AIK Stockholm. Foto: Per Wiklund AIK Stockholm. Foto: Per Wiklund
16. 2. 2018 Švédsko (3) KOMENTÁŘŮ

Švédsko tuší nemilou senzaci. Pád AIK je blízko, bude hrát superligu jen venkov?

 Začíná jít do tuhého. Nebo vlastně už začalo jít. Stačily dva týdny pauzy a najednou se hraje úplně jiný florbal. Opravdu, měl jsem možnost sledovat v uplynulých 10 dnech několik zápasů Svenska Superligan a level, na jaký se posunula úroveň zápasů, byl neuvěřitelný.

Teď už totiž všechny týmy ví, že ze sebe pomalu, ale jistě musí vyždímat vše… Jinak sezona skončí neúspěšně.

Tématem na severu je ale tušení jedné nemilé senzace. Dění v jednom z nejslavnějších florbalových klubů historie nabralo nečekané obrátky. AIK je v krizi. Nebo spíš možná v totálním rozkladu. Uznávaný trenér Magnus „Binge“ Jäderlund byl odejit a jeho místo zaujal Michael Lemker. Jenže emocí je kolem tohoto tahu vedení víc, než je zdrávo.

Vypadá to jako krizové řešení. To nikdy není příjemné. Jenže pro jakoukoliv záchranu je vždy potřebná soudržnost. A ta podle všeho u Gnaget momentálně chybí.

Problémy začaly už před sezonou. Podařilo se sice udržet superstřelce Andrease Stefanssona, ale ztráta Jockeho Olssona, kterého přeplatil Sirius, jednoduše vzala týmu stabilitu. Dnes už není v týmu AIK výraznější osobnost, která by skloubila zkušenost a kvalitu. Kapitánem zůstává Patrik Hagberg, všechna čest, fakt se snaží. Ale při vší úctě k němu, on není hráč, který by AIK spasil. „Arne“ je střelec, koncový hráč, jenže Gnaget potřebují tahouna, který spíš udává tempo hry a umí držet defenzivu.

Patrik Hagberg. Foto: Per Wiklund

Patrik Hagberg. Foto: Per Wiklund

Odvolaný Magnus Jäderlund loni začal proces budování nového AIK. Tým se opravdu skoro od základu změnil a chvílemi to vypadalo dobře. Jenže dlouhodobá soutěž opravdu ukázala, že kádru, který byl převážně tvořený příchody z druholigových stockholmských týmů, chybí kvalita. Nakonec se v bídě utopil i supertalent Simon Götz, kterému přece jen nová role centra tolik nesvědčí.

Fakta jsou jasná. AIK bylo po repre pauze předposlední a na místo znamenající záchranu ztrácelo čtyři body. Pod novým koučem dvakrát prohrálo a propast se zvětšila. Teď má před sebou má tým ze Solny duely v Mullsjö, v Helsingborgu, domácí zápasy s Hollvikenem a Jönköpingem a konec na Pixbu. Soudě podle výkonů z posledních týdnů je naděje tak na 6 bodů maximum…

Prostě se to nepovedlo. V průběhu sezony se definitivně potvrdilo, že „anglický“ styl florbalu – všechno vzduchem před soupeřovu bránu, už na kvalitu ligy nestačí. AIK dostává obrovské množství gólů z protiútoků, které v podstatě samo soupeřům při ztrátách na soupeřově brankovišti založí. Pokud by se analytici podívali na čas, který měli hráči AIK míček na hokejkách, bude zřejmě nejméně z celé ligy.

Magnus Jäderlund. Foto: Per Wiklund

Magnus Jäderlund. Foto: Per Wiklund

Ano, Magnus Jäderlund asi opravdu zklamal, i když příliš dobrého materiálu neměl. Teď už tým vede Michael Lemker, další výrazná trenérská osobnost z éry stockholmského Caperia a Järfally a v podstatě trochu rival Jäderlunda.

Ač s několika hráči AIK v minulosti spolupracoval, nedostalo se mu zrovna vlídného přijetí. Již zmíněný Patrik Hagberg mluvil o šoku, když byl Magnus Jäderlund odvolán. A Maimon Abdallah, vlivný muž i mecenáš v realizačním týmu AIK, dokonce použil pro výměnu trenérů slova o kudle do zad.

Oleje do ohně ale přilil i sám Lemker. Narovinu řekl, že misi v AIK bere jako výzvu a zkusí tým v elitě zachránit, ale pak se stejně vrátí do třetiligového Bele Barkarby.

Každopádně i samotný Lemker ví, že pád AIK o patro níž by byla pro celý Stockholm zoufalá situace. „To město má obrovský potenciál, každoročně generuje spoustu mladých talentů a byla by katastrofa, kdyby neměly možnost najít uplatnění v SSL,“ zněla jeho slova.

AIK Stockholm. Foto: Per Wiklund

AIK Stockholm. Foto: Per Wiklund

Pokud by AIK spadlo o úroveň níž a z Allsvenskan by nepostoupil žádný klub z metropole, nastala by historická událost – nejvyšší švédská florbalová liga by byla bez týmu z metropole a hrál by ji jen „venkov“. Ještě v sezoně 2005/06, tedy před 12 lety, přitom tehdejší Elitserien počítala 5 týmů ze 12 právě ve Stockholmu. Jenže tradiční kluby pomalu zanikly a sloučily se. Zmizelo Södertälje, Kista, Fornudden, Haninge i Caperio. Dnes nižší soutěže sice hraje i kdysi slavný Balrog a Täby už nemá silného sponzora, sláva stockholmských klubů ale opravdu pomalu uvadá.

