Do dalšího cyklu půjde reprezentace žen nejen s novým trenérským vedením, ale také s novou kapitánkou. Obránkyně Ivanti Tigers Martina Čapková se totiž po světovém šampionátu rozhodla – navzdory poměrně mladému věku – ukončit reprezentační kariéru. V otevřeném rozhovoru pro Florbal.cz se podělila o vlastní pocity a také o názor, kam by měla reprezentace směřovat.
V poměrně brzkém věku končíš v reprezentaci. Co Tě k tomu vede?
„Dost pevně jsem rozhodnutá už poslední rok a zatím to nevypadá, že by se to nějak měnilo. Nechci zatím končit s florbalem úplně, ale už to po těch skoro dvaceti letech přestává být taková radost. Myslela jsem si, že to trochu zlomí ten mistrovský titul nebo atmosféra Mistrovství světa, ale nestalo se tak, možná spíše naopak. Když jsem se takhle jednou začetla do rozhovoru s Janou Veselou na serveru Bez frází, kde popisuje svůj konec kariéry, tak jsem se s ní musela v mnoha věcech ztotožnit. Příští rok dokončím školu a ráda bych konečně měla čas na jiné věci, jako je cestování a rozvoj pracovní kariéry.“
Švédky sice Finky porazily dvakrát až po nájezdech, jinak ale světový šampionát žen nějaká výrazná překvapení nepřináší, naposledy se vzestup Slovenek také čekal. Není to právě o stereotypu, který hráčky ubíjí?
„Nemůžu mluvit za všechny, ale mě tedy rozhodně neubíjí stereotyp mistrovství. Mě často spíše ubíjí prostředí českého florbalu. Úroveň spolupráce mezi unií a týmy, mezi klubovými a reprezentačními trenéry, ta ochota vyjít si vstříc a něco tak dokázat a posunout florbal u nás zase někam dál. Absence těchto prvků je podle mě primárním důvodem našich neúspěchů. Doufám, že teď je čas, kdy se to může zase celé otočit a vyčistí se trochu ovzduší.“
Z Tvého pohledu, změnila by něco případná medaile na světovém šampionátu?
„Určitě ne. Pokud bychom v Bratislavě vyhráli medaili, nepatřila bych mezi ty lidi, kteří se za to budou plácat po ramenou a tleskat si, jak jsme se zase posunuli, protože si to nemyslím. Byla by to shoda náhod a štěstí. Rozhodně ne nějaká dlouhodobá koncepční práce. Medaile by nepřebila zklamání, že jsme za poslední čtyři roky ztratili zase všechnu tu práci, která se tu předtím stejně dlouhou dobu budovala.“
Po konci Miroslava Janovského u reprezentace nastane nová éra a například tvá spoluhráčka Lucia Košturiaková deklarovala, že se ke slovenské reprezentaci vrátí, pokud u ní zůstane Michal Jedlička. Má podobnou cestu zpět v případě „vysněného“ trenéra také Martina Čapková?
„Myslím si, že to v případě Lucky nebylo zas tak vážně míněné vzhledem k jejímu pracovnímu vytížení a případným rodičovským povinnostem. Spíše tím chtěla zdůraznit, že Bedla udělal u reprezentace skvělou práci a pro hodně hráček by jeho setrvání bylo impulzem k další snaze se rozvíjet.
Pro mě osobně je asi největším impulsem samotná trenérská změna a odchod Miroslava Janovského, ale ani to už mi momentálně moje nechutenství nespraví. Myslím, že dříve bylo pro spoustu hráček velkou odměnou reprezentovat. V posledních letech jsem ale vypozorovala, že to ztratilo svoji hodnotu.
Možná je to i tím, že za dřívějšího vedení byla ta nominace něco prestižního, dnes už může být v nominaci kde kdo a můžou to být i hráčky, o kterých se dlouhodobě ví, že pro ně florbal není prioritou. Možná jsou to detaily, které širší florbalová veřejnost nevnímá a nechápe, nicméně ostatní si toho všímají a působí to dost amatérsky.
