IFU Aréna hostí světový šampionát žen. Foto: Adam Troy - WFC21.se
25. 11. 2021 Mistrovství světa žen (2) KOMENTÁŘŮ

Ženský šampionát je za dveřmi, přinese návrat českých bronzových juniorek

 Ženský světový šampionát se hlásí o slovo. Už v sobotu vypukne ve švédské Uppsale očekávaný vrchol dvouletého cyklu a snažení všech šestnácti reprezentací. Pro český tým se bude jednat o další útok na medailové pozice, které našemu výběru unikají od šampionátu v St. Gallenu před deseti lety. Turnaj zažije Thajsko, vrací se také ruský výběr.

První skandál již má turnaj za sebou, doufejme, že také poslední. Instagramový příspěvek finské útočnice a jinak také hráčky Thorengruppenu Veery Kauppi, ve kterém polemizovala o vhodnosti IFU Arény jakožto hostitelské haly šampionátu vyvolal lavinu reakcí, nyní je ale jasné, že právě do multifunkční IFU Arény se týmy skutečně sjedou.

Domácí Švédky postavily výběr, ve kterém je hned polovina florbalistek, která před domácím – čerstvě pouze naočkovaným – publikem zažije premiéru na ženském světovém šampionátu. Jedná se o generační obměnu, která ve Švédsku musela přijít, však také kurz 1.35, který na vítězství Švédek v turnaji vypsala sázková kancelář Tipsport je nebývale vysoký.

Největšími soupeřkami by měly být Finky, do bojů o medaile se hlásí také Švýcarsko a český národní tým.

Bude zajímavé sledovat, jak si povedou ostatní týmy. Upřímně, na to, že by například Slovenky nebo Polky chtěly vyzvat na zteč někoho z elitní čtveřice to nevypadá, nicméně třeba souboj o páté místo, na které si objektivně nejvíce brousí zuby Slovenky, také s početnou enklávou hráček z české nejvyšší soutěže, s Polkami, kterým naopak bude chybět Dominika Buczek, slibuje velkou bitvu. Může být rozhodujícím faktorem Michaela Šponiarová, stále ještě čerstvě první Slovenka ve švédské nejvyšší soutěži, bojující za Täby?

V nižší výkonnostní skupině stojí za zmínku, že díky pandemii viru COVID-19 se turnaje nemohou zúčastnit celky Austrálie a Japonska, nahradilo je Thajsko, kterému by prim měly hrát hráčky působící ve Švédsku a Itálie.

Přijede také tým Ruské florbalové federace, protože se jedná o seniorský světový šampionát, vztahuje se na ruský tým totiž trest vydaný Mezinárodní antidopingovou agenturou.

Česká cesta turnajem začne v úvodní den šampionátu proti Švýcarsku, po dni volna se české florbalistky představí proti Polsku a základní skupinu uzavřou v úterý odpoledne proti Lotyšsku.

Z českého pohledu je důležité sledovat také skupinu C, kterou tvoří USA, Dánsko, Itálie a Thajsko, tato skupina se totiž následně páruje se skupinou B v rámci soupeře pro čtvrtfinále.

Ve hře je tak také federální derby mezi Českem a Slovenskem, tedy také mezi Saschou Rhynerem a Michalem Jedličkou.

Rozhodně se ale v Uppsale je na co těšit!

Základní skupiny na MS žen 2021
Skupina A
Švýcarsko
Česko
Polsko
Lotyšsko

Skupina B
Švédsko
Finsko
Slovensko
Německo

Skupina C
USA
Dánsko
Thajsko
Itálie

Skupina D
Norsko
Estonsko
Singapur
Ruská florbalová federace

Program českého národního týmu
27.11. – 19:30 vs. Švýcarsko
29.11. –  19:00 vs. Polsko
30. 11. – 13:00 vs. Lotyšsko
3. 12. – 16:00 – vyhrazený čas pro čtvrtfinále českého národního týmu

Všechny zápasy základních skupin budou vysílány živě na ČT Sport, totéž platí pro čtvrtfinále


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*