Elitní florbalový oddíl je stále ve finančních problémech. Storvretě nepomůže ani téměř 1,5 milionu jako kompenzace za pandemii viru COVID-19, její předseda přiznal, že oddíl musí žádat o odklady různých plateb. Navíc hraje nejvyšší soutěž na výjimku, která nemusí být prodloužena. V článku také najdete přehled kompenzací pro elitní švédská družstva.
O finančních potížích oddílu se ví dlouhodobě, slavný tým už ročník 2020/2021 hraje bez potřebné licence, která prakticky dokazuje oddílovou bezdlužnost. „A nevypadá to, že bychom byli schopni příští rok podmínky splnit,“ řekl už před časem pro innebandymagazinet.se sportovní ředitel Henrik Ededahl.
A to by byl velký problém: podle současných pravidel se totiž bez této licence dá hrát jeden rok, poté už musí oddíl splnit podmínku bezdlužnosti. A ačkoliv se spekuluje o tom, že díky pandemii viru COVID-19 dostanou výjimku pro sezonu 2021/2022 všechny elitní oddíly, také by to nemuselo znamenat, že Storvreta dostane tuto výjimku podruhé. „Vedeme dialogy se Švédskou florbalovou federací a musíme čekat,“ pravil Ededahl.
Určité pomoci se všechny elitní švédské kluby dočkaly od Švédské sportovní konfederace. Ta totiž florbalové federaci poskytla prostředky na kompenzace, nicméně Storvreta, která dostala 583 000 švédských korun, tedy téměř 1,5 milionu českých korun, se tímto z problémů zdaleka nedostala.
Níže si můžete prohlédnout tabulku s kompenzacemi pro jednotlivé týmy z obou nejvyšších švédských soutěží. Částky byly přepočteny na české koruny a zaokrouhleny na celé tisíce.
„Je to jenom zlomek toho, o co jsme žádali, je to náplast na rány. Celková ztráta je znatelně vyšší než to, co jsme dostali. Neprodali jsme jedinou permanentku, přitom normálně bychom jen z nich měli 900 000 švédských korun, žádný lístek na zápas, žádnou VIP kartu, prostě jsme se neodvážili,“ říká Henrik Ededahl.
„Situace je taková, že díky získaným penězům vydržíme ohledně daní a poplatků o něco déle. Přesto musíme u některých plateb žádat o odklad. Můžeme prostě jen tiše sedět na lodi, nic moc jiného se nedá dělat,“ zakončil.
Níže si můžete prohlédnout tabulku s kompenzacemi pro jednotlivé týmy z obou nejvyšších švédských soutěží. Částky byly přepočteny na české koruny a zaokrouhleny na celé tisíce.
Autor: Michal Dannhofer
Místa drahých Švédů, kteří radši skončí než aby hráli za almužnu převezmou dělníci z východu, kterým to stačit bude.
Jsou i tací, kteří by stejně jako u nás platili i příspěvky 🙂
Snad nechcete tvrdit že ve Švédsku nebo v Česku někteří hráči nejvyšší soutěže platí příspěvky 😀 Vynikající článek od redakce. Bohužel stále nechápu lidi, kteří netuší, že zrovna ve Storvretě někdo platí příspěvky. První dvě lajny jsou profi hráči.
Ve Švédsku už celkem dlouhou dobu nikdo, v ČR ano.
Dobrá práce ivestigativní Michale. Zkus nás ještě obeznámit s podobnými informacemi z našich luhů a hájů. Jak se na financování tohoto sportu podílí města , kraje a tak dále.
A klidně můžeš začít u svého chlebodárce z Dubiny, Tam budeš mít jistě přesné informace. Horyna Tě jistě rád otevřeně informuje
Tak zrovna Vítkovice mají zveřejněné výsledovky hospodaření, tak po čem pátrat?
Dobrý den,
nerozumím tomu, že pomlouváte zrovna jeden z našich nejlepších klubů, který navíc hraje atraktivní florbal a celou komunitu nejen v České Republice ale i v zahraničním povědomí posouvá neustále kupředu! Co chcete vyřešit tím, že zjistíte rozpočet Vítkovic? Většina florbalových příznivců fandí Vítkovicím. 🙂
Tady nejde vůbec o Vítkovice. Jejich dotační příjmy (7 mil za rok 2019) si najde každá částečně vzdělaná opice z Ostravské ZOO z veřejně dostupných zdrojů. Tady jde o hru na profesionální systém, který však není hrazen ze vstupného, případně televizních práv, ale z více než 75% z veřejných zdrojů. A není to u nás v ČR problém jen tohoto sportu. Proto bych přívital od investigativce Michala i náhled na českou ligu.
Vážení, raut už skončil – je třeba taky řádně zaplatit útratu.
U amatérského florbalu to bude (nejen švédské) kluby v dohledné době bolet dvojnásob.
A kdo by podle Vás tu útratu měl zaplatit? 😃Evidentně nemáte přehled o tom, že ve Storvretě dělají profesionální florbal. To znamená, že hráči se tím živí. Jsou to profesionální sportovci. Florbal je jejich zdroj příjmů. 😃😃
Odkiaľ máte informáciu že hráči Storvrety sú profesionáli? Podobne ako vo Falune nie je ich zdroj príjmu len florbal.
Může se zeptat, kdo je to profesionál? Je to člověk, který má prašule jen ze sportu? Příklad 1 – florbalista, kerej má 5 000 měsíčně a jinak nic je tudle profesionál a Příklad 2 – hokejista s 50 000, pokud vedle toho podniká a z toho má řekněme 80 000 (třeba eshop s kořalkou), profesionál není?
To je přece jednoduché:
Pravý sportovní profesionál je člověk,kterého plnohodnotně (!!) živí a uživí jen daný sport a nic jiného.
V optimálním případě se jedná o jedince, kterého profi sport finančně zabezpečí i v době po jeho relativně krátké aktivní sportovní kariéře.
Pak si může tento člověk (jen tak z nudy) hrát na různé sportovní manažery, prvoligové trenéry, sportovní agenty, hrát v reklamách na spotřební elektroniku, dělat TV hlasatele atd., aby měl ještě navíc nějaké ty „drobné“ třeba pro manželku na její botox nebo aby jí a dětem zaplatil měsíc na Maledivách, aby měl od nich klid.
Pochybuji, že by v „profesionální“ Storvretě byli s výplatami pro hráče až tak daleko.
Super článek, ještě, když už si s ním autor dával práci, tak ze zvědavosti, nevíte na čem závisela výše toho příspěvku? Navíc tak brutální rozdíl mezi Kalmarsundem, Storvretou a zbytkem.
Tipnul bych si v navstevnosti resp usle prijmy ze vstupneho.