Sama jsem v průběhu mistrovství dostala spoustu zpráv, kdy mi lidé z florbalového prostředí přáli hodně štěstí a že nám přejí medaili. Nezapomněli ale dodat, že to přejí jen nám a ne našemu hlavnímu trenérovi.
Mým vysněným trenérem pro naši reprezentaci je tedy takový člověk, který už na klubové scéně něco dokázal a je schopným trenérem, který má respekt. Potřebujeme změnu. Potřebujeme někoho, kdo se zvládne přenést přes své osobní antipatie a bude spojovat ženský florbal, spíš než aby ho rozděloval.“
Máš za sebou působení ve Švýcarsku a Švédsku. Nepřijde Ti někdy líto, že jsi neodehrála zápasy také finské nejvyšší soutěže, abys mohla říct, že jsi hrála ve všech elitních soutěžích? Bylo to někdy blízko?
„Finsko mě nikdy nelákalo ani florbalově, ani lidsky. Když už jsem šla do nějaké země hrát, chtěla jsem z toho vytěžit i něco do osobního života a naučit se jazyk, což se mi ve Švýcarsku i Švédsku povedlo, ale z finštiny mi vstávají vlasy hrůzou. To opravdu nikdy nebyl můj cíl a určitě bych tam nešla hrát jen kvůli tomu, abych si udělala čárku a měla splněno angažmá ve všech ligách TOP 4. Zase taková vášnivá sběratelka nejsem.“
Když se vrátím ke zmíněné Janě Veselé, tak se od basketbalu úplně odstřihla, věnuje se civilnímu zaměstnání a rozvoji ducha. Ty bys chtěla u florbalu v nějaké roli zůstat?
„Nekončím s hraním v klubu, jen s reprezentací. Od florbalu se určitě neplánuji odstřihnout, ráda budu dál sledovat, jak se to v tom našem malém rybníčku vyvíjí. Rozhodně nemám trenérské ambice, ale možná bych se zajímala o rozvoj florbalu v zemích, kde ještě není příliš populární. Mám pár známých, kteří se v tom angažují, takže bych se asi měla od čeho odrazit.“
Autor: Michal Dannhofer
Janovský byl takový „charakter“?
Ķlobouk dolu prvni vlastovka ktera rika veci otevrene a jak si to mysli. Doufam ze bude spoustu takovych vyjadreni a ze se konecne svaz i kluby chytnou za hlavu . Ze jim konecne dojde ze nase hracky se chteji posunout a hrat pro zabavu a divaky. Ze kluby dosadi trenery ktere budou prinosem pro sport a ne pro kamardcov ….viz. Olomouc. Pokud budou dadejove v nejvyssi soutezi nikam se nemuzeme posunout. Ale pravdepodobne uz si to i tam uvedomili……alespon v to doufam a dalsich spoustu lidi …..
V jednom má pravdu… dřív to bylo za odměnu v Herbadentu být i v repre. Teď už tam můžou být hráčky i z jiných klubů a nemusí přestupovat ?. Jinak poněkud prázdné sdělení v době kdy změny přijdou. Proč to nezaznělo dřív? Od kapitánky poněkud nesportovní a neuctivé.
Tak zas aby rozvrtávala mančaft v přípravě nebo během MS, to by tuplem nebylo to pravé…
Že nepromluvila veřejně neznamená, že se to neřešilo uvnitř týmu. Ten tým byl rozvrtaný už od nástupu MJ – některý skončily rovnou, jiný po Tampere a jen naivka si může myslet, že to mezi sebou celý ty 4 roky neřešily + ty holky furt masírovaly odešlé nebo odejité do repre záhrobí a lidi v klubech 😛
Sice rika veci tak jak jsou, ale ruku na srdce ona chybet nebude, herne nepredvadela zadnou hitparadu.
Díky za tenhle rozhovor Martino!
Martina ma pravdu, spis mi jen vadi, ze se s tim jde na povrch az nyni.
