29. 5. 2011 Extraliga žen (28) KOMENTÁŘŮ

Extraliga žen bude mít po 6 letech znovu 12 účastníků

 Extraligu žen bude po 6 letech hrát opět 12 týmů. Loňskou jedenáctku doplnil pro příští ročník ještě nováček z Jihlavy. Už před rokem se ČFbU o tucet účastníků v elitní soutěži snažila, dokonce oslovila všechny celky, které se v předminulé sezoně udržely v 1. lize žen, ale nakonec se nenašel jediný prvoligový tým z Moravy, aby její záměr naplnil.

Letos šlo oproti tomu vše jako po másle. Na rozdíl od loňska se totiž nikdo neodhlásil a Jihlava tentokrát měla zájem extraligu hrát. V konečném důsledku se tak přihlásila desítka týmů, která měla po základní části, play off a play down toto právo: Herbadent, Bohemians, Vítkovice, Liberec, Chodov, ELITE, FBC Ostrava, Děkanka, Olomouc a Trutnov, Židenice, které porazily Šumperk v baráži, a Jihlava, vítěz finále 1. ligy žen.

Po dvou letech tak bude mít nejvyšší soutěž žen sudý, vzhledem k přejížděcímu systému ideální počet účastníků. Zároveň tak nikdo nebude znevýhodněn jako v minulé sezoně liché ELITE, které v neděli nastupovalo ke druhému zápasu víkendu proti čerstvému soupeři. Je pravděpodobné, že právě s ELITE utvoří dvojici Jihlava a jejich soupeře tak bude čekat zhruba 130 kilometrů dlouhý přesun mezi metropolí Vysočiny a hlavním městem Česka.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Vzdálenost napsal:

  Jihlava – Praha 160 km? A to je jako z nějakého atlasu ČR? 🙂

 • Ji - Pr napsal:

  160? To možná Praha – Třebíč, ne? :O Ji – Praha 120 😉 Po dálnici rozumně cca 70 minut, to snad není takovej problém. :O

  • Zach napsal:

   Trošku nesmysly:-D Z Jihlavy jsou v Praze ani né za hodinu:-D

   • Ji - Pr napsal:

    Pokud pojedeš celou dobu 130, tak možná, ale pokud vím, tak v obci je 50, na okruhu 80 a na přivaděči u Jihlavy 90. 😉 Ale jestli chceš slovíčkařit, pak ano, z okraje Prahy na okraj Jihlavy možná. 😉

 • mauro napsal:

  Myslím, že není nad čím jásat. Přijde mi komické takovou soutěž vůbec nazývat „extraligou“. Ženský florbal u nás funguje hluboce pod svým potenciálem a jedním z důvodů je právě struktura této soutěže. Extraligu dnes může hrát prakticky jakékoliv družstvo, které to ufinancuje (a je jich opravdu málo). Na výkonnosti vůbec nezáleží. Mnohem rozumnější by bylo rozdělit ji na českou a moravskou divizi, přičemž nejlepší týmy obou divizí by se setkávaly až v play-off. Kvalitě by to časem paradoxně přidalo. Nejlepší prvoligové týmy, které na celorepublikové cestování nemají peníze, by přestaly nejvyšší soutěž odmítat. Zvýšila by se konkurence, protože by ty nejlepší holky by z těchto týmů méně často odcházely, jen aby si zahrály extraligu. Je to stejné jako se superfinále – celorepubliková nejvyšší soutěž žen má smysl, ale byla zavedena předčasně.

  • X napsal:

   Musím jen souhlasit. Ono koneckonců i týmy, které nějakou kvalitu mají a snaží se o ní, tak by jim to jedině prospělo, protože finanční prostředky třeba za ušetřenou cestu Praha – Trutnov, Praha – Jihlava, kde stejně rozdávají desítky a více, by mohli věnovat třeba zrovna do přípravy kádru, lepších podmínek pro mládež a podobně.

