Martin Valenta, Michal Žďárský a Radek Hora. Foto: Flickr Český florbal Martin Valenta, Michal Žďárský a Radek Hora. Foto: Flickr Český florbal
29. 1. 2016 Rozhodčí (71) KOMENTÁŘŮ

Jako tajní agenti? Potřebují vyšší platy, ale mluvit se o nich nebude, říká šéf sudích a delegátů

 Situace už začíná gradovat. Všimla si toho dokonce i samotná florbalová unie. V krátkém sledu vydala rozhovory s předsedy disciplinární komise a komise rozhodčích a delegátů. Snad aby uklidnila situaci a vysvětlila, že nedělá nic špatně. Bohužel, florbalové prostředí si to nemyslí. Zejména situace v oblasti rozhodčích začíná být velmi napjatá. Florbalové kluby dávají čím dál více najevo nespokojenost s chováním a přístupem arbitrů, kteří ovlivňují soutěžní zápasy.

A přitom zatím o nic velkého nejde. O místenkách pro play off je vlastně už rozhodnuto, ta pravá řež teprve čeká. Emoce ale zvedly události při pohárovém finále nebo další trest pro známého trenéra Michala Jedličku. Jenže jako razítko, že něco není úplně v pořádku, přišel pozdní příjezd rozhodčích na šlágr ženské extraligy mezi Chodovem a Herbadentem.

Zápas, konec, poplácání po ramenou, selfíčko. Výplatu máte, peníze na cesťák? Skvělá práce, zase bezchybně! Je to už takový kolorit. Delegát nebo zástupce florbalové unie se nechá vyblejsknout s párem rozhodčích po důležitém utkání, aby měl fotku na památku. Happy end, všechno perfektní, těšilo nás. A zase příště na viděnou!

Možná to tak není, ale navenek to tak bohužel vypadá.

O SUDÍCH? ANI SLOVO!

Rozhodčí jsou v českém florbale státem ve státě. Nic o nich vlastně nevíme. Jejich výkony se neřeší. A pokud nastanou nějaké prohřešky, jsou víceméně technické. Pár pokut arbitři platili, ale spíš za to, že se nedostavili k zápasům, špatně se oblékli nebo nedostatečně zkontrolovali zápis. O tom, zda pískají dobře nebo špatně a co znamenají známky delegátů a zda mají nějaký vliv, se od povolaných nedozvíme. Nemluví se o tom. Pokud přijde kritika, tak pouze a jen ze strany hráčů nebo trenérů, kteří riskují postihy.

Zatímco sudí mají vyděláno, týmy řeší konce utkání o poznání jinak. Hráči odchází do kabin, kapitán k podpisu zápisu. A trenér se vypraví ke stolku časomíry a napíše komentář. Emoce je ale potřeba krotit, za nevhodná slova či kritiku už často padly peněžní tresty. Vždyť z on-line reportáže na svazových stránkách mnohdy čerpají média. Takže není vhodné psát nějaké vulgarity nebo něco, čeho by se kdokoli mohl chytnout a dát najevo, že florbalové prostředí není zas tak sluníčkové, jak zvenku vypadá.

Kde je problém? Vypadá to, že ten prvotní v kvalitě rozhodčích. Ten druhý pak v práci při nasazování sudích. Ten třetí zcela jistě v komunikaci. Ta je totiž, jak již bylo řečeno, nulová. Komentáře ať už delegátů nebo samotné komise rozhodčích k výkonům jsou tabu. Jak vůbec vypadá formulář delegáta, který hodnotí rozhodčí a co je v něm napsáno? A jakou dostávají sudí reflexi o svém výkonu, pokud zrovna není od rozezleného člena realizačního týmu? A pokud dostávají, má jim delegát co říci, když vlastně mnohdy nemá sám ani takové zkušenosti? Spousta otázek. Odpovědi se ale nespíš nedozvíme. O rozhodčích se v českém florbalu oficiálně nemluví. A šéf oblasti Radek Hora dodává, že se mluvit ani nebude.

„Pokud jde o finále poháru, bude se výkonem rozhodčích zabývat KRD na svém nejbližším jednání. Známka je veřejná, detailní zpětnou vazbu delegáta na rozhodčí zveřejňovat nebudeme, stejně tak jako je to v jiných sportech,“ sdělil webu Florbal.cz. Vše v utajení. Jsme tajná složka, jako by říkal.

PŘÍPAD FINÁLE

Ano. Právě tenhle zápas to celé zřejmě spustil. Poslední rozezlená reakce totiž přišla z tábora vítězů Poháru České pojišťovny. Trenér Jan Vavrečka se mohl radovat z triumfu, na srdci mu ale zůstalo několik věcí, které potřeboval ventilovat. „To, co předvedli rozhodčí v Plzni, bylo naprosto skandální. Brutálním způsobem poškodili oba dva týmy a nutno říct, že Boleslav více. Neuvěřitelně znehodnotili celý zápas. Na moji námitku, proč byl nominován právě tento pár, jsem se dozvěděl, že takoví rozhodčí potřebují pískat exponované zápasy takového typu. Fajn, nás takový výlet do Plzně stojí cca 40 tisíc a v podstatě jsme pokusnými králíky pod záštitou ČFbU. To je otřesné,“ píše bývalý reprezentant.

