9. 12. 2012 Zahraničí (15) KOMENTÁŘŮ

FLORBALOVÝ TRŮN OPĚT PATŘÍ ŠVÉDŮM. Odplatou dali Finsku 11 gólů!

 Švédové jsou zpátky na trůnu! Ke zlatu navíc došli impozantním způsobem. Poté, co s Finskem 2x za sebou ve finále mistrovství světa prohráli, zasadili tentokrát svému rivalovi tvrdý direkt. Vítězství 11:5 se bude počítat mezi největší finské debakly historie.

Švédové se dlouho pyšnili tím, že hrají nejlepší florbal na světě. V letech 2008 a 2010 jim však Finové dvakrát vypálili rybník a titul světových šampionů patřil zemi tisíců jezer.

Po 4 letech potupy však přišla velká odveta. A Švédové si ji dosyta užili. Větší debakl historie finálových zápasů mistrovství světa skoro nepamatuje. Hůř dopadli už jen Švýcaři v roce 1998, kteří se Švédy prohráli 3:10.

Po půlce zápasu vedl tým Jana Erika Vaary 7:0! Finové sice ze stavu 0:9 korigovali třemi rychlými góly, kolébka florbalu ale obrat nedopustila.

Hlavním tahounem vítězného týmu byl především před dvěma lety kritizovaný Kim Nilsson. Tentokrát vzal odpovědnost na sebe a hned první 3 branky ve finské síti zrežíroval sám.

Trojgólový náskok navýšili Švédové ve druhém dějství na nedostižných 9 gólů a jasně kontrolovali průběh zápasu.

Finům byla málo platná zkušenost. Finále světového šampionátu totiž rozhodla rychlost a dynamika, a v té tým Suomi výrazně zaostal.

Jan Erik Vaara staví tým, který má mít svůj vrchol na mistrovství světa 2014 v Göteborgu, když budou Švédové pořádat šampionát v domácím prostředí. Už nyní jsou ale florbalisté Tre Kronor o parník před zbytkem světa.

Výsledek – finále MS:
Finsko – Švédsko 5:11 (0:3, 1:6, 4:2)
Branky a nahrávky:
39. Kukkola (Mika Kohonen), 41. Tiitu (Forsten), 42. Kapanen (Kukkola), 54. Mikko Kohonen (Kapanen), 60. Kukkola (Mikko Kohonen) – 1. Kim Nilsson (K-J Nilsson), 17. Malmström (Kim Nilsson), 19. Malmström (Kim Nilsson), 23. Nilsberth (A. Karlsson), 26. M. Samuelsson (Enström), 26. Nordgren (Kanebjörk), 29. M. Samuelsson (Quist), 31. Sundstedt (Kanebjörk), 32. Kim Nilsson (Aman), 43. Enström (Stenberg), 53. Stenberg (Kanebjörk). Střely na branku: 23:23. Rozhodčí: Černý, Janoušek (oba ČR). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 10.518. Nejlepší hráči utkání: Jani Kukkola – Kim Nilsson.
Finsko: Toivoniemi (26. Kosonen) – Väänänen, Savolainen, Kivilehto, Hänninen, Jussila, Wardi – Vänttinen, Mika Kohonen, Tiitu – Mikko Kohonen, Forsten, Järvi – Moilanen, Kukkola, Kapanen – Koski.
Švédsko: Aman – Quist, M. Samuelsson, Berggren, Östholm, A. Karlsson, Nilsberth – Enström, J. Samuelsson, Stenberg – Malmström, K-J Nilsson, Kim Nilsson – Sundstedt, Kanebjörk, Nordgren.


Autor: adminKOMENTÁŘE

 • Nekdo napsal:

  borrrrrrci

 • ja napsal:

  kolik bylo lidi?

 • fanoušek napsal:

  fantastická ukázka efektivity v zakončení – švédové to tam sázeli jak vejce, přesto klobouk dolů před finy – jsou to mistři svého oboru, rychlost a dynamika tentokrát rozhodly v jejich neprospěch, mladí, draví a patřičně sebevědomí švédové je přejeli

 • Hurweeneck napsal:

  V jednoduchosti je síla 🙂
  Naše repre by si z toho měla vzit priklad! Mělo by dojit k vyrazne obměně, jako to udělali Švedi. Po „neuspěchu“ vyměnili trenera a omladili kadr. Věřím, že to dokážeme také. Není třeba chodit daleko, pan Culka to ve Spartě udělal předloni a ten tým jde nahoru a má budoucnost. Nemyslim, ze neco velkeho dokazeme za 2 roky ve Švedsku, ale 4 roky by mely byt dostatecne na to, abychom postavili tym na šikovnych mladych hracich typu Marka Vavry. Doufam proto, ze budoucim trenerem bude nekdo zkuseny s koncepcí a ne nektery z byvalych hracu jako byl Trnavský nebo je Píno…