 • A... napsal:

  Asi by byla rozumnější extraliga pro 10týmů, to už je teď stejně jedno. Ale absolutně nesouhlasím, že by se mělo hrát na dvě divize a až pak play off.. to se hodí tak na 1.ligu či mládežnické kategorie.. A v Jihlavě je člověk za hodinu, není to tak strašné a ke všemu už několikrát v minulosti vyhráli 1.ligu a tu extraligu si hrát zaslouží 🙂

  • Diťous napsal:

   Nikdo nepochybuje o tom, že si Jihlava vyhrála možnost hrát v Extralize (k pochybování jsou tady jiné administrativní skoky z minulosti).
   Názor o rozdělení je zajímavý, ovšem…ale. Podívejme se na to, jak se hraje první liga juniorek. Už x let je rozdělená na několik divizí, přičemž holky se oněch x let v této kategorii mlátí pořád mezi sebou v jedné divizi a pak až na play-off jedou někam jinam, hrát proti někomu jinému. A velice často se AŽ na play-off setkají s úplně jiným herním systémem, než se kterým se běžně setkávají a hrají celou sezónu. Podle mého je to něšťastné u juniorek a nedovedu si představit, že by to mělo být šťastnější řešení u nejvyšší soutěže žen. Zkrátka je to výkladní skříň. Buď máš peníze na věšák v ní a nebo ne, tak pak mazej do botníku.

   • pravda napsal:

    Pravda, navíc mimo dvou týmů z Ostravy se vše podstatné odehrává v jedné divizi v Praze. Klidně může být juniorská liga celostátní, do Ostravy se jednou za sezonu dá na víkend krásně dojet……………

    • Martin napsal:

     Z pohledu cestování Ostravy to bude jistě stejně tak okouzlující myšlenka

    • Tom napsal:

     To by určitě bylo děsně lákavé pro ostravské týmy, hrát 10 krát v Praze a jednou doma. Přemýšlíte hlavou?

    • X napsal:

     Nemají náhodou ty dva týmy letos zlato a bronz? Bych taky mohl říci, že vše podstatné se odehrává na Sev.Moravě a ať všichni ostatní jezdí do Ostravy. Výsledkově bych se nesekl.

   • Jirka napsal:

    Myslis postup z 2.ligy primo do extraligy? Za vsim hledej penize (ne zenu)!

 • osum napsal:

  osum týmů
  to by bylo tak akorát

 • 12 týmů je samozřejmě správně , je to jediný logický model a je naprosto správný! Jakýkoliv hybrid ( dvou diviznímu modelu se upřímně směju ) je pro Extraligu nedůstojný a je jen na nás – jednotlivých týmech, aby v ní fungovaly v co nejdůstojnější roli. To že to chce čas je jasný, protože je tu propastný rozdíl od 1.ligy. Navíc se každý rok dramaticky prohlubuje. Proto by už bylo na čase přestat dokola zbytečně spekulovat jestli 8 , 9 nebo 12 týmů je pro Extraligu to pravé a začít se zabývat nižšími soutěžemi, resp. nejdřív 1.ligou žen. Dlouho si stojím za svým názorem, že Extraliga nebude a nemůže zlepšovat úroveň 1.ligy a nižších soutěží, ale naopak. Proto 1.liga žen by měla být ( a měla už dávno ) celostátní jako je mužská, jedině to je cesta jak poskytnout týmům více kvalitních utkání a prostor k výkonnostmímu růstu a šanci se lépe připravit na případný postup. Pak budou přicházet lépe připravené týmy, které se snáze v Extralize prosadí a časem se i přiblíží horní polovině extraligové tabulky…. MP

  • Janek napsal:

   Názor, že koncentrace lepších týmů zlepšuje ostatní je směšný předpotopní názor(ono kdo zná první ligu mužů ví, že cestování je obrovský problém a týmy se kvůli toho ze soutěže odhlašují a samy volají po jejím rozdělení). Ale zpět k ženám….to by pak dle vašeho názoru, když máme v extralize žen Tigers(klub evropských parametrů), měli všichni ostatní mít skvělou úroveň tím, díky tomu, že mají možnost s nimi hrát. Ale není to tak…úroveň ligy je pouze o tom, kdo jak chce na sobě pracovat a na co má potom finálně předvést(případně v souvislosti se zázemím). Úvahy o nějakém spojení jsou nesmyslné a právě onou brzdou florbalu. Koncentrací kvalitu nikdy nikdo nezíská, pokud nebude spojená s prací a přístupem a kdo se vymlouvá na to, že jeho tým nemá přístup kvůli toho, že jeho soupeři nemají přístup, tak je to pouze jeho alibismem.

