Filip Langer po premiérovém zápase. Foto: Per Wiklund Filip Langer po premiérovém zápase. Foto: Per Wiklund
20. 2. 2018 Švédsko (22) KOMENTÁŘŮ

Zápisník ze severu: Rukojmího Langera snad vykoupili ti praví. Dostal i skvělého učitele

 Filip Langer má za sebou třetí zápas ve švédské Superlize a zase nebodoval. Jo, přesně tohle možná přečtete ze statistik. Fakt je ten, že tenhle šestnáctiletej kluk prožívá dosti náročné období a na ligu na severu přijal jako nejlepší východisko z problému, ve kterém se  v podstatě jako rukojmí ocitl naprosto nevinně – díky určitým představám jedněch a pocitu ideální šance vyřídit si účty těch druhých. A holt to odskákal…

Naštěstí se našlo řešení, jak tohohle kluka vykoupit. Narovinu, Filip Langer je opravdu talent, který se rodí jednou za desetiletí. Na hřišti vypadá nenásilně, ale má obrovský cit pro hru. Možná to přeženu, ale fotbal měl před 20 lety talent v Tomášovi Rosickém. Podobně na mě Filip působí.

Langer na střídačce Pixba. Foto: Per Wiklund

Ale pozor. Švédsko je pro Filipa sice super adresa, ale i on sám tuší, že je zatraceně málo času dokazovat, že na SSL má. Jednak přišel na sever strašně narychlo a také v době, kdy vrcholí příprava před play off. Každá chybička může být vidět. Však i on sám už v prvním utkání pocítil trochu jiný důraz při střetu s Matthiasem Hagertem z Thorengruppenu a v zápase s Dalenem zase musel do takřka předem prohraného duelu s Andreasem Carlbomem. Po obou soubojích Pixbo inkasovalo.

Co je ale podstatné, i v dresu Pixba ukázal, že umí být rozdílovým hráčem s překvapivou myšlenkou. Ano, i po akcích, které zakládal, dávaly „Lišky“ důležité góly. Na Filipa zůstala ta ve florbalu neviditelná a v hokeji zapisovaná druhá asistence. Při počtech plus/minus hodnocení pobytu na hřišti při gólech je na nule.

Langer se spoluhráči Hörbergem (6) a T. O. Wiklundem (9). Foto: Per Wiklund

Langer se spoluhráči Hörbergem (6) a T. O. Wiklundem (9). Foto: Per Wiklund

Teď ale pryč od statistik. Důležitá je jedna věc. Aby důvěra v jeho schopnosti zůstala v rukou odvážných lidí. Snad to tak bude. Trenér Jonas Eliasson už při příchodu Marka Beneše a Ondřeje Němečka pochopil, že na kluky, které do Pixba poslal Tatran, se může spolehnout. Filip Langer má navíc nyní k dispozici toho nejlepšího učitele. Je jím Daniel Calebsson, trojnásobný mistr světa…

Jinak k těm mladíkům. Ono i ve Švédsku tak trochu zjistili, že 16itletý kluk v superlize není úplně průšvih. Sice okolo toho byla nejdřív senzace. To když trenér Falunu Thomas Brottman vytáhl na scénu Malteho Lundmarka a tenhle mlaďas hned v premiéře na Siriusu dal gól a rozhodl nájezdy. Bylo to první kolo sezony a vůbec první nájezdové rozuzlení podle specifických švédských pravidel, kdy jeden hráč jede všechny nájezdy. A šestnáctiletej kluk bez nervů uspěl…

Malte Lundmark. Foto: Facebook

Malte Lundmark. Foto: Facebook

Malte samozřejmě není jediným. Falun má ještě v záloze Emila Kalentuna, ten ale přece jen dostává méně prostoru. Sirius zase dal šanci Filipovi Erikssonovi a hle, i tenhle kluk se prosadil. Posledním „děckem“, které ukázalo, že se nebojí, je Emil Ruud v Örebro. V posledním veledůležitém utkání dokonce nastoupil v první lajně.

