Hned tři verdikty ohledně nejvyšších soutěží vynesla ve čtvrtek Disciplinární komise Českého florbalu. Měsíční stopkou potrestala obránce FBC Ostrava Lukáše Herblicha, zastavila naopak řízení s Miroslavem Fořtem. Shodný podmíněný trest jako Lucie Želízková pak dostala také Daniela Frantíková z Chodova.
Měsíční trest obdržel obránce FBC Ostrava Lukáš Herblich, v zápase s Libercem za svůj zákrok vyloučený na 2+2 minuty. Podle DK ale neměl jít do kontaktu se soupeřem. „Podle DK bylo přirozené, že Lukáš Herblich běžel za míčem směrem k mantinelu a v začátku situace očekával, že on sám půjde do prvního souboje o míč s Jakubem Faksou. Nicméně, poté, co Martin Šulc měl k míči blíže a byl to on, kdo svedl souboj s Jakubem Faksou, již Lukáš Herblich nepřizpůsobil svůj pohyb nově vzniklé situaci na hřišti a pokračoval v běhu směrem k souboji těchto dvou hráčů. Z videozáznamu je patrné, že při samotném zásahu do zad Jakuba Faksy přidal Lukáš Herblich na intenzitě svého pohybu. Toto již DK nepovažuje za přirozenou reakci hráče, který zjistil, že neodhadl dobře herní situaci, když se do souboje se soupeřem dostal dříve jeho spoluhráč. V takovém případě by, dle názoru DK, byla přirozenější snaha zkusit změnit směr a dostat se k odraženému míči nebo se přirozeně snažit minimalizovat srážku se soupeřem,“ píše se v odůvodnění rozhodnutí.
Hráči podle DK musí respektovat také daná omezení, vzniklá setupem haly. „Dle názoru DK hráči musí mít během utkání povědomí o tom, jaké jsou dispozice haly a musí brát na zřetel vzdálenosti mezi mantinely a pevnými překážkami v okolí hřiště. Proto došla DK závěru, že Lukáš Herblich si musel být vědom nebo alespoň nedbal faktu, že svým úderem do zad Jakuba Faksu strčí ve vysoké intenzitě proti mantinelům v místě, kde pád přes mantinely může způsobit náraz do stěny haly. Jakub Faksa sváděl souboj s Martinem Šulcem, nemohl tedy zákrok Lukáše Herblicha očekávat a neměl možnost se na takový střet jakkoliv připravit. Střety v bezprostřední blízkosti pevných překážek v okolí hřiště mohou být pro zdraví hráčů velmi nebezpečné. DK proto apeluje na všechny hráče, aby při své hře dbali zdraví ostatních hráčů a vyvarovali se obdobně nebezpečných soubojů. V tomto případě naštěstí k vážnějšímu zranění Jakuba Faksy nedošlo,“ píše DK v odůvodnění.
Nově udělený trest Herblichovi vyprší 17. března, podle aktuálního rozpisu a postavení FBC Ostrava v tabulce by tedy stihl jak první utkání play down (22. března), tak první utkání osmifinále play off (18. března), pokud by se především se zápasem osmifinále play down nemanipulovalo například v důsledku televizního přenosu. Přijde tak o poslední 4 kola základní části Livesport Superligy.
Miroslav Fořt z Mladé Boleslavi se dalšího trestu od Disciplinární komise bát nemusí, odsedí si pouze jedno utkání, na které mu stopka vznikla za udělenou červenou kartu.
