Pavel Brus. Foto: Český florbal Trenér Vítkovic Pavel Brus. Foto: Český florbal
8. 1. 2020 Reprezentace - Muži (46) KOMENTÁŘŮ

Pavel Brus promluvil o reprezentaci mužů: vysvětlil konec asistentů, vyjádřil obavu nad precedensem

 Pavel Brus promluvil. Současný trenér Vítkovic je jedním z bývalých asistentů Petriho Kettunena, současně dostal po své rezignaci možnost vést národní tým jako hlavní trenér. Zůstal ale ve Vítkovicích a nyní se v obsáhlém rozhovoru pro Florbal.cz snaží odhalit to, co v reprezentaci nefungovalo.

O příčinách rozkolu mezi realizačním týmem
„Je třeba říct celý příběh od začátku. Když jsme v dubnu vyhráli Superfinále, tak se mi Pete ozval a společně jsme měli několik schůzek, na kterých jsme si postupně nastavovali, co a jak budeme dělat, jak budeme fungovat a víceméně jsme se vždy shodli, nebyl mezi námi prakticky žádný problém.

V té chvíli tedy Pete s Milanem Fridrichem pokračovali a do realizačního týmu jsme přišli já s Michalem Rybkou a začali jsme spolupracovat. Každopádně, mezi Petem, Fríďou a hráči byla nějaká historie s tím, že začaly společné akce.

Během několika akcí jsem postupně nabyl dojmu, že to, co se domluví a naplánuje se, se následně nedodržuje úplně přesně, respektive se to za pochodu mění. Pokud to mám pojmenovat jedním slovem, tak pro mě situace začala být nečitelná a nedokázal jsem si v hlavě utřídit, jaké jsou nyní zásadní kroky, přesto, že jsem si já ve své hlavě byl schopen nastavit, co by mělo být stoprocentně zásadní, tak jsem respektoval to, že Pete je hlavní trenér.

 Ale nabyl jsem dojmu, že se nemohu začít podepisovat pod rozhodnutí, která se dělala, což postupně ukázal čas. Nicméně na něčem jsme se domluvili a najednou se ty věci začaly dělat jinak a už jsem neviděl tu linku, která byla na začátku daná. K tomu všemu jsem měl pocit, že vyplavaly nějaké jizvy z minulosti, z předešlého cyklu. 

A druhou věcí byla důvěra hráčů vůči realizačnímu týmu, a teď mluvím ve smyslu každého člena, což se naplno ukázalo po turnaji EuroFloorball Tour. Tato důvěra byla nějakým způsobem narušena, ať už historicky nebo z kroků, které se dělaly.

Vzhledem k tomu, že mi situace nebyla lhostejná, chtěl jsem situaci ovlivňovat, ale nemohl jsem, proto nám přišlo jako jediné rozumné a logické řešení, že odstoupíme jako asistenti. Protože ty klíčové věci jsme nebyli schopni ovlivnit. Ano, byli jsme na střídačce, měli jsme vliv na hru a taktiku, což je sice fajn, ale ty klíčovější věci, jako například klíčový trojúhelník chemie – kabina – důvěra, tam jsme nebyli schopni věci ovlivnit do takové míry, aby se dalo něco udělat.“

O komunikaci s Petrim Kettunenem a hráči
„Dobrá otázka. Komunikace je vždy alfou a omegou, především v reprezentaci, která musí být vysoce transparentní. Hráči musí bezpodmínečně vědět na čem jsou, ale myslím si, že je těžké vymezit například jeden moment, kdy se něco začalo měnit. Myslím si, že v tomto ohledu má ale máslo na hlavě celý realizační tým.

Ze svého pohledu můžu říct, že komunikace podle mě neměla jasnou linku a směr, byla nečitelná a proměnlivá. Trenér se musí rozhodovat na základě nějakých hodnot a je to tak, že je to buď černé nebo bílé. Pokud v průběhu tyto dvě explicitní hodnoty zaměníte, tak já se ze svého pohledu následně nevím, jaký bude další krok. A vnímal jsem, že postupem času se takto mění vnímání nejen mě, ale celého realizačního týmu.

O možnosti být hlavním trenérem reprezentace
„Myslím si, že k tomu nemůžu říct nic moc zásadního. Po naší rezignaci jsem se sešel s komisí, která mi nabídla, abych byl hlavním trenérem já, ale s podmínkami včetně té, že musím opustit Vítkovice. Vzhledem k tomu, že jsem před touto sezonou podepsal s Vítkovicemi nový čtyřletý kontrakt a práce ve Vítkovicích mě nejen baví, ale je také srdeční záležitostí, tak jsme se nedomluvili.