Rozhodující moment utkání, gól Marka Matejčíka. Foto: Martin Flousek

Rozhodující moment utkání, gól Marka Matejčíka. Foto: Martin Flousek

Mluví se o rozhodujícím gólu, který Marek Matejčík dosáhl vysokou holí. Mluví se i o faulu Lukáše Hajka, který vedl k vyloučení po sporném a spíše nafilmovaném pádu Tomáše Nováka, o němž dokonce jednala disciplinární komise. Přišel velmi záhy po kontroverzním gólu a diváky v hale i u obrazovek mohlo napadnout, že sudí jen kompenzoval svůj předchozí omyl. Hráči zápas rozhodčím rozhodně neusnadnili. Ale arbitr je na hřišti právě proto, aby v pravý moment správně rozhodl. A nemusí být na hřišti vlastně vůbec vidět. To je to pravé umění. Mít cit.

Napříč českým florbalovým spektrem se zástupci klubů shodují, že opravdu dobrých rozhodčích, kteří jsou schopní zvládnout vypjaté okamžiky rozhodujících zápasů, je málo. Možná tři nebo čtyři dvojice.

„Florbal zde existuje 24 let a komise rozhodčích není schopna vygenerovat další kvalitní páry? Ale hlavně, že funguje VIP a všichni se v Plzni usmívají a dělají, že je vlastně všechno v pořádku. Finále poháru, respektive superfinále přece musí pískat nejlepší rozhodčí – Černý s Janouškem, Gavlas s Mikulou nebo Sojkové. Ale opravdu ne taková dvojice, která to absolutně nezvládá,“ soptil Vavrečka.

Jan Vavrečka. Foto: flickr Český florbal

Jan Vavrečka. Foto: Flickr Český florbal

ZVÝŠÍME ODMĚNY ZA ZÁPAS

Mohou za to ale vůbec Martin Valenta s Michalem Žďárským? Proč se za čtyři sezony mezi českou rozhodcovskou elitou neposunuli na level, aby si podobně adresné výtky nemuseli číst? Za svůj výkon ve finále poháru dostali čtyřku. Pracuje se s nimi dobře?

Radek Hora ve zmíněném rozhovoru pro Český florbal tvrdí, že ano. Dokonce se chystá zvýšení platů pro arbitry v nejvyšší soutěži. Snad aby podnítili zájem bývalých florbalistů stát se rozhodčími. Dnes berou sudí 1700 korun a za dvě sezony by to mělo být 2500 Kč. Prý proto, aby sudí měli motivaci pískat právě nejvyšší ligu. Kdo bude špatný, půjde třeba o tři soutěže níž. Ale věřte tomu. Listina rozhodčích v elitní kategorii se za poslední léta změnila minimálně. Vídáme stále stejná jména.

Slova šéfa komise zní diplomaticky. Nic není špatně, vše je v procesu. Zapojili jsme do práce mentory, máme daleko těžší fyzické testy. Zlepšujeme situaci, v podstatě říká Hora. Z prostředí rozhodčích ale zní trochu jiné hlasy. Resort prý vede diplomat, který nikdy na hřišti nepískal a vzhledem k absenci zkušeností není schopný vydat jednoznačné rozhodnutí. Na obranu kvality českých rozhodčích je ale možná potřeba zmínit situaci, kdy do Prahy přijel jeden z předních švýcarských párů a pískal ligu žen. Kritika šla ze všech stran. Ale i na komisi rozhodčích. Třeba i tento zápas mohl prověřit právě českou špičku.

Švýcarští sudí na zápase Herbadent - Vítkovice. Foto: facebook

Švýcarští sudí na zápase Herbadent – Vítkovice.

MUSÍ ROZHODČÍ MLČET?

Jakákoliv chyba hráče je potrestaná gólem, florbalisté dokonce i před kamerami komentují své počínání. Rozhodčí se ale po jakémkoliv výroku, ať už ovlivní nebo neovlivní zápas schovají v šatně a odjedou domů. Vysvětlovat své rozhodnutí nikdy nemusí. A pokud se nějaká kritika nehodí, najde se třeba jako v případě vystoupení českého rozhodcovského páru ve finále mistrovství světa žen náhodně vyrobený důkaz o bezchybnosti.

Je těžké mít respekt, když sudí v utkání nemůže pořádně vysvětlit své rozhodnutí. Mnozí z arbitrů občas ani o tom, co zapískali, nechtějí diskutovat. Docela odlišná situace je třeba v americkém fotbalu nebo v ragby, kdy sudí celému stadionu vysvětluje nahlas svůj verdikt. To by ale byla asi příliš revoluční změna a pro tak rychlý sport jako je florbal by to možná bylo těžko proveditelné. Jinak se ale florbal stejně jako spousta jiných nepříliš důvěryhodných sportů bojí říkat, kde jsou chyby, a tak zůstává hodně podobný divnému fotbalovému prostředí. Sudí to pak logicky schytají.

PŘÍPAD JEDLIČKA

Je slyšet jen jedna strana, strana kritiků, aktérů utkání. A jak už bylo zmíněno, za vulgarity přicházejí tresty. Michal Jedlička by mohl vyprávět. A jak se svěřil serveru Florbal.cz, chuť trénovat a působit ve florbalovém prostředí se u něj vytrácí. Na Jedličkovu podporu dokonce vznikla facebooková skupina.

Je to tak. Florbalové prostředí nyní hodilo deku na muže, kterého si vybrali i samotní reprezentační trenéři, aby jim radil. Pravda je, že Jedlička se na střídačce jistě nechová vhodně, ale všechny jeho prohřešky pramení z kritiky rozhodčích. Ale pozor, i mezi sudími má bouřlivák z Bohemians zastánce. „Zažil jsem Bedlu jako protihráče i jako rozhodčí a řeknu vám jen jedno: skvělý hráč, skvělý trenér a když jsem něco jako rozhodčí podělal, tak jsem byl rád, že mě poslal do řiti, protože příště jsem tu chybu už neudělal,“ říká bývalý mezinárodní rozhodčí Ondřej Vašíček, který se zapojil do diskuse o zmíněném tématu.