Proc se tedy neozvaly uz drive? Minimalne po prvnim cyklu bylo jiz zrejme,ze se s Janovskym nikam neposunou. Verim,ze ona spolecne treba s Krupnovou,Ratajovou a dalsima holkama,kdyby si trochu duply,tak se nektere veci mohly zmenit. Takhle to byly 4 naprosto zbytecne roky. Jediny,kdo se takhle ozval byla Tozickova a protoze byla sama,tak to odnesla pouze ona..
Z klubu ci hracu nezmeni nikdo nic a vsichni to vi. Jedine co zmeni, ze nebude reprezentovat,tak holt jen pojede vice dalsich hracu, co ani nemakaji. Podivejte se na pripad Langer – nevidana jednota klubu, kdy byly vsechny proti, dokonce i jeho vlastni a chteli systemove reseni a jak to dopadlo…
Jsem zvědavý zda se tato zpráva objeví i na oficiálním webu českého florbalu..
Tento rozhovor považuji za lidské selhání slečny Čapkové: určitě má právo ukončit svoji repr. kariéru, určitě má právo kritizovat cizí práci včetně trenéra, ale tahle bulvární forma a obsah je přesně to, co dále sráží kredit ženského florbalu i u těch málo lidí, kteří tento sport zajímá nebo se mu dokonce věnují. Jde jen o další plácnutí do vody a voda zůstane kalná a stojatá dál. Sama může jít trénovat, hledat trenéry, pracovat na Unii v klubu nebo si založit klub vlastní atd. – pak se těším na výsledky její práce, ve které ji stejně jako v osobním i flrorbalovém životě držím palce.
Janovský je možná úplný vůl a neschopný trenér, ale určitě nemůže za všechno a kdo viděl nějaký zápas našich či mezinárodních ženských soutěží (včetně např. letošního MS žen) určitě chápe, že ženský florbal je ještě věští (naleštěná) bída, než ten mužský. Za mě přestaňme leštit a začněme více trénovat, pak nebudeme muset tolik řešit, kdo trénuje a kdo komu co škaredého udělal. Viz. včerejší výsledek poháru Mladá Boleslav vs. FBC 20:0 – geniální příklad toho, čemu se říká Český florbal.
Nejčastější kec…začněte více trénovat. Možná je problém ten, že ta naleštěná bída lidem bere chuť do sportu. Tak ok…musíme hrát v týdnu bo Mlčoušek, musíme udělat facebook, instagram, marketingové projekty, plnit všechny možné reglementy a řády, že už málem nestíhají lidi pořádně trénovat a dělat ten samotný florbal a pak vezmete 20tisíc, vyhodíte to za cestu na zápas někde do Olomouce (Olomouc promine, na tomto místě by mohlo být dalších x-týmů) a tam vyhrajete o 20. Celý týden zapraný plněním povinností, shánění peněz, trénování a dostaví se 80% roku tohle? To časem omrzí každého.
Snad tohle všechno v extralize zařizuje víc lidí, navíc mimo hráčky… v čem je pak problém? Každodenní práce jako všude jinde.
No ty krávo, a za všechno můžou taky migranti… Nikdo nikoho nenutí hrát v týdnu, tuhle sezónu se uprostřed týdne hrály v extralize 2 zápasy, z toho jeden Tigers s Panthers, což si domluvili sami a pak TV zápas, co zase hrály v Praze pražačky… ale svýst svůj smutnej život na Mlčouška je móda 😀 Nemluvě o těch sockách… copak někdo někoho nutí, aby marketing dělali trenéři a hráči? Že to reálně dělaj, je problém vedení klubů, který je líný si na to sehnat lidi. #facepalm
No a vy si myslite, ze ve florbale zen ma nekdo penize?staci Herbadent, tam tri lidi delaji vsichni vse, klobouk dolu pred nimi. Nehlede na to,ze ani u muzu to moc jine nebude.
