Ve spolupráci se švédskou florbalovou značkou vznikl příspěvek architekta všech produktů firmy Salming Thomase Norda, který popisuje vývoj brankářské masky ve své společnosti. Jaké jsou nutné kroky před samotnou výrobou a na co je nezbytné se zaměřit při vývoji? Thomas Nord popisuje postup se všemi detaily.
„Vývoj nové brankářské masky je časově velmi náročný proces, nemluvě o množství finančních prostředků, které jsou k realizaci projektu potřeba. Nicméně, když proces začíná, my v Salmingu se vždy soustředíme na přínos konečnému uživateli. Poté si vytkneme za cíl překonat předchůdce, nebo tu masku, která je momentálně považována za nejlepší produkt na trhu.
V případě Salming Pro Helmet z aktuální kolekce 2012/13 jsme si stanovili následující klíčové otázky:
1. Jaká je zpětná vazba koncových spotřebitelů v Salmingu? Co říkají o našem současném modelu, nebo o konkurenčních výrobcích na trhu? Co je na něm dobré a co na něm naopak postrádají?
2. Naše vlastní nápady, pokud jde o inovaci a design produktu: Co by byl opravdový rozdíl pro koncového uživatele? Změnila Mezinárodní florbalová federace (dále jen IFF) v poslední době předpisy? Jak můžeme dosáhnout typického a charakteristického Salming designu v kombinaci s užitečnými funkcemi?
Na základě výše uvedených otázek začínáme s nákresem nového produktu. Jeden příklad, který se stal docela nedávno: IFF změnila předpisy týkající se mřížky, což nám umožnilo přijít s designem zvaným „kočičí oči“. Tento design má jiné rozložení mřížky v oční části a umožňuje tak lepší výhled.
Když cítíme, že je návrh dostatečně dobrý, pokračujeme s CAD kreslením. Aby bylo možné produkt rozvíjet, vytiskneme SLS jílovou, nebo plastovou maketu, která je velmi přesná. Tato maketa nám umožňuje získat první náhled a pocit z designu. Čímž je možné odpovědět na otázky: Vypadá to tak, jak jsme chtěli? Co budeme muset upravit, doladit atd.? Poté, co jsou veškeré úpravy hotové a produkt je vyroben, pokračujeme s tvarováním.
Tvarovací proces je jednou z nejnákladnějších částí procesu výzkumu a vývoje. Když je proces dokončen a první série vyrobena, procházejí produkty důkladným vyhodnocováním. Na určitých místech může vzniknout nerovnost, kterou je třeba upravit. Jemně se vyladí poslední křivky a poté je dokončena ta správná povrchová struktura.
Následuje nasazení mřížky, vnitřních vystýlek atd. Nakonec naneseme nátěr barvy a etikety. Tehdy máme téměř finální produkt.
Po testování těchto vyrobených vzorků necháme masku prověřit i testovacími brankáři, od nichž dostaneme poslední cennou zpětnou vazbu. Pokud to předpisy vyžadují, je finální výrobek prověřen testovacím ústavem.
Poté, když je vše doladěno, můžeme my a naši distributoři po celém světě produkt představit a prodávat. A o 6 až 8 měsíců později může konečný spotřebitel koupit hotový výrobek v obchodech.“
Poděkování: www.salmingstore.cz
Autor: Jakub Koráb
Docela by bylo zajímavý si přečíst názor člověka co masky testuje a uděluje jim certifikát IFF . Možná vás to překvapí dělá se to ve Zlíně a to co by jste si přečetly by vás nepotěšílo .
Evidentně víš víc, tak do toho 🙂 Poděl se s námi o nějaké exkluzivní info…
nic exluzivního 🙂 , špatně se v ní dýchá , výhled dolu dost omezený , moc to na hlavě nedrží a pojmem vylepšení a nižší hmotnost se rozumí ojebáno co to jde . neplatí to pro všechny masky , ale kdo si kupuje masku za bura ?
Ten postup tvarování masky Salming je proces, který proběhl před několika lety, ne? Nezdá se mi, že by se kromě mřížky a barev nějak zmanil tvar helem Salming v posledních pěti letech…
Borje: Ono totiž je problém v tom, že florbalový trh není nijak závratně velký jako v případě hokeje a je přesycen mnoha modely, plnícími stejnou funkci. Pak se člově setká jen s tím, že se obmění barva helmy a celkově její design, jinak je to pořád to samé…zlatá Canadien Pro one 😀