14. 3. 2014 Brankáři (6) KOMENTÁŘŮ

Brankáři jsou nejčastěji vylučováni za nesportovní chování a bránění ve hře

 



Gólmani rozhodně nejsou beztrestní. V některých případech dokonce dokážou během sezony za prohřešky proti pravidlům nasbírat víc minut než jejich spoluhráči v poli. V posledních letech se přitom k mužům s maskou přidávají, co se týče vyloučení, i ženy.

Už tak jasně neplatí, že brankářky jsou v porovnání s jejich mužskými protějšky daleko svědomitější k dodržování pravidel. Zatímco v sezonách 2008/09 a 2009/10 nebyla žádná z extraligových gólmanek vyloučena, v minulých 4 ročnících jsou počty provinilců v obou kategoriích srovnatelné.

Celková bilance za posledních 6 let je však ještě pořád výrazně odlišná: 26 trestných minut u žen a 78 trestných minut u mužů. Samozřejmě jsou brankáři, kteří nebyli během své kariéry vyloučeni nikdy, ale z uvedených statistik lze usoudit, že chytání mužů je v porovnání s tím ženským daleko agresivnější.

Tabulka vyloučení brankářů v letech 2008-2014. Zdroj: ČFbU

Tabulka vyloučení brankářů v letech 2008-2014. Zdroj: ČFbU

Nedávno skončená základní část byla jak u mužů, tak u žen v porovnání s  předešlými ročníky v počtu vyloučených brankářů spíš klidnější. Data u mužů ze sezony 2011/12 jsou ovlivněna vyloučením pardubického Karla Mrkose (2+10), jenž během jednoho utkání „zařídil“ téměř polovinu všech trestných minut v dané extraligové sezoně.

Zajímavostí je pak jedno jméno, které se vyskytuje napříč všemi sledovanými léty mužské extraligy: Tomáš Kafka. Neminula v posledních 6 letech sezona, aby nebyla tatranská jednička vyloučena alespoň na 2 minuty.

Důvodů toho, čím to je způsobené, je několik. Od aktivního až agresivního stylu hry proti soupeřům v prostoru brankoviště, kdy Tomáš pomáhá svému týmu a cíleně se snaží protihráčům hru znesnadnit. Soupeři Tatranu tak musejí věnovat pozornost nejen míčku a protihráčům, ale i nebezpečným střetům s brankářem. Druhou odpovědí je pak názor donedávna ještě mezinárodního rozhodčího Martina Reichelta: „Možná proto, že si myslí, že mu projdou některé věci za hranicí pravidel. Ale plete se…“ 🙂

Statistiku vyloučení brankářů ovlivňuje ještě jedna důležitá věc: často je totiž při porušení pravidel brankářem nařízeno trestné střílení, které se, pokud je proměněno, nezaznamenává jako vyloučení.

A jak na vylučování brankářů nahlížejí zkušení rozhodčí Jakub Furmánek (extraliga mužů) a Martin Reichelt (extraliga žen)?

Rozhodčí Martin Reichelt (vlevo) a Jakub Furmánek.

Rozhodčí Martin Reichelt (vlevo) a Jakub Furmánek.

Na co byste doporučili, aby si brankáři dávali pozor? Jaké jsou jejich nejčastější prohřešky?
Furmánek: „Co si pamatuju, většinou jde o nesportovní chování anebo bránění ve hře. Párkrát se vyskytne zdržování hry za posouvání branky v gólových situacích, ale za svou kariéru si tento případ pamatuji jen párkrát tak, aby měl vliv na situaci na hřišti.“
Reichelt: „Nejčastějším přestupkem bývá vyšlápnutí z velkého brankoviště, to je ale přestupek nejčastěji na volný úder, stejně jako zdržování hry (brankář/ka zahraje rukou míček mířící z čepele svého spoluhráče/své spoluhráčky). Záměrně neříkám, že odehraje ‚přihrávku‘, jelikož to (úmyslná) přihrávka být nemusí, aby se pískal volný úder za zdržování hry. Pravidlo 507/18 je výkladem v trendu severských zemí značně zpřísněno. A nejčastější příčinou vylučování brankářů je patrně zmaření brankové příležitosti faulem. Ale není to v zápasech běžný jev.“

Jsou nějaké rozdíly ve vylučování brankářů a brankářek?
Furmánek: „Nemyslím si, že by byl rozdíl v jejich chytání, spíš v povahách. A tedy u mužů asi častější nesportovní chování, které plyne z větší tvrdosti hry než u žen.“
Reichelt: „Brankářky mi přijdou opatrnější, jim jsem pískal snad jen výše zmíněné zdržování hry.“

Jaký byl nejvyšší trest, který jste kdy brankáři dali?
Furmánek: „Ten nejvyšší – ČK3, ale to už je hodně dávno a šlo o regionální soutěž. Bylo to v situaci, kdy při volném úderu proti němu nejdřív protihráči stáhl trenky, tak jsem mu dal trest 2+10 za nesportovní chování. A následně při svlékání dresu měl tolik odvahy, že na mě vystrčil své holé pozadí. Řešení pak už bylo jednoduché – ČK3.“
Reichelt: „Myslím, že kdysi dávno v regionu ČK2 za nesportovní chování. Tehdy bylo ještě možné dle pravidel udělit hráči za nesportovní chování ČK2, nyní lze jen ČK1, nebo ČK3. Ale už je to vážně hodně dávno a moc si to nepamatuju…“

Je nějaké pravidlo, které byste směrem k brankářům zavedli?
Furmánek: „Neřekl bych, že je vůči nim skulinka v pravidlech.“


Autor: Jakub Koráb



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*