Také Disciplinární komise totiž shledala velmi nízkou intenzitu úderu. „V tomto případě se jednalo o incident, který vyplynul z přirozené herní situace, kdy měli míč pod kontrolou hráči družstva BA SOKOLI Pardubice v prostoru za bránou soupeře. Tomáš Čáslava se snažil v ten moment zaujmout co nejvýhodnější pozici v prostoru velkého brankoviště, aby mohl po případné přihrávce zakončovat. V tomto prostoru byl zcela přirozeně bráněn Miroslavem Fořtem, se kterým se vzájemné přetlačovali o co nejvýhodnější pozici. V momentě, kdy k sobě byli otočení čelem, tak měl Miroslav Fořt ruku, ve které nedržel florbalku položenou na těle Tomáše Čáslavy, což je zcela běžný způsob kontaktu v předbrankovém prostoru. V momentě, kdy se Tomáš Čáslava pokusil rychle otočit kolem Miroslava Fořta, udělal Miroslav Fořt pohyb svou rukou směrem proti oblasti břicha, kam udeřil Tomáše Čáslavu. Z videozáznamu je patrné, že samotný úder do oblasti břicha Tomáše Čáslavy byl veden velmi nízkou intenzitou a nezpůsobil Tomáši Čáslavovi žádné zranění,“ píše DK.
Trest na jedno utkání je tak dostatečný. „Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem má DK za to, že v tomto případě je trest na jedno utkání vyplývající z pravidel florbalu v kombinaci se samotným projednáním věci před DK pro Miroslava Fořta dostatečným trestem. Výše popsané jednání v tomto případě nenaplňuje svou závažností žádnou z podmínek pro udělení disciplinárního trestu, uvedenou v části B Sazebníku trestů pro jednotlivce,“ odůvodnila DK.
Disciplinární komise se vrátila také k souboji mezi Lucií Želízkovou a Danielou Frantíkovou z pohárového semifinále. Zatímco u Želízkové se řešil úder do obličeje na zemi po pádu, u Frantíkové šlo o pohyb loktem, který samotnému pádu předcházel. „Při tomto pohybu měla svůj loket ve výšce hlavy Lucie Želízkové. Při svém pohybu rukou vzad hlavu Lucie Želízkové minula. Pohybem celého těla Daniely Frantíkové vzad došlo k nárazu do Lucie Želízkové a pádu obou hráček na zem. Na zemi pak došlo ze strany Lucie Želízkové k zásahu florbalkou do obličeje Daniely Frantíkové. Tato část incidentu, kdy již byly hráčky na zemi byla řešena v předcházejícím disciplinárním řízení s Lucií Želízkovou,“ píše se v odůvodnění rozhodnutí.
DK pak neuvěřila výpovědi zkušené florbalistky Chodova. „Daniela Frantíková ve své výpovědi uvedla, že chtěla Lucii Želízkovou odstrčit rukou, aby si udělala prostor pro uvolnění, ale neodhadla vzdálenost od Lucie Želízkové, kterou čekala blíže za sebou. Z pohledu DK je přirozené, že při pohybu ve snaze získat si dobré postavení hráčky používají ruce a dostávají se tak do kontaktu se soupeřkami. V přirozené pozici se však ruce pohybují v oblasti trupu soupeře. V tomto případě ani na první pohled z vidozáznamu není patrné, že by mezi Danielou Frantíkovou a Lucii Želízkovou byl větší výškový rozdíl, který by způsobil, že se loket ocitl v úrovni hlavy Lucie Želízkové. Stejně tak Lucie Želízková nebyla nijak skloněna, proto DK nemůže souhlasit s výpovědí Daniely Frantíkové a její ohnání se rukou za sebe považuje za pokus o úder do soupeřky vysokou intenzitou, který je potenciálně velmi nebezpečný s ohledem na možný zásah soupeřky loktem do oblasti hlavy a krku. Následně Daniela Frantíková pokračovala ve velmi nevybíravém vedení souboje s Lucií Želízkovou, který skončil pádem obou hráček na zem,“ píše se v odůvodnění.
Udělený trest je shodný jako u Želízkové, tedy týdenní zastavení činnosti, odložené na zkušební dobu tří měsíců. Stejně jako u Želízkové, tak také u o pět let starší Frantíkové platí, že se jedná o podmínku do konce sezóny, která pro ni skončí nejpozději 27. dubna v BigBoard Superfinále.
Autor: Michal Dannhofer
A proč nedostal trest ten simulant Čáslava?!