O kolenním kloubu už máte alespoň částečnou představu. Pustíme se tedy do praxe – vzniku bolestí kloubu lze předejít, nebo je zmírnit, správným tréninkem. Jaké prvky v něm nesmějí chybět a jak mají být správně prováděny?
Do správného tréninku brankáře by mělo patřit:
1. rovnoměrné posilování svalů dolních končetin
2. důkladné protažení svalů dolních končetin
3. balanční cvičení – senzomotorická stimulace
4. kompenzační cvičení čili sport nezatěžující kolena
5. dostatečný odpočinek, relaxace
6. taping, kinesiotaping (při už vzniklých obtížích)
Začneme s posilováním svalů dolních končetin, které je bezesporu nesmírně důležitým prvkem tréninku. Tyto svaly jsou při chytání využívány asi nejvíce, ale také nerovnováha mezi nimi, nebo jejich částmi, může vést k bolestem kolen. (viz. předchozí články)
Čtyřhlavý sval stehenní (m.quadriceps femoris)
Tento sval působí především napnutí v koleni (extenzi), pokrčení (flexi) v kyčli a zajišťuje stabilitu čéšky. Proto při jeho posilování musíme dbát na vyváženost a posilovat všechny jeho hlavy rovnoměrně. Největší práci budete mít s hlavou vnitřní, která je právě tou nejdůležitější částí svalu pro stabilitu čéšky, ale i celého kolene. Bývá nejslabší, a i když ji posilujete, má stále tendenci slábnout, takže musíte být opravdu důslední a cvičit cíleně.
Klasickým posilovacím cvikem na čtyřhlavý sval stehenní je tzv. předkopávání, které určitě z posilovny znáte. Ten, kdo nemá možnost chodit do posilovny, nemusí zoufat, protože tento cvik lze docela dobře provádět i v domácích podmínkách.
1. Posilování na stroji
Je potřeba si stroj vhodně nastavit tak, aby byl okraj sedátka přesně pod kolenem a podepření tak bylo v podkolenní jamce. Spodní válec, za který si zapíráte nohu, by měl být zhruba v úrovni kotníku, v ohybu mezi nohou a holení. Nesmí být vysoko na holeni, ani nízko na prstech u nohy. Také je nutné zajistit oporu pro záda, bedra musí být přitisknuta k opěrátku – žádné prohýbání v bedrech! Rukama se můžete přidržovat postranních úchytů, ale nepřitahujte se za ně, nepomáhejte si.
2. Posilování doma
Sedněte si na něco vyššího tak, abyste se nedotýkali nohama země (např. stůl) a na kotník si upevněte závaží (buď se dají koupit, nebo lze použít pytlíky s pískem, lyžáky atd.). Výborně lze využít i cvičící gumu, kterou uvážete kolem nohy od stolu a svého kotníku. (obr. č. 1)
Jak posilovat?
Pohyb musí být plynulý, ne švihový a musí být prováděn opravdu jen stehenním svalem (viz. výše – neprohýbat se v zádech, nepomáhat si rukama). Není to závod o to, kolik toho uzvednete, důležitá je tu především kvalita pohybu! Je také pravděpodobné, že v každé poloze uzvednete jinou váhu, alespoň zezačátku. Určitě si ji upravujte dle potřeby. Rovnoměrného posílení všech hlav svalu docílíte změnou postavení špičky nohy.
Tu můžete měnit do 3 poloh:
a) Špička rovně, ke stropu – posilujete přímý sval stehenní (viz. obr. č. 2)
b) Špička vtočená dovnitř, za palcem – posilujete vnější hlavu svalu (viz. obr. č. 3)
c) Špička vytočená ven, za malíkem – posilujete vnitřní hlavu svalu (viz. obr. č. 4)
Autor: Kateřina Ptáčníková
na Prahu pekná to dívčina