Hráčky NST slaví finský titul společně s Hanou Koníčkovou (uprostřed za pohárem v modré čelence).
18. 4. 2016 Ženský florbal - Zahraničí (1) KOMENTÁŘŮ

Premiérové finské Superfinále přineslo šok v podobě zlata pro Koníčkovou a NST

Ve Finsku se letos poprvé rozhodli vyzkoušet projekt Superfinále. Už před tímto duelem bylo jasné, že si to v legendární helsinské Hartwall Areně o zlato nerozdají tradiční soupeři – SB-Pro s Classicem, ale na úkor Pro vyzve obhájkyně zlata NST v kádru s Hanou Koníčkovou. Tým z rusko-finského pohraničí se v zápase vyrovnal s 5minutovým oslabením a dokázal zvítězit 3:2.

Utkání, které sledovalo 6631 diváků, se od začátku vyvíjelo ve prospěch NST. Přesně po 60 sekundách hry se prosadila Hakkarainen. Ve 14. minutě přišla asi největší komplikace pro pozdější vítězky. Na 5 minut totiž byla vyloučena obránkyně Mia Karjalainen.

NST oslabení přežilo a ve zdraví vyvázlo z dalšího kritického momentu. Na konci úvodní části totiž soupeřky vyrovnaly, ovšem rozhodčí gól neuznali, neboť padl po vypršení času. Jejich verdikt ještě potvrdil sudí u videa, což je historický milník v dějinách florbalu.

Naopak na začátku 2. třetiny NST zvýšilo náskok zásluhou Suoreijus. Na opačné straně navíc přišla další ztráta, když se zranila jedna z opor Classic Nina Rantala a do zápasu už nezasáhla. Když se poté do konce prostřední periody ještě podruhé prosadila Hakkarainen, pro NST to vypadalo velmi dobře.

Classic, jenž v posledních 8 sezonách získal zlato celkem 7x, ale nesložil zbraně a na začátku poslední 10minutovky otevřel svůj střelecký účet. Do konce utkání ještě vyzkoušel několik úseků, kdy hrál bez brankářky, avšak na víc než na konečné snížení z hole obránkyně Nieminen to nestačilo.

NST tak slaví návrat na trůn po dlouhých 10 letech, Hana Koníčková zase získala svůj premiérový seniorský mistrovský titul v kariéře. Podtrhla tím vynikající sezonu českých legionářek. Eliška Krupnová se raduje ve Švédsku s Pixbem, Hanka Lacková bude s Churem útočit na zlato za 14 dní.

Classic si pak spravil chuť v mužském finále, v němž před 10 087 fanoušky rozstřílel Espoon Oilers 8:2 a dokráčel k premiérovému mužskému zlatu v historii klubu. Na polovině gólů se podílel křídelník prvního útoku s Nikem Salem a legendárním Lassim Vänttinenem – Eemeli Salin (1+3), jenž byl po finále zvolen hráčem roku.