace odehrála závěrečný turnaj série Euro Floorball Tour. Jak jej obecně hodnotíte?
„Měli jsme tři hlavní cíle, které se vázaly k naší hře a byly zaměřené na obranu, rychlé protiútoky a hru na míčku. Tím výsledkovým cílem bylo vyhrát jedno utkání – s Finskem nebo Švýcarskem. Některé cíle se podařilo splnit lépe, některé hůře. Obecně jsme samozřejmě spokojeni s tím, že se nám podařilo vyhrát poslední zápas před šampionátem, tedy zápas se Švýcarskem. Nejsme moc spokojeni se zápasem s Finskem, kdy jsme se vůbec nemohli dostat do tempa. V zápase se Švédskem jsme zvládli výborně jednu třetinu, ale ve zbývajících dvou nás Švédky tvrdě školily.“
Logickou otázkou by bylo, zdali máte jasno o konečné nominaci, ale množství zraněných hráček to znemožňuje. Zeptám se tedy jinak: jaký bude u těchto zraněných hráček postup? Například Slovensko nominovalo dvě hráčky, které v sezoně neodehrály utkání víceméně postupem pokus – omyl ve smyslu jejich případného zapojení.
„Celkem se nám na Euro Floorball Tour zranilo pět hráček z prvních dvou řad. Některá zranění jsou vážnější, některá snad problémem nebudou. Finální nominaci tedy zdravotní stav ovlivnit může a pravděpodobně ovlivní. V některých případech budeme pravděpodobně čekat až do poslední chvíle před mistrovstvím. Připraveni ale jsme na všechny varianty a především – ať situace dopadne jakkoliv – budeme připraveni dosáhnout na šampionátu svých cílů a všechny nominované hráčky budou dobře připravené pro svou roli na mistrovství světa.“
Je dáno, že případné změny musíte provádět v rámci First Listu. Rovněž je také jasné, že reálnou šanci zahrát si na šampionátu mělo nějakých 25 hráček. Můžete prozradit, jakým klíčem se obsazovaly další pozice?
„Na MS samozřejmě mohou jet pouze hráčky, které jsou na takzvaném First Listu, tedy ve třicítce. Ta byla sestavena tak, aby nám v případě problémů umožnila manévrovací prostor. Pokud bude tedy potřeba, tak tento prostor využijeme. Stále ale věřím, že většina hráček se dá v následujících dnech a týdnech zdravotně do pořádku.“
Úvodní zápas s Finskem byl z obou stran velmi špatný z hlediska chyb, množství nepřesností a snad také nějaké chuti hrát. Čím si to vysvětlujete?
„Zápas s Finskem byl tentokrát opravdu zvláštní – v takovém divném tempu, relativně bez velkého náboje. Trénink před tímto zápasem přitom měl obrovský drive a čekali jsme, že ho přeneseme i do tohoto zápasu. Bohužel se to nepodařilo, ale bylo to vzájemné. Rozhodně pokud by se zápas na MS takto vyvíjel, budeme muset na to reagovat. Je nutné si zároveň přiznat, že Finsko šlo v tomto kalendářním roce svými výkony nahoru a kvalita jejich hráček je na vysoké úrovni. Na MS budou chtít určitě znovu útočit na dosud suverénní Švédsko. V tomto cyklu jsme je sice jednou dokázali porazit ve chvíli, kdy byl náš výkon přesně na hraně našich možností, především v obraně a při sebevědomé práci s míčkem. Takový výkon může vést k dobrému výsledku.“
Sám jste se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že Švédky hrají takzvaný „air floorball“, to ale bylo před tímto turnajem. Upřímně, není to nyní spíše tak, že výkony Švédek jsou pro ostatní týmy včetně Finek, které mají dlouhodobě druhý nejlepší tým na světě, z jiné galaxie?
„Švédsko je pro mě, z pohledu hráček, prvním profesionálním týmem v ženském reprezentačním florbalu. Také proto je náš vzájemný zápas se Švédskem potřeba vidět ve větším kontextu a detailu. Švédsko na turnaji předvedlo naprosto dominantní výkony, přestože ne vždy hrálo na 100% celý zápas. Vyhrálo 9:1 se Švýcarskem, s Finskem po 25 minutách vedlo 6:0! Když chtělo, tak pracovalo v obrovské rychlosti a síle, navíc dovednostně na výši. S námi předvedlo Švédsko v první třetině naprosto dominantní výkon. Ve druhé třetině Švédsko stáhlo první řadu a nám se hned začalo lépe dýchat – v obraně i v útoku. Vyhrát třetinu 4:1 nad Švédskem je sice skvělé, ale v celém kontextu to nic neznamená. Ve třetí třetině nás navíc Švédky znovu vrátily do reality – zatlačily na nás a my začali kupit chyby v rozehrávce. Zvažovali jsme, jestli ve třetí části jít až na hranu, jestli stáhnout sestavu na dvě řady a víc tlačit na výsledek. Ale pro nás byl mnohem důležitější zápas se Švýcarskem, který začínal druhý den ráno. Tak to ostatně může vypadat i na MS.“
Švýcarkám chyběla Corin Rüttimänn a prakticky okamžitě podlehly Češkám. Ukázalo se zde, že rovněž naše tradiční soupeřky trápí nedostatek skutečně vůdčích individualit?