Zpětně to vnímám tak, že trenéra buď chci anebo ne. A pokud ho nechci, tak mu kladu podmínky. Dokážu pochopit, že předmětné pravidlo vzniklo historicky poté, co byly špatné zkušenosti s jinými trenéry anebo je to pouze nějaké politické nastavení, ale je to o důvěře. Buď trenérovi věřím, že situaci napraví anebo ne, a tak si to chci dělat trošku podle sebe, takže kladu podmínky. Takže já jsem řekl, že ano, reprezentaci povedu a roli hlavního trenéra přijímám, ale zůstanu ve Vítkovicích. Což neprošlo.“

O aktuální situaci po setrvání Petriho Kettunena
„Myslím si, že ta aktuální situace, kdy jsou hráči nuceni – minimálně to tak určitě vypadá zvenku – nějakým způsobem vystupovat proti trenérskému vedení, tak je strašně špatně, že nechtějí hrát pod nějakým trenérem.

Má to být tak, že hráči mají makat a těšit se na reprezentaci, kterou má trenér trénovat. A je na zodpovědných osobách, aby vybraly takového trenéra, který je pro hráče kompatibilní, to je nesmírně důležité zmínit.

Ten fakt, že nyní existuje skupinka hráčů, která vidí třeba větší důvěru v Petem a jede reprezentovat a na druhé straně je skupinka hráčů, která má třeba větší důvěru ve mně, je úplně špatně, to je až zvrácené.

Má přijít skupina lidí nebo člověk, který zhodnotí situaci, udělá analýzu a řekne TY trenér budeš a TY trenér nebudeš. Tečka. To, co jsme tady vytvořili, je nesmírně nebezpečný precedens.“

O případném dalším působení u reprezentace mužů
„Chtěl bych říct, že po té roční zkušenosti, když jsem poznal, jak určité věci fungují, tak si myslím, že je úplně jedno, jestli hlavní trenér bude Čech nebo cizinec. To je podstatné. Ve smyslu toho, že jakýkoliv trenér, když vezme v úvahu to nejlepší, co má, tak vybere až na 3-4 hráče totožný tým. Tak to prostě je, že se realizační tým shodne na zhruba 80% nominace a pak nastává diskuse o třech, čtyřech jménech, které někomu do týmu nějakým způsobem zapadnou, někomu ne.

Je úplně jedno, kdo bude trénovat, ale je to o tom, jaké budeme produkovat hráče. Pokud se nenastaví systém vzdělávání v dorosteneckých a juniorských soutěžích, tak je to vlastně úplně jedno. Pořád budeme produkovat průměr, a nikoliv rozdílové hráče a budeme se točit v začarovaném kruhu. Protože juniorská a mužská soutěž potřebují zásadní změny.

Reprezentaci bych trénovat i chtěl, ale vidím penzum práce, které je před reprezentačním trenérem. Trenér, pokud chce být úspěšný a on úspěšný být chce, proto tam vleze, tak má chtít uspět, nicméně si také musí uvědomit, že naše juniorská a mužská soutěž negeneruje konkurenceschopné hráče. Proto musí lpět na tom, aby se tyto strukturální věci zlepšily. A pokud to nedělá, tak je to špatně.

Je hloupost si myslet, že v reprezentaci mužů je trénování o tom hráče učit něco nového. Reprezentace je o tom, že seberete to nejlepší, co máte, ano, musíte umět postavit lajny, nastavit chemii a nastavit taktiku. Jenže taktiku nastavíte ve chvíli, kdy vám hráči důvěřují.  Jinak nemá smysl. Takže ano, dovedu si to představit, ale vidím penzum práce.“


