28. 11. 2013 Brankáři (1) KOMENTÁŘŮ

Psychika a Švédové? Florbalem se nestresuju, říká gólman Jönköpingu. I jemu se prý ale kdysi klepaly ruce

 



O švédských florbalistech se často říká, že mají výhodu ve své mentalitě. Že si nepřipouštějí myšlenky na to, že by kdokoliv mohl být lepší než oni. Mají skutečně neotřesitelnou psychiku? Christoffer Lindahl, 28letá brankářská jednička Jönköpingu, o tom v exkluzivní zpovědi leccos prozradil.

Co soudíš o názoru, že psychická složka je nejdůležitějším faktorem výkonu brankáře?
„Myslím, že psychika brankáře je nesmírně důležitá. V brance musí být člověk psychicky silný a sebedůvěra je jedním z předpokladů kvalitního výkonu.“

Věnuje se někdo v Jönköpingu psychické přípravě hráčů?
„Ano, máme týmového psychologa. Ale já jeho práci moc nevyužívám, i když bych možná měl.“ 🙂

Pamatuješ si, jak ses cítil před a po svém prvním utkání v Superlize?
„Můj první zápas byl proti vítězi Superligy Storvretě. Byl jsem nervózní, byl to velký zápas proti velkému soupeři… Prohráli jsme 1:8, ale i tak na zápas vzpomínám jako na jeden z nejlepších v mé kariéře. Zpětně si vybavuju, že mou chybou jsme dostali gól na 1:3, což mi celkově vzpomínku trochu kazí, ale za zápas jsem rád a na svůj výkon v prvním startu v Superlize jsem hrdý.“

Jaký byl tvůj nejtěžší zápas v kariéře po psychické stránce?
„Velmi těžká otázka. Náročných zápasů bylo mnoho, ale kdybych měl určit vyloženě ten top, byl by ten proti Mullsjö (odvěký rival) během mé první sezony v Jönköpingu. V té době jsem dělal dvojku a ráno před zápasem mi volal trenér, že je naše jednička nemocná, že budu chytat já. Byl to jediný zápas, který jsem v dané sezoně chytat nechtěl. Před 2000 lidmi jsem do té doby nikdy nehrál, vnímal jsem, že na takovou výzvu nejsem ještě připraven. Ruce se mi třásly během celého zápasu. Když na to tak vzpomínám, byl jsem hodně nervózní. 🙂 Jak asi čekáte, prohráli jsme a mě se zápas nepovedl… Musím se přiznat, že to pro mě byla velká rána a potřeboval jsem dlouhou dobu na to, abych získal sebedůvěru zpět.“

Christoffer Lindahl, Jönköping

Cítíš se teď psychicky odolnější než na začátku své kariéry?
„Rozhodně, vždycky jsem měl problém se psychicky vyrovnat se zápasovým tlakem. Moje sebevědomí bylo jako na horské dráze: jednou jsem se cítil po zápase jako nejlepší brankář na světě a hned druhý víkend se mi zápas nepovedl. Nyní jsem rozhodně psychicky silnější, musím přiznat, že se v mém životě stalo mnoho věcí, které mě zocelily a využívám toho i v brance.“

Jak vypadá tvůj typický zápasový den?
„Normálně o víkendu vstávám mezi 9 a 10 hodinou, ale v den zápasu je potřeba být vzhůru dřív, budíček zvoní už v 7 hodin. Jakmile vstanu, připravím si snídani a své myšlenky upínám k mimoflorbalové aktivitě. Nepřemýšlím o zápase a nedělám nic, co by mi bralo energii.“

Máš předzápasové rituály?
„Nemám, snažím se přemýšlet o hře tak málo, jak je to jen možné. Po příchodu do haly komunikuju se spoluhráči a relaxuju. Změna nastává 40 minut před začátkem zápasu, kdy se opravdu začínám soustředit. Zavřu oči, přemýšlím o situacích v zápase a snažím se vidět sám sebe v dobrém světle. Třeba jak skvělé zákroky mě čekají nebo jak dobrou práci pro tým odvedu.“

Máš nějaké doporučení na to, jak bojovat s psychickým nátlakem během utkání?
„Během kariéry jsem měl několik triků, jak se s tím vypořádat. Jedním z nich je rozdělení zápasu na menší zápasy, třeba po 10 minutách. Vyhrát jednotlivé zápasy je pak jednodušší a jsem pak ve větším klidu. Výkon v zápase také souvisí s tím, jak jste spokojení v soukromém životě. Musíte vědět, jak se bavit i mimo tým, užívat si školu, realizovat se v práci a milovat ty, kteří vás milují. Když jsem začínal, florbal pro mě byl všechno, hodně jsem si bral, když se mi zápas nepovedl. Celý život závisel na florbale, což není dobré, lehce se pak ‚životní domeček‘ rozpadne, pokud vám nevyjde několik utkání. Asi s přibývajícími roky jsem si uvědomil, že florbal nemůže být hlavním smyslem života a hrou se nyní jen bavím. A když to zhodnotím – mé výkony jsou nyní víc vyrovnané, chytám lépe, protože se tolik nestresuju.“

Otevřený rozhovor s Christofferem doplňuje jeho spoluhráč a útočník české reprezentace Tomáš Sladký, který potvrzuje, jak důležité je mít za sebou vyrovnaného brankáře.

Tomáš Sladký, Jönköping, 2013/14

„Chris během minulé sezony musel řešit těžký zdravotní problém a do brankoviště se vrátil až během Vánoc. Přesto se mu povedlo díky jeho přístupu zaujmout post jedničky. Je opravdu povzbuzující, když víte, že vám kryje záda tak vyrovnaný a pozitivní člověk. Chris je neuvěřitelnej správňák a zaslouží si respekt!“


Autor: Jakub Koráb



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*