   • Jirka napsal:

    Presne tak. Vzpomente na fotbal. Po rozpadu ceskoslovenske ligy, ve ktere byly tymy ,ktere se vyse nez na 10.misto nikdy nepodivaly, se tvrdilo, ze v Ceske republice neni tolik kvalitnich tymu. Navic do ciziny legalne odchazelo mnohem vice hracu. A vida dnes, takova Plzen vyhraje ligu zcela zaslouzene.

    Prestanme se na vec divat jen optikou Herbadentu. Podivejme se z druhe strany, jak to bude motivovat hracky Trutnova, Zidenic, Jihlavy a jak je to nakopne k lepsi praci a vykonum.

    A jsme u jadra pudla. Nejvetsi problem je v pristupu nekterych hracek, ktere se dostaly do extraligy tak snadno, ze jim chybi pokora a mysli si, ze jsou skvele extraligove hracky a ze jimi budou, aniz by pro to neco delaly. Treba chodily na treninky.

  • Sasky napsal:

   Souhlasím s Vámi tak maximálně v otázce práce v klubech. Jinak 12 týmů na extraligu v republice prostě není. Myslím, že 10 je horní hranice počtu (v současné době). Ženský florbal si svůj počet týmů v extralize musí nejdříve „zasloužit“ výchovou hráček. Nějaké rozhodnutí od stolu o 12 týmech a potom postupné nabízení všem týmům první ligy??? Co to bylo??? S celostátní první ligou nesouhlasím už vůbec, už takhle je to poměrně náročné na dojíždění a případné přespávání a rozšíření na celostátní by tomu nepřidalo. Navíc si nemyslím, že by se tím kvalita soutěže nějak dramaticky zvedla. Můj názor je ten, že se musí začít věnovat větší pozornost soutěžím dívek, aby se vytvořila základna, ze které se elitní soutěže doplní. Nejde to přece brát od střechy.

  • Jirka Bareš napsal:

   1.liga žen podle mého není hodna toho aby se stala celostátní soutěží

 • Trochu tu měníte podstatu mého příspěvku ale to nevadí 🙂 Nikde jsem nepsal, že jen díky sloučení bude všechno skvělý a růžový, ale rozhodně to je jeden z předpokladů pro růst. Kdyby to bylo jen o samotné práci oddílu, pak nevím proč i zmíněný Herbadent volá po více kvalitních zápasech? Protože trénink a dobré vyrovnané utkání je trochu jiná káva. Sloučení 1.ligy by byl dobrý krok a za tím si stojím dál. Pokud někdo „brečí“ nad náklady, mohl by si uvědomit, že prvoligovým systémem „získá“ XY domácích utkání namístou dvou turnajů, tím jistě více fanoušků a prostor pro sponzory apod. Ony ty věci spolu tak nějak všechny souvisí. Pokud někdo nechce cestovat a za nic platit tak ať třeba sedí doma u televize.

  P.S.: když jsme u toho cestování, Jihlava je pro Prahu prakticky nejblížsím výjezdem v celé lize, navíc Tigers, Děkanka, Bohemka i Chodov mají zázemí na výhodné straně Prahy P4, P11 apod. a Tak nevím co to tu byla za zeměpisná cvičení 🙂

  • X napsal:

   Uvidíme, co Jihlava do ligy přinese a pak budeme moci soudit. Ono asi existuje dost negativní předsudek z účinkování některých slabších týmů v soutěži, kdy to dosud opravdu bylo místy na pováženou. Na obranu Jihlavy nutno říci, že se jedná vesměs o týmy, které byly v lize udrženy administrativně(neměl je kdo nahradit, ačkoli měly spadnout) a nebo postoupily nahoru administrativně. A pro ligu a její úroveň nepřinesly zhola nic a je dost sporné, jestli je šance, že něco přinesou do budoucna, protože kde nic není, pšenka nekvete – chtěl bych se mýlit. Ale Jihlava si tu ligu uhrála regulérně a snad jí tedy obohatí a měla by v ní být ať už v systému dvanácti, nebo deseti mužstev.