JAK TO ZŘEJMĚ DOPADNE

Otázkou zůstává, jak odnesou své chyby sudí Valenta a Ždárský z pohárového finále. Odměna se jim určitě zkracovat nebude, možná budou na čas vynecháni z nominací. Jak zmínil Radek Hora, o jejich výkonu se bude diskutovat na zasedání komise. Ale jak již bylo řečeno, zřejmě se to nedozvíme. Anebo dozvíme, ale právě díky kauze a mediální masáži, která nastala.

Pozdní příjezd rozhodčích. Foto: onlajn Českého florbalu

Pozdní příjezd rozhodčích. Foto: online Českého florbalu

Jitka Romančáková a Lucie Hejnová, které jely ve středu do Prahy ve všední den po práci z východních Čech na prestižní derby Chodov – Herbadent, asi pokutu chytnou. A možná se o ní i dočteme. Jejich půlhodinového zpoždění si totiž všimla ve svém zpravodajství i Česká televize. Tohle razítko Komise rozhodčích a delegátů rozhodně nepotřebovala.

Nemusíme ale mluvit jen o českém florbalovém prostředí. Kritika rozhodčích se nehodí ani ve Švédsku. I tam mají svého Jedličku. Bek Falunu Mattias Carlgren si zrovna před pár dny pustil hubu na špacír a nenechal na sudích nit suchou. Už podruhé za dva roky. Za svůj názor byl potrestán zastavením činnosti. A sudí? Ti se také extra neřeší.


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

 • choze napsal:

  Jak už jsem mnohokrát napsal.Je potřeba změna v pohodlně sedících dinousaurech na unii.A přenechat pádlo mladým kreativním lidem s ambicemi posouvat tento sport alespoň na úroveň odkud nynější bafuňaři udělali několik kroků zpět.

  • bj napsal:

   Přesně tak, mladí kreativní lidi s ambicemi, jejichž dreamjob je starat se o rozhodčí na florbalový unii. Nechci ani vidět ty zástupy lidí tohoto typu, co teď klepou na dveře unijního kanclu na Brumlovce…

   • Pepa Netrefa napsal:

    na tom se dalo pracovat už dávno.postupně.jenže ti co chtěli nedostali ani šanci.ono sedět za 30 klacků na židli bez námahy.to se blbě stává a opouští zahřátý flek

    • Unijní svině napsal:

     Beru základ 50 tis. měsíčně, někdy i 75 a bonusy se odvíjej od počtu komentářů v diskuzích. Takže díky všem!

 • Petr napsal:

  Jako kritika poměrů v českém florbalu úderné. Jen podsouvat videorozbor z nájezdu My Kippilä jako potvrzení alibi pro české rozhodčí je hloupé. To s aktuálně řešenou situací nemá nic společného.

 • Martin napsal:

  Ono je strašně lehké lamentovat na stranu rozhodčích.
  -Co se týče finále MS, dostali naši rozhodčí pochvalu jak od šéfa komise rozhodčích IFF, tak od pana Hory, i samotné hráčky si jejich výkon pochvalovaly. Rýpat se v nájezdu Kippily může jenom český novinářský póvl, v čele s všeumělem Zamazalem. Místo abychom byli na kluky pyšní, řešíme jeden nájezd.
  -Další věcí je vysvětlování rozhodnutí. Jste se zbláznil, aby každé fouknutí, kterých je za zápas i stovka, vysvětlovali do mikrofonu.
  -Co se Jedličky týče, ať je trenér jakýkoliv, je to hulvát, který se neumí chovat.
  -Nedostatek kvalitních rozhodčích se odráží v nechuti hráčů pískat. A proč je tomu tak? Právě kvůli pánům Rambouskovi, Zamazalovi a podobným odborníkům, kteří z každého horšího rozhodnutí udělají stránkový článek, kde kopou kolem sebe a jací jsou ti rozhodčí blbci. Neopomněl bych ani povinnost klubů, dodávat rozhodčí, takže výchova rozhodčích je i na samotných klubech.

  • TOmአnapsal:

   Vesměs když mluvím s rozhodčími tak jejich nechuť se posouvat dál (zejména bývalých hráčů a rozhodčích z nižších úrovní) je spíše způsobena tím, jak jsou rozhodčí počínaje krajskými a konče Horo-Mlčouškovým tandemem vedeni a je s nimi jednáno. A z druhé strany, uvědomujete si, kolik peněz musí sehnat klub na extraligové rozhodčí? Dnes je to cca 4.000,-Kč na zápas, celkem tedy za základní část přes 40.000,-Kč a to už jsou opravdu nemalé peníze, za který musí přijít kvalitní odezva. Nebo snad vy si koupíte věc za horko těžko vydělaných 40.000,-Kč a pak vám nebude vadit, že to byl zmetek a jen nad tím mávnete rukou s tím, že se prostě může stát???

 • Karlikov napsal:

  Hezký článek..jen bych doplnil….hráči musí trénovat třikrát, čtyřikrát týdně, aby mohli na víkendový zápas, aby se zlepšovali. Trénují takhle pod dohledem unie třeba i áčkoví rozhodčí…neříkám, že třikrát, čtyřikrát týdně, ale dohlíží unie na ně vůbec a nebo se jen dvakrát ročně sejdou na testech a předsezónním školení?

