Zdeněk Mlčoušek na tiskové konferenci před začátkem sezony 2020/2021. Foto: Flickr Český Florbal
20. 10. 2020 Ostatní (8) KOMENTÁŘŮ

Zdeněk Mlčoušek: Cílem je dohrát v důstojné podobě všechny soutěže

 



Sportovní lockdown v České republice tvrdě zasáhl veškeré sportovní soutěže, na všech možných úrovních. Florbal.cz toto téma rozebíral s ředitelem ligových soutěží Českého florbalu Zdeňkem Mlčouškem, tedy mužem, který má nyní primárně na starost přípravu možných scénářů a jejich dopadů na florbalové soutěže. Podle jeho názoru je jednoznačným cílem v důstojné podobě dohrát všechny soutěže, včetně Poháru Českého florbalu.

Na začátek jedna osobní otázka: na jednu stranu se sice deklarovalo, že v průběhu čtrnácti dnů se opatření měnit nebudou, na druhé zde ale byl velký nárůst počtu pozitivně testovaných a už ve čtvrtek 8. 10. ráno prosakovaly informace, že sport čeká lockdown. Vy osobně jste očekával co?
„Na začátku týdne (tedy v pondělí 5. 10.) jsem doufal, že florbalové soutěže ještě 14 dní poběží. Ve čtvrtek jsem již očekával, že se sport zastaví. Překvapilo mě jen to, že byl zastaven i profesionální fotbal, který přijal, dle mého názoru, mimořádná opatření, aby mohl hrát.“

Český florbal před začátkem sezony představil opatření, která mají zajistit průběh sezony. Stěžejním bodem je dohrání základní části, od výsledků které by se vše následné odvíjelo. Mezní termín pro určení postupujících a sestupujících je 6. června, přičemž elitní soutěže mají končit jako poslední 7. března, tedy mámë 13 týdnů navíc. Z tohoto pohledu, jak lze vnímat dvoutýdenní lockdown?
„Již nyní je zřejmé, že vynucená přestávka bude delší než 14 dnů. Pokud to bude možné, tak se budeme snažit dodržet ve všech soutěžích rámec schválené termínové listiny. Tedy odložená utkání včlenit do stávající termínové listiny tím, že dojde ke zhuštění termínů mezi jednotlivými koly.“

Livesport Superliga navíc má v rozpisu volno určené pro mužský světový šampionát, o kterém je nyní jasno, že se neuskuteční. Mohlo by se hrát také v tomto nově vzniklém čase?
„Ano, pokud to bude možné, s ohledem na vládní opatření, tak se v těchto termínech hrát bude. Aktuální plán, který schválila Komise elitního florbalu a medializace (KEFAM) i Komise soutěží a ženského florbalu (KSŽ) je předehrát v tomto období dvě kola z února a současně nechat prostor i pro dohrávku některých utkání z podzimu. Komise se na tom shodly a takto nyní my budeme postupovat při komunikaci s kluby.“

I po odečtení dvou týdnů aktuálního lockdownu máme tedy reálně k dispozici 11 týdnů. S ohledem na to, že prioritou je odehrát základní část, potažmo 50 % zápasů tak, aby mohlo dojít k určení pořadí, postupů, sestupů a tak dále, můžeme se dočkat třeba toho, že pokud se teoreticky povolí utkání až v březnu, uvidíme nějakou formu zkrácené soutěže tak, aby se naplnila alespoň podmínka 50% odehraných zápasů?
„Po dohodě s oddíly v elitních soutěžích je cílem udělat maximum, aby se dohrála kompletní základní část. Pokud se bude sezóna zkracovat, pak to případně nejprve čeká nadstavbovou část, kde může dojít ke zrušení některých částí, nebo ke změně počtu utkání v jednotlivých fázích nadstavby. Pravomoc učinit taková rozhodnutí má výkonný výbor Českého florbalu a bude záležet, jaké rozhodnutí učiní. To bude ovlivněno i aktuálním stavem florbalu, tedy kolik utkání bude odehráno, jaká bude situace v České republice a tak dále.“

Samostatnou soutěží je Pohár Českého florbalu. Jaký je plán v případě lockdownu pro něj? Můžeme se dočkat toho, že se pohárová soutěž „obětuje“ na úkor ligových soutěží?
„Cílem je dohrát v důstojné podobě všechny soutěže, tedy i pohárovou soutěž. U pohárové soutěže je výhodou, že se hraje na jedno vítězné utkání. Pokud bude možné v organizování soutěží pokračovat, bude pokračovat i pohárová soutěž, a to logicky v posunutých termínech pro jednotlivá kola, včetně finále. Nicméně vše bude nastaveno dle toho, odkdy bude možné hrát. Nyní připravujeme scénáře, které budou záviset na délce pauzy a na termínu, kdy se opět soutěže rozběhnou.“

