Trenér brankářů Milan Peterka s Lukášem Bauerem. Foto: Technology Florbal MB Trenér brankářů Milan Peterka s Lukášem Bauerem. Foto: Technology Florbal MB
10. 11. 2018 Mistrovství světa (1) KOMENTÁŘŮ

Trenér brankářů Milan Peterka: Udělali jsme obrovský kus práce

 



Milana Peterku neuvidíte řádit na palubovce. To nic nemění nic na faktu, že Milan je jednou z osob, na které bude záviset úspěch našeho národního týmu na blížícím se šampionátu. Pro týmový úspěch, zvláště na mezinárodní úrovni, musí na maximum pracovat všechny články týmu. Je ale jeden post, jehož výkon je pro úspěch naprosto klíčový, a to je post brankáře. Právě příprava brankářů národního týmu je v rukou Milana Peterky.

Mohl bys nám na úvod říct, jak ses k pozici trenéra brankařů dostal a jak dlouho ji už děláš?
„Sám jsem chytal a můj kamarád Martin působil jako trenér ženské složky v Nymburce. Oslovil mě, zda bych mu pomohl a tak se to rozjelo. Pokud správně počítám, tak je to pátý rok, co se trénování brankářů věnuji.“

Během své trenérské kariéry jsi trénoval i národní tým Slovenska. Čím bylo toto angažmá specifické?
„Pokud bych měl porovnávat čistě práci s gólmany, tak nemohu říct, že by práce byla výrazně odlišná. Řešili jsme stejné „problémy“ jako u nás. Velmi specifické je prostředí. Rozdíl mezi českým a slovenským florbalem je značný. Jak po sportovní, tak organizační stránce. Nicméně na to období moc rád vzpomínám. V realizačním týmu jsme měli skvělé vztahy, i po ukončení mé působnosti na Slovensku jsme zůstali v kontaktu.“

Proč je výkon brankáře tak důležitý a co všechno na něj má vliv?
„Výkon brankáře je jako obrázek z puzzlí. Je složen ze spousty faktorů a každý z nich má menší či vetší vliv na výsledné „dílo“. Této problematice se věnoval před pár lety Kuba Koráb, který o tom napsal napsal článek a já s ním souhlasím. Uvádí, že výkon ovlivňuje pět různých faktorů a to: 1. Somatické faktory 2. Kondiční faktory 3. Psychické faktory 4. Taktické faktory 5. Technické faktory. Je nutné pracovat s každým z nich. Samozřejmě, že některé z nich nezměníme, ale existuje mezi nimi provázanost a tudíž je potřeba s nimi pracovat jako s celkem.“

Jak zajistit, aby se brankář koncentroval na zápas celých 60 minut?
„Mám štěstí, že mohu pracovat s odborníky, kteří se jednotlivým složkám věnují. Tohle téma jsem nedávno rozebíral s panem Michalem Bardou, který mi vysvětloval, že pracuje s koncentrací jako se sinusoidou, z toho vyplývá, že udržet plnou koncentraci celých 60 minut není možné a zároveň si myslím, že to není ani potřebné. Podstatné, je být stoprocentně koncentrován v momentech, kdy je to skutečně důležité. Základním předpokladem, aby toto mohlo fungovat, je mít nadefinované úkoly brankářů, vycházející z taktických faktorů a na základě toho by brankáři měli rozlišovat, kdy si mohou „odfrknout“ a kdy naopak mají být připraveni, ačkoliv se na první pohled může zdát, že se jedná o situaci, která si to nevyžaduje.“

Od jaké kategorie vedeme talentované děti, aby se specializovaly přímo na brankářský post?
„Striktně nelze říct. Je to rozdílné u každého hráče, ale obecně si myslím, že je vhodné v postupných krocích pracovat specializovaně s brankaři od mladších žáků.“

Myslíš si, že se obecně s brankáři v České republice pracuje kvalitně?
„Myslím si, že obecně s brankáři v České republice pracuje jen málo lidí, což se odráží na kvalitě.“

Kde vidíš největší nedostatky českých brankářů a práce s nimi?
„Nepracuje se s nimi, to je největším nedostatkem českých brankářů.“