  • Brb napsal:

   To uz tu bylo….prosim neopakujte co uz tu nekdo touto cestou formuloval…navic tyto argumenty jsou zcela mimo
   Evidentne vite prd o tom cim procházejí rozhodci behem sezony

 • Brb napsal:

  Je to tu jen „VELKÝ BULVÁRNÍ HNUS“
  A tim myslím florbal.cz
  Jdete za senzacema a pres mrtvoly. Citite z tohoto jen veliký zajem a prihazujete pod kotlem.
  Blesk začíná být proti Vám hadra.

  • Petr napsal:

   Já bych v tom viděl pozitiva. Pokud se dokáže oddělit balast a povede to k intenzivnější komunikaci mezi články ve florbalovém hnutí, tak by to mohlo florbal posunout. Pokud je toto začátkem takové komunikace a nikoliv jen kobercovou palbou vedenou na zákopy druhé strany, pak by i větší projektily neuškodily.

   • matej napsal:

    Naprostý souhlas… Možná ani nemá cenu už číst komentáře uživatele „brb“… Jsou to jen klasické imperialistické názory

    • brbheaven napsal:

     Přesně tak, skoro to vypadá jako nějaký činovník unie.

     • Brb napsal:

      To jste me opravdu rozesmali 🙂
      Ne cinovnik unie ale primo predseda !!!
      Jen kritizovat a hazet spinu. Z Bedly jste udělali mučedníka a pokracujete dal a stvana zver ted budou rozhodčí. Protože to oni se chovaji jak burani na hřišti.

 • Swob napsal:

  Pokud ale někdo začně veřejně psát konečně to , co je veřejně známo, a to je situace , jaká je , najednou je to špatně ?

  Vždyť pořád jen chceme řešení, řešení, tresty, pokuty, tak jen do toho . A to se nikdy nestane, pokud nikdo nebude nic psát. Média jsou přece nejsilnější nástroj jak šířit vlnu nevole mezi veřejností.

  Souhlasim s názorem výše,když mám platit za rozhodčí , tak chci kvalitní výkon .

  Myslíte vážně 2500,- Kč za jedno utkání ? Asi pro pár vybraných dvojic ano, ale pro zbytek , je to naprosto neskutečná odměna. A to ještě vemte cestovní příkaz.. ( zápas třeba v Brně – jeden rozhodčí Praha, druhý Jihlava ) , kolik je to celkem peněz ? Tak si rozýhodčí za jeden zápas přijde cca na 4000,- kč ?

  To si člověk vydělá za několik dní v práci.

  Prosím, více otevřených názorů a diskusí, ať už se něco začně odehrávat a ne jen , aby si funkcionáři seděli na židlích a plácali se po ramenou 🙂

  • Standa napsal:

   Souhlasím,

   Unie by nic neřešila, kdyby nebylo takovýchto diskuzí. Unie by nic neřešila, kdyby se do těchto diskuzí nezapojovaly „velké florbalové ikony“.
   Žádná diskuze by nebyla, kdyby se neobjevovaly i „mírně skandální články“.

   Já jsem rád za všechno toto. Jen je mi líto blbců, kteří se do těchto diskuzí zapojí pod neustále jiným nickem, nebo kteří napodobují nicky jiných (viz. oběť Tomáš Krásný).

   Pro mě je toto všechno důkazem, že nám na florbale záleží, chceme o tom diskutovat a chceme, aby i Unie viděla, co nám leží na srdci, s čím nesouhlasíme a co glosujeme.

 • klokaniflorbalek napsal:

  EDLIČKA SE ODVOLAL PROTI VERDIKTU DK
  http://florbal.cz/48340-jedlicka-se-odvolal-proti-verdiktu-dk/

 • Kouzelná babička napsal:

  Povím vám pohádku. Bylo nebylo. Byl tu jednou jeden kvalitní pár dvou bratrů Marka a Jana a tento pár s pískáním skončil. A proč skončil? Protože vysokoškolsky vzdělaného a na vysoké manažerské funkci pracujícího Marka přestalo bavit jezdit o víkendech ve svém volném čase za (v poměru ke svému platu a času tím trávenému) malou odměnu k utkáním, kde hráči a trenéři oceňovali jejich výkon slovy „běžte nám k šípku“ či „vy troubící sloni, kdo vás to učil“ a tak podobně. A tak si Marek našel jinou zábavu a postavil dům a založil rodinu. A Jan? Jan nechtěl se sportem přestat a tak začal trénovat a jde mu podobně dobře jako pískání. Zazvonil konec a pohádky je konec. A jaké z toho plyne poučení? Když si kvality nevážíš, jde někam jinam.

  • Laskomina napsal:

   Pravdivá story, k tomu ještě další brněnský pár složený z bratrů Michaela a Dana. Rozhodčí pokud jede na „výlet“ z Ostravy do Prahy, stráví jenom na cestě minimálně 7 hodin + 4 hodiny zápas (1 hod příprava, 2 hod zápas, 1 hod administrativní záležitosti a pohovor s delegátem) + doma 2 hodiny rozboru svého pískání u videozáznamu + 1 hodina denně udržování fyzické kondice. Dva zápasy za víkend tj. při velkém přehnaném součtu až cca 20-30 hodin týdně věnovaných svému rozvoji. To už je skoro 1/2-3/4 úvazek za 3500 Kč týdně tedy za 14 tisíc měsíčně. Je to možná zidealizované, všichni některým částem nemusí věnovat tolik prostoru, ale stejně mi to přijde jako síla a podhodnocení. Já osobně bych se za ty kačky neměl chuť zlepšovat.

   • jaro napsal:

    A co hráči??

