Hráči Mladé Boleslavi slaví. Foto: Český florbal Hráči Mladé Boleslavi slaví. Foto: Český florbal
20. 3. 2023 Superliga (9) KOMENTÁŘŮ

Favorité v sériích nezaváhali. Do semifinále postupují Tatran, Bohemians, Mladá Boleslav a Vítkovice

O víkendu nás čekaly další dva zápasy v každé čtvrtfinálové sérii. Sparta potrápila na domácí palubovce Mladou Boleslav, všechny favorizované týmy ovšem nezaváhaly a série skončily v nejkratším možném čase.

Začneme sérií, která představila pražské derby mezi Chodovem a Bohemians. Právě hráči FbŠ měli v prvních dvou zápasech série výhodu domácího prostředí, kterou plně využili a za stavu 2:0 se série přesunula na Chodov. Sobotní zápas začal lépe pro domácí, kteří v první třetině udrželi čisté konto a góly Jambora a Ondruška znamenaly vedení 2:0. V části druhé ovšem vzali za otěže Bohemians, kteří si zvládli během dvaceti minut vytvořit náskok se skóre 2:5. Chodov sice dokázal gólově reagovat, hosté ale nepolevili a nakonec zvládli třetí utkání vítězně 5:8.

FbŠ v neděli dělilo jediné vítězství od postupu do semifinále. Právě hosté byli první kdo v zápase gólově udeřil, konkrétně Vojtěch Bílek byl na konci krásně sehrané akce hostů. Chodov ale brzy vyrovnal a právě v tomto duchu přestřelky se nesla většina hrací doby. Deset minut před koncem dokonce domácí vedli 6:5, Bohemians ale zvládli vstřelit tři rychlé góly a konečná střela do prázdné branky Chodova, opět Vojtěcha Bílka jen zpečetila vítězství FbŠ Bohemians ve čtvrtfinálové sérii a zároveň i jejich postup do semifinále.

Stejný stav série 2:0 měl souboj mezi Black Angels a Vítkovicemi. Tento víkend se série přesunula do Loun a Prahy na domácí palubovku Black Angels. V sobotním zápase sice jako první udeřily Vítkovice, domácí ale během chvíle stihly srovnat krok. Hosté si následně během druhé třetiny dokázali vytvořit náskok 1:6 a domácí čekalo v poslední části horlivé dobývání vítkovické branky. Black Angels ovšem zvládli jen skóre snížit, přičemž Vítkovice se nepřestaly gólově prosazovat. Utkání tak skončilo 3:9 pro hosty.

Do nedělního zápasu vstoupili první gólově domácí. Stav 1:0 trval až do konce třetiny a Black Angels tak směřovali k prodloužení série. Ve druhé části se Vítkovice probudily a otočili stav utkání na 2:4, což pro domácí znamenalo další dohánění brankového rozdílu. Nekompromisní hosté ale moc šancí domácím v poslední třetině nepřinesli, série tedy skončila za stavu 4:0 ve prospěch Vítkovic, které zároveň postoupily do semifinále.

V další sérii pokračovaly týmy Sparta Praha a Florbal Mladá Boleslav. Jejich sobotní zápas na hale Sparty začal bezbrankovou třetinou. Ve druhé části padl první gól tohoto utkání z hole Jana Natova, který poslal hosty do vedení. Tento fotbalový výsledek vydržel až do konce utkání a Spartu tak čekala poslední možnost vykoupení v podobě nedělního zápasu za stavu série 0:3.

Nedělní zápas započal podobně opatrným stylem hry, kdy se stejně jako v sobotním utkání odehrála první třetina bez vstřeleného gólu. První branka padla až na začátku části druhé, kdy se prosadil za hosty Filip Zakonov. Jeho gól jako by hosty nastartoval a během dvaceti minut si Boleslav vytvořila náskok 0:6. Domácí Spartě se během poslední třetiny dařilo skóre postupně snižovat, hosté si ale svoje vedení udrželi, což zapříčinilo konec série v podobě vítězství Mladé Boleslavi 0:4 na zápasy.

Poslední čtvrtfinálová série skýtala další pražské derby, a to mezi Vinohrady a Tatranem. Právě Tatran si nesl z minulého víkendu náskok 2:0 a v sobotu se představil na palubovce Královských Vinohrad. Představení se konalo v podobě první vstřelené branky Ondřeje Němečka, následované dalšími třemi góly Tatranu. Jako první z domácích snižoval až Ivan Pergler v polovině druhé části, to už ale svítilo na výsledkové tabuli skóre 1:6. Domácí sice přidali další dva góly, Tatran ovšem nepolevil a utkání za stavu 3:8 skončilo při příznivém výsledku pro hosty.

Nedělní zápas započal opět lépe pro tým ze Střešovic. Jedinou branku první třetiny vstřelil Martin Čermák po střele od mantinelu. Ve druhé části Tatran přidal další dva góly a před poslední třetinou tak hosté vedli 0:4. Teprve až na začátku posledních dvaceti minut dokázali hosté reagovat, konkrétně se jednalo o góly Hájka a Horáka. Tatran ale spustil další gólovou smršť a za stavu 2:8 skončilo čtvrté utkání série. Všechny čtvrtfinálové série tak skončily bez zaváhání vítězných týmů včetně Tatranu, který je posledním postupujícím do semifinále.

V sobotu se ještě odehrály dvě utkání play-down, obě rozhodující o záchraně týmů v nejvyšší soutěži. To první se odehrálo v České Lípě kam za vyrovnaného stavu 3:3 na zápasy přijely Karlovy Vary. První se v zápase prosadili domácí, a to až na začátku druhé třetiny, kdy se trefil Antonín Stárek. Karlovy Vary sice brzy gólově zareagovaly, zbytek gólů ale stříleli pouze domácí. Česká Lípa tak vyhrála rozhodující zápas 4:1 a zachraňuje tak své působení v Superlize.