Pojďme nyní k odloženým zápasům, které s sebou lockdown přináší. Vyjdu-li z aktuálních opatření, především pak bodu číslo 7, znamená to, že všechny odložené zápasy musí být sehrány do čtrnácti dnů od obnovení možnosti pořádat sportovní utkání?
„Neznamená, jedná se o chybou interpretaci zmíněno bodu. Všechna odložená utkání musí být sehrána v termínu stanoveném pro ukončení dané části či fáze soutěže (základní část, čtvrtfinále, semifinále a tak dále). Ochranné pásmo 14 dnů se týká utkání, která splňují popsané podmínky. Primárně jde o utkání, která se měla hrát v posledních dvou týdnech standardního termínu základní části. Pokud dojde k posunu termínu konce základní části, pak všechna utkání musejí být sehrána nejpozději v nově stanoveném termínu pro konec základní části.“

Jako ředitel ligových soutěží zodpovídáte primárně za přípravu scénářů a jejich dopadů na soutěže, přičemž následně dohlížíte na regulérní průběh soutěží dle schváleného scénáře. Existuje z tohoto pohledu nějaký hraniční termín, kdy se už „musí“ začít hrát?
„Věřím, že se začne hrát co nejdříve a na to budou navázány postupy v jednotlivých soutěžích. Cílem je snaha důstojně odehrát soutěže s ohledem na jejich prostupnost a tedy neopakovat scénář z minulé sezóny, kdy sestupy a postupy nebyly stanoveny. Dle toho je daný cíl i pro nižší soutěže. Systém soutěží je organismus, který je provázaný a na sebe navazující, v některých soutěžích více a v jiných méně. Vše tedy primárně závisí na termínu, kdy bude možné opět pořádat sportovní akce, tedy i termínu kdy se opět rozběhnou i soutěže ČF.“

Pravidlo číslo 7 obsahuje také možnost pětidenního ochranného pásma pro týmy, které byly v karanténě. V té sice nyní ve většině nejsou, nicméně halový sport jako florbal nemůže rovněž efektivně trénovat. V případě obnovení možnosti pořádat sportovní utkání, bude moct některý z týmů využít rovněž tuto možnost?
V tuto chvíli, tedy pokud pauza nebude delší než do začátku listopadu, se začne hrát ihned po obnovení možnosti pořádat sportovní akce. Pokud bude pauza delší, bude pravděpodobně stanovena minimální lhůta pro možnost tréninku, tak aby mezi ukončením zákazu pořádat sportovní akce a znovu zahájením sezóny byl prostor pro přípravu. Tohle však teprve budou diskutovat s ohledem na připravené scénáře odpovědné komise, a to KEFAM a KSŽ, dle jejich dohody a rozhodnutí pak budeme postupovat.“

Finanční dopady celé pandemie jsou devastující a nevyhnou se ani florbalovým oddílům. Je Český florbal připraven oddílům nějak finančně pomoci a lze to od něj vůbec v této době spravedlivě požadovat?
„Na otázku nejsem schopen odpovědět, protože o financích nerozhoduji. Je třeba tuto otázku položit zástupcům vedení Českého florbalu. Schválené projekty podpory florbalových oddílů zůstávají v plné výši.“

Ministr zdravotnictví Roman Prymula se již vyjádřil, že podle něj se situace uklidní až v létě příštího roku, zmínil termín 30. června, což je mimochodem mezní termín pro florbalové Superfinále. Každopádně, pracuje Český florbal také s variantou, že už by se v tomto ročníku hrát vůbec nemohlo?
„Vzhledem ke stále se měnícím opatřením je těžké něco předpovídat. Osobně nepředpokládám, že by zákaz sportu trval déle než 1 – 2 měsíce. Dá se předpokládat, že i potom budou pro sport platit omezení (roušky, počet diváků a tak dále), ale konání sportovních akcí již bude povoleno. Dále je možné, že i v rámci sportu budou akce povolovány postupně. Tedy nejdříve bude povoleno konání sportovních akcí v profesionálních soutěžích, dále ve vrcholových a až poslední přijdou na řadu soutěže výkonnostní a mládežnické.“

Soutěže by v tomto případě zůstaly „zakonzervovány“ a právo účasti v ročníku 2021/2022 by kontinuálně přešlo?
„Jedná se o předčasnou otázku a neznám na ni odpověď. Právo o tomto případně rozhodnout má pouze Výkonný výbor Českého florbalu.“


Autor: Michal Dannhofer



KOMENTÁŘE

  • chodovsky patriot napsal:

    Oba panove na fotce se nam vsem uz nejakou dobu smeji.

    Mam jen dve otazky:

    a) proc sidli Unie v Brne i Praze a jake to ma vyhody pro nase hnutí?

    b) proc si kluby uz davno neridi souteze (myslim Ty nejvyssi) neridi samy – bylo by to prece daleko efektivnejší a levnejsi, plus by to prineslo obrovske vyhody smerem k jejich financovani?

  • Jarmila napsal:

    Já bych všechny ty florbaly zrušila. Berou ostatním sportům děti.

  • fairplay napsal:

    Jarmilo, myslíš třeba tomu hnojišti sportu fotbalu

Napsat komentář

*