Emil Ruud. Foto: Facebook Örebro innebandy

Emil Ruud. Foto: Facebook Örebro innebandy

Důležité pro všechny tyhle teenagery ale je, že pokud hrají, mají kolem sebe ostřílené borce, kteří je umí usměrnit a dát třeba i ten správný prostor. Ideálně chlapy, kteří mají odehráno třeba 10 sezon v lize a jejich věk už překročil nebo se blíží třicítce… To Calebsson, Holmgren, Kanebjörk či Jocke Olsson jsou.

A jinak tedy co říct k víkendu?

Drama pokračuje a bude asi pokračovat až do posledních kol.

AIK veze až nevěřitelně lehce získané tři body z Mullsjö. Domácí předvedli bídu, které se až skoro nedalo věřit. A zvítězila jednoduchost a přímočarost.

Storvreta zdemolovala Växjö a ukázala všem, jak silná umí být. Vyhrála už devátý zápas v řadě a výsledek 9:2 s loňským finalistou ligy byl naprosto zasloužený. Až si říkám, jestli v Uppsale nenačasovali formu příliš brzy…

Linköping nezklamal, parta kolem Matěje Jendrišáka prostě šlape. Líbí se mi ten přístup, Crusaders prostě nemají slitování a nevypustí ani zápas s beznadějně posledním týmem tabulky. A to Thorengruppen zase nehrál úplně zle…

Dalo se očekávat, že Helsingborg svou taktikou na Siriusu bude domácím dělat problémy. A opravdu, domácí dali za dlouhých 58 minut jen jeden gól. No a pak hrál roli ještě jeden faktor: přesilovky Helsingborgu jsou opravdu smrtící: Dvě možnosti, dva góly, dvě rány od Miky Kohonena…

Örebro doma nezvládlo možná nejdůležitější zápas sezony. Kings zase dojeli na to, že neumí odehrát celý zápas bez výpadků. A Höllviken prostě trestal, co se dalo… Örebro má čtyři kola před koncem náskok na záchranu jen jeden bod a těžší los než AIK.

Falun má „povinné“ tři body z duelu s Jönköpingem, ale zase tam byl náznak to, že něco není v pořádku. Vést 5:0 a nechat soupeře srovnat na 5:5, to se v minulosti Falunu nestávalo.

No a Dalen potvrdil vzestupnou formu a touhu hrát play off. Vítězství nad Pixbem sice mohlo být tříbodové, ale i dva body za gól v prodloužení se počítají. Rozhodl Ketil Kronberg. To je známka toho, že se blíží konec sezony a tenhle chlap prostě důležité věci bere na sebe. Co ale Dalen bolí, je zranění hned tří hráčů v jednom utkání. Fredrik Edholm si zřejmě znovu poranil operované vazy v koleni a pár minut před koncem se hlavami srazili Jim Johansson s Patrikem Rokkou. A byla to pořádná šlupka. Snad aspoň tihle dva budou pro další kola v pořádku…

Švédská superliga bude pokračovat až o víkendu, týmy teď mají v posledních čtyřech kolech na přípravu luxusní prostor celého týdne, připravit se na zápasy. A o víkendu to podle toho asi bude vypadat.

Program švédské superligy na víkend:

Sobota:

15:00 FC Helsingborg – AIK Stockholm
16:00 Pixbo Wallenstam – IBF Örebro (NOVA Sport 1 od 15:40)

Neděle:

15:00 Höllvikens IBF – IBK Dalen
16:00 Team Thorengruppen – Mullsjö AIS
16:00 Linköping IBK – IK Sirius
16:00 Storvreta IBK – Jönköpings IK
16:30 Växjö IBK – IBF Falun


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

 • xtrim napsal:

  Rukojmí?
  Rukojmí je osoba, nezákonně proti své vůli zadržovaná jinou osobou (Wiki)

  Chodit tam nemusel

 • ??? napsal:

  Pane Rambousek nepoužíváte příliš silná slova? Kdo si s kým vyřizoval účty?

 • trener napsal:

  že je Langer oblíbenec florbal.cz jsem už pochopil, ale proč to drama? stejně jako kolegové, proč rukojmí? a už vůbec nechápu to vyřizování účtů? pane Rambousek méně neopodstatněných emocí a už vůbec ne fabulace a bulvár – to se tady opravdu moc nehodí….