Jak pracovat s psychikou gólmanů během utkání, když se jim třeba nedaří?
„Základem všeho je, aby měli brankáři jasně dané úkoly, bez toho nejsme schopni říci, zda se daří nebo nedaří. Pokud se nedaří plnit nadefinované úkoly, tak je důležité k brankářům přistupovat individuálně. Někomu pomůže si situaci v rychlosti rozebrat, jinému můžete pomoct jen tím, že ho podpoříte.“

Působíš u gólmanů Mladé Boleslavi. Kolikrát týdně s brankáři pracuješ a u jakých kategorií?
„Klub nám vytváří podmínky k tomu, aby všichni trenéři mohli pracovat s hráči maximálně efektivně, například v menších skupinkách, což se týká pondělních tréninků zaměřených na rozvoj individuálních dovedností, posilovny ve skupinách maximálně po pěti hráčích a samozřejmě gólmanů. Pokud jde o ně, speciální brankářský trénink máme jednou týdně. Pracujeme v něm s gólmany A týmu a talenty z juniorské a dorostenecké kategorie. Pro mladší mládežnické kategorie máme brankářské tréninky přibližně každé dva týdny.“

Tvá pozice je obecně málo probádaná. Kde bereš inspiraci pro svou práci a pro přípravu tréninků?
„Jak jsem již nastínil, snažím se pracovat s odborníky z různých oblastí, které mají vliv na výkon brankáře a na základě toho vytvářím koncepci. Hodně se inspiruji z jiných sportů, kde práce s brankáři je zcela na odlišné úrovni. Jednoznačně největší přínos pro mě má hokej.“

Byl jsi angažovaný i jako trenér národního týmu. Kdo tě ve věci spolupráce oslovil?
„Oslovil mě Zdeněk Skružný. Ten mě propojil s Petri Kettunem, kterému jsem představil svou koncepci a následně jsme se domluvili na spolupráci.“

Světový šampionát se blíží. Jak vnímáš připravenost našich brankářů směrem k šampionátu?
„Vím, že jsme udělali obrovský kus práce a věřím, že to kluci na mistrovství světa potvrdí.“

Trénuješ se všemi gólmany stejné věci nebo je práce u každého brankáře zcela specifická?
„Neřekl bych zcela specifická, řešíme věci hodně individuálně, ale základy jsou stejné. Mám štěstí, že můžu s gólmany pracovat individuálně, tudíž můžeme jít hodně do detailu, což obecně vnímám jako velmi podstatné v práci s brankáři.“

Občas se říká, že u hráčů se mezi superligou a mezinárodní úrovní jedná o úplně jiný sport, že mezinárodní tempo je ještě o dva levely výše. Jaký rozdíl je to pro brankáře?
„Řekl bych, že stejný jako pro hráče. Mezinárodní úroveň je zcela odlišná. Je spousta brankářů, kteří v Superlize patří mezi špičku, ale mají návyky, které hráči na mezinárodní úrovni nekompromisně trestají.“

Jak si vedou naši gólmani v porovnání s nejužší světovou špičkou?
„Souvisí to s předcházející otázkou. Pokud bych měl odpovědět obecně, tak vnímám, že nejsme zvyklí na rychlost hry, která je pro mezinárodní florbal typická, navzdory tomu si myslím, že efektivní prací jsme schopní to vynahradit a vytvoříme nejlepší dvojici na šampionátu.“

Mají ostatní země z top čtyřky také trenéra pouze pro brankářský post?
„Co vím, tak například u finské reprezentace funguje trenér gólmanů v nějakém omezeném režimu. U dalších dvou nemám informaci, že by takovou pozici někdo zastával.“

Jak tipuješ pořadí na prvních čtyřech příčkách na mistrovství světa?
„Finsko bude bez medaile, Švýcarsko si odveze bronzovou medaili a my se popereme se Švédskem o zlato.“


Autor: Marek Mandler



KOMENTÁŘE

  • Ole napsal:

    Já jsem tedy měl štěstí a mně se vždy někdo věnoval. Ale jinak musím říct, že se na brankáře v jiných týmech, proti kterým jsem hrál, fakt dost kašlalo. A pak se na ně taky svalovala veškerá vina za zápas.

Napsat komentář

*