Jednou ze složek výkonu brankáře je ta kondiční, které mnoho gólmanů nevěnuje takovou pozornost, jakou by si zasloušila. Pokud chcete porovnat svou přípravu nebo jen pocity z jejího absolvování, máte možnost poměřit ji s pěticí brankářů různých ligových úrovní.
Lenka Suková
Herbadent SJM Praha 11, extraliga ženy
„Ačkoli to může znít neuvěřitelně, letní příprava je pro mě rok od roku větším potěšením. Oceňuji možnost opustit brankoviště a zaměřit se na činnosti, které během roku běžně nedělám. Zpočátku jsou cvičení společná pro všechny hráčky, takže při běhání a posilování brankářky ‚trpí‘ společně se zbytkem týmu.
‚O prázdninách‘ se v přípravě začínají více objevovat cvičení zaměřená na gólmany, jako je žonglování, cvičení na postřeh a obratnost (běhání mezi kužely). Jak se blíží Czech Open, tréninky se postupně přesouvají zvenku do haly. Jejich náplní se stávají střelecká cvičení a z brankářského hlediska pasivnější nácviky rozehrávek.“
Jan Barák
TJ JM Pedro Pérez Chodov, extraliga muži
„Jelikož náš nový kondiční trenér David Nerud razí i ctí neotřepaná hesla typu ‚Bez bolesti není štěstí‘ a ‚Co bolí, to roste‘, je to zatím velice náročné. Se suchou přípravou jsme začali už na sklonku května a konec je stále v nedohlednu. Trénujeme 5x týdně a z toho pouze k jediné jednotce potřebuju svůj suspenzor a masku. Jinak jsou to tréninky ryze posilovací, běhací, muskulaturně zocelovací a v mém případě nezřídkakdy také zvracecí. Ale nestěžuju si, rozhodně cítím, že po fyzické stránce jsem na tom nejlépe za posledních 5 let a věřím, že až přijde čas zakleknutí do branky, také to náležitě prodám.“
Eliška Kučová
IBK Hradec Králové, 1. liga juniorek a 2. liga žen
„Můj začátek přípravného období je společně s celým týmem. Při úvodní fázi přípravy nabíráme objemy (první tréninky výběhy cca 3 km postupně přidáváme a zvyšujeme tempo) + posilování zejména břicha, zad a nohou. Ve druhé fázi přípravného období pak trénujeme rychlost, obratnost a koordinaci, což je pro naší činnost velmi důležité. Jako brankářka si přidávám pár svých cviků: víc posiluju nohy a záda + zařazuji každodenní protahování. Myslím, že počátek tohoto období je důležité nepodcenit, protože je to základ pro další výkony v sezoně.“
Jan Chrást
FBC ČPP Remedicum Ostrava, extraliga muži
„Letní přípravu jsem začal zhruba měsíc po skončení sezony. Vzhledem k tomu, že jsem z Brna a během přípravného období nedojíždím do Ostravy ani na tréninky v hale, moje příprava probíhá individuálně. Dohlíží na mě Robin Šimík, trenér mládeže z brněnských Gulliverů. Chodíme asi 4x týdně do posilovny a podle času i běhat (souvislý běh 45 minut, sprinty, schody dle plánu). Jako doplňkový sport zařazuji plavání, badminton a lezení na stěnu. Samozřejmostí jsou florbalové turnaje, jako zpestření. V posilovně s Robinem pracujeme převážně na silové vytrvalosti v podstatě celého těla s tím, že letošní sezonu se snažím víc se zaměřit na zesílení a výdrž nohou.“
Tomáš Ngo
FBC Start98 Praha, junioři
„Letní přípravu neabsolvuju ve svém domovském klubu, ale s týmem pražské Sparty, která měla přípravné období rozdělené do dvou částí kvůli turnaji Prague Games. První období trvalo zhruba měsíc a půl se třemi tréninky týdně. Zaměřené bylo na společné vytrvalostní běhy v parku. Jak se blížil očekávaný turnaj, vzdálenosti se zkracovaly a my běhali, někdy i s využitím kopců, sprinty. Vždy, když nám to počasí dovolilo, jsme si na oddech po tréninku zahráli v parku fotbálek. A pak začala intenzivní příprava v hale na Prague Games. Druhá část letní přípravy je složená z měsíčního individuálního plánu od trenéra, soustředění a turnaje Czech Open, organizované přípravy a závěrečného soustředění před sezonou. Máme před sebou ještě hodně práce…“
Autor: Jakub Koráb
Eliška Kučová? Kdo to je??
Vždycky jsem si přál porovnávat své síly s Tomášem Ngem
=DDD