Reprezentace juniorek vyhrála Polish Cup 2016 Foto: florbalki.pl
9. 2. 2016 Reprezentace juniorek (3) KOMENTÁŘŮ

Hráčky znají své úkoly na hřišti, chválí Nesměrák. Norsko podle něj může do semifinále

 Reprezentace juniorek o víkendu získala prvenství na posledním přípravném turnaji před mistrovství světa, tradičním Polish Cupu. Klíčem se staly především trestná střílení, ve kterých byl tým stoprocentní. Hlavní trenér reprezentace Lukáš Nesměrák si pochvaloval především to, že hráčky znají a plní pokyny na hřišti. O konečné nominaci ale jasno nemá.

Pane trenére, reprezentaci juniorek se povedlo zvítězit na Polish Cupu. Jak obecně hodnotíte tento turnaj?
„Za tento turnaj jsme opravdu rádi, protože je problém se v naší kategorii setkat s takovými soupeři. S turnajem jsme spokojeni a myslíme si, že se naše hra posunula kupředu. Až na nešťastnou prohru se Švýcarskem jsme v zápasech kontrolovali hru a vnutili naše pojetí soupeři. Na turnaj jsme jeli s tím, že chceme zkoušet aktivní hru s agresivním napadáním soupeře, která na týmy jako Polsko a Německo bezpochyby platila. Na našich hráčkách je vidět, že znají své úkoly na hřišti, coz je velmi cenné.

Velmi pozitivní je, že jsme získali 4 body ze 4 možných za nájezdy. Na těch na reprezentačních akcích pracujeme a na holkách je to opravdu vidět. Před rokem jsme ve trojutkání se Švýcarkami nevyhráli nájezdy ani jednou.

Určitě je potřeba ale říci, že turnaj je dle mého názoru zbytečně natlačen do 3 dnů. Hrát dva zápasy za den na mezinárodní úrovni je velmi náročné. Pokud by byl turnaj čtyřdenní, perfektně by simuloval mistrovství světa, kde se hraje 5 zápasů za 5 dní.“

Vy jste předeslal, že důležité je pro Vás utkání proti domácímu Polsku, se kterým se utkáte také v základní skupině nadcházejícího světového šampionátu. Co ukázala vysoká výhra 14:1?
„Zápas nám ukázal, že Polky jsou velmi kvalitní soupeř. I přes naši vysokou výhru pro nás bylo velmi cenné, že nám Polky nedaly gól, ten jediný byl totiž vlastní. Soupeře jsme nechtěli nechat hrát a od začátku do konce jsme chtěli hrát aktivně a agresivně, aby soupeř neměl šanci zápas ovlivnit. Holky velmi dobře plnily naše pokyny a hlavně ve druhé a třetí třetině jsme soupeře opravdu ničili.“

Jako kouč polské reprezentace působí Vladimír Ježek. Jaké to bylo stát na mezinárodní úrovni proti českému trenérovi, který je navíc stejně jako vy úzce spjat s libereckým florbalem?
„Je to velmi zvláštní pocit. Před zápasem jsme si hodně dlouho povídali a porovnávali. Kluci u polské reprezentace to mají velmi těžké, protože polský florbal nemá takové finanční podmínky jako ten náš. Na druhou stranu jsou Polky svým odhodláním a mentalitou velmi podobné našim hráčkám, takže to pro něj v tomhle směru není velká změna.“

Zastavit se musíme také u Norska. S tím jste vyhráli 6:2, Norky ale porazily Švýcarky a naopak se poměrně trápily s Polkami. Čím si takové výkyvy vysvětlujete?
„Norky hrají výborný fyzický florbal. Jsou opravdu nekompromisní ve hře 1 na 1. Před turnajem jsem si říkal, že budou určitě nebezpečné, což se také potvrdilo. Vyhovuje jim situace, kdy mohou bránit proti silnějšímu soupeři. Díky své houževnatosti a celkové fyzické připravenosti jsou pak schopny velmi dobře zvládat protiútoky po celý zápas. Navíc jsou na tom výborně i technicky. Jejich střelbu bych například označil za lepší než u našich holek. My jsme ale zápas zvládli velmi dobře a nakonec jen neproměňováním našich šancí skončil zápas relativně nízkou výhrou. Pokud mají ale Norky hru tvořit, bude to pro ně mnohem těžší.“

