Výstroj florbalového brankáře se v posledních letech nijak dramaticky nezměnila. Naproti tomu elektronika kráčí mílovými kroky dopředu a vytváří možnosti pro její využití i v oblasti sportu. Na švédské servery věnované florbalu unikly informace, že se testuje nová generace brankářských masek přinášející převratné novinky.
K překvapení došlo po zjištění, že hlavním dodavatelem konceptu a prototypu expertního systému nových masek je česká firma. Její představitel nám poskytl rozhovor.
Co nová generace masek přináší zajímavého?
„Osvědčená kvalitní mechanická konstrukce je odlehčena o více než 100 gramů. Celkově je však maska o něco těžší než standardní, neboť obsahuje jednotlivé komponenty tzv. expertního systému brankáře.“
Expertní systém brankáře (ESB) – co to znamená?
„Florbalový brankář je limitován svými fyzickými a psychickými možnostmi a ESB mu pomáhá tyto limity posouvat dál s cílem zvýšit úspěšnost jeho zákroků. Hlavní část ESB je zaměřena na poskytnutí optimální vizuální informace, k tomu slouží systém displejů a projekce informací do brankářova výhledu. Projekce informací (dráhy míčku, rizik…) je řešena rozdílně pro systém masky s mřížkou (zde se používají speciální brýle) resp. s průhledovým štítem. Až 95% informací o hře přijímá brankář vizuálně, přesto jsou velmi důležité akustické signály – umožňují spustit chtěnou reakci brankáře (= zákrok) rychleji. Proto je v systému zakomponován i zvukový a verbální asistent, který se snaží dle individuálního nastavení brankáři ‚radit‘. Neradno podceňovat expertní schopnosti střídačky, a tak své místo má i zařízení pro obousměrnou komunikaci mezi brankářem a lavičkou.“
Je ESB uložen jen v masce?
„ESB potřebuje další dva podpůrné systémy umístěné v hale. Jedná se o systémy optického a radarového monitorování hry. Slouží k identifikaci polohy, rychlosti a směru míčku.“
Jak ESB funguje?
„ESB využívá systémy monitorování hry k rozpoznání kritických situací a na základě vyhodnocení herní situace pak vhodnou formou doporučí brankáři optimální řešení. V současné době ESB pomáhá řešit brankáři střelbu, hru za brankou, přesuny a postoj i komunikaci s hráči a lavičkou.“
Jak konkrétně může ESB pomoci při střelbě?
„ESB vyhodnocuje každých 20 milisekund informace o poloze, rychlosti a směru míčku získané z monitorování hry kamerovým a radarovým systémem. Propočítá očekávanou dráhu a vyhodnotí riziko pro brankáře. Pokud je branka ohrožena, systém signalizuje volitelně zvukově (alarm), slovně (popis zákroku) a obrazově (projekce dráhy míčku).“
Co přináší ESB v herní situaci, kdy je míček za brankou?
„Pro brankáře je to velmi komplikovaná situace – ESB pomáhá řešit situaci tak, že díky přenosu videosignálu brankář plně kontroluje hru za brankou, ačkoli může zůstat tělem i hlavou otočen do hřiště. Navíc systém varuje zvukově a slovně o snaze soupeře zasunout míček zpoza branky k tyčce nebo o tom, že přihrává před branku.“
Ukázka je zde http://youtu.be/yLva1xjRmrM
Je ESB platné pro přesuny resp. postoj brankáře?
„Ano, ESB se zabývá i problematikou optimálního přesunu a postoje brankáře. Při znalosti polohy míčku ESB doporučuje zvukově resp. slovně brankáři optimální přesuny a postoj tak, aby byl připraven na soupeřovu akci (zmenšování střeleckého úhlu). Expertní systém na základě vyhodnocení střely je schopen dát dvě doporučení. Rychlejší radarový monitor je schopen predikovat cíl střely s menší přesností (12 polí). ESB s optickým monitorem průběžně (každých 20 milisekund, potřebuje však 5 historických hodnot) navíc vytváří ještě tzv. mapu rizik střelby na základě postavení míčku, soupeře a brankáře. Branka je rozdělena na 9 x 12 polí, pro každé pole je počítáno riziko. Zelená znamená pravděpodobnost skórování pod 1%, žlutá mezi 1-8%, červená 8–25% a více z vyslaných střel. Po vystřelení ESB vypočítá dráhu letu a informuje brankáře akusticky a verbálně o směru střely. Přesnost predikce je pole o velikosti 12 x 13 cm.“
Reálná ukázka je zde http://youtu.be/2eJFQDH2m8M
Kolik bude ESB stát?
„Cenová kalkulace při výrobě v řádu desítek kusů je kolem 800 eur. Brýlový systém by měl být k mání za 700 eur. Férově je třeba přidat i část ceny systému monitorování hry – radarový za 1900 EUR, optický za asi 9000 eur, byť jeho možnosti jdou mnohem dál než samotné využití pro brankáře.“
Bude ESB povolen IFF?