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • trener napsal:

  ano, ta podmínka byla Brusovi navržena s tím, že je nesplnitelná a tudíž poslouží jenom jako alibi pro další postup a to bylo setrvání ve funkci Kettunena…pěkná kulišárna, nic geniálního, ale zafungovalo to a svůj účel to splnilo. Brus to odmítnul, což bylo téměř dopředu ze 100% jisté, bafuňáři tím získali zdůvodnění proč znovu fin a kočár jede dále beze změny…po x týdnech se dozvídáme o odstoupení Jendrišáka, promluvil Veltšmíd, který není pod smlouvou. Naopak Ondrušek udělal veletoč a je v nominaci. Repre je v rozkladu, těžko si představit některé hráče spolupracovat. A nejen repre – unie je spolek, který myslí na svoje prebendy více než na to co je jejich náplní práce, prezident Šuman se prsí ve švýcarsku a přitom doma má bordel jako v tanku! Jak jinak totiž celou situaci nazvat. Nedivím se Brusovi, že s tímhle nechtěl mít nic společného. Teď by ale měli nejen on zabrat a říci nám, jak z těhle sraček ven. To bude mnohem horší práce, budou pot a slzy a možná poteče i krev. Je to šance něco změnit k lepšímu, tady a teď!!!

  • Petr napsal:

   Naprosto nesouhlasím s názorem, že podmínka plného úvazku u repre mužů byla záměrně stanovena na odmítnutí Bruse. To vyhodnocujete věci úplně špatně. Pánové na Unii jsou možná cokoliv, ale ne sebevrazi, kteří by si záměrně podřezávali větev a ohrožovali své bydlo. Repre mužů je jejich výkladní skříň a aktuální problémy jejich nedobrou vizitkou, se kterou budou muset v rámci záchrany vlastní reputace urychleně něco udělat a situaci vyřešit.

   Podmínka plného repreúvazku byla Unií stanovena již před MS v Praze před třemi lety a Beneš ji tenkrát nechtěl splnit, protože se nechtěl vzdát civilního zaměstnání. Kettunen na podmínku kývl, a proto se stal repretrenérem. V rámci kontinuity byla podmínka plného úvazku z pochopitelných důvodů vznesena i při jednáních v prosinci. To, že Brus i Vítkovice na ni nepřistoupili, vedlo k možná ne zcela chtěnému, přesto logickému pokračování Kettunena. Až následná hráčská rebelie dala věci do pohybu.

 • Petr napsal:

  To je jasně hozená rukavice vedení Unie. Stačí jen netrvat na odchodu Bruse z Vítkovic. Šlo to u Cepka, jde to aktuálně u Rhynera, tak by to mělo jít i u mužů. Navíc by si Tomáš Krásný mohl přihřát polívku, protože by Vítkovice prostřednictvím Bruse jako případného repretrenéra mohly ovlivňovat spolupráci s kluby a tlačit na změny v ligách ve smyslu toho, o čem Brus v článku hovořil.

  Zdá se to jednoduché. Takže pánové, zahoďte zbytnělá ega a pokuste se domluvit. S třemi Finy na druhém konci Baltu se externě v našem florbalu nic objektivně zlepšit nedá.

  • TDI napsal:

   Jenze to je přesně ten důvod, proč Bruse nechtěji. Nemohli by dopustit, aby se začaly uplatňovat Vítkovické vize a metody. Dovedete si představit propojení Brus-Krasný? Jeden by tlačil na sportovní stránku, o které hovoří v rozhovoru, a druhý by přišel s koncepcí transparentního vedení unie, což včera naznačoval ve svém komentáři na facebooku. Unreal!!!

   • Petr napsal:

    Asi by zůstalo jen u sportovní stránky. Ostatní věci jsou možná potřebné (nemám info a nemohu komentovat), ale s repre mužů nesouvisí a ta by jimi neměla být ovlivňována.

    Jak jsem psal, je to o egu každého z účastníků. Pokud všichni v něčem nepovolí, tak se nedomluví.

 • ??? napsal:

  A rozhodně není prostor a čas na to, pobavit se o tom až za 14 dní v Humpolci, ale řešit celou situaci okamžitě ….

  • Kikina napsal:

   Zdravím, když trenér vezme na MS v Praze Curneyho a nechá doma Natova, to je jako kdyby tenkrát v hokeji vzal Pateru a nechal doma Procházku, nemyslitelné, že jo??? Ten Fin měl skončit hned po tom mistrovství, byla to ostuda a výsměch českému florbalu…

 • Don pepa napsal:

  Už to konečně po rozhovorech s Veltšmídem, Brusem a vyjádření Jendrišáka dává jasnou logiku,kterou se unie snaží tutlat, Šuman dělá, že nemá informace a Culka lže jak když tiskne (ale aspoň tím asi donutil některé mluvit, bo to už nemohli snést). Unije ať přestane řešit marketing, stejně už je to pomalu větší ostuda než ty ženské ve Švýcarsku a řeknou, stojíme za Petrim, pár hráčů asi skončí, ale chceme jít touto novou cestou. Jenže v duchu hesla negativní věci se v českém florbale nedějí (nesmí se o nich mluvit) jste pánové nahoře vytvořili nebetyčný maras.