„Švýcarsko se na turnaji neukázalo v dobré formě, ale tak to s tímto týmem je před MS obvyklé. Nesmíme ale zapomenout, že na předcházejících dvou turnajích EFT s přehledem porážely Finky a zle proháněly Švédky. Navíc jim ze zdravotních problémů chyběla vámi zmiňovaná nejlepší hráčka Corin Ruttimann. Na jejích výkonech stojí a padá výkon první řady a tím také Švýcarska. Je to ostatně podobné, jako by nám ze hry vypadla Eliška Krupnová nebo Denisa Ratajová.“
Pouze jedinou branku neobstarala elitní formace. V rozhovoru pro ČT jste prakticky řekl, že právě ona je od toho, aby se o góly starala. Přesto, jak vylepšit ofenzivní činnost dalších dvou formací?
„Druhá řada se do šancí dostávala, ale nebyla tentokrát efektivní. Tam věřím, že góly přidáme. Tato řada ale musí být především lepší v obranných činnostech! Bohužel jsme v této řadě vzhledem ke zdravotním problémům museli točit hráčky a věřím, že ustálení sestavy pomůže víc gólů dávat a méně dostávat. Podobné to bude se třetí řadou a budu moc spokojený, když tato řada bude v zápasech někde kolem nuly nebo plus jednoho gólu. Pak zcela splní svoji práci.“
Zmíněnou první formaci tvoří dvě největší individuality českého týmu: Eliška Krupnová a Denisa Ratajová. Máte jasno o tom, kdo bude reprezentační útočné komando tvořit s nimi?
„Jasno jsme měli před turnajem, jasno máme po turnaji. Bude to Nela Kapcová, Nela Jiráková a Martina Čapková. V případě potřeby koncentrovat největší sílu do jednoho útoku v některé části zápasu se v první řadě může objevit Martina Řepková. Do těchto plánů by teď mohly zasáhnout pouze zdravotní problémy.“
Jaký bude závěrečný program reprezentace před mistrovstvím světa?
„Hráčky se teď budou věnovat klubovým záležitostem a týden před MS absolvujeme závěrečné pětidenní soustředění v Bystřici nad Pernštejnem. Pak na tři dny domů a vzhůru na Slovensko.“
Otázka na závěr, která asi musí ještě jednou padnout: jaký je cíl reprezentace na mistrovství světa? „Chceme být stoprocentní a dominantní v zápasech s týmy za námi a víme, že v zápasech s Finskem a Švýcarskem můžeme při naprostém dotažení všech věcí uspět. Ale je potřeba si uvědomit, co se pod slovem ‚můžeme‘ skrývá.“
Autor: Michal Dannhofer
Nejdřív by si měl začít u sebe a to výměnou trenéra =D
je to smutný ale musím jedině souhlasit…chudák kluk, za těch pár let co tam je nic nedokázal a sliboval, že příště to už bude lepší, nebo že tým splnil cíle který nastavil…jen mě překvapuje, že mu chybí nějaká soudnost uznat, že žádný progres neuděl, takhle pod jeho vedením se repre zastavila a svedky, finky a svycarky dostaly cas na zlepseni…obavam se, že za nedlouho budeme hrat varovnané zápasy jen se slovenskem 😀 😀 😀
Trenér Janovský po MS končí. Pak se to snad pohne k lepšímu
Dokud bude česká ženská Extraliga spíš souborem zájmových kroužků než sportovních týmů, nepomůže reprezentaci ani Pámbů.
Přesně tak!
To je trochu nefér. Jen Z.M. může za to,ze v zemi,kde je kvalitnich hracek na 8 tymu se hraje rozmelneno v 12 ti a pada jedna dvacka za druhou. Ty holky, co na to maji a chteji za to nemuzou, jen jsou obeti systemu cfbu.
Obětí něčeho nehezkého bude leda ty… soutěž a její systém s tím nemá nic společného. Vedení a styl na repre úrovni to je jiná. V té mužské už je jasně vidět rozdíl. A to v superlize máme 14 týmů, mnohem diskutabilnější než extraliga…