Adam Delong. Foto. Martin Flousek, xflorbal.cz Adam Delong. Foto. Martin Flousek, xflorbal.cz
28. 4. 2015 Reprezentace - Junioři (2) KOMENTÁŘŮ

Začíná MS juniorů: Test extraligy a také setkání skautů, jen ne těch českých

 Už ve středu začne v Helsingborgu mistrovství světa juniorů. Soutěž, která ve všech sportovních odvětvích láká zraky skautů z předních klubů. Nejinak tomu bude i letos. Pro mladé florbalisty to bude nejen boj o medaile, ale i příležitost ukázat se.

Česká reprezentace posílá na jih Švédska hned 17 hráčů, kteří v sezoně naskočili do mužské extraligy. Více než polovina týmu pak hrála opravdu pravidelně. Marek Beneš, Dan Kašovský nebo David Šimek patřili mezi lídry.

Češi jsou v tomto ohledu unikátní. Nikde jinde z týmů TOP4 nemá elitní liga takové zastoupení. Švédové mají v kádru jen čtveřici mladíků, kteří získali ostruhy v Superlize. Jsou jimi Anton Birgersson z Warbergu, Viktor Nystedt z Dalenu a dvojice z Linköpingu Felix Lanver a Marcus Karlsson. Dohromady tito švédští mladíci nastřádali v SSL jen 78 startů a dali 9 gólů. Pro porovnání Češi dohromady odehráli 251 zápasů a dali 70 gólů.

Felix Lanver. Foto: svenskalag,se

Felix Lanver. Foto: svenskalag,se

„Myslím, že ten trend je stejný, jak byl v minulosti. Švédové i před 8-10 lety vybírali hráče, kteří hráli mužské soutěže, i když to nebyla elitní liga, měli tam zejména hráče a lídry z nižších soutěží. Pamatuji, že třeba Rasmus Sundstedt tehdy hrál třetí ligu,“ vzpomíná Radomír Mrázek, který v roce 2007 hrál s juniorským nároďákem finále mistrovství světa.

Daniel Kordoš a Ondřej Vítovec. Foto: Martin Flousek, xflorbal.cz

Jakub Kordoš a Ondřej Vítovec. Foto: Martin Flousek, xflorbal.cz

To, že česká extraliga má takové zastoupení, jen dokumentuje současný stav a podmínky florbalu v naší zemi. „Na tom je znát, že v tomto ohledu je zřejmě nejmladší ligou a na zkušenosti asi nejslabší. Je to ale i o manažerském umění, v Čechách se moc nedaří udržet v extralize hráče staršího věku,“ tvrdí Mrázek.

Čeští mladíci to tak budou mít navzdory zkušenostem nabraným v extralize hodně složité. I když hrají nejvyšší soutěž, postrádají konfrontaci s lepším florbalem.

Zastoupení elitních soutěží v reprezentacích do 19 let (MSJ 2015)

Zastoupení elitních soutěží v reprezentacích do 19 let (MSJ 2015)

„I my jsme v roce 2007 měli více než polovinu hráčů z extraligy. A byli tam kluci, kteří už tehdy byli lídři v týmech – jako Jan Jelínek nebo Matěj Jendrišák. Ale třeba kapitánem byl Daniel Rob, který toho zase tolik na šampionátu neodehrál. Brali jsme ho sebou hlavně jako lidskou osobnost. Současný tým to asi bude mít v tomto ohledu těžší. Ti kluci extraligu hrají, ale málokterý je až takový lídr. Budou to muset uhrát na talent a umění,“ myslí si Mrázek.

Daniel Rob. Foto: Štěpán Černý

Daniel Rob. Foto: Štěpán Černý

A také budou muset mladíci zvládnout další důležitou věc. Vyhnout se myšlenkám na nabídky skautů a manažerů klubů ze severu a západu. „Skauti, trenéři a manažeři samozřejmě na takové akci nechybí. A každým rokem se to zintenzivňovalo. Nejvíc a ti nejagresivnější byli Švýcarska,“ vzpomíná Mrázek na své účinkování u juniorské reprezentace.

O to víc ho ale zklamalo, že zájem z české kotliny o světový šampionát juniorů je ze strany trenérů mizivý. „Vím, že jsme se na té akci potkávali právě třeba se současným trenérem devatenáctky Luďkem Benešem, nebo zástupci Vítkovic, možná tam byli i další jednotlivci. Jinak ale ten zájem moc nebyl. Přitom co se týče florbalu, je to akce zajímavější, než mistrovství světa mužů. Hraje se živelně, jsou vidět talenty. Před lety jsme si vyhlédli do klubu třeba Lukáše Řezaninu, ale jsou tam i další. Poláci, Lotyši, Slováci, kteří by pro českou extraligu určitě byli oživením,“ říká Radomír Mrázek.

Marek Beneš. Foto. Martin Flousek, xflorbal.cz

Marek Beneš. Foto. Martin Flousek, xflorbal.cz

Český tým vstoupí do turnaje už ve středu v 16:30 duelem s Polskem. „Věřím, že se s tím kluci poperou a budu držet palce,“ dodává trenér stříbrné devatenáctky z roku 2007.


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*