   • Mat napsal:

    Uhodil jsi prave hrebik na hlavicku. At se bavime o jakekoliv profesi, pokud neni vule se zlepsovat a byt sebekriticky, kvalita bude vzdy chybet. Ve chvili, kdy cloveku dojde energie, rust se zastavi. Nerikam, ze rozhodci maji skvele platy, ani nerikam, ze system funguje bezvadne- ale i tak jsou nektere pary kvalitni, cim to je? Podle me je to dano pristupem. A paklize komise nebude resit pristup rozhodcich ke svemu povolani, zadny posun nenastane.

 • Bobson napsal:

  to si jako na unii myslí že když rozhodčim přidaj tak o to líp budou pískat ? Nebudou , bude to furt stejný , každej člověk má své limity a u některých je vidět že prostor na zlepšení už neni. Unie totálně zaspala výchovu nových rozhodčích a teď se to začíná sypat, co v tomhle směru dělají ? Asi nic když turnaje elévů si mají pískat trenéři protože nejsou rozhodčí.

 • klokaniflorbalek napsal:

  a možná to u těch prcků bude i lepší

  • Jakub napsal:

   Jednoznačně. Je to jeden z nejlepších nápadů v oblasti rozhodčích za dlouhou dobu. Ono se totiž pískajícímu trenérovi, kterého znám, mnohem hůře říká „Ty debile, co to pískáš“. Výrazně to prospěje kultuře na utkáních těch nejmenších dětí.

   Zároveň je potřeba si uvědomit, že rozmach dětských soutěží, zejména v Praze, je enormní. A, že je málo mladých, kteří by na sebe chtěli nechat dobrovolně řvát, protože jsou prostě mladí a než se trochu vypískají a vyrostou tak to potrvá, je realita. Inteligentní účastníci utkání to chápou a umí se chovat.

   • Bývalý rozhodčí napsal:

    Ono záleží, který „blbci“ jsou u těch dětí jako trenéři. Když tam bude rozumnej člověk, který u těch maldých rozhodčích bude tolerantní a nějakou maličkost přehlídne. Tak rozhodčích bude víc. Ale bohužel stále více jsou u dětí „trenéři“, který viděli pravidla z letadla. A jakýkoliv písknutí ,řvou na rozhodčí „co to pískáš“ atd. A je jim jedno ,jestli proti nim stojí 40 letý rozhodčí nebo 16 letý ucho.

 • Michel napsal:

  A co kdyby výplácela rozhodčí z Superligy, 1.ligy a Extraligy žen Unie ?

  To by byla vhodná páka, aby podávali lepší výkony. Udělat základní sazbu a v případě dobrého výkonu mu to navýšit a v případě selhání dát pouze základ. Klubům by to ušetřilo rozpočet.

  • Jirka napsal:

   Unie to dřív platila, ale postupně náklady přenáší na kluby. V posledních letech tak mají děti papalášů z ČFBU hezčí vánoce a bohatějšího ježíška ;-/

 • Aleš napsal:

  Já sem florbal hrál několik let od mladších žáků až po okresní přebor nebo co to tady je a jestli se bavíme o rozhodčích tak je to jedna velká katastrofa. Jejich arogance,nesmyslně zapískané verdikty a absolutní nedostatek sebereflexe je pro mě neuvěřitelně zarážející.
  Jediná jejich starost je zaplacený cesták a zbytek naplto čert a nedej bože udělat něco čím se pánům člověk,který pořádá turnaj zprotíví to je potom jiná káva 🙁

  • Martin napsal:

   Určitě máte o florbale velikánský přehled, když ani nevíte, jakou soutěž jste hrál. Okresní přebor jste viděl maximálně ve fotbale, nebo v televizi. Co jste konkrétně vy udělal pro rozvoj rozhodčích? Kolik jste jako trenér vychoval rozhodčích? Tipuji že 0.

 • Jirka napsal:

  Jak to tady čtu, tak očekávám plně obsazená školení rozhodcčích a delegátů. Asi bych si měl zajistit místo včas.
  Protože tady vidím spoustu schopných budoucích rozhodčích. Nebo že by jen další kritika na úrovni hospodských řečí?

 • napsal:

  Dokud bude ve vedení unie sedět stejná banda ,která tam je už tak dlouho. Se nic k lepšímu nezmění. Dokud bude šéfovat rozhodčím člověk, který v životě nedržel píštalku.Se nic nezmění. Jenže.Nové volby? K ničemu, stejnak ,si činovníci zařídí ,aby se tam znova dostali. Protože když se objeví někdo nový, s vlastním názorem? Nemá šanci. Volby se dají krasně zmanipulovat. Pokud se na VH nevolí přímo. Pokud jsou tajné. Tajné jsou v případě, že je víc kandidátů než míst. Což se většinou stává pouze v regionech

 • Lotrando napsal:

  Kdyby jste vy všichni chytří co tady víte, jak by se vše mělo a nemělo dělat, raději šli na to školení rozhodčích a potom všem ukázali jak se to má a nemá dělat!
  Je za to přece plno peněz!
  Nebude Vám jistě vadit jezdit v průměru přes 4h (tam i zpet) na zápas, po takové 2 hodinové projizdce odvest výborný 2,5h výkon, hodinu vše probrat s delegátem a zase jet pěkně 2h domů, kde nebudete mít vůbec problém že jste celý den v tahu místo aby jste byli doma s rodinou 🙂
  Takto třeba 2x týdně + min. 5×8,5 hodin v práci.

  Tady se to kecá….

