Kouč Mladé Boleslavi Jan Pazdera. Foto: facebook Florbal Mladá Boleslav Kouč Mladé Boleslavi Jan Pazdera. Foto: facebook Florbal Mladá Boleslav
30. 3. 2016 Ostatní (0) KOMENTÁŘŮ

Psychologii nesmíte ve sportu podcenit, tvrdí kouč Jan Pazdera

 



REKLAMNÍ SDĚLENÍ | Od začátku své trenérské kariéry se Jan Pazdera snaží hledat nové trendy. Teď zabrousil do oblasti mentálního koučinku a navázal spolupráci s Radimem Valigurou, který se právě na tento obor specializuje.

Před nedávnem jste začal spolupracovat s Radimem Valigurou, který stojí za vznikem vzdělávacího programu věnujícího se mentálnímu koučinku. Mohl byste nám tedy přiblížit, o co vlastně jde?
„Jedná se o unikátní metodiku vzdělání a tréninku, která propojuje teorii mentální přípravy s okamžitými fyzickými prožitky. Tím, že si člověk může danou věc okamžitě vyzkoušet na svém těle, se výrazně zvyšuje efektivita uvědomění, která urychluje procesy vedoucí k vyzrálosti hráčů.“

Jak vůbec bude vypadat vaše spolupráce?
„Mental Supremacy® je široká platforma vzdělání, která staví na přirozených zákonech dynamické síly a je aplikovatelná na všechny oblasti sportu. Pro svoji použitelnost do specifické oblasti ale vždy potřebuje zacílení, tzn. specialistu, který se v dané oblasti vyzná a dokáže metodu převést do praktické podoby. Já bych měl být ten specialista, který se zaměřuje především na florbal.“

Co si od vzájemné spolupráce slibujete? Jinými slovy, jaké výhody v celém projektu spatřujete?
„Dostal jsem do ruky nástroj, jenž je unikátní v tom, že nezávisí jen na jednotlivých lidech, ale je systémově přenositelný jako metodika. Tím ho mohou využívat trenéři a učitelé dle úrovně své momentální odborné a životní zralosti. Mně osobně to například dává možnost jako úzce profilovaný florbalový trenér postupně nahlížet i do jiných oblastí sportu a podnikání.“

Florbalisté Mladé Boleslavi absolvovali přednášku s Radimem Valigurou, odborníkem na mentální koučink.

Florbalisté Mladé Boleslavi absolvovali přednášku s Radimem Valigurou, odborníkem na mentální koučink.

Jedná se o dosud neprobádanou sportovní oblast? Ať už ve světě nebo u nás. Koučů a mentorů zaměřujících se na psychologickou stránku totiž existuje řada.
„To máte pravdu. Jenže většina z nich danou situaci perfektně popisuje, vysvětluje, ale nenabízí optimální praktické metody, za pomocí kterých lze danou věc trénovat tak, aniž by hráč musel měnit prostředí, ve kterém je doma. Musíme si uvědomit, že sportovec demonstruje svoji činnost fyzicky, za tu je hodnocen a oceněn navenek. Fyzická činnost je pro něho denní chleba a zabere mu hlavní část dne. Klasickým způsobům, jako jsou meditace, vizualizace či jiné formy podporující koncentraci na výkon, nevěnuje už tolik pozornosti, protože ho prostě nebaví nebo nestačí dělat věci navíc. Mental Supremacy® jde v tomto ohledu novým směrem – dělá mentální odolnost FYZICKY trénovatelnou tím, že se aplikuje přímo do běžného tréninku. Sportovec tím zabíjí dvě mouchy jednou ranou.“

Hodně omílaná fráze říká, že každý trenér by měl být také psycholog a měl by rozumět svým svěřencům. Myslíte si, že to jsou spojené nádoby? Že je to opravdu potřeba k tomu, aby byl trenér úspěšný?
„Jednoznačně. Trenér se podílí na psychickém stavu svých svěřenců. Rozhodně je pro něj lepší, když ví, jak může hráči pomoct dostat se do ideálního psychického rozpoložení, v kterém hráč podá maximální výkon. Sebekriticky přiznávám, že jsem dříve toto podceňoval a bylo to na vztazích a komunikaci s hráči znát. Za poslední dva roky jsem se začal v oblasti psychologie a mentální přípravy sebevzdělávat a myslím si, že se to začíná projevovat. Pořád je ale ještě dostatek prostoru pro zlepšení.“

V nadcházející době proběhne seminář. Mohl byste tedy pro zájemce prozradit, co bude jeho náplní a s jakými znalostmi budou jeho absolventi odcházet?
„Náplní budou dvě věci. První je vysvětlit, proč dochází k poklesu výkonu a výpadkům koncentrace, a druhá je poodhalit právě výše uvedené aspekty, jak se dá fyzicky trénovat mentální odolnost.“

Dá se nabytých znalostí využít i jinde než ve sportu?
„To je právě ta věc. Tím, že se tato metoda opírá o fyzické prvky, funguje sice nejvíc pro sportovce, kde tělo hraje primární roli. Ale ve výsledku se jedná o systém souvislostí,jejichž pochopením se otvírá možnost aplikace i do jiných oblastí sportu, podnikání nebo života.“

Více se o mentálním koučinku se můžete dozvědět ZDE.

 

Plakát, mentální koučink


Autor: redakce



KOMENTÁŘE

Komentáře nejsou povoleny.