 • Tom napsal:

  Rukojmím se v klubech stává mnoho hráčů, řekl bych desítky, v situaci, kdy moc nehrajou a klub je nechce pustit pryč. Nebo hrajou, jsou dobří, ale klub je opět nechce pustit do perspektivnějšího týmu (ligy). V situaci Filipa ale jistě slovo rukojmí použít nelze. Filip prostě nesplňuje platnou legislativu Českého florbalu. Tím to končí. Stejně absurdní, jako se čílit že děvče nemůže hrát Národní ligu, 1. ligu ani Superligu. Svenska innebandy nastoupení dorostence toleruje, ať hraje tam, když na to má. Ale nedělejme tady z toho Sicílii a vyřizování účtů.

 • florbalfanda napsal:

  Co k tomu říct Rambo ho prostě miluje a nejhorší je že tím obtěžuje i v přenosech na Nova sport kde ho stále vynáší do nebes .

 • Emirates napsal:

  Spíš pan novinář dělá účet bez čišníka.

 • Honza napsal:

  ..už to začíná být hodně směšné.A hlavně nezajímavé. Např. hráčů s druhými asistencemi je spoustu a nikdo je nikdy nezmiňuje. Myslím si, že Filipovi tyto články vůbec nepomáhají, ba naopak. Chápu, že je v nelehké situaci, ale k odchodu do zahraničí ho nikdo nenutil. Juniorku tady mohl klidně dohrát. Koukněte třeba na Benyho / Marek Beneš/. Uteklo mu něco, když nastoupil do extraligy až ve věku, kdy oficiálně mohl? Neuteklo. A těch jmen je daleko víc..Asi by to chtělo trochu soudnosti na všech stranách.

 • fanda napsal:

  pan Rambousek se nám zamiloval…což o to, to by mi ani nevadilo, kdyby při tom neplácal nesmysly – ostatně tak jak se to stává mnohým … měl by např. vysvětlit nezasvěceným i zasvěceným jak to myslí s tajemným vyřizováním účtů – kdo , jak, proč si přes Langera vyřizuje účty, z jakého důvodu, s kým ? pokud to nevysvětlí, tak plácá naprosté nesmysly, vytváří neexistující konspirační teorie a měl by tak přispívat svými bludy maximálně tak do svého soukromého deníčku…

  • Honza napsal:

   ….asi tak!!

  • Petr napsal:

   Asi jste zapomněl na rozepře pana Krásného s Unií. Co jsem to začal sledovat, tak si pamatuji na pokutu za odvysílání zápasu na YT místo přes nekvalitní TVCom. Pak následoval počin Vítkovic, kdy nechtěli uvolnit hráče na repre akci s odůvodněním, že se hráči vrací unavení a klubu to tak narušuje výkonnost a ohrožuje výsledky. Reakce Cepka bylo nezvání vítkovických hráčů do repre.

   Takže, pokud Unie udělá jakoukoliv chybu, tak pan Krásný bude první ve frontě, aby jim to omlátil o hlavu.

   V případě Filipa Langera se o porušení stanov vědělo, ale všichni mohli přivřít oči a nechat to do konce sezóny být, včetně pana Krásného. Jenže on té příležitosti nachytat Unii a vrátit jí to nedokázal prostě odolat. Takže přeneseně se Filip Langer stal rukojmím situace a v jeho případě šlo o jistou formu vyřizování si předchozích rozporů.

   PS Start Filipa Langera v lize byl neoprávněný a pan Krásný má v této záležitosti pravdu.

   • Honza napsal:

    Nesouhlasím s Vámi, Petře…V případě Filipa Langera se o porušení stanov vědělo, ale všichni mohli přivřít oči…..Proč zrovna v tomto případě by se měla stát výjimka? A proč potom ne i v jiných případech? A nemyslím tím jen „ostaršování“, myslím např. tresty pro kluby, pro hráče či trenéry atd. Je toho spoustu, co by se mohlo přehlédnout a taky se tak neděje..

   • fanda napsal:

    odpověď čekám od Rambouska, rozhodně ne od Vás…nezapomněl jsem, vaše poznámka však trpí určitým zkreslením a nepřesností informací – to se dá ještě s ohledem na uplynutý čas pochopit – ale nechci do tak dávno proběhlých událostí zabředávat. navíc jedna poznámka – kdyby byl váš popis událostí ten správný a jediný správný,jakože není, znamenalo by to, že vašim jediným výstupem z toho je, že p.Krásný potažmo Vítky mají držet hubu a krok? a přitom mají v tichosti strpět kdeco od kdekoho?

