Florbal už dorazil také do Číny!
11. 11. 2019 Svět - ostatní (0) KOMENTÁŘŮ

Michael Blažík šíří florbal v Číně: Vztahy s místními se musejí budovat dlouhodobě

 



První cestu za florbalem do Asie podnikl Michael Blažík v roce 2014, a to do Koreje, se kterou se poté podíval jako trenér na mistrovství světě ve švédském Göteborgu. Rok na to se vydal do Číny, kde započal mnohem delší cestu. Dnes již v Číně žije přes tři roky a postupně pomáhá posouvat místní florbal mezi populární sporty.

Jak se místní florbal od vašeho prvního výletu do Číny proměnil a jak to tam vypadá dnes?
Změna je to obrovská. V roce 2015 jsem v Šanghaji organizoval dětský florbalový kemp a žádný florbal tu v podstatě nebyl. Florbal se hrál sporadicky na pár univerzitách a bylo pár skupin cizinců, zejména ze Skandinávie, kteří si po večerech chodili zahrát. V roce 2016 jsem se do Číny přemístil s tím, že zde pobudu delší dobu a dost věcí se změnilo. Začaly první pokusy o dětské ligy, pravidelné mládežnické tréninky a taky první místní florbalová 3+1 liga. Dnes v roce 2019 máme už v plném proudu 3. ročník šanghajské florbalové ligy s devíti týmy, dvě na sobě nezávislé dětské ligy a snad se nám co nejdříve podaří spustit také třetí ročník ženské 3+1 ligy, ale zatím nás brzdí nedostatek hal.“

Mohl byste popsat úroveň ligy a její hráče?
Úroveň je samozřejmě nízká, ale zvedají ji místní cizinci, kteří v minulosti působili v evropských ligách a někteří také v širších reprezentacích. Momentálně se hraje pouze v Šanghaji. Využíváme haly dvou univerzit, kde je svaz schopen díky dobrým vztahům získat pronájem za minimální ceny. Týmů je devět a jsou jen z Šanghaje. 4 z nich jsou univerzitní týmy, tři týmy jsou tvořeny převážně místními cizinci a dva týmy jsou čistě čínští hráči. Je to docela zajímavé, protože týmy cizinců mají jádro vždy z jedné florbalové země – z Finska, Švédska a Česka. V reakci na to se nejlepší Číňané sdružili do nově vzniklého týmů Wolves, který bude tvořit základ budoucího národního týmu.“

Jak vypadá organizace ligy a její systém?
Týmy se vždy sejdou na jednom místě a hraje se podobně jako nižší ligy v Česku, takže dva zápasy v jeden den, hrací čas je ale omezen jen na dvakrát dvacet minut. V základní části hraje každý s každým dvakrát a poté bude následovat play off s finále během dětského turnaje, aby všechny děti mohly vidět, jak vypadá florbal na nejvyšší čínské úrovni.“

Co mládež v Číně? Je florbal populární na čínských školách?
Florbal si postupně nachází své místo v čínských školách. Zvláště v Šanghaji je už na školách zavedeným sportem a místní školy už nehledají jen trenéry fotbalu a basketbalu, ale na náborových plakátech pro zaměstnance z ciziny se už mezi tyto dva zavedené sporty dostal i florbal. V Číně se tak dá slušně živit jako trenér florbalu na plný úvazek.“

Jak často se spolu děti utkávají na turnajích?
„Mládežnických turnajů je čím dál více a zdá se mi, že tuto sezonu je snad nějaký turnaj každý víkend. Hokejku do ruky berou už šestileté děti a přibývají nové a nové mládežnické týmy, které florbal opravdu berou vážně a investují do něj nemalé prostředky. Klíčové tak je, aby Šanghaj následovala i další města. V Pekingu se florbal dostává do škol v rámci vládního programu Zimní sporty do škol, který je součástí propagace zimních sportu před zimní Olympiádou v roce 2022 a i v dalších megapolích jako Guangzhou nebo Chengdu si florbal už hledá své místo. Zvláště pak Chengdu by mohlo být zajímavé, protože se tam v roce 2025 uskuteční Světové hry.“

Je v Číně více cizinců jako vy, kteří se podílejí na tamním florbalovém rozvoji?
Je tu ještě pár dalších, ale asi ne tolik angažovaných. Já se vyloženě snažím tlačit rozvoj ve spolupráci s Čínským florbalovým svazem, se kterým úzce spolupracuji. Jiní si tady většinou jen snaží dělat svůj byznys. Jeden Estonec tu má asi největší florbalový klub, který ho živí. Pak je tu třeba kluk z Česka, který pracuje jako trenér mládeže. Vidím velký zájem trenérů a florbalově aktivních lidí z Finska a Švédska, kteří cítí místní florbalový potenciál, a tak se tu snaží navazovat kontakty a nabízet pořádání různých mládežnických kempů a florbalových klinik. Není to však tak jednoduché, když sem člověk přijede jen na pár dní. Vztahy s místními se totiž musejí budovat dlouhodobě.“

Míří do Číny také vysokoskolští studenti na výměnné pobyty?
„Míří a jsou super přínosem pro celý místní florbal. V lize jsou za hvězdy. Máme tu pár kluků z Česka, Švédska, ale i třeba jednoho Dána, který je v širší dánské reprezentaci. Byl bych moc rád, kdyby se více českých florbalových studentů vydalo za menším dobrodružstvím do Číny. Je jednoduché získat sem stipendium a ještě si tady člověk může vydělat velmi slušné peníze trénováním mládeže.“


Autor: redakce



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*