Problém je, že v ženský extralize nikdo nikoho nenutí dělat socky, jak tady tvrdí pan x. To je pouze v projektu marketingovejch manažerů v superlize, kde na to kluby dostávaj víc jak 100 táců na sezónu, ty šikovnější až 200. Sorry, ale za takový prachy se nedivím, že po nich unie chce alespoň základní marketingovou činnost, co v současnosti ke sportu patří. Že spousta lidí chce dostávat prachy za nicnedělání, to je jejich problém. Chodov si za ty prachy dokonce dokáže dělat vedle svejch věcí i bizár 😀
Rozsirene statistiky, zasilani fotek a cinnost na soc.sitich je povinna jiz i u zen. Pravda, nemusi vytvaret marketingove plany a vyjezdni utkani. Nicmene taky temer nic nedostanou. A vas komentar penize za nic – penize maji byt na sport, ne na reklamu. I ta unie je od statu dostava na sport, jen je na nej nedava.
Ale řešíme podstatu toho brečení – že to má někdo dělat na úkor sportu, ale unie to nenutí dělat hráče a trenéry. Ať mi nikdo netvrdí opak! Kec o tom, že unie dostává prachy od státu na sport, ale strká je do marketingu je taky úplná pí*ovina v době, kdy to kvůli průserům ve financování hlídá MŠMT a NKÚ jako oko v hlavě a ještě nikdy nic nenašli, i když tam dle mých informací jsou kontroly posledních několik let každej půlrok. Stačí se i o florbal zajímat jinde než v diskuzích na internetu. Buďme rádi, že nejsme ve volejbale, kde sice možná marketing tolik nehrotěj, ale taky kam se volejbal posunul za posledních 10 let a kam florbal? Nemluvě o tom, že se jim ztratí 20 MEGA a nikdo si toho nevšimne!
Zásadní problém marketingu ve florbale je, že tomu 90 % lidí nerozumí a pro mnohé se z toho stalo sprostý slovo. Je to jen o (ne)schopnosti lidí věci chápat a dělat. Např. od jedný holky z Tigers jsem slyšel, že jejich vlastní (!) sponzoři je sami tlačí, aby se zviditelňovali, bo doteď nic nedělali. Lidi totiž nedohlídnou dál než za dva hrací víkendy a myslej si, že marketing dělaj kvůli aktuálnímu stavu, jenže chyba lávky – marketing je všechno o investicích do budoucna. Třeba Bulldogs, tam to musí vést naprostej dement – jim loni přijde na zápas 2,5 tisíce lidí a pak nic, zase na Brno žalostnej podprůměr a to byla fanouškovská výspa…
Sorry, na tom, že se unie snaží učit kluby si na sebe vydělat i jinak, než žebrat u krajů a městskejch úřadů, nevidím vůbec nic špatnýho. Sportovní a marketingovej posun jde ve sportu ruku v ruce, tak to prostě je v tomhle světě nastavený. Aktuální stav v českým florbalovým rybníku je zkrátka takovej, že unie dokázala získat do svýho marketingovýho oddělení mimořádně schopný lidi, zatímco sportovní složka, ať už unijní nebo drtivá většina klubů, dost kulhá. To ale pro mě není důvod, abychom se klasicky česky snažili sundat něco, co je před náma, místo toho, abychom sami přidali.
S marketingovyma firmama mam dost co docineni a kazdy v nich vam rekne, ze florbal je z marketingoveho hlediska naprosto nezajimavy. Vzdyt i generalni partner cele souteze dava za jmeno extraligy mene, nez je rocni rozpocet prumerneho extraligoveho klubu. Florbal stejne jako volejbal ci hazena je nezajimavy a dokud nebude mit navstevnost minimalne jako basktebal, tak dal zajimavy nebude (a i ten basket drzi spis tradice). A unie – no jasne, tak na dotace uplatni sve provozni vydaje, ktere ma a hradi je treba z licenci a startovnych klubu a dotace se tak pro ne stava volny prijem (a nebo naopak).