Druhá série mezi Sokoly z Pardubic a Otrokovicemi též dospěla k rozhodujícímu utkání, které se odehrálo v Pardubicích. V první třetině se prosadili pouze domácí, když Adam Šmíd umístil svou střelu z vytočení nad ramena brankáře hostů. Druhá třetina měla podobný scénář, jen střelec domácího gólu byl Martin Zozulák brzy po začátku druhé části. Otrokovice následně dokázaly jen snížit a záchrana v Livesport Superlize tak čekala domácí Pardubice.

Výsledky zápasů čtvrtfinálových sérií play off Livesport Superligy:

Florbal Chodov – FbŠ Bohemians 5:8 (2:0, 1:5, 2:3)

Branky a nahrávky: 9. Jambor, 10. Ondrušek (Vávra), 38. Komárek (Vošta), 44. Vávra (Ondrušek), 55. J. Bauer (Komárek) – 23. Buršík (Kawulok), 23. P. Šebek (J. Petrák), 30. K. Petrák (Forman), 31. Bílek (Kisugite), 32. Buršík (Malič), 43. Forman (Buršík), 55. Řehoř (P. Šebek), 59. Forman (Buršík)

Florbal Chodov – FbŠ Bohemians 6:9 (1:2, 2:2, 3:5)

Branky a nahrávky: 8. Šmíd, 21. Sýkora (Ondrušek), 37. Slunečko (Vošta), 47. Skřivánek (Kafka), 48. Jambor (Šmíd), 50. Sýkora – 3. Bílek (Virga), 13. J. Petrák (Buršík), 31. Bílek (J. Petrák), 40. Buršík (K. Petrák), 47. Kawulok (K. Petrák), 52. Buršík (Forman), 57. K. Petrák (Forman), 58. Buršík (Forman), 60. Bílek (J. Petrák) STAV SÉRIE 0:4

Black Angels – 1. SC Vítkovice 3:9 (1:2, 0:4, 2:3)

Branky a nahrávky: 8. R. Hanák, 44. Burian (J. Boček), 46. Burian (TS) – 4. Fukala (M. Gattnar), 15. Šebesta (Hubálek), 25. Kaleta (Matejčík), 27. Delong (R. Gattnar), 34. Hubálek (R. Gattnar), 40. M. Gattnar (Sidunov), 50. Pažák (Hubálek), 56. Pažák (M. Gattnar), 60. Matejčík (Pažák)

Black Angels – 1. SC Vítkovice 2:10 (1:0, 1:4, 0:6)

Branky a nahrávky: 9. Doležal (R. Hanák), 34. J. Boček (Burian) – 24. Pažák (Hubálek), 31. Hubálek (Matejčík), 33. Hubálek (Pažák), 37. Šebesta, 46. Šindler (Besta), 47. Delong (Šindler), 49. Hubálek (Šindler), 53. Šebesta (Matejčík), 57. Besta (R. Gattnar), 58. Delong (O. Vítovec) STAV SÉRIE 0:4

Sparta Praha – Florbal Mladá Boleslav 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Natov (Tomašík)

Sparta Praha – Florbal Mladá Boleslav 4:8 (0:0, 0:6, 4:2)

Branky a nahrávky: 42. Mat. Čermák (Křenek), 45. Křenek (Krbec), 50. Košir (Zouzal), 58. Košir (Marvánek) – 23. Zakonov (D. Beneš), 25. D. Beneš (Hemerka), 32. Zakonov (Natov), 33. Suchánek (D. Beneš), 34. D. Beneš (Tomašík), 40. Gašparík, 55. Tomašík, 59. Tokoš (Tomašík) STAV SÉRIE 0:4

TJ Sokol Královské Vinohrady – Tatran Střešovice 3:8 (0:4, 3:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 33. Pergler (Hájek), 33. Gregor (Klápa), 35. Plíhal (Ji. Procházka) – 4. Němeček (Mare. Beneš), 12. Kreysa (Tlapák), 19. Kreysa (Tlapák), 20. Šimek (Sádlo), 21. Mare. Beneš (Němeček), 30. Kreysa (Tlapák), 52. Němeček (Mare. Beneš), 54. Mare. Beneš (Němeček)

TJ Sokol Královské Vinohrady – Tatran Střešovice 2:8 (0:1, 0:3, 2:4)

Branky a nahrávky: 43. Hájek (Plíhal), 45. Horák – 10. Mar. Čermák (Piskáček), 23. Mare. Beneš (Sládeček), 37. Šimek (Sládeček), 38. Mare. Beneš (Sádlo), 46. Kreysa (Tlapák), 55. Meliš (Šimek), 57. T. Hanák (Sádlo), 60. T. Hanák (Kříž) STAV SÉRIE 0:4

Výsledky zápasů 1. kola play down Livesport Superligy:

FBC Česká Lípa – FB Karlovy Vary 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Stárek (Slaný), 32. Tichý (TS), 37. Peška (Krajcigr), 37. Ekl (Jirsa) – 31. Navrátil (Nushart) STAV SÉRIE 4:3

Sokoli Pardubice – Panthers Otrokovice 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Šmíd (Zozulák), 21. Zozulák (Šmíd), 47. Pakosta (Šmíd), 59. Zozulák (Denemark) – 51. Vykopal (Sovják) STAV SÉRIE 4:3

Autor: Pavel Klepetko