„Certifikaci od IFF zařizuje náš zahraniční partner – nic by tomu nemělo bránit, neboť veškerá elektronika se nachází bezpečně uvnitř helmy resp. mimo hřiště.“
Kdy bude ESB k dispozici v Česku?
„Marketingovou a prodejní strategii řeší zahraniční partner, ale věřím, že do nové sezony bude k dispozici.“
Co si myslí o nové helmě nejmenovaný extraligový brankář?
„Měl jsem možnost vyzkoušet oba modely – s mřížkou i s průhledným štítem. Osobně mi více vyhovoval model s brýlemi a s klasickou maskou. Bohužel doba na testování byla příliš krátká a hlavně nezahrnovala dlouhodobou zápasovou zkušenost. U brýlí mě překvapila možnost nastavit jejích zatmavění podle osvětlení haly. Výhodná je i vlastnost polarizačních skel odfiltrovat nepříjemné odlesky, například od podlahy. Míček se mi jevil více zřetelný a snáze rozpoznatelný – to šetří namáhané oči a zvyšuje šanci na včasný a přesnější zásah proti střele.
Ne každému brankáři vyhovuje komunikace s lavičkou, aby neztratil koncentraci, ale sám jsem k závěru testů tuto možnost vítal.
Opravdu revoluční však byla funkce vizuálního a hlasového asistenta. Něco podobného jsem dosud viděl jen ve sci-fi filmech. Funkce zvukového alarmu v případě střely a indikace směru střely byly velmi spolehlivé a určitě přispějí ke zvýšení úspěšnosti brankáře. Tělo po několika minutách praxe reaguje na tyto signály podvědomě, neruší a je možné se plně soustředit na hru. Mimořádně přínosná je i možnost přenést videosignál např. z kamer okolo hrací plochy do obou nadočních displejů. To umožní brankáři např. sledovat dění za brankou, aniž by se tam musel otáčet.
Vrcholem byla dynamická projekce dráhy míčku do výhledu (průzorníky brýlí resp. na plastový štít masky). Zde je systém obrovským přínosem pro dost časté situace, kdy brankář nemá výhled, přesto bude moct na základě „expertního systému“ masky správně zareagovat. Nevím, jak je toho docíleno, ale přesnost a spolehlivost výpočtu dráhy míčku je překvapující.
Neodvážím si odhadnout, jak rychle bude systém k běžnému nasazení, ale už v této verzi je mimořádně užitečný. Podle toho, co jsem slyšel (ale bohužel neviděl) mají vývojáři v laboratořích ještě řadu překvapení – od systému měření efektivity a přesnosti reakcí a pohybu brankáře až po asistenta na zmenšování úhlu.“
Ještě než si tenhle převratný systém půjdete objednat, zkontrolujte si datum v kalendáři. Ale byla by to s touhle věcičkou v brance pohoda, že?
Autor: admin
Jestli se nemýlím, tak to vytvořila jedna firma z MB, která staví pro ŠKODOVKU systémy asistentů řízení. Viděl jsem od nich virtuálního navigátora pro ŠKODA MOTORSPORT. Z florbalové hlediska jako hráče by mě však zajímal jejich vývoj hokejek. Slyšel jsem, že testovali hokejku, co údajně dosahovala rychlosti střelby až 220 km/h. Prý ale zastavili vývoj, neboť to způsobovalo zranění nechráněných hráčů a i brankáři by museli dostat odolnější výstroj. Nevíte někdo o tom víc?
Nevím, jak to pokračuje dál, ale testovali úpravu aerodynamických vlastností ve tunelu VZLÚ Praha. Podařilo se jim snížit odpor vzduchu o více než 30%, plochu dokonce o 35%. Použitím materiálů s paměťovým efektem zvýšili odpalovací sílu o 15%.
Nešlo by si systém někdy vyzkoušet? Jako student budu muset na hodně dlouhou brigádu, abych si na něj vydělal. Chtěl bych se rozhodnout mezi verzí se štítem resp. brýlemi.
😀 😀
pěkny aprilek 🙂
Snad to není Apríl no 🙂 😀
libovej aprílek.. 😀
Co by to bylo za florbal, to bych z toho chytání ani neměla radost 😀
Nevím co si o tom mám myslet !!! 🙂 :DDD
není to náhodou Aprílek ??? 😀
A hracum vymyslete trysko trenky at se tolik nenabehaj
Bych řekl, že ta technologie je už moc vyspělá/přehnaná, to už nebude sport, ale jen o tom kdo si koupí lepší vybavení a kdo si bude lépe rozumět s počítačem. Už to nebude takové kouzlo těch drillů s menšováním střeleckých uhlů a podobných čiností. Hra za bránou je o tom překvapit golmana a goman se musí orientovat podle svých vrozených smyslů a ne podle toho co mu řekne počítač. To je můj názor.
Aprííl :DDDD