 • Zubajda napsal:

  Trenuji deti a na turnaji stravim vic casu nez rozhodci. Nikdo mi naklady nehradi a ja tam jeste musim tolerovat nejakyho bambulu, ktery mym sverencum zkur.. turnaj. Takze po turnaji od nich dostanu x otazek …za co rozhodci bere penize, kdyz to neumi a jeste pri normálnim dotazu jim arogantne odpovi. Zkusil si nekdy ten Bambulů šéf někde od Kralova Dvora, ktery ma napady jako kdyz vari Jirka Babica vysvetlit jim takovouhle situaci? V momente kdyz na jejich ocich je videt hrozny zklamani, aby vedel kdo je horsi – jestli rvouci trener nebo slaby rozhodci. Par facek po zapase to nenapravi to vim, ale jako prevence je to lepsi nez vsechny opatreni unie. Vrele doporucuji.

 • klokaniflorbalek napsal:

  a v případě, že hrajete žákovské soutěže Praha a Stř. kraj tak jim navíc ještě popsat pravidla soutěže je absolutně nemožné ( skoro nikdo systému nerozumí tak 95%) a přitom vše bylo několik let absolutně v pohodě

 • Bob napsal:

  No, co čtu, je to stále dokola.
  Shrňme si to:
  1. rozhodčí stráví spoustu času na cestách a zápasech za skoro mrzký peníz (průměr na hodinu).
  2. jejich kvalita (výkonu) je diskutabilní.
  3. hráči (hlavně v nižších kategoriích) často nechápou jejich rozhodnutí (nerespektují základní pravidla florbalu).
  4. hráči si většinou (vyjma nejvyšších soutěží) vše platí.
  5. kritika rozhodčích kýmkoliv (trenér, hráči, diváci) je naprosto nepřijatelná a postihovaná.
  6. špatný výkon rozhodčích NENÍ postižitelný.
  7. FLORBAL JE FÉROVÝ SPORT – tedy alespoň mediálně proklamováno.
  8. NECHTĚLO BY TO ZMĚNU V PŘÍSTUPU OD UNIE v TRANSPARENTNOSTI?
  9. Přeji všem hodně trpělivosti, hlavně rodičům.

  Bob

 • Hippias napsal:

  Všem přeji dobrý den,nemám ve zvyku zde něco komentovat, obvykle se omezuji na nenáročné komenty ohledně blbin a pána Hrubého a jeho onanovani nad slečnou Patakyovou. Ovšem tato kauza si mojí pozornost zaslouží. Čím vůbec začít? Mám toho dostna srdci a mám problém s utříděním myšlenek a názoru.

  Začít bych měl asi s nějakým představením. Totožnost neuvedu, jelikož je to akorát možnost pro šmejdy, mě srazit a vykoupat.
  Florbalu se věnuji 18 let. V počátku jen jako hráč, později jako trenér, v v současné době jako příležitostní trenér, rozhodčí (12 let), delegát, funkcionář, ve smyslu působení v nějakých komisích a pořadatel zápasú, dokonce i těch školních neplacených. Tolik ke mně. Doufám, že múj názor tím získá na váze.

  Budem se tedy věnovat aktuálním tématům. Probíhá zde nějaký lynč na rozhodčí a Unii.

  Jako rozhodčí jsem Bedlu zažil a pískal, neslyšel jsem jediné křivé slovo. Bohužel většina kolegů ho zažila v tom horším světle a vůbec se jim nedivím, že museli použít ČK3. Bedla je prostě magor a jeho chování nelze akceptovat.

  Spousta lidí bude asi překvapena, ale unie pracuje s rozhodčími dobře.Ale kde nic není, ani smrt nebere! V regionu máme zhruba 130 rozhodčích a piskat chce max 30.

  Ať se zdejší odborníci chytnou za rypák, vezmou píšťalku a jdou si to zkusit. Speciálně pan Jedlička. Ať vezme píšťalku a ukáže se třeba na první dorostenců. Na 100% vím, že to piskání posere.

  • Brb2 napsal:

   Bedla ma tak neskutečný cit pro florbal, ze byste se divil, jak to náramně zvládne, myslete si co chcete

  • Petr napsal:

   Znám jen dva lidi, kteří nejsou rozhodčími a kteří mají takový cit pro hru, že vidí fauly a dokáží rozlišit viníka. Bedla je jedním z nich. Navíc má dodnes fyzičku a zápas by dokázal odběhat. Možná by zkraje nějakou chybu udělal, ale časem by byl jedním z nejlepších, navíc respektovaným hráči i trenéry. Jenže jako trenér má větší přidanou hodnotu a baví ho to. Nicméně jako nápad je to dobré, leč zřejmě nerealizovatelné.

 • Fantomas napsal:

  Úroveň českých rozhodčích rapidně klesá, ale odměny za zápas se zvyšují, jak logické.. Florbalu se věnuju už opravdu dlouho a ta úroveň jde strašně dolů, já budu osobní, ale Valenta Ždárský je pár rozhodčích, který absolutně nemá žádný respekt, sebereflexi a bohužel ani florbalové cítění, pár Waliczko a ten druhý ani nevím, jak se jmenuje to je tragedie za kterou by se ani Shakespeare nestyděl, Dolanský, Sýkora sice občas zapískají něco, ale jejich arogance k hráčům a trenérům je nesnesitelná, Gavlas, Mikula je jeden z mála párů, který je lepší průměr, Sojkovci jsou taky vpohodě, hlavně odůvodní co pískli, a na závěr tu máme nedoknutelný pár Černý, Janoušek, kteří jsou stále nejlepší, ale i jejich výkony mi přijdou poslední dobou odfláknuté a jejich arogance někdy nezná mezí…
  Zkrátka a dobře, myslím, že některé páry se snaží pískat co umí, ale zkrátka na to nemají, a některé páry co na to mají tomu nedávájí vše.