 • Halík napsal:

  Názory Halík mají pěkné, ale třeba si uvědomit, ze jen Šuman určí kdo bude trenérem. Culka, Zlatnik Staviany a jim podobní si mohou jen myslet, ze mají kandidáta, ale pak to stejně jde na šumanovo pole ( mysli tím VV ) a je vše jinak. A to, ze má být repre výkladní skříň? Zapomente na to. Důležitá je moc, funkce v IFF, v olympijském výboru, kontakty na politiku ap. schopnost ovládat hnutí. Jen kdyby jste věděli co se děje v zákulisí před každou volební valnou hromadou, jak se z Prahy vola a objizdi se delegáti, jak pan Jirovsky je účasten každé regionální valné hromady, ať je v Praze přehled, kdo co říká, jaká je nálada v regionech, jaké se vytahují témata a podle toho se oslovují jednotliví kandidáti do celostátního VV, no co dodat, ovce. Tedy až na Peterku, je to rebel. Nějaká kauza, to ustojime a úplně v pohodě. Vzpomeňte jak kdysi zametli s Mrázkem. A to je pan trener napr. a sorry, ale Brus je pro Šumana jen další v radě.
  Hlavně politicky Halík, politicky. Tady není Česko, tady je Šumanovo.
  A nikdo nic neudělá, karty jsou předem a dlouhodobě rozdany.

  • Don pepa napsal:

   Ano, takto to zhruba je. Ale když to tak je, tak ať prostě aspoň nelžou, stojí si za svým rozhodnutím. Takhle ani nevím proč fabulují, že tomu sami nevěří nebo je jim to jedno, nebo se jen bojí negativního ohlasu? Přece vládnu, tak za to mám zodpovědnost. To už mi přijde jak užitečný idiot z Brna, na kterého se háží všechny bordely v soutěžích…ale někdo ho na jeho nevolené, štědře placené funkci drží.

 • trener napsal:

  v reakci na Petra mohu říct jenom tolik – proč to Brusovi nabídli, mohli tu nabídku směřovat na někoho jiného, žáčkovi 1.třídy muselo být jasné, jak to musí skončit, tak proč celé to divadlo,chtěli s Bruse udělat zrádce, zbabělce, kariéristu nebo jenom zoufalce? k tomu, abyste odmítnul post repre trenéra musíte mít setsakra motiv, jinak se to neodmítá – a na to se ta banda spoléhala, že Brus je rytíř a odmítne. Neměli jej oslovit vůbec a měli si být vědomi souvislostí s Vítkovicemi – tak blbí zase nejsou. Potřeba si zdůvodnit znovu nominaci Kettunena prostřednictvím této komedie je obrazem celé unie a to vůbec nekomentuji samotného Kettunena – co tohle musí být za člověka…nechápal jsem oslavy staré gardy finů když končil , ale teď tomu začínám rozumět. Na rezignaci Jendrišáka údajně neřekl nic – chápete to? On mu skončí možná jediný konkurence schopný chlap, kapitán a on neřekne nic…a Šuman neřekne nic, a Culka neřekne nic, celá unie mlčí a Jendrišák je několik týdnů venku…rozumíte někdo tomu? čeho se bojí? nebo spíše čeho se nebojí?

 • trenér2 napsal:

  Před rokem byla v úvahu varianta s Luďkem Benešem, kterého by myslím, všichni hráči akceptovali. Je to člověk s výbornou hráčskou minulostí, srdcař, který už posbíral spoustu zkušeností a titulů v mládežnických kategorií, které vygradovali solidní bronzovou sezónu s podceňovaným mužským A týmem. Měl ovšem, minimální podmínky. 1. a nejduležitější byla, že u sebe bude mít Bedlu jakožto asistenta. O jeho hráčských a trenérských kvalitách snad ani mluvit nemusím. To, že pro unii nepřidá v úvahu jen kvůli chování v lize a neustálé problémy s tragickými rozhodčími, je směšně. Všichni víme a viděli jsme, jak se choval na ženském MS. Naprosto bez problému. Když chce, umí to. To by ale unie musela dát ego na chvíli stranou, a mít za cíl hlavně kvalitu a funkčnost repre. Ne jen obálku s nóbl finským “trenérem”. Druhá podmínka byla, že by se aspoň trochu chtěl přiblížit platu pana Kettunena na pozici hlavního trenéra. Teď se držte, pan Kettunen už 3. rokem pobírá 6000 euro měsíčně, tedy 150000 českých korun. Připomínám, že za rok 2019 byl v akci dohromady přibližně 15 dní(5 dní EFT, 4 dny Polish cup, a dva kempy po 3 dnech). V tuto chvíli jsou jen dvě varianty postupu, buď se vyhodí Kettunen a dosadí se někdo schopný, nebo se zavrhnou nejlepší hráči, co tu máme, a budeme pro smích všem okolo.

