14. 3. 2013 Brankáři (0) KOMENTÁŘŮ

Kateřina Honkýšová odpovídá ze Švédska na dotazy čtenářů: Spoluhráčky se nad český florbal nepovyšují

 



V neděli vychytala Dalenu výhru nad Jönköpingem, v týdnu pak Kateřina Honkýšová zasedla k počítači a před startem play off zodpověděla nejzajímavější dotazy čtenářů, které doplňují její srovnání přístupu florbalu ve Švédsku a v Česku. Ze severu píše mimochodem o tom, jestli se dá florbalem vydělat nebo o tom, jestli jsou rozdíly v chytání švédských a českých gólmanů.

Dostáváš za florbal ve Švédsku nebo v Česku peníze?
Daniela Krupičková, Jičín
„Florbal je sport poloprofesionální, tudíž lze nějaké peníze jeho hraním získat. Když se zaměřím na ženský florbal, pokud někdo dostává peníze v Česku, není to veřejné. V zahraničí pak záleží na podepsané smlouvě. Pokud má nějaký klub o hráčku zájem, dokáže jí vytvořit vhodné finanční podmínky.“

Vnímáš rozdíl v chytání českých a švédských brankářů?
Jana Bartoníčková, Česká Lípa
„Každý brankář má svůj osobní styl chytání, hledat zvláštní rysy českého a švédského brankáře proto podle mě nelze. Stále víc týmů má už i trenéry gólmanů, kteří dokáží vštípit mladým svěřencům určitý styl, ale ke vzniku nějaké české brankářské školy, jako je tomu například v hokeji, je ještě daleko.“

Co si myslí švédští hráči o českém florbalu?
David Švestka, Stará Boleslav
„Tuhle otázku jsem žádnému Švédovi nepoložila, takže je těžké na ni odpovědět. Moje spoluhráčky se každopádně nepovyšují, i když je očividné, že švédský florbal je na vyšší úrovni. Možná také proto, že se pravidelně účastní turnaje Czech Open, kde mohly zjistit, že i české týmy s nimi mohou hrát vyrovnané zápasy.“

Když se vrátíš z tréninku domů, bolí tě něco? Máš nějaké zdravotní komplikace z branky?
Míša Dravá, Brno
„Po náročném tréninku dostávají nejvíc zabrat svaly na nohou, tudíž uléhám do postele s bolavýma nohama. (směje se) Po tréninku v posilovně mohou být namožené posilované partie. No prostě jako v každém sportu… Ze zdravotního hlediska brankář nejvíc namáhá kolena, na kterých často klečí. Já osobně už prodělala dvě artroskopie kolene, ale žádná přímá souvislost s tím, že chytám v bráně nebyla prokázána. Žádný úraz mě naštěstí nepotkal, i když někdy kolena bolí samovolně.“

Nosí gólmani ve Skandinávii často rukavice do branky?
Michal Košťál, Praha
„Pokud si vybavuji správně, gólmana bez rukavic jsem tady ve Švédsku ještě neviděla.“

Mají švédští gólmani nějakou vychytávku do branky, něco, co u nás neznáme?
Anička Petržalová, Praha
„Využívají úplně stejné známé florbalové vybavení, které je k dostání na našem trhu. Pokud si někdo něco vylepšuje, je to jeho individuálním počinem.“

Co bys doporučila brankářům pro to, aby jejich výkonnost šla nahoru?
Petr Havlíček, Praha
„Jakákoliv činnost vykonávaná nad rámec běžné tréninkové jednotky přispěje k růstu výkonnosti. Brankář by neměl opomíjet to, že jeho příprava je od zbytku týmu specifická, a proto by se měl na daná specifika zaměřit (obzvlášť v posilovně). Osobně spatřuji podstatné pro zvýšení výkonnosti i kvalitu spoluhráčů, jejich střelecké schopnosti a florbalové dovednosti.“


Autor: admin



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*