16. 11. 2011 Brankáři (4) KOMENTÁŘŮ

Hodnocení výkonu brankářů bývá často zkreslené

 Mají nevděčnou roli. Běžně se v praxi očekává, že brankář během zápasu chytí všechny střely, které „má mít“ a navrch zlikviduje několik vyloženě gólových šancí. Pokud se tak nestane, bere se jeho výkon jako neúspěšný. Hodnocení gólmanů je přitom velmi specifické.

Vzhledem k tomu, že herní situace jsou originální (nikdy se neopakují), lze kvalitu brankáře hodnotit převážně subjektivně. Z čehož plyne, že tato činnost je pro trenéry značně náročná. Hodnocení z kvalitativního hlediska vychází z:

1. Pozorování na tréninku
Trénink je místem, kde má kouč možnost brankáře vidět dvakrát až třikrát týdně. Může jej tak sledovat během cvičení se zaměřením na jednotlivé herní činnosti i jeho celkový výkon během hry.

2. Pozorování během utkání
Druhou možností je hodnocení brankáře během zápasu. Neplatí totiž vždy, že gólman, který výborně chytá na tréninku, obstojí i v zápase. Brankáře lze s nadsázkou rozdělit na tréninkové a zápasové typy. Zatímco ti „tréninkoví“ nedokáží prodat svoji snahu z přípravy a často neobstojí, ti druzí nevynakládají na trénincích tolik úsilí, ale na zápas se dokážou maximálně vyburcovat.

3. Statistiky
Jediným jasně vyčíslitelným ukazatelem výkonnosti brankáře jsou kvantitativní statistiky střel, které mířily mezi tyče a neskončily gólem, v porovnání s počtem obdržených gólů. Vyjádření procentuální úspěšnosti je velmi oblíbený statistický údaj u fanoušků, ale je nutné brát v potaz, že se jedná o kolektivní sport a počet obdržených branek souvisí s obrannou činností celého týmu. Jasný ukazatel výkonnosti brankáře to rozhodně není.

4. Komunikace s hráči
Dalším způsobem, jak hodnotit výkon brankáře, je zeptat se na názor přímo jeho spoluhráčů. Problém však může nastat v případě přátelských vazeb hráčů s brankáři a tudíž možném neobjektivním hodnocení jeho dovedností.

5. Jednání hráčů
Hráči jsou ti, kteří střílejí na brankáře. Jsou to oni, kteří vnímají svou, nebo brankářovu úspěšnost podle vstřelené branky na každém tréninku. Proto vhodné pozorování zájmu a názoru na jednotlivé brankáře lze brát jako důležité vodítko pro hodnocení.

6. Distribuce herních činností brankáře
Jednotlivé herní činnosti brankáře lze posoudit také formou cvičení či vzájemné soutěže, které lze brát jako dílčí vodítko pro porovnání.  Vhodné je porovnávat alespoň dva brankáře (výhozy na cíl, metrové přesuny na čas, střely ze všech stran, nájezdy…), z výsledků pak lze vycházet jako z určitého předpokladu, který brankář je lepší, i když v praxi to tak jednoduché není.

Závěrem lze říci, že pro úplné hodnocení je nutná provázanost jednotlivých výše uvedených možností v průběhu delšího časového úseku. Na základě jedné či dvou totiž nelze spolehlivě o kvalitě brankáře rozhodnout.


Autor: Jakub KorábKOMENTÁŘE

 • ag napsal:

  taky je nutno prihlednout k umisteni strel. napr kdyz jde ze 40ti strel jde 38 do „desitky“ tak se chyta lepe nez kdyz z 10ti strel jde 8 do vika (ci jineho neprijemneho mista)

 • souhlas napsal:

  Některé střelý se chytají fakt obdížně jak tady psal kolega do vinglu nebo z otočky kdy sám brankář neví kam ta sřela bude jestli doprotipohybu nebo na druhou stranu. To samé platí i s bekendu tam je to o to těžší. Procentuální úspěšnost což se jí týká tak golman když má okolo sebe dobrý tým tak tam o procentech nemá cenu mluvit, ale když má obranu jako cedník tak to se fakt těžko chytá.

 • Kubajs napsal:

  Ja si treba myslim ze ohledne toho treninkove brankare je to tak ze brankar na treninku chyta spis lepe protoze vsechny hrace vetsinou zna a vi jak strili proto i nekteri maji potom treba problemy v zapasech…

 • webgamer napsal:

  De pohyblivost a obratnost . U nás je treba brankar kterej je velkej ale dostava golu jak maku a druhyho trosku mensiho ale mrstnejsiho kterej dostava malo golu

Napsat komentář

*