  • trener napsal:

   nikdo se zatím nezabýval otázkou finanční,tj.platu samotného Kettunena a nově platu jeho dvou asistentů…je to ale parametr, který rozhodně stojí na vahách a pozornost bychom mu měli věnovat. znovu to opakuji, ale docela rád bych vyzkoušel ty dva asáky ze znalostí hráčů v české soutěži, specifika klubů, financování atd. jsem přesvědčen o tom, že toho moc nevědí…nicméně platy budou mít více než slušné, Finsko je dost drahá země…

  • Tom napsal:

   Vážně… minimálně jeden zápas jim Bedla prohrál, když se hned v první třetině nechal vylít za nesportovní chování a soupeř jim v přesilovce odskočil a bylo hotovo.

  • Jerec napsal:

   Nedá mi to, musím zareagovat na toho Jedličku. I kdyby to byl nejlepší trenér na světě, tak se během ligových zápasů pravidelně chová jako naprostý buran, který hystericky řve na celou halu. Neznám nikoho podobného v žádném kolektivním sportu a je velkou ostudou našeho florbalu, že ho nedokážeme umravnit, např.pravidelným přísunem červených karet, suspendací atd.
   Člověk s takovým chováním prostě nemá nárok nás zastupovat v rámci repre, i kdyby se tam choval jako naprostý milius.

 • Znalec napsal:

  Hoši, jak muze byt trenerem narodniho tymu decko? Myslim, Pavla Bruse???? Neni zadny velky trener, kdokoliv trenoval Vitka (Mraza, Deus, Kohut, Brus) – vzdy mel na titul hrace! Plus jeste jedna poznamka – nejde o odchovance, ale dobre placene hrace…

  • fbc napsal:

   Haha tak ty jsi opravdu znalec !!!! Mluvíš jako by jsi pod ním hrál ale to určitě nee protože na takového znalce by Vítkovice a Krásný asi peníze nemněl 😀

  • Cože napsal:

   Vždy měl na titul hráče, to jako vážně? 😀 😀

 • Charles napsal:

  V téhle diskuzi jsme všichni více či méně zainteresováni a podle toho to taky vypadá. Ale možná by bylo fajn vykouknout z naší bubliny a stačí navštívit nějaké fórum, které není čistě florbalové.. Celá kauza od způsobu volby trenéra až po konečnou reakci hráčů ukazuje, jak moc malý sport jsme. Trenér vybrán blbě a reakce hráčů neuvěřitelná. Myslíte, že fotbalisté hráli pod Jarolímem rádi? A hokejisté pod Jandačem či Hadamczikem? Jenže jen ve florbale se stávkuje a to ještě tak, že se jeden schovává za druhého a všichni za jednoho..

  • Area 51 napsal:

   Souhlasím. Naprostá většina názorů jsou na úrovni parlamentnilisty.cz, sputnik a báby pod kořenem od Novy.

   Culka i celá repre komise k tomu přišla jak Stevie Wonder k houslím a snaží se hasit. Byli zvoleni v období červen-červenec. Všichni členi realizačního týmu jsou spolu už min od ledna 2019 a až v listopadu dokázali společně říct, že spolu vlastně nedokáží spolupracovat. To není problém unie, ani Šumana a ani Kalouska, to je průser realizáku. A je jasný, že spolu nedokáží spolupracovat, když jeden plive na druhého. To je prostě větší hnus, než to, že se hráčům přesně nestanovil například přechod do útoku…na tom se může pracovat, ale křivou páteř jde narovnávat jen ztuha.

