31. 1. 2012 Brankáři (3) KOMENTÁŘŮ

Martina Sitková: Muži mají pro chytání lepší fyzické dispozice než my

 Jako druhá se zamyslela nad rozdíly v chytání mužů a žen nynější brankářka vítkovického béčka a bývalá gólmanka FBC Ostrava Martina Sitková. Její postřehy, které se týkají především vrozených dispozic a stylu chytání, doplňují svými komentáři trenér mnoha reprezentačních týmů a bývalý brankář Sokola Jaroměř Jaroslav Marks a gólman Mladé Boleslavi Ivan Ponomarev.

O tom, že se ženský a mužský florbal dost liší, nemůže být podle Sitkové nejmenších pochyb. „Ať je to rychlostí, přesností, nebo myšlením při kombinacích. Ten mužský je na tom ve všech pojmenovaných úrovních lépe,“ říká.

Martina Sitková v akci.

Z toho vyplývá, že musejí být i rozdíly mezi ženským a mužským chytáním. „Muži mají tvrdší střelu, což jsem měla možnost vyzkoušet i na pár trénincích. Hráč, když střílí na branku, se podle mě na ni ani nemusí dívat, zatímco hráčky, i když se na ni dívají, stejně často vystřelí mimo,“ soudí Sitková.

Také zdůrazňuje, že muži mají přirozeně rychlejší zakončení, což je pro brankáře náročnější. „Při tréninku s muži jsem někdy celkem koukala, co s florbalkou dokážou,“ líčí. Ženský florbal se podle ní stále posouvá dál a některé hráčky už rychlost v rukou také mají. „Jsou to však jen výjimky, které snad s tou hokejkou i ‚spí‘,“ směje se Sitková.

Za ty roky mezi tyčemi si všimla několika pozoruhodných drobností. Možná se dějí automaticky, možná jen shodou okolností. „Odpozorovala jsem, že brankářky mívají ruce níže než muži, ale důvod rozdílu pozice neznám,“ přináší zajímavý postřeh. „Brankář pak může mít výhodu v tom, že muži mívají větší ruce než ženy,“ dodává.

Muži drží výš ruce, výhodou jsou i větší dlaně. Jako tady Ester Brunclíková a Lukáš Bauer.

Rozdíl vidí i ve stylu pohybu. „Brankář je při hře agresivnější, brankářka podle mého názoru nepůjde do takového souboje jako její mužský protějšek,“ odhaduje.

Další zajímavý rozdíl, který Sitková vypozorovala: muži jsou při chytání víc na zemi než ženy. „Proč tomu tak je, nevím. Ale mě vždycky učili, že když už spadnu na zem, je hrozně malá pravděpodobnost, že něco chytím,“ vybavuje si. „Možná, že u chlapů je to jinak a jejich teorie je jiná. Odpověď však může být prostá: chlapi jsou lépe fyzicky vybaveni a ze země se rychleji dostanou zase zpět,“ přemítá.

A vzápětí se rozesměje. Na mysl jí totiž přišla ještě jedna komická odlišnost na závěr. „Muži v masce neřeší, jestli jim výstroj sluší, nebo ne. Což některé jejich ženské protějšky dělají,“ vtipkuje.

KOMENTÁŘE K PŘÍSPĚVKU

Jaroslav Marks, trenér FBC Trutnov

Jaroslav Marks

„Příliš rozdílů nepojmenovala, ale ty podstatné (agresivita chytání a celková pohyblivost a snaha zabránit brance všemi způsoby) se zde objevily a s nimi souhlasím. Asi má pravdu i v tom, že muži se méně pozorují ve výstroji v zrcadle, ale kdo ví …“

Ivan Ponomarev, Billy Boy Mladá Boleslav, nyní na hostování v FBC Česká Lípa

Ivan Ponomarev

„Volně a zajímavě popsané rozdíly. Bez názoru brankářky by toto téma rozhodně nemohlo být úplné. V tom, že brankáři jsou agresivnější než brankářky, jsme shodli všichni. Rád bych doplnil myšlenku Martiny o tom, že ženský florbal se stále posouvá dál. Díky tomu totiž postupně většina rozdílů mezi ženským a mužským florbalem mizí.“


Autor: Jakub KorábKOMENTÁŘE

  • Karel napsal:

    tak když se na srovnání fyzických propozicí vezme za muže Bauer a Binder:-D

  • spooky napsal:

    I některé ženy umí být v brance agresivní jako muži. ALe je jich jako šafránu. Já chytám již 8 rokem chlapům. A je to škola k nezaplacení 🙂

  • Nozsi napsal:

    „Muži v masce neřeší, jestli jim výstroj sluší, nebo ne. Což některé jejich ženské protějšky dělají,“ vtipkuje. ///samozřejmě že řeší a někdy ještě mnohem víc než ženské protějšky, aneb „není důležité jak hraješ ale jak u toho vypadáš“ 🙂

Napsat komentář

*