20. 8. 2012 Czech Open (3) KOMENTÁŘŮ

Sebrali zlato a utíkali… Gymnazisté z Umea jeli v dresech rovnou na letiště

 Skončil závěrečný ceremoniál, hráči rychle nastrkali hokejky do vaků a v propocených dresech upalovali rovnou do taxíků přistavených před halou. Florbalisté RIG Umea IBF yellow, kteří právě vyhráli mužskou kategorii Czech Open, měli v neděli perný den. Nejprve dopoledne v semifinále turnaje vyřadili extraligový tým Future, po obědě si snadno poradili na Podvinném mlýně ve finále s Kladnem 7:3 a hned poté spěchali na letiště.

„Rozhovor? Nemůžu, zmeškali bychom letadlo do Švédska,“ omlouval se trenér Fredrik Holgrem, ale nakonec se cestou k taxíku aspoň v krátkosti rozpovídal o největším překvapení letošního Czech Open. „Jsme výběrové sportovní gymnázium, letos jsme tady v Praze měli dokonce dva týmy,“ připomněl Holgrem, že vítězný tým startoval pod přívlastkem Yellow (podle barvy dresů), zatímco druhá část pod jménem Blue vypadla v osmifinále.

„Yellow byli ti starší kluci, ročníky 1994 a 1995. Ale vůbec jsme nečekali, že bychom tady vyhráli. Vždyť jsme dosud na žádném turnaji nedošli dál než do čtvrtfinále. Jsme opravdu šťastní,“ rozplýval se Holgrem.

Florbalové gymnázium si každý rok vybírá patnáct nejlepších florbalistů a florbalistek z širokého okolí (Umea leží na severu Švédska), kteří spolu hrají i studují. A je to opravdu skvělý výběr. „Vypadá to, že by se na příští juniorské mistrovství světa mělo od nás dostat pět šest hráčů,“ uvedl Holgrem.

Určitě mezi nimi bude kapitán Albin Sjögren, který se s 17 góly stal nejlepším střelcem Czech Open. Hodně na sebe upozornil i Isak Julkunen, osmnáctiletý bratr Emila Julkunena, útočníka Pixba (ten finále elity nedohrál kvůli svalovému zranění). Direktoriát ocenil i brankáře Adama Hedina, jenž se stal nejlepším gólmanem turnaje.

O svých kvalitách junioři z Umea přesvědčili už v základní skupině Czech Open, kterou vyhráli s ohromujícím skóre 42:3. Pak zaujali i výčtem soupeřů, které vyřadili v play-off: například Znojmo rozdrtili 7:0, Future překvapivě vyřadili výsledkem 7:4.

Paradoxně nejblíže vyřazení byli hned v prvním kole vyřazovacích bojů, když s Královskými Vinohrady prohrávali už 0:2 a zdálo se, že to je pro ně konečná na turnaji. Jenže krátce před koncem Sjögren vyrovnal a stejný hráč pak rozhodl i nájezdy.

„Prezentovali se stejně jako elitní švédské celky nadstandardní technikou na balonku. Myslím, že o některých z nich ještě určitě uslyšíme,“ prohlásil Eduard Piňos, útočník Vinohrad.

Florbaloví gymnazisté zaujali i skvělou fyzičkou, vždyť během soboty a půlky neděle odehráli šest zápasů v pouhých deseti hráčích do pole. I proto se v zápasech nikam nehnali, kompaktní blok 2-1-2 postavili na vlastní polovině hřiště a těžili z chyb soupeře. Ty trestali s lehkostí a nekompromisně. „Turnaj jsme zvládli skvěle,“ pochvaloval si trenér Holgrem během svého kvapíku do taxíku. „Ale promiňte, opravdu musíme jet, už teď máme zpoždění.“

Autor: Leoš Hanusek
Foto: Pavel Doubek, Pavel Růžička


Autor: adminKOMENTÁŘE

 • Stefan Margita napsal:

  doslechl jsem se take, ze si zde v Praze vyhledli jednoho z hracu, nejakeho Ondreje Kozaka… Co je na tom pravdy?

  • Ondrej Kozak napsal:

   tyto domneky musim bohuzel vyvrátit, bohuzel nespadám do jejich koncepce, pry uz maji nekolik utocnciku s podobnym silovym pojetim hry

 • Jiřina Bohdalová napsal:

  Hlavně nemají žádného malého tlustého hráče, takže by se jim do koncepce hodil třeba Adam Růžek?

Napsat komentář

*