Psychologie je pro brankáře faktorem, který ovlivňuje jeho výkon možná nejvíc ze všeho. Jako nejdůležitější z nejrůznějších působení ji v dotazníkovém šetření uvedlo zhruba 40 % respondentů. Předpokladem pro kvalitní výkon je pak pozitivní myšlení, zaměřené na úspěch.
U brankářů je vysoký nárok kladen na psychickou stabilitu, je nutné nenechat se rozhodit průběhem utkání a stále se soustředit na svůj výkon. Tedy mít pod kontrolou vlastnosti sebe k sobě, jako sebedůvěru a sebekontrolu, protože spolehlivý výkon brankáře v utkání, jeho jistota a rozhodnost se příznivě přenáší na celé družstvo. Naopak jeho chybu nelze napravit, branku už nikdo nesmaže a tak snaha celého týmu může končit na jeho bedrech, což často bývá největší břemeno, se kterým brankáři do utkání vstupují.
V rámci všech sportovních her, v nichž brankář účinkuje, je postavení gólmanů shodné. S velkou mírou nadsázky to kdysi vystihl legendární kanadský hokejový brankář Jacques Plante: „Představte si sami sebe, jak sedíte ve své kanceláři a klidně si děláte svou práci, jak nejlépe umíte. Pak ale uděláte malou chybičku, za hlavou se vám rozbliká červené světlo a 15 000 lidí okolo vás si naráz stoupne, začne pískat, křičet a nadávat vám. Tak vypadá práce hokejového brankáře…“
Pokud se k tomu ještě připočte brankářská konkurence, která čeká na svou příležitost, nechápavé pohledy či výtky spoluhráčů a trenéra, jak zrovna tato střela mohla skončit gólem, je velmi snadné ztratit vlastnosti sebe k sobě a rezignovat na zbytek zápasu i na kolektivní sport jako takový.
Martin Zich, Tatran Omlux Střešovice:
Jak se vyrovnáváš s psychickým tlakem, který je kladen na brankářský post?
„Je důležité věřit ve vlastní schopnosti. To samozřejmě člověk získá se zkušenostmi z podobných zápasů. Důležité je uvědomit si, že jsem udělal maximum pro to, abych uspěl, a to jak v tréninku, tak v samotné přípravě na zápas. Hráči, trenéři i celý tým jdeme za společným cílem. Pokud se někomu něco nepovede, ostatní ho podpoří a celý stroj jede dál. Důležité je pozitivní myšlení a cílevědomost. Osobní i týmová motivace také pomáhá, cíl je jasný: nechat na ploše duši pro klub, za který hrajete. Je to snažší, když se vám vryje do srdce jako mně ten můj. Chcete samozřejmě maximálně využit svého tvrdého tréninku. Nechat se pak svazovat nějakými tlaky ještě u nikoho k úspěchu nevedlo.“
Trenér jako kompetentní osoba rozhoduje o tom, který z brankářů nastoupí do utkání. Pro brankáře je to v týmu ten, o čí důvěru bojuje, proto trenér týmu bývá určujícím činitelem ovlivňující sebedůvěru brankáře.
Potřeba podpory či kritiky je individuální a záleží na konkrétním brankáři, trenérovi a jejich vztahu. Standardně platí, že kritika by neměla být sdělována během právě probíhajícího zápasu. Branku už nebude anulována a na kvalitě výkonu se to může projevit jen negativně. Pochvala během zápasu naopak může zvýšit pozitivní myšlení o výkonu a potvrdit brankářovu sebedůvěru.
Jan Barák, TJ JM Pedro Perez Chodov
Jak trenér ovlivňuje tvou sebedůvěru?
„Nepříliš. Dřív jsem byl mladý a chytal v irbeovském košíku, takže jsem chválení, poplácání či stálé oslavování od trenérů vyžadoval, pomohlo mi. Dnes už ale na tom nijak nelpím, jsou to jen slova, která za mě, jak říká Tomáš Vokoun, puky nechytnou …“ (směje se)
Autor: Jakub Koráb
Zrovna Zich se teda vyrovnává s tlakem :)) možná tak s protlakem…