To se mozna v podstate shodneme, ale v zemi, kde i velke sporty jako hokej nebo fotbal maji problem nekrachovat a ty dalsi profesionalni ci poloprofesionalni jsou klubovou urovni snad krom par zenskych tymu naprosto na chvostu nejen Evropy, ale i stredni Evropy, jsou vase predstavy o tom, ze kdyz bude chodit pravidelne 500 divaku, tak budou zajimavi uplne mimo (muselo by chodit 2000 a vice a to nechodi ani na profiky ve Svedsku). A co se politiky tyce, myslim, ze to kluby pochopily davno, ale nejsou samy a pochopily to vsechny sporty (viz. jak Pelta obral ostatni)….to same by se dalo rict o sportovnich halach. Ja si proste myslim, ze florbal by mel jit hlavne a primarne sportovni cestou, tak jak sel do cca 2008, ty dalsi veci prijdou k tomu. Videt je to u tradicnich klubu co tu jsou okolo 20let, jejich fanousci stabilne chodi ve vetsim poctu jen, kdyz tyto kluby hraji dobre. Florbal zavisly na tom, zda v danem roce zvoli zrovna ANO ci NE, neni cesta, ale je to asi vec nazoru.
Znalec, Adolf a další – je vidět, že jste si Janovského nezažili osobně. Pak byste to pochopili..
Je pravdou ze hlavni trener nenauci hracky zakladum, to by mely umet z klubu ale hlavni trener ma pravo si hracky vybirat. Mel by sledovat celou extraligu a brat holky ktere maji momentalni formu a ktere do toho davaji vse. Myslim, ze mame spoustu hracek ktere by na mistrovstvi odevzdaly vic jak nominovane. Preci v nasi soutezi je spoustu hracek jen se o ne nikdo nezajima coz je spatne. Nekdo zminoval olomouc, no jsou posledni ale hracsky kadr maji jeden z nejlepsich za poslednich par let, tam je nazorny priklad toho o cem nas florbal je. Trener neumi pravdepodobne setavit holky aby to pasovalo a aby slapaly, jde o kamaradcov a vedeni necine prohlizi. To je obraz i nasi repre nikdo nic nechce menit ono to nekak dopadne. Pokud nebudeme brat florbal jako sport, ze chceme lepsi a lepsi vysledky nikdy to nikam nepovede. Zaklad tohoto celeho problemu o kterem se diskutuje je prave v klubech. Pokud oni nebudou okamzite resit situaci pujdeme porad vysledkove dolu….
Fando, zažili. Aspoň já teda. Neidealizuju si ho, ale ani ho nepovažuju za klíčový problém ženského florbalu u nás, jak je teď prezentován. Vždyť je to směšné a jen se tím kryje opravdová podstata.
Primární je opravdu práce v klubech. Aby se kluby posunuly, musí mít solidní zázemí s profesionálním přístupem vedení a trenérského týmu. Na kvalitu je potřeba ale peněz, aby realizační tým byl dostatečný, komplexní a měl svou jinak většinově dobrovolnou činnost alespoň částečně finančně pokryt. K zázemí patří např. i forma cestování k zápasům. Sednout do aut a jako hráč odřídit cestu přes celou republiku není ideální, klub ale třeba na půjčení autobusu nemá. Nedostatečné a nekvalitní zázemí se po určité době stane brzdou rozvoje týmu včetně talentovaných hráčů, vytvoří se průměr, hráči ztratí motivaci pro něco navíc a přivyknou daným podmínkám. Pochopitelně si tím i mnozí přivřou cestu alespoň do širšího kádru repre.
Peníze jsou pochopitelně jen jedním faktorem, ale jedním ze základních. Rozbor dalších cest k „úspěchu“ by vydal na román, navíc v případě ženského florbalu.
Včechno to začíná od hráčů/hráček…
1. musí přijít profesionální přístup od hráčů/hráček
např.: flákač nezačne makat ani když bude jako v
bavlnce, naopak bude línější.
chápu, že to je těžký makat, když neni konkurence a
každej/každá má svý jistý..
2. můžou se vytvářet profesionální podmínky a zázemí
To je sice pravda, ale v klubu, kde není potřebné zázemí, se chuť a profesionalita lehce ztrácí. Pokud si to hráč, kterému taková situace pro jeho vlastní výkonnostní růst vadí, může dovolit, hledá lepší klub. Pak nám tu zůstává dobrá, ale úzká špička a zbytek je šedivý střed.