  • mauro napsal:

   Michale, máte pravdu, že koncentrace silných týmů v jedné soutěži a více těžkých utkání pomáhá kvalitě. To ale platí pouze za předpokladu, že ty silné týmy všechny mají dost prostředků na to, aby se takové soutěže účastnily. Tak to ale dnes zdaleka není – v dvoudivizním modelu by se extraligy účastnilo více kvalitních týmů než dnes. Celostátní první liga by ženský florbal zabila úplně. Ženská extraliga by si svou celostátnost měla vybudovat od podlahy – regionálním přístupem. Pokud roky na finále chodí hrstka diváků, pokud jsou roky úplně běžné výsledky s více než desetibrankovým rozdílem, pokud se roky v extralize drží stejné týmy, protože nikdo jiný nemá finance, aby postoupil, pak je něco špatně.

  • Sasky napsal:

   Dobře, nechme stranou cestování, tam se dá polemizovat, jestli v klubu funguje finanční zajištění nebo ne. Nicméně, pokud se budeme bavit pouze o kvalitě hráček, tak stále nevím, jestli rozšíření na 12 týmů je ta správná cesta. Ano, nové kluby si osahají hru proti lepším soupeřům, ale naopak top týmy budou mít další „tréninkové“ zápasy navíc. Podle mého názoru unie přišla s moc hrr variantou rozšíření ženské EL a v republice prostě není dostatek hráček na 12 EL týmů. Ženský florbal podle mě může posunout především práce s mládeží – soutěže systému 4+1 a možná i 3+1, které by umožnily vznik malých týmů (mám na mysli elévky, žákyně od dorostu pak velký florbal). Tudy by podle mě měla vést cesta, jak ženský florbal posunout a poté na to můžeme navázat rozšířením elitních soutěží juniorek a žen. Ono s tím navíc souvisí i finanční zajištění – mládežnické týmy snad všude doplácejí na dospělé a rozšíří se i sponzorský potenciál (tatínkové). Jihlavě rozhodně přeju, ať se jí v lize daří.

   • mauro napsal:

    Absolutně souhlasím! Florbal je teď v euforii z rostoucí členské základny, ale to brzy skončí. Cesta, jak jej dále rozvíjet, je v regionech a dětech. Od příští sezóny by se v nejnižších kategoríích v některých regionech mělo hrát experimentálně 3+1 nebo 4+1 na menších hracích plochách. To je ta správná cesta. Florbal se tak otevře menším městům a obcím, kde dosud chyběly finance a velké hrací plochy. Doufám, že v menších tělocvičnách se časem budou hrát i nejnižší regionální soutěže dospělých. Ženský florbal se musí budovat odspodu a ne zvrchu. Diskuse o formátu extraligy je ve srovnání s tím méně významná.

 • Elévové i mladší žáci letos v menších systémech ( 3+1 resp. 4+1) své soutěže hrát budou, předpokládám, že to v dívčích kategoriích je stejně? Každopadně v mnohém s vámi tady souhlasím, možná škoda že tu podněty pouštímě „oknem“ a zodpovědné ligové komise je nedostanou nebo mají zcela jiné představy. Jen na závěr, cestovné mezi 1.ligou žen div. I, kterou jsme hráli a Extraligou je minimální. Více „bolí“ ubytování, náklady na halu apod. Ale to je dáno dobrou polohou Jihlavy a 5 týmy v Praze.

  P.S.: díky za pozitivní přání, budeme se snažit tu extraligu obohatit jak tu psal kolega X, přesto že naše cíle jsou zaměřené více na nás samotné 🙂

 • LOS napsal:

  KDY BUDE SOUTEZ ROZLOSOVANA?? DIKY

  • Michal Dannhofer napsal:

   Dobrý den,

   losování Extraligy žen, stejně tak, jako ostatních celostátních soutěží proběhne již tuto neděli v Brně.

   Podrobnější informace naleznete zde.

   S pozdravem Michal Dannhofer.

Napsat komentář

*