  Vím, že to rozhodčí mají strašně težké a očekávám reakce typu: „Tak si pískej sám“, ale oni moc dobře sami ví co pro zlepšení dělají- nic, místo uznání chyby buď nereagujou, nebo si stěžujou u unie.

  Unii tady řešit nebudu, protože to nemá cenu, zbytečně bych tu vypisoval, co to je za bandu egoistických, obézních lidí, kterým vůbec, ale VŮBEC nejde o florbal a jeho rozvíjení, ale o ty prachy co jim pípnou na účtě, což jim ke štěstí stačí..

  Servus

  • Marcel Pudich napsal:

   Když tak krásně jmenovitě kritizuješ, podepiš se. Nebo jsi na to velký srab? Nejsem rozhodčí, trenér, ani hráč, ale tohle mi vadí. Plivat anonymně, i když máš třeba pravdu. pokud si za ní stojím, nestydím se uvést jméno.

   • Pepa napsal:

    To víš, on se podepíše a za pár dnů bude disciplinárkou potrestán. Známe tuhle totalitní (policejní) organizaci ČFBU! Známe i tebe, jaké freestylové triky předvádíš při arbitrážích.

 • Tomáš Krásný napsal:

  Mi vadí, že budeme platit rozhodčimu 2500 za to, že to odpíská. Nikoliv za to, že dobře. No a když to odpíská blbě peníze zpátky nedostaneme. Nespravedlivé. Navíc pokud si rozhodčí platím, tak je to služba pro mě a očekávám, že nebude arogantní a bude komunikovat, tzn. vysvětlí mi svůh výkon.

  • Petr napsal:

   Takže bude vysvětlovat svůj výkon vám, protože ho platíte, dál Jardovi, protože mu nepískl nájezd a on s tím nesouhlasí, pak Tondovi, protože se mu nelíbilo posouzení zákroku, pak Fandovi, protože mu nepřipsal asistenci. Takže vlastně dojde na takovou tiskovku, kdy s každým probere, co měl udělat jinak a dojdou k závěru, že by bylo lepší, kdyby tam nebyl. Viz můj příspěvek níže – až bude dostatek kvality, bude pískat kvalita. Když chybí, musí se brát, kde se bere.

   • Tomáš Krásný napsal:

    Ano. Protože je to služba kterou si platím. Já to takhle nenastavil. Ale je to tak. Takže já jsem klient. Svým klientúm taky vysvětluji co a jak protože mě platí

    • Martin napsal:

     Myslete ekonomicky pane. Při vysvětlování každé situace se ten zápas protáhne cca ze 2 hodin na půl dne.

  • Radek Jantoš napsal:

   takže, když nebudu spokojen s výkonem týmů, na které se půjdu podívat, vrátí se mi vstupné? 😀

 • Standa napsal:

  objevují se tu reakce typu – „si to běžte zkusit sami“, „tak se přihlaš jako rozhodčí“ atd.

  Tak to sorry, ale kdybych chtěl pískat, tak se přihlásím k rozhodčím a ne jako hráč. Jako hráče mě už tak dobře sere, že musím platit 500,- Kč za rok Unii, další členský poplatek klubu, který poté hradí rozhodčí včetně cesťáků. Poté se klub zeptá hráčů, zda chtějí pískat, protože je tu povinnost mít na družstvo 2 vyškolené rozhodčí, a když to neklapne, tak tu máme ještě příspěvek na pokutu za nesplnění rozhodčí.

  Celé mě na tom štve to, že rozhodčí jsou jediní, kteří mají za ten zápas aktivně zaplacen výkon, který se občas rovná bodu mrazu.

  JÁ JSEM HRÁČ, já platím pro mě nemalé peníze za sport, který miluju, který mě baví, a který mě naplňuje. Klub platí rozhodčí za výkon v zápase, který mají odpískat dle platných regulí podle jejich nejlepšího vědomí a svědomí. Bohužel, ať už tak učiní či nikoli, klub už zřejmě nemá možnost reklamovat zaplacenou službu jako „zmetek“.

  • Petr napsal:

   Tak unii poraď, kde má ty rozhodčí brát a jistě ti vyjde vstříc a bude nominovat to nejlepší, co bude mít. Kde nic není, ani smrt nebere. Nebo myslíš, že potkáš nejlepší rozhodčí na ulici? Těžko. Někde se to naučit musí.

   • Návrh řešení napsal:

    At zacnou povinne piskat treneri. Mozna by to byla dobra soucast podmínek ziskani trenerske licence?

 • Petr napsal:

  Mně se líbí, jak tady všichni poukazují na peníze. Když pominu fakt, že dělat rozhodčího může každý z vás, co sem píšete (a troufám si nesměle tvrdit, že 90 % z vás mělo píšťalku v puse jen ve chvíli, kdy jste dolízali lízátko), tak při tom, jaký stres rozhodčí zažívá a co si musí od mnohdy naprosto nesoudných trenérů, hráčů a diváků vyslechnout, je ta odměna adekvátní tak maximálně v té extralize. Pískat ligu starších žáků za 150 je vskutku pecka. A hlavně… Až budou kluby generovat dostatek rozhodčích, kteří budou pískat protože chtějí, ne protože musí dle předpisu, možná se někam posuneme. Jenže ono se to snadno kecá s pivem v ruce u televize nebo u klávesnice a hůř se to provádí na hřišti v „jámě lvové“. Zkuste si písknout nějaký vesnický pouťák a možná ty svoje zaslepné oči otevřete. Pokud by to tak, jako vy, bral každý, tak nikdo pískat nebude. Protože za tu almužnu může dělat vola jen opravdový nadšenec. Ve fotbale bere rozhodčí už v okresním přeboru odměny v řádech stokorun (až tisícikoruny). Tady odpískáte stejnou bandu kořalů v přeboru za 250. To chceš!

