17. 3. 2013 Extraliga žen (3) KOMENTÁŘŮ

Herbadent a Vítkovice jsou v semifinále, Židenice slaví první výhru v play off a Bohemians zaskočili Liberec

Podle očekávání jen 4 zápasy stačily elitním dvěma týmům základní části Herbadentu a Vítkovicím k tomu, aby prošly do semifinále. Život si naopak nečekaně zkomplikoval Chodov, který v Brně první zápas vyhrál, ale v neděli první mečbol neproměnil. Bohemians uspěli v obou zápasech v Liberci a do Prahy také vezou stav 3:1.

Herbadent nezbrzdil ani přesun série s ELITE do Kostelce na Hané, městským rivalům uštědřil 2 debakly a vylepšil vzájemnou bilanci na 19 vysokých výher v témže počtu zápasů. Tentokrát se radoval z triumfů 12:1 a 13:5.

Blýskla se především Denisa Billá, která za víkend nasbírala 8 bodů (3+5). ELITE nevyšel konec sobotního (3. třetina 0:7) a začátek nedělního zápasu (po 40 minutách 1:9). Herbadent postoupil v klidu. „Soupeř ukázal v celé sérii své kvality a po zásluze zvítězil,“ uvedl trenér poražených Stanislav Richter.

To Olomouc kousala Vítkovice přece jen víc. Doma se nejen dočkala prvních branek v sérii, ale dlouho byla v zápasech i ve hře o úspěch. V sobotu po 2 třetinách prohrávala jen o 2 góly, v odvetě na sklonku prostřední části dokonce vedla 4:3, jenže ji potopily 2 rychlé zásahy během 39 vteřin 40. minuty.

Vítkovice dominovaly pokaždé v závěrech zápasů, v jejich dresu se především dařilo zatím nejproduktivnější hráčce play off Andree Pastuškové, jež o víkendu zapsala 8 bodů (2+6). Přesto nebyli vítkovičtí trenéři spokojeni. „Soupeř nás dokázal zejména v domácích zápasech potrápit a ukázal nám naše některé nedostatky, které se pokusíme do další série vypilovat,“ předsevzal si Jiří Velecký.

V nejdramatičtější sérii zatím potvrzují Bohemians, že se jim proti Liberci daří. Na sever Čech sice odjížděli za stavu 1:1 na zápasy, ale zvenku se vracejí stoprocentně úspěšní a s vedením 3:1. V pátečním těsném duelu vedly Crazy girls celkem 4x, ale poslední slovo měla ve 46. minutě Karin Vavrečková, která svou 2. trefou v zápase rozhodla o těsném vítězství 6:5.

V neděli naopak Liberci gól ne a ne padnout, Jana Christianová udržela čisté konto a na druhé straně se její spoluhráčky 5x prosadily. Pěkný zápas. Jsme rádi za třetí bod a doufáme, že v Praze stvrdíme postup do semifinále,“ přál si kouč FbŠ Jan Kaňkovský.

Nulu v chodovské brance vychytala v prvním brněnském mači i Kristýna Provázková, celek z Jižního Města měl ideálně našlápnuto do semifinále. Ovšem jako jediný o víkendu venku prohrál. Židenice tak poprvé v historii klubu v play off získaly zápas, Chodov přemohly poprvé od klání v play down v únoru 2010, čili po dlouhých 11 zápasech.

Na parketách v hale ve Vodově ulici se Žůrková a spol. necítily ve své kůži. „V návaznosti na včerejšek se nehrál florbal. Ale účel světí prostředky. Dnes jsme si s tím neporadili, protože Brno hrálo ‚o život‘, kdežto my odpolední přátelák po hezkém výletě. V play-off se takový přístup zle nevyplácí,“ podotkl trenér Pražanek Ondřej Neuman.

Jeho tým nyní bude o postup bojovat ve středu večer v Praze, kdy se utkají i Bohemians s Libercem.

Autor: Pavel Křiklan