8. 2. 2013 Brankáři (1) KOMENTÁŘŮ

Recept na vychytání nuly: dobré nervy, podpora spoluhráčů a čitelný soupeř. Proč udrží shutout častěji ženy?

 Gólmani jsou během hodinového zápasu v nejvyšších florbalových soutěžích vystaveni zpravidla několika desítkám střel. Snahou každého z nich je zmařit úsilí soupeře a obdržet co nejméně branek, ideálně pak vychytat čisté konto. Nula je u gólmana, zvlášť ve florbale, ceněný výkon. Jak na čisté konto nahlížejí extraligoví brankáři Daniela Kreisingerová (ELITE), Michal Kotouček (Sparta) a prvoligový trenér Jiří Stožický (Česká Lípa)?

Úvodem malé nahlédnutí do statistik, které ukazuje četnost vychytaných nul v jednotlivých sezonách (základní část + play-off) nejvyšších soutěží mužů a žen. Je z něj jasně patrné, že daleko častěji udrží brankáři shutout v ženské extralize.

Sezona

AutoCont extraliga

Extraliga žen

2008/2009

4

9

2009/2010

2

10

2010/2011

4

16

2011/2012

3

11

2012/2013 nedokončená

3

15

 

Proč? V tom se všichni oslovení shodují. „Mužská extraliga je daleko vyrovnanější než ta ženská, tudíž je v ní pro gólmany obtížnější nulu udržet,“ říká Daniela Kreisingerová. Michal Kotouček vidí hlavní rozdíl v kvalitě střelby. „Nechci tvrdit, že v ženské extralize neumějí střílet, ale je to v razanci, například u střelby z dálky atd. Nebo se utkají týmy, které od sebe dělí několik míst v tabulce a je u nich velký herní rozdíl. Brankářky se moc nezapotí a nulu udrží snáz,“ míní.

Daniela Kreisingerová ve finále Poháru mistryň, kam předloni pomohla finským Classic.

Daniela Kreisingerová ve finále Poháru mistryň, kam předloni pomohla finským Classic.

Trenér Jiří Stožický, jenž vedl týmy v obou soutěžích, má na celou věc ještě jiný pohled. „Z vlastních zkušeností vím, že ženy víc dbají na dodržování taktiky, což je v tomto případě velmi důležité. Také si myslím, že díky rozdílné rychlosti a agresivitě mezi mužskou a ženskou soutěží se v ženských soutěžích méně vylučuje, a je proto i méně přesilových her, ve kterých padá ve florbale hodně branek“ uzavírá.        

Jaké jsou vůbec zapotřebí vstupní podmínky k tomu, aby mohl gólman v zápase o nulu usilovat? „Nejdůležitější je příprava před zápasem, správná rozcvička a protažení. Nesmíme zapomenout ale i na psychiku. Až příliš nervózní brankář nemůže podle mého názoru uspět, ale drobná nervozita může zlepšit koncentraci na zápas,“ soudí Kotouček.

Michal Kotouček v minulé sezoně výrazně přispěl k návratu Sparty do extraligy.

Michal Kotouček v minulé sezoně výrazně přispěl k návratu Sparty do extraligy.

Klíčové v samotném zápase je pak pro brankáře jeho začátek. „Důležité je dostat se do té správné pohody, chytit pár míčků a tempo zápasu. Ale florbal je kolektivní sport a bez podpory obránců jde nula udržet těžko…“ podotýká strážce sparťanské branky.

Kreisingerová pak dodává, že pravděpodobnější je, že gólman nulu vychytá v zápase proti tzv. slabším soupeřům než proti rivalovi ze sousední příčky tabulky. „Tam je jednoznačná motivace vyhrát a osobní statistiky jdou stranou.“

Jiří Stožický

Jiří Stožický

Stožický, trenér s úspěchy v ženské (FBC Liberec, sezona 2006-2007) i mužské (Billy Boy Mladá Boleslav, 2008-2011) extralize pak přibližuje pohled ze střídačky.„Z trenérského hlediska jsem spokojen, pokud můj tým dostane za zápas 3 a méně gólů. Odehrát zápas s čistým kontem považuji ve florbale za výborný počin,“ říká.

Aby se takový zápas povedl, musí se podle něj sejít řada faktorů. „Vše začíná taktickou přípravou na soupeře. Je důležité se podívat, jak soupeř rozehrává, jak hraje přesilovky a jaké má připraveny varianty standardních situací,“ vykládá Stožický.

Připojuje také, že užitečné je se také zaměřit na nejlepší hráče soupeře a něco si říct o jejich hře. „V samotném zápase pak musí tým dodržovat taktické pokyny a hráči se musejí vyvarovat osobních chyb a vyloučení. Když se k tomu přidá sebevědomí brankáře a trocha štěstí, může se zápas s nulou jednou za čas povést,“ konstatuje.

A Kreisingerová doplňuje, že nezáleží pouze na snaze hráčů, ale je velmi důležité, aby čisté konto bylo i taktikou trenéra a přáním zbytku týmu, „Například v této sezoně jsme s ELITE hrály zápas proti Českým Budějovicím, který chytala moje parťačka Martina Gécová,“ vzpomíná reprezentační gólmanka.

Její tým vedl po dvou třetinách 9:0. „A tak si trenér mohl dovolit udělat několik změn v sestavě – prohodil křídla s beky, abychom si vyzkoušely také jiné posty. No, a hned v úvodu 3. třetiny jsme inkasovaly. Géci mi bylo dost líto, že přišla o shutout, ale strategie týmu byla prostě jiná…“ říká Kreisingerová.

Nula totiž není zdaleka tím prvotním, o co se tým v zápase snaží…


Autor: Jakub KorábKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*