Snažení Josefa Rýpara před švýcarskou brankou sledovaly poloprázdné tribuny. Foto: Juha Leskinen Snažení Josefa Rýpara před švýcarskou brankou sledovaly poloprázdné tribuny. Foto: Juha Leskinen
6. 12. 2021 Mistrovství světa (7) KOMENTÁŘŮ

Uutisia helsingistä: díl 3. – 700 diváků na 3. a 4. nejlepší tým světa. Co organizační expanze?

 Prořídlé tribuny, na nich několik desítek zbylých finských fanoušků po zápase jejich reprezentace. Dále pár švýcarských zvonů, k tomu maximálně hlouček rozhodčích, delegátů a sem tam rozesetý novinář. Taková byla kulisa nedělního střetnutí Švýcarska s Českem, tedy dlouhodobě třetího a čtvrtého nejlepšího národního celku na světě. Neměla by se IFF snažit dávat mistrovství světa na místa, kde bude zájem o celý šampionát a ne pouze o třeskuté utkání Švédska s Finskem? Uutisia helsingistä aneb novinky z Helsinek, část třetí:

789 diváků. Tolik tedy alespoň uváděly oficiální statistiky na informační kostce visící ze stropu Ice Hall. Nejen autor tohoto článku měl navíc poměrně oprávněné podezření, že toto číslo organizátoři nastřelili, či k němu přičetli i hráče a veškerý personál arény. Nemá cenu dále polemizovat nad skutečnou návštěvností včerejšího večera. Zásadní je spíše otázka až rozsáhlejší diskuze, zdali má nadále cenu, aby se jako pořadatelé neustále točily čtyři nejlepší florbalové země, když v daných městech o vrcholnou florbalovou akci očividně není zájem.

Pár čísel z historie – 13 dosavadních světových šampionátů (když připočteme i právě probíhající helsinské mistrovství) pořádalo celkem 6 zemí. Shodně tři šampionáty se uskutečnily ve Švédsku (Stockholm 1996 a 2006, Göteborgu 2014), též ve Finsku (Helsinky 2002, 2010 a letos), a rovněž v Česku (Praha 1998, Praha a Ostrava 2008 a Praha 2018). Dvě mistrovství se pak konaly ve Švýcarsku (Curych 2004 a 2012), zbylé dva šampionáty uspořádali Norové a Lotyši – skandinávci v Oslu už roku 2000, do lotyšské Rigy se upnuly všechny florbalové zraky v roce 2016.

Chvilku zůstaňme u posledního zmíněného šampionátu, a sice v tom z roku 2016. Mistrovství se konalo v lotyšské metropoli, konkrétně v Arena Riga, kde normálně své zápasy v hokejové KHL hraje tamější Dynamo. Druhou halou pak bylo Olympic Sports Centre s kapacitou pro 8 stovek diváků. Město florbalem žilo, Lotyši měli o vrcholnou akci tohoto sportu zájem. Když pomineme vyřazovací boje, na které vždy dorazí více lidí, a tradiční švédsko-finský šlágr, tak například na zápas ve skupině B mezi Čechy a Švédy dorazilo 2 933 diváků, na skupinové střetnutí Švýcarů s Finy zavítalo dokonce 3 147. To jsou o poznání lepší čísla než včerejší návštěva utkání Čechů se Švýcary na helsinském šampionátu.

Je jasné, že florbal nedisponuje takovými finančními možnostmi jako populárnější týmové sporty. Organizátoři jednotlivých šampionátů si tak musí pečlivě spočítat, zdali pro ně nebude šampionát ztrátový. Navíc existují další nepsané požadavky, a sice aby třeba mužské mistrovství světa byly pořádané ve větší ideálně multifunkční hale. To vše je jasné a nikdo tyto aspekty nezpochybňuje – navíc problematických hledisek existuje jistě ještě o poznání více.

Přesto se do myslí nejen rýpavých novinářů vkrádají myšlenky, zdali by nestálo za to, aby se Mezinárodní florbalová federace pokusila o jakousi organizační expanzi. Proč nevynaloží úsilí, aby společně s některou z jiných florbalových asociací uspořádala šampionát mimo top 4 – v řadě stojí Německo, Dánsko, znovu Norsko, háv mistrovství světa by jistě slušel Slovensku nebo dokonce Estonsku.

Pro dané země a jimi vybraná města by jistě bylo organizování mužského šampionátu ctí. Je nezpochybnitelné, že organizace takové sportovní akce není nic jednoduchého a výše sepsané řádky nepopisují zdaleka všechny úskalí s ní spjaté. Přesto se při pohledu na prázdné tribuny, při vědomí nastřelených lístků ze strany organizátorů a celkovému nezájmu finských fanoušků nabízí myšlenka nepokusit se o takovouto florbalová organizační expanzi.


Autor: Jakub ŠvejkovskýKOMENTÁŘE

 • stannda napsal:

  Vzdy ide hlavne o prachy ….a iff ide o biznis tiez v prvom rade

 • flrbl napsal:

  Zapomněl jsi na 1998 v Praze, tedy Česko pořádalo 3x. Jinak by se mi líbil šampionál třeba i v Singapuru, Finové tam jednou dokonce vyvezli ligu a byl to docela svátek

 • Mati napsal:

  Na autora profilujícího se jako „florbalový odborník“ trochu článek mimo mísu. I jen zdaleka okolností znalý člověk ví, že IFF je marketingově nad krachem a nemá peníze vůbec na nic a MS dá v podstatě kamkoli, kde to někdo zaplatí – viz. teď už je jim i jedno, že druhá hala je doslova bordel. Florbaloví funkcionáři unijí si zvykli na rozežranost, kterou chtěli nasadit jako standard, ale po počátečním boomu zejména dík veřejným financím jim došli peníze. A severské myšlení v něčem není jako české, vytvářet uměle návštěvníky tím, že je tam naháním zadarmo a ještě jim dám párek nebo volno ze školy, aby tam byli.

 • Dominik napsal:

  Finové si za to mohou sami když napálí takové ceny vstupenek a IFF neudělá s tím nic

 • Taky Petr napsal:

  Florbale, vitej do reality.

 • Teuton napsal:

  Souhlas s autorem, resp. na nedávno konaném ženském florbalovém šampionátu ve švédské Upsalle to bylo ještě horší. Takřka úplně prázdné tribuny, všude pusto a prázdno. U nás či jinde by se lístky rozdaly školním dětem, které atmosféru vytvořit dovedou, byl by to sportovní svátek. Švédům to naopak bylo úplně buřt.

Napsat komentář

*