Filip Šuman začíná na pozici prezidenta Mezinárodní florbalové federace úřadovat. Po prvním setkání Výkonného výboru ve španělské Malaze je jasné, že struktura nejvyššího florbalového orgánu se změní. Nové termíny dostaly také juniorské světové šampionáty.
Mezinárodní florbalová federace má nyní za cíl zvýšit a revidovat své aktivity v rámci Výkonného výboru, což znamená, že si nově určil šest hlavních okruhů, kterými se chce zabývat: Soutěže, Rozvoj, Externí vztahy, Marketing, Členové a Sport.
„Cílem je zapojit více federací a jednotlivců do procesu Mezinárodní florbalové federace a získat tím větší odborné znalosti a poznatky,“ uvedla IFF na svém webu.
„Takový přístup nám pomůže efektivněji plnit cíle Mezinárodní florbalové federace a dojde k akcelraci mezinárodního rozvoje florbalu,“ uvedl ke změnám Filip Šuman.
Úspěchem z hlediska zisku skončil světový šampionát mužů ve švédském Malmö. Z pohledu Mezinárodní florbalové federace vygeneroval obrat ve výši 30 miliónů švédských korun, přičemž zisk ze světového šampionátu by měl být zhruba 3 miliony SEK (zhruba 6 700 000 CZK).
Nadále pokračuje snaha o zavedení čtyřletého cyklu mezi dospělými světovými šampionáty, přičemž nově by se florbalový světový šampionát dospělých hrál ve druhé polovině října, tedy zhruba měsíc po startu ligových soutěží.
K zajímavé změně dojde u juniorských světových šampionátů: ty se v dalších letech prohodí tak, aby se mužské a ženské šampionáty nehrály krátce před dospělým šampionátem. Plán je tedy následující: šampionát juniorek se bude hrát v květnu 2026 a následně v květnu 2027, šampionáty juniorů se budou hrát v novém únorovém termínu v únoru 2027 a v únoru 2028. Stejně jako u dospělého šampionátu se jedná o druhou polovinu měsíce.
Roční otočkou dojde k tomu, že fakticky nikdo nepřijde o možnost si juniorský šampionát zahrát.
V souvislosti s touto změnou se pak přesune kvalifikace na ženský větový šampionát 2027 ve Finsku. Hrát se bude už v říjnu 2026, místo klasického přelomu ledna a února.
Změnilo se také pravidlo o reprezentování dvou různých zemí. Dosud bylo možné nastoupit za jednu zemi v juniorských kategoriích a za jinou v dospělých kategoriích, tedy U23 a klasické reprezentaci. Nově se kategorie U23 přesouvá v tomto pravidle k juniorským kategoriím a v kategorii „dospělé“ reprezentace zůstane pouze klasický dospělý národní tým.
Další zajímavost se týká světového šampionátu mužů v roce 2026. O ten má zájem celkem 35 týmů, a to včetně Islandu, Šalamounových ostrovů anebo Hong Kongu.
Autor: Michal Dannhofer
Řešíte věci, které fungují. Radši se zaměřte, jak dostat sport s plastovou hokejkou do zemí, kde jsou peníze. Je hezké, že hrají děti v Africe florbal, ale přes ně cesta na Olympiádu nevede.
Sežeňte ekonomicky silného sponzora pro Ligu mistrů, ať si vše kluby nehradí a stane se projekt vlajkovou lodí florbalu = televizní práva, marketing atd… Přidejte jeden tým Němců, Slováků, Lotyšů a Norů.
Další projekt Eft udělejte na princip ligy národů, že se bude o něco hrát.
Filipe vždyť jste inteligentní muž co v Česku něco vybudoval, tak se toho nebojte. Jinak bude florbal pořád stejný sport. Jen se budou zvyšovat nároky na hráče a budou chtít víc peněz, ale kde na to brát, když na to kromě superfinale a pár výjimek nikdo nechodí a v televizi se nikdo nedívá.