Liberec jede na vítězné vlně. Foto: FBC Liberec Liberec jede na vítězné vlně. Foto: FBC Liberec
11. 4. 2016 1. liga (7) KOMENTÁŘŮ

Liberec je zpátky v Superlize! Kladno porazil 2x na jeho hřišti

Liberec se po roce vrací mezi elitu. Severočeši ve finále 1. ligy 2x zvítězili v Kladně a dotáhli sérii do vítězství 3:1 na zápasy. Zatímco sobotní duel rozhodli v 1. třetině, ten včerejší až v poslední minutě. Poražení Středočeši budou hrát baráž o postup do Superligy s Vinohrady.

Kladno v obou zápasech pod Ještědem domácí trápilo a jednou je dokonce porazilo. Liberec si ale vzal výhru nejrychlejším možným způsobem zpět. V sobotu před 484 diváky (!) vedl už po 20 minutách 7:2, přičemž Radek Valeš se trefil 5x! V zápase celkem nasbíral 7 bodů stejně jako obránce Marek Štěpánek (2+5). Kladno se přes nepovedený úvod nevzdalo a snížilo až na 7:9.

Pak ale doplatilo na 2násobné vyloučení, Liberec obě potrestal a zvítězil 11:7. Velmi těžké utkání. Domácí ukázali svou sílu, odhodlání a po 1. třetině ještě dokázali zápas zdramatizovat. Výsledek definitivně zlomila přesilovka 5 na 3 v závěru,“ zhodnotil kouč vítězů Zdeněk Skružný. Jeho protějšek Jan Buk vyzdvihl údernou sílu soupeře. „Zápas rozhodl rozdíl prvních lajn obou týmů v 1. třetině. Liberec následně polevil a nám se ještě podařilo zápas zdramatizovat,“ uvedl.

V odvetě šli hosté také rychle do vedení, ale 2brankový náskok jim vydržel jen do poloviny zápasu. Kladno postupně skóre vyrovnalo a ve 47. minutě jej dokonce Dušan Přívara dostal do vedení. Martin Holčák pak ve velké šanci těsně minul, načež z protiútoku Prokop Ferdan vyrovnal. Tentýž hráč pak odpověděl na kladenské možnosti znovu a 54 vteřin před koncem vsítil vítězný gól.

Kladno pak 2 vteřiny před koncem mohlo zahrávat nájezd, když jej o rodící se šanci připravil hrou hlavou Marek Štěpánek, rozhodčí vyhodnotili situaci jen vyloučením. A vítězové přestáli i tuhle kritickou chvíli. „Poprvé v sérii jsme dokázali Liberec přehrávat. Výkonu chyběly naše góly v první polovině utkání. Liberec byl po celou sezonu v soutěži nejlepší, gratuluji mu k postupu. Teď se musíme připravit na baráž, protože šance na postup stále žije,“ věděl Buk. „Jsme rádi, že se po roce vracíme zpátky do nejvyšší soutěže. Finálová série byla náročná, hrál se oboustranně skvělý florbal,“ těšilo Skružného.

Finále 1. ligy – 3. zápas:

FBC Kanonýři Kladno – FBC Liberec 7:11 (2:7, 1:1, 4:3)
Branky a nahrávky: 3. Louvar (Slivka), 8. Louvar (Gruber), 40. Louvar (Slivka), 41. Klápa (Nushart), 48. Nushart (Pertlík), 52. Nushart (Pertlík), 56. Prošek (Gruber) – 7. Valeš (P. Ferdan), 9. Valeš (Štěpánek), 11. Valeš, 12. Marek (Štěpánek), 17. Valeš (Štěpánek), 19. P. Ferdan (Štěpánek), 20. Valeš (P. Ferdan), 35. Marek (Klucho), 51. Štěpánek (Klucho), 58. Valeš (Štěpánek), 59. Štěpánek (Valeš). Diváci: 484. Stav série: 1:2.

4. zápas:

FBC Kanonýři Kladno – FBC Liberec 5:6 (1:2, 2:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 19. Nushart (Přívara), 35. Přívara (Nushart), 40. Pertlík (Klápa), 46. Klápa (Nushart), 47. Přívara (Pertlík) – 12. Marek (P. Ferdan), 17. Valeš, 22. P. Ferdan (Štěpánek), 42. Valeš (Klucho), 54. P. Ferdan (Marek), 60. P. Ferdan (Marek). Diváci: 374. Konečný stav série: 1:3.

Autor: Pavel Křiklan