Pro další rozvoj florbalu je potřeba, aby více klubů mohlo hráčům nabídnout lepší tréninkové podmínky, kompletní trenérský servis a případnou regeneraci. To samozřejmě těm, kteří mají motivaci a profesionální přístup. To se ale u lepších týmů jaksi předpokládá.
to je sice pravda, ze je potreba penize ale na druhou stranu si myslim, ze kazdy extraligovy klub ty penize musi mit a ma, jinak by nehral tuto soutez. Ono i v 1.lize jsou muzstva s dostatecnym financnim pokrytim, tim nerikam, ze kluby maji premiru penez to rozhodne ne!!!!! Ja se take priklanim k nazoru, ze zaklad je kvalitni trener a ne jen pan, ktery si hraje na trenera, co pomuze licence, kdyz neumi zakladni veci, kdyz nezna pojeti kolektivniho sportu. Ale to jsme zase u vedeni klubu, myslím si ze finance nejsou prvotni problem ale prvotni problem jsou prave kluby a jejich vedeni, nasledne treneri, hracky pak to ostatni. Kritizuje se tu olomouc , nutno rici po pravu, pan D. neni vazne trenerem a nikdy nebude ale preci tam maji seftrenera p. Pejzla , tak musi zakrocit on potazmo vybor. Myslim , ze se ve florbale hleda porad neco noveho ale nic noveho nejde najit, jde o sport a dle toho se musi vse ridit, posuzvat podle vysledku a pod. a je jedno na jake urovni jestli 1.liga, extraliga nebo repre…Jen u nas to prave vypada vse naopak, hledam priciny tam kde nejsou a veco ktere jsou uz 100 let objeveny nevidime….
Finanční zázemí mezi kluby je rozdílné. Na to, aby utáhli ligu mají, na platby Unii, rozhodčím, nájmy hal atd. Jenže už třeba si nemohou dovolit kondičního trenéra, fyzioterapeuta, trenéra brankářů, více asistentů, lepší halu atd. Nemluvě o možnosti regenerace, předzápasového i pozápasového komfortu v autobuse. Mám na mysli právě tyto benefity, které jsou příjemné a hráčům ulehčují situaci, takže se mohou kvalitněji věnovat tréninku, zápasu a regeneraci.
Samozřejmě, že špatný trenér dokáže pokazit souhru i jinak kvalitních hráčů, špatnou taktikou vnáší chaos. Což je horší pro mladé a nadějné hráče, kteří k takovému způsobu vedení dosud nepoznali alternativu a zafixují si špatné návyky.
Jak jsem psal, peníze jsou podstatné vedle mnoha dalších důležitých faktorů a podmínek. Za peníze se dá koupit prostředí a lidi, kde bude herní kvalita a ideální podmínky pro další růst. Bez peněz nedostatečné podmínky časem umoří každý talent do průměru.
Myslím kluby na nejvyšší úrovni, ze kterých jsou vybíráni reprezentanti. Samozřejmě malé mládežnické oddíly stojí pouze na trenérovi a dalších lidech, jejich organizačních schopnostech a míře jejich dobrovolné práce.
no mozna mas pravdu ale…………copak flakaci jak pises maji co delat v extralize???? ti snad maji hrat nizsi souteze, preci trener si nevezme do tymu flakace nebo snad ano???? otom pisi, pokud jde o kamaradcov tak ano…..jedna z podstaty veci…..
To je ale právě ten Ženskoextraligovej skandál, že šikovný flákači si z holek co na sobě makaj dělaj srandu. Proč by teda pak měly chodit hrát nižší soutěž. Z pozice trenéra je to extraliga, teda výkonnostní sport a když mi takový flákačky přináší výsledky, tak je nechám hrát abych měl výsledky.
Jistěže, tak to je… Já jako trenér je nechám taky hrát, protože chci vyhrát…
Ale v tom je přesně ten problém.. Není konkurence. Tyhle talenty nic nenutí na sobě makat a tak to je.
Celý to prostředí není dobrý. Pořád jsme jak koníček a ne seriozní sport. Možná až na pár vyjímek.
Ano, samozřejmě. A teď si odpovězme na otázku, proč není konkurence? A až si odpovíme, budeme mít před sebou další, jak ji vytvoříme? A pak už následuje jen práce, práce a práce….