 • fanda napsal:

  poukázal bych na jeden z momentů a sice na univerzálnost hráčů – je jim v podstatě jedno, co hrají a kde…nejmarkatněji to bylo vidět u finů se švýcary – nejde rozehrávka, tak to vezme tittu a kohonen a tihle dva „obři“ hrají v pohodě odzadu a ještě tak, že zvrátí utkání proti jinak skvělým švýcarům… u nás to funguje i v klubech tak, že na hráče nejsou kladeny nároky, které odpovídají světovým parametrům. třeba hra dozadu je pro některé naprosto podřadná záležitost pod úrovní jejich rozlišovacích schopností. spousta hráčů tady hraje na kanadu, to mají jako prioritu a nic jiného neumí, než stát na jednom fleku a čekat, až jim přihrajou „dělníci“ na gól. s přechodem do repre a na vyšší level hry pak nastává problém. to, na co jsou zvyklí a rozmazlení ze svých klubů nefunguje, jejich schopnosti bránit nebo útočit v kombinaci nejsou žádné nebo malé, kde se to mají konec konců naučit, když ne v klubech a extralize, kde to ovšem po nich nikdo nechce, nevědí co mají hrát a jejich použitelnost v rámci improvizace a kombinace se dostává na bod mrazu. celkově se ukazuje, že takoví borci neumí „hrát“ florbal v mezinárodním měřítku ani proti lotyšsku a norsku. a to byl problém i našeho výběru pro toto ms. vybrali jsme hráče podle určitých měřítek – kanady – a to je prostě málo. na mezinárodní scéně to nemůže stačit, potřebujeme hráče komplexní, fyzicky nadupané, technicky na výši, rychlí, ovládající všechny činnosti, které moderní florbal vyžaduje.

  • sun napsal:

   ty, čoeče, na tom se asi shodne spousta lidí…
   Ale řekni mi, proč ty nějaký ten tým (samozřejmě někde na špici minimálně extraligy) už dávno netrénuješ?
   Dyť pod takovým trenérem s jasně vyhraněnými proiotitami, musí vyrůstat jeden hráč vedle druhého…

   • fanda napsal:

    zbytečná ironie, pokud souhlasíš – stačí to napsat, pokud ne – stačí úplně to samé s tím rozdílem, že můžeš přidat svůj pohled na věc…takhle je to o ničem

  • koučing napsal:

   No BRAVOOO… !!! Konečně to tady někdo napsal,tak jak to skutečně bohužel je !!!Protože těch zbylých asi připližně 500 komentářů během MS byly úplně o hovínku… :-/
   Nebo si opravdu myslíte,že měl trenér Trnavský možnost někde at už v ČR nebo zahraničí,vybrat hráče,kteří budou najednou střílet z půlky pod břevno(Nilsbeth) nebo mít oči i na zádech(Nilssoni),házet loby přes celé hřiště,které útočník v poho spracuje a má pod kontrolou a dokonce sekundu po spracování nahrává beckhendem do druhé vlny na gól(Stemberg/Ernström)atd,atd..
   A proto,aby to příští trenéři neměli až tak složité s taktikou a koučováním,berte děcka sakra kejdy do ruky a pracujte na své individuální technice:
   Kontrola a příjmutí míčku,hlava pořád nahoře,nahrávky na jeden dotek(z první),střelba!!!
   Výběr místa před brankovém prostoru nejlépe v prostorech 2-4 m nad velkým brankovištěm,kde už vás centr ani bek jen tak lehce neobsadí,Timeing,odskoky od hráče atd.atd.
   Budu Vás DĚCKA pořádně sledovat a džím palce ve vaší tvrdé práci,zadarmo není už dneska nic a hlavně nečekejte,že přijde nějaký nový super trenér,at už to jsou ti,o kterých se ted píše a pak se stene najednou zase ZÁZRAK !!! Bohužel nestane,realitu jste viděli včera,takže DĚCKA nenechte zatratit to,o co určitá generace bojovala a taky vybudovala a tehda,jim bylo jedno kdo je z Prahy či Ostravy a nebo hraje v zahraničí a TRENÉR,se vší úctou k p.Skružnému nebyl žádný o KOUČINGU ani nemluvě..

 • rhem napsal:

  fanda: Naprostý souhlas;)

 • bubák napsal:

  ZÁLESNÝ, BEDLA, SKÁCEL a spol., všichni sázej a sázel ina svoje zápasy, je to hnůj, ostuda, pseudosportovci …. Zálesný se bude do FBC hodit, stejný ocas jako paraziti Skácel, Robenek a spol ….

Napsat komentář

*