Marek Beneš. Foto: flickr IFF Fredric Berggren Marek Beneš. Foto: flickr IFF Fredric Berggren
3. 5. 2015 Reprezentace - Junioři (9) KOMENTÁŘŮ

Fenomenální Beneš vystřelil bronz, Švédové POPRVÉ bez medaile!

Čeští juniorští reprezentanti se postarali o zápis do dějin! Jejich vítězství 7:6 v prodloužení nad domácími Švédy v zápase o 3. místo na Mistrovství světa znamená, že tým tří korunek skončí poprvé v historii na světovém šampionátu jakékoliv kategorie bez medaile. Tým trenéra Luďka Beneše, jehož syn Marek vsítil závěrečný bronzový gól, si tak z Helsingborgu veze sladkou odměnu za vydařený turnaj.

Švédové vstoupili do zápasu s viditelnou nervozitou, čeští hráči však úvodní převahu nedokázali gólově využít. Jako první tak lovil míček z brány Jan Cimbálek, který byl bez šance proti zakončení Dennise Svenssona z bezprostřední blízkosti. Záhy navíc vedení Švédů navýšil po rychlé přesilovkové kombinaci Tobias Claesson. Nešťastný začátek ale české hráče nepoložil. Naší početní výhodu využil hezkou střelou Patrik Kieler a po vydařeném volném úderu srovnal David Šimek.

Bláznivý začátek druhé třetiny však přinesl vedení opět v modrém hrajícím Švédům. Na zásah Dannyho Estrelly Naslunda sice odpověděl po výběhu do středu Mikuláš Komárek, hned 14 vteřin poté ale poslal míček nechytatelně přesně do šibenice Cimbálkovi brány Henrik Malmgren.

Necelou minutu a půl před přestávkou si ale za půlkou vzal míček Marek Beneš a své sólo zakončil pod padajícím gólmanem Martinem Stoltem gólově. A to ještě nebylo vše! Šimek za chvilku dorazil střelu Kielera a Češi poprvé v zápase vedli.

Tým z kolébky florbalu šel navíc na začátku třetího dějství do čtyř a čeští junioři si vypracovali několik velkých šancí, ani jednu však nedokázali využít a tak udeřilo na druhé straně. Po narážečce s Claessonem se prosadil Marcus Karlsson a další obrat v zápase dokonal nenápadnou střelou z dálky Joel Birging.

Češi však naštěstí měli ve svém týmu dnešního krále velkého brankoviště Šimka a zejména ve velkolepé formě hrajícího Beneše. Po jejich spolupráci završil útočník Bohemians hattrick a odčinil tak moment ze závěru duelu se Švédy ve skupině, kdy pár vteřin před koncem minul prázdnou bránu.

Oba soupeři mohli rozhodnout ještě v základní hrací době. Rána Karlssona ale naštěstí branku minula a ošklivý faul na Kolstrunka, který volal po vyloučení, rozhodčí nechali bez povšimnutí.

Početní výhodu ale nakonec Češi přece jen dostali! Joel Ingesson nesmyslně zachytil paží vysoký pas letící skrz švédské velké brankoviště, vyvolal v českých fanoušcích vzpomínku na podobný kousek Toma Ondruška z MS mužů a nabídl našim exkluzivní možnost rozhodnout.

A tou Češi nepohrdli! Po křižné nahrávce kapitána Ondřeje Vítovce vystřelil z první od pravého mantinelu nejlepší hráč zápasu Marek Beneš a odstartoval neuvěřitelnou radost našich. Tým pod vedením Luďka Beneše a Michala Jedličky tak získal pro český florbal další cenný kov a Švédům připravil pro ně zatím neznámý hořký pocit z „bramborového“ umístění.

Česko – Švédsko 7:6 v prodl. (2:2, 3:2, 1:2 – 1:0)
Branky: 14. Kieler (M. Beneš), 15. D. Šimek (M. Beneš), 24. Komárek (Vašíček), 39. M. Beneš, 40. D. Šimek (Kieler), 57. D. Šimek (M. Beneš), 65. M. Beneš (Vítovec) – 5. Svensson (Benckert), 7. Claesson (Lindström), 23. Estrella Näslund (Björkman), 24. Malmgren (Lindström), 47. Karlsson (Claesson), 48. Birging (Karlsson).
Sestava Česka: Cimbálek – Němeček, M. Beneš, Tůma, Vítovec, Vaculčiak, Vašíček, Kašovský – Kieler, D. Šimek, Höffer – Pešat, Zavadil, Kordoš – Komárek, Bílek, Kolstrunk – Mandík, Delong. Trenéři: Luděk Beneš a Michal Jedlička. Vedoucí družstva: Jakub Mudra. Lékaři: Andrea Velebná a Michaela Havlíčková.