Prague Games 2015 Prague Games 2015
13. 7. 2015 Turnaje (1) KOMENTÁŘŮ

Prague Games 2015: krásné gesto fair play i historické zlato pro Švýcary

 Na začátku července se v Praze děje něco podivného. Ulice na několik dní zaplaví tlupy dětí s podlouhlými vaky. Mnoho z nich má severské rysy, někteří navíc mluví cizí řeči. Zatímco pro obyčejné obyvatele města musejí být Prague Games záhadou, pro florbalový svět je tento turnaj dlouho očekávaným dýchánkem. Pokaždé jsou totiž k vidění památné zápasy, akce, góly, vznikají přátelství i rivality. A ani letos tomu nebylo jinak.

Prague Games odlišuje od jiných florbalových turnajů spousta věcí. Například velikost, atmosféra, skvělá organizace. Jednou ze zvláštností je i takzvané turnajové motto, které se každý rok mění. Díky tomu mají Prague Games pokaždé jiný nádech. Vloni se oblékly do barev florbalového cirkusu, letos turnaji dominovalo heslo „Ne šikaně“.

Boj proti šikaně podpořilo mnoho mužstev i řada florbalových celebrit tak, že se vyfotilo s cedulí „Ne šikaně“. Fotky se pak objevily na facebookové stránce turnaje. Ředitelům Prague Games ale nešlo ani tak o počet lajků na facebooku, jako o to, aby se hráči chovali sportovně na hřišti i mimo něj.

Proto asi velmi rádi slyšeli zprávu, která se ve čtvrtek dostala do světa z areálu Hamr Braník…

Fair play hráček Vsetína

Tým Florbal Vsetín (kategorie G14) se v zápase proti Herbadentu vytáhl obdivuhodným sportovním gestem. Za stavu 0:0 daly hráčky Vsetína sporný gól (střelkyně branky měla hůl na úrovni kolen, možná i o trochu výše). Rozhodčí sice branku s přimhouřením oka uznal, soupeř ale samozřejmě protestoval.

Vsetínské hráčky se mohly Herbadentu vysmát a jít do pohodlného vedení, to jim však bylo proti srsti. Shodly se, že gól skutečně asi neměl platit, a místo oslav udělaly něco nebývalého: po vhazování na půlce hřiště doběhly k vlastní brance a daly si gól.

Stav utkání byl tedy znovu vyrovnaný, 1:1. A hlavně se mohlo hrát dál bez nepříjemné pachuti, která by se rozlila po hale, pokud se jeden tým dostal do vedení neprávem.

Jen pro zajímavost: Vsetín nakonec v utkání zvítězil 3:2…

Teď už však přejděme k rekapitulaci sobotního finálového dne. Na Podvinném mlýně se totiž utkaly nejlepší dva týmy z každé kategorie a bylo to pořádné drama. Svědčí o tom i fakt, že hned tři z devíti finále došla až do samostatných nájezdů.

Zug United třikrát stříbrný, dílo dokonal Köniz

Památný den načaly suverénní Finky, které ovládly kategorii G14 i G16. Zatímco Pirkat porazil ve finském finále Hornet s přehledem 5:1, Northern Stars měly se Švédkami z Warbegu co dělat a udolaly je jen těsně 2:0.

Pak už ale přišly na řadu kategorie B12, B13 a B14, a do haly se naráz nahrnulo několik set fanoušků v červenobílém. Důvod? Mužstvo Zug United, nejpočetnější výprava na Prague Games, mělo zástupce v každém z těchto finále.
Švýcaři tak měli jedinečnou šanci prolomit smůlu, která v Praze pronásledovala nejen Zug, ale i další švýcarské týmy už od roku 2004, kdy se konal první ročník Prague Games. Za jedenáct let existence turnaje žádný švýcarský tým nezískal zlatou medaili. Teď měl Zug obrovskou šanci prokletí zlomit.

Bohužel pro Švýcary, v kategorii B12 kraloval švédský Sirius, který si na Zugu smlsl 8:2. O nic lépe se červenobílým nevedlo ani ve finále B13. Mladí Švýcaři narazili na hokejisty S – Party, a proti lépe fyzicky připraveným borcům neměli šanci.

Naděje nadšeného publika tedy směřovaly ke starším žákům Zugu, které ve finále čekal finský Esport Oilers. A dlouho to vypadalo, že tentokrát to klapne…

Zug měl totiž zápas relativně pod kontrolou a ještě půl minuty před koncem vedl 3:2. Švýcarští příznivci v ochozech bouřili, a někteří se už začali přesouvat za branku Zugu, aby za už pár sekund mohli začít slavit s hráči.

Pak se ale stalo něco nečekaného. Esport při nevinně vypadajícím průniku zázračně vyrovnal. Hala ztichla, nikdo v červenobílém tomu nemohl uvěřit. Tím spíše, že v následných nájezdech Zug dál provázela smůla a z poháru se nakonec radovali Oilers.

Výprava Zug United bude z vývoje utkání zkoprnělá ještě o týden později. Vždyť byli tak blízko vysněnému zlatu…

To nakonec pro Švýcary získal Floorball Köniz. Po finále B15, ve kterém Košice podlehly Švédům z Nykvarnu, se proti sobě utkal Köniz a Skoghall. A Švýcaři nakonec (až po dlouhých a dramatický nájezdech) soupeře udolali.

Jedenáct let dlouhá série smůly a zmaru tedy skončila, Švýcarsko má první zlato z Prague Games!

B18: Oxdog kraloval, Pohjonen na krajany nestačil

Další napínavý duel přišel hned o zápas později. Finálový den zakončilo klání nejlepších juniorských výběrů na turnaji: střetly se Tatran Střešovice a Team Oxdog.

Utkání bylo pikantní zvláště pro gólmana Santtu Pohjonena, který na Prague Games hájil branku Tatranu. Finský talent, který má zkušenosti z finské extraligy a v květnu navíc dovedl Finy ke zlatu na Mistrovství světa juniorů, by totiž rád chytal příští rok v Česku a Tatran ho na turnaji testoval.

A střešovičtí určitě museli být spokojení. Pohjonen byl po celý turnaj klíčovým hráčem Tatranu a výrazně přispěl k postupu do finále.

V něm se proti němu postavili krajánci z Teamu Oxdog a ani kouzla Pohjonena tentokrát nepomohla. Finský mladík navíc neodchytal nejlepší zápas; vyloženou chybu neudělal, svůj tým ale nijak zvlášť nepodržel. Ani bravurní výkon brankáře Tatranu by ale asi nepomohl, Finové byli na turnaji suverénní a český tým ve finále přehráli.

Juniory Tatranu tak alespoň může těšit, že v další prestižní kategorii G18 jejich kolegyně porazily Bohemku 3:2 na nájezdy. Tatran Střešovice tak byl letos nejúspěšnější český tým na Prague Games.

Celkově se nejvíce turnaj povedl Finům, kteří získali čtyři zlaté medaile. Švédové a Češi mají dvě a Švýcaři jednu. (Pro více informací a statistik k turnaji navštivte stránky praguegames.cz)

Prague Games 2015 jsou tedy za námi, už brzy se ale bude konat Prague Wheel Open a hlavně Czech Open, které vypukne už za měsíc, konkrétně 13. srpna.


Autor: Jan ZikmundKOMENTÁŘE

  • David Kneř napsal:

    Skvělý turnaj, vynikající rozhodčí, kvalitní soupeři, dobrý herní čas, organizace na vysoké úrovni, zajímavý doprovodný program. Vyřvaná Praha po Harfa Party 😀 Palec nahoru.

Napsat komentář

*