   • Petr napsal:

    Pánové, pochopili jste jen polovinu toho, o co mi šlo.

    Já přece nerozporuji faktum věci, tedy porušení řádu a v konečném důsledku neoprávněný start hráče. Stejně tak neviním Vítkovice z obstrukcí vůči Unii, resp. nevidím důvod, proč by si měl jakýkoliv klub nechat od Unie něco líbit, pokud to jde proti jeho zájmům (samozřejmě s riskem protiakce a upadnutí v nemilost).

    Pouze konstatuji to, že mezi Vítkovicemi, resp. jejím představitelem panem Krásným a Unií nepanují idylické vztahy a že chybu jedné strany ta druhá s gustem využije.

    V této souvislosti mne napadá pouze zcela hypotetická otázka, zda by jakýkoliv jiný klub podal na Unii onu stížnost, pokud by ji nepodaly zrovna Vítkovice. To je to mé zmíněné případné přivření očí nad porušením řádu.

    • Kerim napsal:

     A víte o tom, že ještě předtím, než VV neoprávněně schválil výjimku pro Langera, proběhlo hlasování klubů (myslím, ale nejsem si jistý, že to bylo na setkání prezidentů superligových klubů) o této výjimce a kromě Tatranu byly všechny kluby proti udělení této výjimky?.
     Takže se dá konstatovat pouze to, že Vítky byly nejrychlejší. Nicméně bylo dalších 12 reálných kandidátů na podání protestu.

     • Petr napsal:

      Děkuji za užitečnou informaci.

     • l10 napsal:

      To jen potvrzuje, jak špatné jsou vztahy ve florbale. Kluby upřednostňují své zájmy před zájmy českého florbalu. Pak se nemůžou divit, že až bude chtít něco jiný klub, tak že ho unie ani ostatní nepodpoří. A proti byly kluby, které kdysi o stejnou výjimku kdysi žádaly. Přesně podle hesla když mě někdo rozdupal bábovičky, tak já je rozdupu každému dalšímu.

 • Ventilační prachová částice napsal:

  Ach jo, pane Rambousku, myslíte, že tímto někomu prospějete? Budujete zbytečně Filipovi auru chudáčka, kterému všichni ubližují, zveličujete problém, který tady je a místo, aby jste konstruktivně zkusil vysvětlit, proč by se měly pravidla změnit i u nás a kolik potenciálních hráčů by toho mohli například využít, tak tady píšete blbosti. Možná raději nepište nic, protože mám osobně pocit, že za chvíli nebude FIlip vnímán jako skvělý a talentovaný hráč, ale jako princezna, kterou zavřeli někam do věže..

  • Jaros napsal:

   Naprostý souhlas. Místo zamyšlení o tom jam to u nás funguje bulvární teorie. Mimo jiné by klidně šlo říci, že i pan Vaculík má dlouhodobě s unií negativní vztahy a za vše může Tatran, že sám toho hráče v rámci své organizace nesejmul a problém hodil na hlavu unii (ano, je to přitažené za vlasy,asi obdobně jako míchat sem pana Krásného). Mimochodem, to chválení Langra je zatím dost nadnesené. Pixbo evidentně hráče spíše oťukává, tak jak během sezony asi deset dalších. Na důležité momenty zatím šanci nedostal a ukáže se hodně až o něco opravdu půjde. Zatím si lišky mohou dovolit riskovat i chyby mladíků,které je třeba stojí zápas.

 • fanda napsal:

  skoro by se dalo říct, že komentovat některé výplody p.Rambouska je ztrátou času. jsem ale rád tomu, že nejsem sám, kdo má nutkání se vyjádřit. a mladému Langerovi spíše prokazuje medvědí službu tím, že nás informuje o každém „pšouku“ na severu Evropy – navíc si myslím, že to není třeba, všichni víme, že Langer je talent, ale zatím jenom talent…

 • Xander napsal:

  xtrim napsal:, thanks so much for the post.Much thanks again. Really Cool.

Napsat komentář

*