Čeští rozhodčí Jakub Nábělek a Radek Štengl. Čeští rozhodčí Jakub Nábělek a Radek Štengl.
28. 1. 2015 Rozhodčí (1) KOMENTÁŘŮ

Zpětná vazba byla pozitivní a zajímavá, říká o finské zkušenosti Jakub Nábělek

 Čeští rozhodčí mají ve světe skvělé renomé zejména díky duu Petr Černý, Jiří Janoušek. Náš florbal se ale může pyšnit i dalšími vysoce kvalitními páry. Prokázala to třeba elitní dvojice Jakub Nábělek, Radek Štengl, která se v prosinci vydala do Finska a odpískala dvě utkání tamní Saalibandyliigy.

O uplynulém víkendu si na oplátku vyzkoušeli AutoCont extraligu sudí z Finska. Thomas Ellis a Janne Sjögren zanechali v Pardubicích i na Tatranu velmi dobrý dojem. Stejně jako vyslanci českého florbalu před Vánocemi ve Finsku. „V pátek jsme měli zápas Oilers – Tapanilan (7:5), na kterém bylo více než 1000 diváků a hrál se ve skvělé atmosféře. V sobotu nás čekal zápas Indians – SSV Helsinky (5:5), který byl slabší jak herně, tak atmosférou. Nicméně i tak byl pro nás zajímavou zkušeností,“ pochvaluje si Jakub Nábělek.

Se svým dlouholetým parťákem Radkem Štenglem potkal na hřišti některé zajímavé osobnosti. „Na začátku prvního utkání byl slavnostní ceremoniál, na kterém dostali dárky 3 finští reprezentanti z MS. A pár reprezentantů hrálo i ve druhém zápase,“ líčí 32letý rozhodčí. Kromě čerstvých stříbrných medailistů Lauriho Kapanena nebo Oscara Hänninena se Češi snažili na hřišti krotit i dvojnásobného kapitána mistrů světa a hrající legendu Mikaela Järviho.

Při řízení výše zmíněných utkání měli oba arbitři šanci porovnat charakter hry v české a finské nejvyšší soutěži. „Velký rozdíl jsme vnímali v individuální kvalitě hráčů,“ připouští mladší ze zkušeného páru. „U nás se hraje více kombinačně a nechodí se příliš do soubojů jeden na jednoho. To se tam dělo každé střídání, na míčku jsou tam hráči velmi silní. Hra tělem nebyla překvapivě nijak výrazně tvrdší, ale byla čistší. Jediné, co se vyskytovalo více než u nás, bylo časté držení rukama,“ dodává.

O poznání složitější úlohu však mají finští pořadatelé. „Na každé utkání se pokládá povrch. Překvapila nás rychlost, celé hřiště bylo položeno a připraveno během jedné hodiny,“ obdivuje Nábělek místní organizátory. „Další rozdíl byl v tom, že na oba zápasy pořádali dospělí lidé v počtu 5-6 osob u stolku, takže jakýkoliv problém byl řešen okamžitě i bez našeho přičinění. V tom máme u nás rezervy,“ přiznává.

Jakub Nábělek mezi slavícími hráči Oilers Espoo

Jakub Nábělek mezi slavícími hráči Oilers Espoo. Foto: Flickr Salibandyliiga

Kdekdo by čekal, že se Finové na rozhodčí z Česka budou dívat spatra. Nic takového však naštěstí Nábělek se Štenglem nezažili. „Všichni byli velmi milí a nezaznamenali jsme žádné známky despektu. Obecně míra akceptace našich rozhodnutí i v rozhodujících fázích utkání byla neporovnatelná s tím, na co jsme zvyklí u nás. Tlak z laviček nebyl téměř žádný, hráči se maximálně koncentrují na hru. Pouze kapitáni se občas na něco přišli zeptat a na všechna vysvětlení reagovali zpravidla pozitivně,“ pochvaluje si absolvent pražského ČVUT.

Nejsložitější moment obou zápasů měl na svědomí obránce mistrů světa z roku 2010 Timo Toivonen. „Došlo k situaci, kdy většina hráčů i míček byli v rohu a mimo hru před bránou se útočník snažil získat lepší pozici. Ve vzájemném souboji udeřil obránce loktem do břicha a ten následně upadl. Úder nebyl veden nějakou zvláštní silou, jednalo se o takovou klasickou pošťuchovačku před bránou. Udělili jsme mu trest na 5 minut, což v tu chvíli vůbec nikdo nerozporoval a utkání se v klidu dohrálo,“ popisuje Nábělek prohřešek velezkušeného exreprezentanta a jeho řešení.

Podle delegáta však měli být spolu se Štenglem daleko přísnější. „Po zápase nám delegát řekl, že ve Finsku se podobné zákroky mimo hru tvrdě trestají, a že věc předá k disciplinárnímu řízení. Následně nám snížil známku z 8,5 na 5,5 za to, že jsme neudělili přímo na hřišti ČK3,“ přibližuje zkušený český rozhodčí pohled finského nadřízeného.

Jeho výtku přijal. „Vysvětlení bylo jasné. Musím uznat, že s ním souhlasím a daný princip se mi líbí. Byl bych rád, kdyby u nás vznikla na toto téma diskuze a stejně přísně postupovala i česká DK. Podobné zákroky do hry nepatří a je potřeba, aby se hráči vzájemně respektovali. Hráč nakonec dostal stop na jeden zápas a myslím, že nemohl hrát ještě zápas předtím, než DK rozhodla,“ prozrazuje osud hříšníka Toivonena.

I přesto, jak už bylo řečeno, zanechal český rozhodcovský pár v zemi úřadujících vícemistrů světa skvělý dojem a odnesl si velmi cenné zkušenosti. „V prvním zápase jsme dostali známku 8,5. Zpětná vazba byla kromě výše uvedeného přestupku pozitivní a zajímavá. Finští delegáti se zaměřují na jiné věci než naši, což vedlo k zajímavým diskuzím, které nás rozhodně obohatily,“ oceňuje Nábělek.


Autor: Redakce Florbal.czKOMENTÁŘE

  • Jirka napsal:

    Nábělek je fajn jako rozhodčí i jako člověk. Tedy světlá výjimka v jinak „berbrovském“ světě rozhodčích.

Napsat komentář

*