Realizační tým hlavního trenéra Miroslava Janovského nominoval na druhé mistrovství světa žen. Do Bratislavy poveze minimálně osm debutantek, hlavu mu ale pořádně zamotala zranění, která jeho hráčky utrpěly při posledním turnaji série Euro Floorball Tour. Proto je vysoce pravděpodobné, že ještě dojde ke změnám.
Pane trenére, je známa nominace na nadcházející světový šampionát. Rodila se těžce?
„Sestava se rodila dva roky. V tomto cyklu jsme vyzkoušeli více než 40 hráček a jsem rád, že tým vykrystalizoval do této podoby.“
Prozradíte, nad jakým postem jste nejvíce váhal?
„Tvoříme nominaci na páté mistrovství a už jsem si zvykl, že největší debaty se vede kolem postu na úrovni devatenácté dvacáté hráčky. A i z těchto debat je vidět, jak jsou tyto hráčky pro tým důležité – zvažujete, které nejlépe budou schopné alternovat na různých postech, které v případě potřeby podpoří své spoluhráčky i z lavičky, které budou schopné naskočit byť na pár minut a budou schopné rozhodnout zápas.“
Když to vezmeme po jednotlivých řadách, tak poměrně brzy vykrystalizovala brankářská dvojice. Co rozhodlo v neprospěch Hany Ranochové?
„Vezmu to spíše z druhého pohledu. Jana Christianová v minulém cyklu na čas přerušila kariéru a vypadla tak z možnosti startovat na šampionátu. Nyní jsme nesmírně rádi, že se znovu vrátila do týmu ve výborné formě a bude jedničkou na MS. Na post druhé brankářky jsme vybírali ze třech brankářek. Nikola Příleská za poslední dva roky udělala významný posun, osvědčila se nám v tomto cyklu v řadě oficiálních mezinárodních zápasů – bilance 5 výher (naposled na EFT proti Švýcarsku), 1 remíza, 1 porážka – i v množství dalších přípravných zápasů, a proto jsme přesvědčeni, že bude tou pravou brankářskou dvojkou pro světový šampionát.“
Ačkoliv nemá jediný reprezentační start, tak se na šampionátu představí Vendula Beránková. Je to něco, co jste měl v hlavě delší dobu?
„Vendulu sleduji dlouhodobě. Poprvé jsem s ní mohl pracovat v květnu 2013 na soustředění talentovaných žákyň v Jilemnici, kde jsme si ji vytipovali, v trenérském podpůrném týmu aktivních hráček tehdy byla například Denisa Billá nebo Karin Vavrečková, mezi tři nejperspektivnější hráčky daného výběru a možné adeptky pro budoucí reprezentaci – jednou z nich byla i Nela Jiráková. Od letošního léta jsme v užším kontaktu, protože jsme hledali pro reprezentaci alternativu na post obránce-praváka. Přes letní soustředění v Jičíně, cílené sledování na Czech Open, kde se poprvé představila v ženské kategorii, následné extraligové zápasy a Champions Cup ve Finsku se dostala až na podzimní reprezentační tréninky a nyní do sestavy pro světový šampionát. Věřím, že se se svou rolí popere s mladickým elánem a drzostí.“
Oproti poslednímu turnaji série Euro Floorball Tour jste udělal jedinou změnu, kdy právě Vendula Beránková nahradila Adélu Bočanovou. Co rozhodlo o neúspěchu dlouhodobé reprezentantky?
„Potřebovali jsme posílit naši levou stranu sestavy, která nám teď dává víc alternativ. Adéla se ale na šampionát ještě může dostat. Záležet bude na stavu zraněných hráček a také na aktuální formě hráček, které jsou v tuto chvíli ‚pod čarou‘.“
Co to znamená „hráčky pod čarou“, jakožto termín, který jste zmínil v předchozí odpovědi?
„Máme v tuto chvíli více variant, kdo by v případě potřeby zraněnou nebo zraněné hráčky nahradil.“
Není tajemstvím, že například zranění Karin Vavrečkové je vážnějšího charakteru. Jaký máte nastavený postup pro případné změny? Existuje nějaké pořadí náhradnic?
„Stav Karin opravdu není dobrý. Vyšetření na magnetické rezonanci ji ale čeká teprve v pondělí, a byť je šance na úrovni několika málo procent, tak ji chceme využít. Zatím odpočívá a leduje zraněnou nohu. Pokud by se potvrdilo, že stav zranění vylučuje její možnost startu na MS, tak bychom standardním způsobem provedli změnu v nominaci, pravděpodobně na závěr soustředění v Bystřici. Hráčky, které jsou v tuto chvíli mimo nominaci, svoji roli znají a budou případně bojovat o dodatečnou nominaci do poslední chvíle.“
Autor: Michal Dannhofer