   Především Culka teď doplácí na to, že se snažil být loajální a podržet lidi kolem sebe. To že tady vykřikujete něco o lžích jsou argumentační fauly jak od Tomia. Brus přijal, pak nepřijal kvůli pravidlu, které je asi nešťastné, ale prostě stále momentálně platné, tak se rozhodlo jít cestou Kettunen. Prostě to tak je. Nic nečestného na tom není z žádné strany.

   Pokud se teď zase otočí a budeme poslouchat ukňourané hráče, kteří v repre prostě úspěšní nebyli, tak je to krok k hokejbalu a vodnímu pólu. Ještě k tomu, když většina by tam ani nebyla i kdyby to trénoval Franz Straka nebo Ševčík.

   Rád bych viděl všechny z nás, co tady píšeme, co bychom dělali na místě repre trenéra nebo tam viděl i klidně zmiňované Brusy, Jedličku, Beneše, jak by si s tím poradili…je opravdu něco jiného o něčem mluvit a na něco nadávat, a skutečně to dělat.

   • Jedna pani napsal:

    Myslím, že problém je ve způsobu zametání pod koberec a lhaní veřejnosti (namátkou uvedu rezignace vs. odvolání, oslovení vs. neoslovení, tajení info o tom, že hráči končí a naopak jejich obvolávání s tím, že to nesmí říct atd.), které se stáva unijní klasikou. Tak prostě ať řeknou, rozhodli jsme se pro Kettunena, víme že hráči někteří skončí, není to pro nás příjemné,ale věříme tomu a jdeme dál. Ale za to se zjevně bojí přijmout zodpovědnost.

  • Jedna pani napsal:

   Tak ono je zcela běžné, že se i v jiných sportech hráči omlouvají i kvůli trenéra, ikdyž je pravda, že většinou používají univerzální výmluvu o osobních důvodech. Tady asi spíš některé nadzvedl Culka, když vymýšlel nepravdy.

 • stary pes napsal:

  Brus na posledním EFT měl vliv na hru a taktiku. Takže výsledky šly minimálně částečně za realizákem. Není náhoda, že je teď mančaft rozmrdaný. Hráči repre nejsou hlupáci. Vadila jim arogance a neprofesionalita Peteho,ale taky způsob hry naordinovaný českými asistenty. Někdo chce herní volnost Peteho, někdo držení balonu naordinované Pavlem. Nic není jen černé a bílé. Nemyslím, že hráči stávkují za Pavla. Sami hráči se po EFT vyjadřovali, že se realizák hádá. Hráči spíše chtějí dle mě zkušeného profesionála, který nastolí v týmu pořádek a jednotnost. A neřeším jméno. Aktuálně není k dispozici kvalitní trenér, který by národní tým mohl vést. Buďme realisté. Brus stojí na střídačce Vítkovic, hráče ze dvou třetin vychoval Mrázek, ostatní stáhli z okolních klubů. Hráči si víceméně hrají svou hru, která jim funguje řadu let. Otázka je, jestli by byl Brus nejlepší trenér, když by byl třeba na střídačce Pardubic. Zatím ještě nevychoval svou generaci hráčů, jen podědil kvalitní tým. A to není nic ve zlém, to tak je. Až Bolka vyhraje s druhou částí starých Vítkovic titul, bude nejlepší trenér Novotný. No a bude titul výsledek Novotného práce? Jen tím chci říci, že se několik let nabízela možnost angažovat trenéra, který hodně kvalitních hráčů opravdu vychoval. Bohužel si ho unie nechala přebrat Slovenskem… Aktuálně je Mrázek asi jediný český trenér, který by měl respekt hráčů stávající starší generace. Bohužel je podepsaný. Dnes bude sedět repre komise s Petem a Šumanem. Má vlastně nějakou případnou náhradu za Peteho? Aktuálně nejspíš ne. Jedna kvalitní generace hráčů bohužel neměla svého florbalového Hlinku a již tři roky se utápí v naději, která spíše nepříjde. A to jde za Filipem Šumanem. Ten jediný tady určuje, kdo povede národní tým. Za mě tohle florbalu prokaučoval Šuman.

  • neználek napsal:

   Moc nerozumím tomu, proč je nejlepší trenér repre ten, kdo vychová šikovného hráče od juníků.

