8. 4. 2011 Superliga (4) KOMENTÁŘŮ

Ostravské FBC před výzvou. Zapomene na dobu stříbrnou?

 Finálový souboj mezi Tatranem Střešovice a FBC Ostrava není zrovna novinkou. Ale poté, co hráči FBC loni hráli o udržení, asi by nikdo nevsadil na to, že se tentokrát představí v přímém boji o titul. Tatran a FBC se ve finále potkávají v historii extraligy pošesté. Naposledy to bylo v roce 2006.

Právě v roce 2006 skončila stříbrná éra tehdejšího Pepina. Ostravské FBC pak čtyřikrát za sebou ve finále chybělo a vrací se po pěti letech. Otázkou je, zda se mu podaří prolomit neúspěšnou bilanci proti Tatranu. Střešovice potkaly v play of svého rivala sedmkrát a pokaždé uspěly.

Pohled do minulosti ukáže, že i když měl nejednou Tatran na kahánku, pokaždé dokázal svojí sílu.

1999 – První finálové setkání

Hrálo se na dva vítězné zápasy a série končila v Ostravě a poprvé hostil finále Zimní stadion v Porubě. Před tehdy nevídanou návštěvou 1810 diváky měli domácí v třetím rozhodujícím utkání dlouho naději, stav byl až do poslední třetiny na vážkách. Nakonec ale Tatran v poslední třetině góly Očkaye a Šádka nabral rozhodující náskok a vyhrál 4:1.

2003 – Druhé finálové setkání
Dramatická série dospěla do pátého zápasu, který řídila polská dvojice bratrů Bienkowských. Památné utkání dospělo až do prodloužení a o titulu rozhodla náhlá smrt. Po střechu naplněnou halu Sarezy v Přívozu umlčel ve druhé minutě prodloužení Martin Očkay. Blíž k titulu snad ostravské FBC nikdy nebylo.

2004 – Třetí finálové setkání

Ostrava vyhrála suverénně základní část a play off procházela bez zaváhání až do druhého finále. FBC si vezlo do Prahy náskok 2:0 a myšlenky na triumf. Jenže Tatran dvakrát těsně vyhrál a vrátil sérii do Ostravy. Poslední zápas sezony rozhodli Jiří Jandáček a Vladimír Fuchs v poslední třetině. Doba stříbrná pro ostravské FBC pokračovala.

2005 – Čtvrté finálové setkání

Střešovice táhl za titulem Michal Jedlička, který dal ve čtyřech zápasech šest gólů. Po dvou dramatických pětizápasových bitvách tentokrát stačily k rozhodnutí jen čtyři zápasy. Ostrava sice první duel vyhrála, ale další tři ztratila. Doma prohrála dvakrát těsně 4:5 a 3:4 po prodloužení. Definitivní tečku za sezonou udělal v páté minutě prodloužení Jan Freund.

2006 – Páté finálové setkání
Tatran doma ztratil po nájezdech jeden zápas a tak se jelo do Ostravy za stavu 1:1. Střešovice se poprvé mohly spolehnout na Johana von der Pahlena, Švéd při své premiéře v české extralize zářil a do finále přichystal i jeden hattrick, čtvrtý zápas pak rozhodl svými dvěma góly. S kariérou se zároveň rozloučil dlouholetý kapitán Tatranu Vladimír Fuchs.

2011 – Šesté finálové setkání
Ostravu vede do boje trenér Martin Smeták a znovuzrozený tým má za sebou parádní vítěznou bitvu s Vítkovicemi. V play off nespoléhá jen na Petra Skácela, tým ukázal sílu, nemá jen první formaci. Také Střešovice musely odvracet dva semifinálové mečboly, ale jako vždy se jim to podařilo. Gólman Kafka tentokrát radí z lavičky, Tatran spoléhá na superformaci, kde září Richter a von der Pahlen. Skončí doba stříbrná? Nebo Tatran přepis historie nedovolí? Pokud vyhraje, bude slavit už čtrnáctý titul v historii.


Autor: adminKOMENTÁŘE

 • mauro napsal:

  Super článek, jen je škoda, že až na rok 2011 jmenuje výhradně hráče Tatranu. Bylo by fajn zmínit i trenéry.