  • Tomáš Krásný napsal:

   Já jim ty peníze nezávidím. Mi vadí ten systém z pohledu klubu, že zaplatím, rozhodčímu se ten zápas nepovede, ale klubu se peníze nevrátí. Pokud unie nechce pokutovat, tak ať si rozhodčí platí ze svého.

   • Stanley napsal:

    Jde vidět, že tady nikdo neví jak to chodí…klubu se všechny náklady za rozhodčí vrátí od unie 🙂 Nejdříve se o něčem pořádně informujte a pak pište komentáře 🙂

    • Jirka napsal:

     Vrátí se až ty, které překročí určitý max.limit, který je poměrně vysoký. Do výše stanoveného limitu jsou to váhradně náklady klubu!

  • Jirka napsal:

   Petře, pokud jde o peníze, problém není v tom, že by je rozhodčí neměli dostat. Ale neměli by mít právo na absolutní nedotknutelnost. Prosím, ať jako v jiných sportech platí zákaz vyjadřovat se k výkonu rozhodčích, ale pouze v den zápasu. Za současné situace tě potretsají za kritiku i kdybys měl natočený zápas na kameru a chyby dokázal.
   Pískat může každý, ale ne každý má konexe na ty, co rozhodují o nominacích a karierních postupech. Pak je běžné, že postupují neschopní nýmandi a talentovaní rozhodčí odcházejí, když mají 2 nominace za rok a nevydělají si ani na poplatek za školení a za povinný nákup předražených rozhodcovských dresů a zůstanou na licenci N nebo F.
   150 Kč za odpískání žáků je víc než mají řidiči autobusu, pokladní, učitelky v MŠ a jiné profese s odpovědností za životy či peníze. Ale platit odměny rozhodčím by měla platit ČFBU, vybírá čím dál víc a neplatí skoro nic kromě kravin a zbytečných výdajů. Za vyšší ligy už jde o 250,- a více, za extraligu 2100 až 5000 Kč za zápas (to je asi 700 – 1700 Kc/h kdyz zapocitame i pripravnou hodinu pred zapasem) a navíc proplacená doprava.

 • Fanda napsal:

  V neprofesionalnim sportu je 2500 moc.. Kolik dostavaj rozhodci napr.v basketu hazene nebol volejbalu?

  • Martin napsal:

   Asi tě zklamu, ale házená i basketbal je v nejvyšších ligách profesionálním sportem :/

  • Martin napsal:

   Basketbal – 3000,- + 650 když se hraje v týdnu. Cesták – 5kč
   Házená – 1500,- Cesták – 5kč
   Hokej – Extraliga cca 7000,- , někteří i více.
   – 1. Liga 3300,-
   – 2. Liga 2200,-
   – Junioři 1500,-
   – Dorost 1200,- Cestáky 5,25kč
   Fotbal – 1.liga 25 000,-
   – 2.liga 15 000,-
   – čfl,msfl 3500,-
   – Divize 2000,-

   • Jirka napsal:

    Co tím chtěl básník říci?
    V českém basketbalu mají v různých komisích, třeba v arbitrážní komisi renomované právníky v čele s JUDr. Sokolem. http://www.cbf.cz/administrativa/organy-cbf.html
    A florbal?? V komisích amatéry a loutky florbalových papalášů. Srovnáváš nesrovnatelné. I divácky a ekonomicky je fotbal, hokej, házená a basket někde daleko před florbalem.

 • Návrh řešení napsal:

  A co kdyby se zavedlo ze soucasti ziskani/prodlouzeni kazde trenerske licence musí byt i ziskani te zakladni rozhodcovské? Vcetne nejake zakladni povinne praxe.

  Každý trenér by byl jednak detailne proskolen v pravidlech a hlavne donucen si vyzkoušet roli rozhodčího.

  Stopro by ubylo pokrikovacu a pribylo tolerance 🙂
  Florbalu by to prospelo

  Na nektere rozhodci z rad treneru, neomylne znalce pravidel s vytribenym citem pro hru a smyslem pro fer-plej bych se prisla podivat

 • Tomáš Novák napsal:

  Rozhodčí pískají výborně, no fakt nekecám, ani přihrávat nic nemusím, za mě Valenta,Žďárský na hrad

 • Jirka napsal:

  Tomáši Rambouskovi velké DÍKY, že konečně otevřel takřka nedotknutelné, ale pořádně smradlavé téma. Slovy klasika: „je něco shnilého ve státě dánském“, a to již dlouho! A pod unií se o tom pod hrozbou perzekuce opravdu nesmělo mluvit. Pod Horou stoupali protekční mimoňové vzhůru, arogantní Valenta by vůbec neměl pískat. A Bedla že byl dobrý hráč? Dobrý herec. A že byl dobrý trenér? Měl by dostat doživotní distanc a zákaz činnosti s mládeží. Nezvládal ani papírově vytvořené místo v DDM Praha 7. Veškerou práci za něj tam museli udšlat ostaní zaměstnanci.
  Rambo, nenech se zastrašit, aspoň někdo už musí odhalovat pravdu a špinavé zákulisí. Faleš Unie florbalu neprospěje. Konstruktivní kritika snad ano. Ale bude to trvat dlouho.

 • Petr napsal:

  Víte co bych vám všm udělal ? nandal bych vám dres s lvem Českýho florbalu dal do ruky píšťalku postavil na hřiště a byl bych zvědavej jak moc dobře by jste pískali…
  nedokážete si představit jakej stres rozhodčí na hřišti podstupujou…

Napsat komentář

*