19. 1. 2012 Brankáři (1) KOMENTÁŘŮ

Vítěz brankářského kvízu Lukáš Heczko: Můj styl? Je jedno, jak to chytíš, hlavně že to chytíš!

 Západočeský Cheb je ve sportovním světě známý především jako rodiště a jako první „velký klub“ fotbalisty Pavla Nedvěda. A co florbal? Hraje se tam vůbec? Nejen o tom vypráví gólman FBC Vulcane Cheb Lukáš Heczko, který v brankářském kvízu vyhrál jedinou nehmotnou cenu: rozhovor…

Což mu ale podle jeho slov vůbec nevadilo. „Když jsem se koukal na finálové losování, musel jsem se opravdu smát, takové štěstí! Většinu otázek jsem totiž spíš tipnul, než že bych skutečně věděl odpověď,“ přiznal rozradostněný vítěz.

Soutěž proběhla na serveru brankari.florbal.cz a zúčastnilo se jí přes 200 tipujících (30 jich odpovědělo správně a postoupilo do slosování). Heczko ji neobjevil náhodou, je totiž celkem pravidelným návštěvníkem nejčtenějšího českého florbalového serveru. „Koukám se tak dvakrát, třikrát týdně. Nejvíc asi na nově vzniklou sekci pro brankáře. Je skvělé přečíst si něco o známých gólmanech a jejich tréninkových metodách,“ říká 20letý brankář.

Florbal si nenechá ujít ani v televizi. „Vždycky, když ho dávají, kouknu se rád. Nejvíc letos fandím asi Chodovu,“ prozrazuje Heczko své extraligové sympatie. „Jinak se zaměřuji hlavně na styly jiných brankářů a snažím se něčemu přiučit. Vyloženého oblíbence ale nemám,“ vypráví Hecko, který začínal jako útočník a jeho gólmanským vzorem je švédský hokejový fantom Henrik Lundqvist. „A jak bych popsal svůj styl? Je jedno, jak to chytíš, hlavně že to chytíš,“ směje se.

S florbalem začínal v 10 letech, ale na odlišném postu. „Bylo to v útoku, jednou celou sezonu jsem strávil na levém křídle,“ vzpomíná na své první krůčky. „Pak se ale náš tým rozpadl a s kamarády jsme založili nový. Jenže nám chyběl brankář, tak jsem to vzal na sebe a od té doby chytám. Už je to asi sedm let…“ líčí Heczko okolnosti prvního zakleknutí do branky.

Nový tým pojmenoval se spoluhráči FBC Vulcane Cheb, jenž pod záštitou univerzity hraje 3. ligu mužů. „Daří se nám ale prachbídně, zbytečně prohráváme i jasně vyhrané zápasy. Je to asi taková nováčkovská daň,“ přemítá o 6. místu Chebu v 9členné tabulce.

Na zájem o sport s děrovaným míčkem v krapet neflorbalovém západočeském regionu ale nedá dopustit. „I v Chebu je florbal velkým fenoménem. Zajímá se o něj čím dál víc mladých kluků, kteří hrají místní chebskou ligu. Někteří nás chodí i podporovat na domácí zápasy a vytvářejí výbornou atmosféru,“ popisuje.

A jaké ambice má ve florbalu? „Florbal je pro mě životním stylem, takže bych to v něm rád dotáhl co nejdál, pokud to půjde,“ přeje si. „Je to ale hlavně o skvělém kolektivu u nás v týmu, bez spoluhráčů by to nešlo. Společně jsme zažili tolik skvělých příhod, většina z nich ale bohužel nejde publikovat,“ směje se a trošku tajemně uzavírá Lukáš Heczko.


Autor: Jan BarákKOMENTÁŘE

  • Kiwi napsal:

    Jasně, že to platí…kdy už to říkal Dominik Hašek v hokeji..lepší je to „nestylově“ chytit, než stylově pustit.. snažím se o totéž :-)))

Napsat komentář

*