 • Takhle to ma Tatran na svy webu:

  1999 Skužný (Zlatník)
  2003 Skružný (Šindelář)
  2004 Cepek (Ďarmek)
  2005 ??? Skužný ???
  2006 ??? Ďarmek ???

  4.titul -> 1999, Ostrava, ZS v Porubě:
  Finále Tatran-FBC Ostrava … 4-1, 3-5 a 4-1. Velkým hrdinou finále byl golman Petr Pajer. Památná zpáteční cesta s fanoušky 100-místným dvoupatrovým gigabusem. Sestava: Ďarmek Petr (4), Freund Zdeněk (3), Fuchs Vladimír (4), Hanzlík Mirek (4), Chloupek Tomáš (4), Jandáček Jiří (4), Jevič Filip (2), Kafka Tomáš – G (2), Kuča Jarek (2), Lampio Raine (1), Mudra Petr (1), Očkay Martin (3), Pajer Petr – G (1), Reichert Miloš (2), Šádek Jura (4), Šatoplet Jiří (1), Šindelář Milan (2), Tichý Josef (2), Valenta Martin (1), Walter Filip (1), Zahalka Jan (1), Skružný Zdeněk – trenér (2), Zlatník David – asistent (4)

  7.titul -> 2003, Ostrava, hala Sareza:
  Finále Tatran-Pepino … 1-4, 6-3, 3-5, 4-1 a 5:4p Finále rozhodla branka Martina Očkaye po Šádkově žabce z rohu hřiště v prodloužení pátého rozhodujícího utkání… Jooo, todle jooo, todle jooo, todle jooo, todle jooo, todle jooo, todle jooooooo! Sestava: Bubník Jan (1), Beneš Luděk (2), Beznoska Tomáš (3), Buček Roman (2), Ďarmek Petr (7), Dočekal David (1), Doležal Tomáš (1), Folkesson Torbjörn (1), Freund Jan (3), Fuchs Vladimír (7), Hanzlík Mirek (5), Harapát Petr (2), Horák Lukáš (2), Jahoda Roman (1), Jakůbek Aleš (3), Kafka Tomáš – G (5), Očkay Martin (4), Pekař Karel (3), Růna David (2), Šádek Jura (7), Tichý Josef (3), Tollaksen Tor (1), Trejbal Jan – G (2), Uchytil Petr (1), Vaňáč Radek (2), Vochozka Jiří-G (1), Skružný Zdeněk – trenér (5), Šindelář Milan – asistent (3), Sezemský Bohdan – asistent (1)

  8.titul -> 2004, Ostrava, hala Sareza:
  Finále Tatran-Pepino … 1-5, 2-3t, 4-3, 5-4 a 6:4. Památné otočení finálové série z 0:2 na zápasy! Hrdinou finále byl střelec rozhodujících branek kapitán Vladimír Fuchs.
  Tatran 4ever … 1994 -> 2004, Tatran 4ever … 2001+2002+2003+2004: Sestava: Bubník Jan (2), Dočekal David (2), Doležal Tomáš (2), Filipovič Filip (1), Freund Jan (4), Fuchs Vladimír (8), Hanzlík Mirek (6), Horák Lukáš (3), Jakůbek Aleš (4), Jandáček Jiří (7), Kafka Tomáš – G (6), Pekař Karel (4), Šádek Jura (8), Tichý Josef (4), Uchytil Petr (2), Vochozka Jiří-G (2), Jedlička Michal (1), Marafko Patrik (1), Mostecký Aleš (1), Vaculík Ondřej (1), Kopřiva Patrik (1), Deutsch Marek (1), Řehořek Josef (1), Cepek Zdeněk – trenér (1), Šindelář Milan – asistent (4), Ďarmek Petr – asistent (8), MUDr. Valcha Milan – doktor (1), Sezemský Bohdan – asistent (2)

  9.titul -> 2005, Ostrava ZS v Porubě:
  Finále Tatran-Pepino … 4-7, 7-2, 5-4 a 4-3p. Vyhrocený souboj o titul a zároveň účast na domácím Pohár mistrů. Rozhodující branku vstřelil v prodloužení čtvrtého zápasu na ZS v Porubě Honza Freund. O5 mistřííí !!! Sestava chybí, trenér ?

  10.titul -> 2006, Ostrava, hala Sareza 15.4.2006
  Finále Tatran-Pepino … 7:5, 3:4ts, 7:5 a 5:3. Hrdinou finálové série byl Johan Von der Pahlen, ve všech utkáních také vždy skórovali Jura Šádek i kapitán Vlaďa Fuchs. Sestava chybí, trenér ???

 • Kirk napsal:

  Kdyby to letos Ostrava dokázala prolomit, byla by to bomba. Nakonec by to dokázal nejvíc podceňovaný tým. Přeji jim hodně štěstí! Rozhodně na to mají kvality…

  • Grow napsal:

   Nejsem fanouškem ani jednoho týmu, ale Ostrava předvádí daleko atraktivnější florbal v této sezóně, takže osobně bych to taky více přál jí

Napsat komentář

*