Pokud AIK opravdu sezonu nezachrání, přijde švédská SSL o poslední halu, kde se hraje na parketách. I tohle by švédské innebandy trochu změnilo…

Víkend ve Švédsku bude ale spíše ve znamení boje o play off. O dvě místa nyní bojuje čtveřice týmů namačkaná do rozdílu jediného bodu.

V tomto ohledu tak bude nejdůležitějším zápasem duel Sirius – Helsingborg. Dalen doma hostí Pixbo a věří v body. Nejtěžší pozici má Jönköping, který jede do Falunu.

Sobota:
13:00 Örebro – Höllviken (tip 1)

Tady jde o záchranu a o to, kdo uteče co nejdál od 13. místa. Kings by doma měli zabrat, v posledních dvou zápasech navíc měli smůlu, a tak tady opravdu věřím partě okolo Simona Palména.

15:00 Växjö – Storvreta (tip 0)
PŘÍMÝ PŘENOS NOVA SPORT 1 od 14:55

Vipers sice loni hráli finále, ale aktuální sezona ukazuje, že to letos není zrovna ono. A nejde o to, že týmu chybí Valdemar Ahlroth, který tentokrát nastoupí proti svému bráchovi na straně Storvrety. Těch zásahů do sestavy a experimentů bylo jednoduše víc než dost. Storvreta naopak šlape jako stroj a úžasnou formu má Robin Nilsberth, troufnu si říct aktuálně hráč s nejlepší formou v lize. Vipers doma neradi prohrávají, tři body ale asi neurvou.

17:00 Dalen – Pixbo (tip 1)

Pixbo letos baví, navíc jako fanda bych přál Filipovi Langerovi v Umeå úspěch. Jenže Dalen se v posledních týdnech změnil k nepoznání. Možná i pod vlivem ztráty pozice vyhlásili u polárního kruhu akci „nejlepší obrana je útok“ a najednou je tady opravdu tým, který hraje agresivně a hladově dopředu. Navíc se žolíkem Andreasem Carlbomem. Vrátil se po pěti letech! Viděli jste ten jeho tah na bránu?!

Věřím, že gól dá šestatřicetiletý Bom-Bom-Carlbom i šestnáctiletý Filip Langer. Ale body zůstanou doma, Dalen má motivaci větší.

17:00 Falun – Jönköping

Mistr proti nováčkovi, to vypadá na jednoznačnou záležitost. Ale pozor, Falun se poslední dobou hledá a není moc přesvědčivý. Navíc první zápas sezony senzačně vyhrál Jönköping. Síla a kvalita domácích ale asi nakonec bude víc, než nadšení mladých kluků z JIK.

Neděle:
17:00 Linköping – Thorengruppen (tip 1)

Tohle by měla být jednoznačná záležitost a snad uvidíme i góly od Matěje Jendrišáka. Pro Thorengruppen může být tenhle zápas možná i poslední šance na záchranu, ale tu už zřejmě i vzdali. Těžko by jinak uvolnili Adama Kimströma do Visby. Pravda je ale taková, že od té doby co TT hraje bezstarostně, dělá i slušné výsledky.

17:00 Mullsjö – AIK (tip 0)

AIK už potřebuje bodovat, ale Mullsjö je příliš těžký soupeř. Šanci mají Gnaget jen když budou dobře bránit a proměňovat kontry. Ale i to je cesta. Možná by z toho mohl být bod.

17:00 Sirius – Helsingborg (tip 2)

Sirius se neuvěřitelně zvedl a už mu patří sedmá příčka. Co se týče kádru, má oproti okleštěnému kádru Helsingborgu výhodu tří kompaktních pětek. Jenže kdo viděl poslední zápas FCH, musel připustit, že Kohonen a spol. začali hrát s daleko větší odvahou. Sirius navíc není tým, který by dostal soupeře pod nějakou kanonádu. Hosté mají šanci na body!

Přímé přenosy ze Švédské superligy můžete sledovat na NOVA Sport. Tato sportovní stanice přinese během sezony 60 přímých přenosů včetně play off a finálového utkání.

Nejbližší plán vysílání:

SO 17. února (14:55) Växjö IBK – Storvreta IBK
SO 24. února (15:55) Pixbo Wallenstam – IBF Örebro
ST 28. února (18:55) IBF Falun – Pixbo Wallenstam
NE 4. března (17:55) AIK Stockholm – Jönköpings IK (NOVA Sport 2)
UT 6. března (18:55) Mullsjö AIS – Storvreta IBK
SO 10. března (16:55) podle aktuálního vývoje


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

  • Jaros napsal:

    Super článek. Je to zajímavé, že ve Švédsku je takový trend, ostatně i Pixbo má problémy, výrazně nejhorší návštěvnost z celé ligy a jejich výsledky letos jsou spíše nad očekávání, vzhledem ke kádru. Ale defacto jsou ve Švédsku tři opravdu velkoměsta a ve dvou liga nebude (Stockholm, Malmo) a v Goteborgu nechodí vůbec lidi.

  • Kubas napsal:

    Hodně zajímavý a poutavě napsaný článek, díky za něj!

  • Bootham napsal:

    Parádní článek! Filipovi to nakonec nevyšlo a gólově se neprosadil, Pixbo padlo v prodloužení které rozhodl Ketil Kronberg, Helsingborg těsně porazil Sirius…paradně se trefil v přesilovce Mika Kohonen a je hezké vidět že v klubu Šebkovi věří a počítají s ním i v přesilovkách…Linköping si dokráčel pro přesvědčivé vítězství ke kterému pomohl i Matěj Jendrišák 2 přesnými zásahy 🙂

Napsat komentář

*