 • Macocha napsal:

  Ahoj,

  já bych to opravdu až tak závažně neviděl. Hráči prostě napsali na unii, že končí reprezentační kariéru (a nebyl to je Matěj) konec tečka. Jasné sdělení, že nechtějí pokračovat v reprezentaci a jako důvodu uvedli, že mají spory s trenérem. To je volba každého hráče. Na unii to měli vyřešit chlapsky a říct tihle hráči ukončili repre kariéru my jim děkujeme a pokračujeme dále. A hráče nechat tak jak se rozhodli. Nikdo nic nebojkotuje prostě jen nechtějí reprezentovat. To je snad právo každého hráče. Unie to měla vyřešit transparentně a netutlat tuto informaci. Je škoda, že tito hráči končí a musíme se připravit, že bez těchto hráčů budeme nyní na úrovni Slovenska, Lotšska, Estonska atd. Ti mají 2-3 dobré hráči zbytek podprůměr světové špičky.
  Nyní je to na vedení repre. Pokud by odvolali trenéra aby se mohli hráči vrátit je to špatně, pokud by to nechali taka až do MS a čekali bychom něco víc něž 4 místo je to taky špatně. Tahle situace prostě nemá dobré řešení, jsem v prdeli a to jen díky tomu, že lidi spolu neumí normálně smluvit, že si nenaslochají….

  • Jerec napsal:

   Souhlasím, že jsme v prdeli 🙂
   Ale řešení (byť jen částečné) vidím v odvolání Ketunena.
   Ono se říká, že hráči by si neměli diktovat trenéra atd., což chápu, ale všichni víme, že v praxi se to děje. Nějaké rozpory s pár hráči jsou běžné ve všech kolektivech, ale pokud to překročí únosnou mez a těch hráčů proti trenérovi je už moc, a když navíc nejsou výsledky, tak se poroučí trenér.

 • Ferdinand Vaněk napsal:

  Teď bych čekal, že to nějaká autorita (předpokládal bych to od pana ŠUmana) uklidní a začne pragmaticky, bez emocí řešit. O víkendu tu máme skvělou akci, které si teď kvůli blbosti lidí nidko nevšíma. Škoda. Těším se na zápasy TOP týmů v Ostavě.

 • Šedá eminence napsal:

  právě se objevila informace, že novým trenérem by se měl stát Ketri Pettunen.

 • Znalec 2 napsal:

  Panove, dobrych treneru je tu dost Culka st., Jarda Markx, Bobo Segeťa, Skrůža, Mlčoušek, Šťasta, Vítek, Jedlička, Škubal, Janovský, Arazim, Vancl, Novák, Koubek, Cepek, Erben – každá bašta florbalu (chlastu, kroužku extraligy, panoptikum svého druhu) má co nabídnout nebo ne ….o co jde? Vole to je trenérů, plná řiť!

 • vilémek napsal:

  Pánové, zkuste přemýšlet. Pokud jste vázáni smlouvou a nechcete hrát, není tedy problém tu smlouvu porušit a vyjádřit se na plnou hubu, ne? Český florbal mlčí, Rybka nebo Fridrich s ničím závratným taky nepřijdou. Jediní hráči můžou svými prohlášeními uvést věci na pravou míru a donutit svaz s tím něco udělat. Veltšmíd má koule, kdo další?

  • Jerec napsal:

   Aha, takže vy radíte hráčům porušit platnou smlouvu? Fakt chytré. Součástí každé smlouvy jsou i sankce za její porušení…
   Veltšmíd si může říkat, co chce, protože není pod smlouvou, žádost o její ukončení podal i Jendrišák, takže ten nejspíš promluví jako další.

 • Karel Voda napsal:

  Pruser je to velkej, ale je to jen odraz cinnosti bafunaru na unii – pardon – jejich politiky. Nicmene – dela se z ty nasi placany velkej sport, ale je to proste porad lepsi skolni krouzek a toto je toho odrazem. Uplnej souhlas s tim, co rika Brus v rozhovoru zde – neni z ceho brat – rozdilovi hraci proste nejsou a to, s cim se hraje, nema na vic nez 4.flek – to je holej fakt. Ale o to nejde. Mozna by bylo fajn, aby to jeste gradovalo a bylo z toho opravdu velky halo – cim vetsi ostuda to bude, tim driv by se snad mohlo neco stat pozitivnim smerem. To je ale asi naivni predstava, rekl bych. System uz je velmi rozvinut a funguje pro sve architekty velmi spolehlive…

 • Antisparťan napsal:

  Pan Culka společně se svým papá a podvodníkem Kabele už jednou svůj charakter ukázal. Zločinecky před lety ukradli veškerá aktiva včetně licence hráčů klubu Future. S posvěcením unie získala Sparta neoprávněně extraligovou licenci, hráče, trenéry, sportovní halu,… od Future. Díky tomu se Sparta vyhnula zaslouženému sestupu do nižší soutěže a to hned v několika kategoriích. Nehodnotím jeho odbornou způsobilost k výkonu funkce na unii, ale svým morálním kreditem jde mladým hráčům usilujícími o reprezentaci určitě příkladem. O lžích a mlžení v médiích ani nemluvě.