Jsou právě Norky těmi hráčkami, které by mohly narušit postavení týmů TOP 4?
„Myslím si, že určitě ano. Na MS pro mne jsou černým koněm druhé skupiny. Ne snad na vítězství, ale určitě na postup do semifinále. Švýcarky s nimi budou mít velké problémy.“

V posledním utkání jste podlehli Švýcarkám. Jak hodnotíte konkrétně toto utkání?
„V pondělí jsem se díval na góly z tohoto utkání a v kontrastu s góly Švýcarek byly naše gólové akce opravdu nádherné. Měli jsme vždy několik dobrých šancí a pak jsme inkasovali nějaký nešťastný gól. Tomu ale předcházely často naše chyby v pomalém řešení herních situací. Náš přístup byl odlišný od přístupu švýcarského realizačního týmu. Bylo vidět, že se na nás cíleně připravovali a chtěli zápas vyhrát. My jsme naopak nechtěli odkrývat před MS naše karty a chtěli jsme si soupeře znovu otestovat.“

O Švýcarkách se vždy vědělo, že na vrcholnou akci se opravdu tvrdě začínají připravovat znatelně později než ostatní týmy. Čekáte u nich během zbývajících tří měsíců před šampionátem ještě znatelný progres?
„Určitě se do té doby zlepší. Nejsem při svých zkušenostech tak naivní, abych si myslel, že je v klidu porazíme v době šampionátu. Pokud se s nimi utkáme, bude to určitě těžký zápas. Na druhou stranu si ale myslím, že my se také ještě posuneme vpřed. Navíc až na MS vytáhneme naše trumfy.“ (usmívá se)

Poslední otázka musí zákonitě směřovat k nominaci na světový šampionát. Je o ní po turnaji jasno?
„Chtěli jsme mít po turnaji opravdu hotovou nominaci. Bohužel na něj ale kvůli zranění a nemoci nemohly odcestovat nějaké hráčky, které jsme chtěli ještě vidět. Třicítku hráček pro First List už v podstatě máme. Nyní budeme během play off sledovat jejich aktuální formu. Na turnaji jsme zkoušeli některé hráčky na jejich nestandardních pozicích a ony nám velmi zamotaly hlavu svou opravdu dobrou hrou, ať už šlo o Pištekovou a Pekárkovou na hrotu nebo Kapcovou v obraně. Tím nám samozřejmě daly svobodu v našem rozhodování. Ohrozily tím naopak pozice hráček, se kterými jsme už počítali napevno a ony nijak dobře na turnaji nezahrály. Možná se tedy v nominaci objeví i nějaké překvapení. Hráčky si budeme vybírat podle jejich přínosu pro tým a celkovému přístupu. Nominací také mohou zamíchat zranění.“

Výsledky reprezentace juniorek na Polish Cupu 2016

Česko – Německo 13:0
Česko – Polsko 14:1
Česko – Norsko 6:2
Česko – Švýcarsko 4:5

Konečná tabulka Polish Cupu 2016

Zápasy

Výhry

Remízy

Prohry

Skóre

Počet bodů

Česko

4

3

0

1

37:8

10

Švýcarsko

4

3

0

1

30:12

7

Norsko

4

2

1

1

15:16

6

Německo

4

1

1

2

10:30

4

Polsko

4

0

0

4

10:36

3

Za vítězství získal tým 2 body, za remízu jeden, po prohře byl bez bodu. Za vítězství v dodatečných nájezdech získal tým jeden bod.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Fanda napsal:

  Jezek není tréner!

 • stepanenson napsal:

  Co ukázala vysoká výhra 14:1?
  „Zápas nám ukázal, že Polky jsou velmi kvalitní soupeř.“ 😀

 • Matheu napsal:

  Ale Polky hrály skutečně velmi dobře. Mají horší brankářky a Češky dokázaly potrestat každou chybku jejich obrany a několikrát je opravdu rozebrat, takže výsledek vypadá drsně.

  To ale nic nemění na tom, že Polky byly dobře připravené, mají spoustu šikovných hráček a chybí jim jen větší zkušenosti a sebevědomí.

  Švýcaři porazili juniory 12:5. Znamená to, že Češi nejsou kvalitní soupeř? Hm… pak by asi další den nevyhráli 10:3.

Napsat komentář

*