wilhelmsson höllvikens Johannes Wilhelmsson se blýskl sedmi body a vede kanadské bodování SSL. FOTO: Per Wiklund
7. 1. 2019 Švédsko (0) KOMENTÁŘŮ

Švédská superliga se po Novém roce opět rozjíždí

Velké drama přinesl hned první zápas SSL v roce 2019 mezi Pixbem a Siriusem. Linköping se nečekaně natrápil s Höllvikens, které porazil až v prodloužení. Ostatní zápasy nepřinesly žádné překvapení, za vyzdvihnutí stojí nula gólmana Dalenu Måns Parsjö-Tegnéra proti Lindås a kanonáda Falunu proti Örebro.

Sirius do zápasu s Pixbem vstoupil lépe, nejprve Johan Eriksson a o minutu později junior Filip Eriksson zajistili Siriusu rychlé vedení. Pixbo v první třetině stihlo ještě snížit a po nerozhodné druhé třetině přišlo to pravé drama v poslední části základní hrací doby. Jen 46 sekund před koncem zvyšoval Jakob Drews na 5:3 z pohledu Siriusu a vypadalo to, že tím pojistil svému týmu vítězství, ale už 11 sekund poté snížil Gustav Fritzell a následně 14 sekund před koncem třetiny vyrovnal Östholm. Zápas nebyl rozhodnut ani po prodloužení, a tak následovaly samostatné nájezdy, ve kterých vítězství Siriusu vystřelil Erik Storgårds. Sirius se tak téměř dotáhl právě na Pixbo, na které nyní ztrácí pouhý jeden bod.

Jönköpings si zajistili vítězství proti Kalmarsundu hned v první třetině, v dalších částech už jen kontrolovali svůj náskok a nenechali soupeře dotáhnout. Jönköpings se tak stále drží na hraně postupu do play-off, přičemž mezi 6. a 10. místem tabulky je nyní rozdíl pouhé tři body.

Linköping se proti slabšímu soupeři z Höllvikens nečekaně nadřel. Seth sice tři minuty před koncem vracel Linköpingu vedení o jednu branku, 14 sekund před koncem ale vyrovnal Karlson Martell a zápas tak rozhodnul až v prodloužení Simon Palmén. V týmu Linköpingu se prosadil i Matěj Jendrišák, který v první třetině zvyšoval na 2:0. Johannes Wilhelmsson se díky dvěma kanadským bodům vyšvihl na čelo produktivity celé SSL.

Växjö, které na třetí Linköping ztrácí dva body a navíc má zápas k dobru, rozhodlo o své výhře proti Helsingborgu až vynikající poslední třetinou. Helsingborg po dvou částech vedl 4:2, závěrečnou dvacetiminutovku ale Växjö ovládlo poměrem 5:2, přičemž vítězný gól vstřelil minutu před koncem Jesper Sankell. V zápase se prosadil i Daniel Šebek. Před Helsingborgem se začíná zvětšovat bodový odstup od celků před ním, momentálně na nejbližší Kalmarsund ztrácí deset bodů.

Povedené utkání ze strany Dalenu proti Lindås ozdobilo čisté konto reprezentačního brankáře Måns Parsjö-Tegnéra, který pochytal 15 střel soupeře. Lindås tak i nadále zůstává posledním týmem tabulky.

Ani přes absenci do minulého kola nejproduktivnějšího hráče superligy Alexandera Galante Carlströma si Falun nenechal ujít kanonádu proti Örebro. Z 38 střel proměnil hned 14, hlavní zásluhu na tom měl mladý talent Malte Lundmark, který posbíral 5 bodů, hned 5 hráčů pak posbíralo po třech bodech. Falun nadále ztrácí jediný bod na vedoucí Storvretu, vzájemné utkání tyto dva celky čeká 16. ledna.

Výsledky 18. kola Švédské superligy:

Pixbo Wallenstam IBK – IK Sirius IBK 5:6 po samostatných nájezdech (1:2, 1:1, 3:2 – 0:0)
Branky: 16. Sköld, 37. Persson, 50. a 60. Fritzell, 60. Östholm – 5. a 51. J. Eriksson, 6. F. Eriksson, 34. a 60. Drews, vítězný nájezd Storgårds. Střely: 31:25 (9:7, 7:7, 14:8 – 1:2). Diváci: 420.

FBC Kalmarsund – Jönköpings IK 4:7 (0:2, 2:2, 2:3)
Branky: 28. Johansson, 32. S. Nilsson, 47. K. Nilsson, 60. Nyander – 14. a 40. Karlsson, 16. Glimberg, 36. Hessmer, 53. a 57. Johansson, 57. Nilsen. Střely: 22:20 (3:4, 8:8, 11:8). Diváci: 1 044.

Höllvikens IBF – Linköping IBK 5:6 po prodloužení (0:2, 3:2, 2:1 – 0:1)
Branky: 24., 45. a 60. Karlson Martell, 30. Wilhelmsson, 40. Bergström – 19. a 39. Alm, 20. JENDRIŠÁK, 37. Wahlgren, 57. Seth, 65. Palmén. Střely: 26:30 (13:5, 5:15, 6:9 – 2:1). Diváci: 512.

FC Helsingborg – Växjö IBK 6:7 (2:2, 2:0, 2:5)
Branky: 5. Lindholm, 19., 21., 38. a 43. Nilsson, 53. ŠEBEK – 4. a 60. Sankell, 11. a 46. Folkesson Algman, 45. Maurer, 45. Johansson, 57. Jonsson. Střely: 16:33 (6:7, 4:7, 6:19). Diváci: 578.

Lindås Rasta IBK – IBK Dalen 0:8 (0:1, 0:2, 0:5)
Branky: 9. Åkerlund, 28. Svahn, 29. Holmgren, 50. Wallgren, 53. Sonidsson, 55. Hedlund, 57. Kronberg, 60. Grape Tjernström. Střely: 15:19 (6:6, 7:4, 2:9). Diváci: 276.

IBF Falun – IBF Örebro 14:1 (3:1, 4:0, 7:0)
Branky: 5. a 52. Larsson, 10., 23. a 31. Colling, 19. a 58. Aldeeb, 27. Adriansson, 35. Enström, 43. a 55. Lundmark, 51. Johansson, 55. a 59. Fahlström – 7. Hjelm. Střely: 38:16 (10:5, 11:4, 17:7). Diváci: 1 707.