  • Prosparťan napsal:

   Kolik hráčů přešlo z future do Sparty? Kolik trenérů? Čí byla ta hala před „zánikem“ future? Zjistěte si, prosím, fakta, než začnete hejtit.

 • Roman Slavík napsal:

  Dobrý den všem florbalistům, už dlouho nepůsobím ve florbalovém prostředí, ale florbal byl a možná je stále i moje dítě, přestože už je úplně někde jinde.Teď nebudu psát k „repre“, ale obecně. Florbal jsme zakládali jako zábavu pro nás, v té době třicátníky a obětovali jsem mu spoustu času. S obrovskou chutí jsme rozjeli první soutěže a turnaje a mne velmi zaskočil jeho zryhlený vývoj, zejména v oblastech marketing a media, které jsou nadřazovány té drobné práci v klubech s mládeží. Jsou pouze „pozitiva“. Jsme tam kde jsme nechtěli být -to musíte to musíte nebo nebudete atd.atd a za to vám dáme peníze ??!!! Pokud zde píšete o změně řízení a přístupu ČFBU, musíte začít stejně jako my úplně od nuly. Začít mravenčí prací na těch nejnižších úrovních regionech, zde se prosazovat do řídících struktur ČFBU a pokračovat výš a výš. Ale na to musí mít člověk povahu a odvahu a tu jsem já v sobě nenašel – nechtěl jsem být „bafuňář“. Co vy ? Pokud ji někdo z vás má jděte do toho a buďte hybatelem změn. Jenom technická k ČFBU – zkuste se zeptat někdy na názory prvních zakladatelů co vám řeknou, třeba se vám tyto konzultace vyplatí. Ale na druhou stranu musíte všichni přiznat, že ač je florbal velmi mladý sport je velmi silný ekonomicky a stojí na vlastních nohou. Roman Slavík

  • Jerec napsal:

   Nejsem si úplně jistý, jestli je skutečně ekonomicky silný a na jak moc vlastních nohou ten florbal vlastně stojí. Kluby na nižších úrovních jsou financované z hráčských příspěvků, směrem výš se pak přidávají i nějaké ty dotace, sponzoři a v neposlední řadě mládež, ze které se dá žít velmi, velmi solidně, obzvlášť pokud těch dětí máte hodně.
   Příjmy ze vstupného, tv práv a merchandisingu, které tvoří většinu příjmů sportovních profi klubů na Západě, budou spíš legrační. Florbal se podle mě nikdy nestane profesionálním sportem, na to prostě nemá fanouškovskou základnu. Nejen u nás, nikde. Navzdory popularitě mezi dětmi a mladými se podle mě nedostane ani na úroveň basketu nebo volejbalu, kterými se dá živit, pokud hrajete nejvyšší soutěž. Kdo se u nás živí florbalem? Nikdo… kromě funkcionářů 🙂

 • to je jedno napsal:

  Kafka by měl být trenér. Sice je to golman, ale kouří, takže záruka kvalitního trénování.

 • Hlas z doby kamenné napsal:

  Žába na prameni je jednoznačně Šuman, kterej si z florbalu udělal živnost. Je to takovej florbalovaj Berbr, kterej ví jak a co ošéfovat, aby měl svy jistý, říká se tomu technologie moci, tu má zmaknutou velmi dobře. Florbal bejval skvělej sport, než ho egoisti začali utvářet k obrazu svému a udělali z něj zkomercionalizovanou sračku.

 • Ondřej Kozák napsal:

  Já můžu kdyžtak hrát

 • Milan napsal:

  Tak podle trenéra Bruse je nějakým způsobem vystupovat proti trenérskému vedení strašně špatně i to,že nechtějí hrát pod nějakým trenérem. A že to má být tak, že hráči mají makat a těšit se na reprezentaci, kterou má trenér trénovat. Absolutní souhlas. Jen je otázkou, zda se toto týká i asistentů trenéra?

Napsat komentář

*